Można już składać do ZUS wnioski o wystąpienie z OFE

Od 21 lutego niektóre osoby mogą wypisać się z otwartych funduszy emerytalnych. Do ZUS wrócą tylko ci, którym przynależność do II filara uniemożliwia wcześniejszą emeryturę. Konieczne są dwa wnioski do ZUS - o emeryturę i przekazanie pieniędzy z OFE do budżetu.

Weszła w życie ustawa umożliwiająca niektórym osobom urodzonym po 1949 roku wystąpienie z OFE. Będą one mogły wrócić do ZUS i otrzymać emeryturę na starych zasadach.

Kto miał prawo wyboru

Reforma emerytalna podzieliła ubezpieczonych na trzy grupy. Urodzeni do końca 1948 roku pozostali w starym systemie, nie wybierali OFE i przechodzą na emeryturę na starych zasadach. Z kolei urodzeni po 1968 roku muszą wybrać fundusz.

Trzecią grupę stanowią urodzeni w latach 1949-1968. Mieli możliwość wyboru, a decyzję, czy pozostać w starym systemie czy należeć do OFE, podejmowali w 1999 roku. Problem związany z przynależnością do II filara dotyczy właśnie ich. Pojawia się, gdy decyzja o wyborze OFE zablokowała im drogę do emerytury na starych zasadach.

Trudności z funduszami

Formalnie decyzja taka jest ostateczna. Inaczej jednak rzecz wyglądała w praktyce. Klienci funduszy, którzy chcieli skorzystać z emerytury w ZUS, aby wycofać się z OFE, powołują się na tzw. wady oświadczenia woli. Argumentują, że zapisali się do OFE pod wpływem błędu i mają prawo uchylić się od skutków prawnych tego wyboru. Sprawy te często trwały długo, przy czym nie wszystkie OFE stosowały takie same procedury. Dlatego Izba Gospodarcza Towarzystw Emerytalnych przygotowała jednolitą procedurę unieważniania umów. Ta przestała jednak obowiązywać od stycznia tego roku. To m.in. dlatego ustawodawca zdecydował, aby ustawowo rozwiązać sprawę unieważnienia umów z OFE.

Górnik zamieszał w przepisach

Koronnym argumentem za tym było zamieszanie prawne związane ze zmianą zasad przechodzenia na świadczenia z ZUS. W 2005 roku po protestach związkowców posłowie uchwalili przywileje emerytalne dla górników i przedłużyli do końca 2007 roku możliwość przechodzenia na wcześniejszą emeryturę. Do tego właśnie czasu osoba urodzona po 1948 roku musi spełnić warunki do niej uprawniające. Jednak posłowie zapomnieli, że prawo do niej jest zagwarantowane dla tych, którzy nie są członkami OFE. Dotyczy to głównie górników, nauczycieli i kobiet urodzonych w 1952 roku. Nieoczekiwanie więc, po decyzji posłów, także w tym roku spełnią warunki dające im prawo do emerytury. Jednocześnie, zapisując się do OFE w 1999 roku, nie mogli oni przewidzieć, że II filar będzie przeszkodą w drodze do uzyskania przez nich świadczenia ZUS w 2007 roku, gdyż od stycznia miało ich już nie być.

Dwa wnioski do ZUS

Istnieje możliwość wypisania się z OFE tych osób, dla których uczestnictwo w funduszu jest jedyną przeszkodą do skorzystania z emerytury. Procedura wycofania nie będzie tak uciążliwa, jak to było dotychczas. Osoby takie - zarówno te, które nabędą prawo do świadczenia w przyszłości, jak i te, które nabyły już takie uprawnienia i są w trakcie starań o unieważnienie umowy - mogą składać do ZUS wniosek o przyznanie emerytury. Ponadto oprócz niego będą też składać do ZUS wniosek (zamieszczamy go obok) o przekazanie środków zgromadzonych w OFE do budżetu państwa.

Jeśli ZUS uzna, że tylko przez przynależność do II filara nie może przyznać świadczenia, ustali emeryturę na starych zasadach, a OFE wpłaci pieniądze do budżetu. Umowa z OFE straci wtedy ważność.

Gazeta Prawna radzi

Czy świadczenia z nową kwotą bazową?
Osoby, którym OFE uniemożliwia przejście na emeryturę, mogą wrócić do ZUS. Czy jeśli złożę wniosek o świadczenie w tym miesiącu, ZUS wyliczy mi świadczenia z nową kwotą bazową?
Nie. Przepisy umożliwiające powrót do ZUS wchodzą w życie 21 lutego. Od tej daty, jeśli przynależność do OFE jest jedyną przeszkodą w uzyskaniu emerytury, można złożyć do ZUS wniosek o emeryturę i drugi wniosek o przekazanie pieniędzy z OFE do budżetu. Trzeba jednak pamiętać, że jeśli wniosek zostanie złożony w lutym, ZUS wyliczy świadczenie ze starą, niższą kwotą bazową. A to będzie oznaczać z jednej strony możliwość otrzymania emerytury za luty, ale z drugiej, niższą jej wysokość.

Czy wystarczy odpowiedni wiek?
Ukończę w tym roku 55 lat. Zapisałam się do OFE, ale w tym roku chciałabym przejść na emeryturę. Będę mieć 26 lat pracy oraz trzy lata nieskładkowe (okresy nauki). Czy ZUS unieważni moją umowę z OFE i przyzna mi świadczenie?
Nie. Unieważnienie umowy z OFE na podstawie złożonego do ZUS wniosku będzie możliwe jedynie wtedy, gdy przyszły emeryt spełni wszystkie warunki do uzyskania emerytury, a przynależność do OFE będzie jedyną w tym przeszkodą. Ponieważ do końca tego roku nie spełni pani wszystkich warunków do przejścia na wcześniejszą emeryturę (wymagane jest m.in. 30 lat składkowych i nieskładkowych) nie ma potrzeby składania do ZUS wniosków.

Podstawa prawna:
- Ustawa z dnia 12 stycznia 2007 r. o zmianie ustawy o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. nr 17, poz. 95).

Bartosz Marczuk

Infor.pl
Czy 03.11.2024 r. to niedziela handlowa, handel bez zakazu, zakupy w Lidlu i Biedronce, w galeriach, wszystkie sklepy otwarte czy tylko Żabka
02 lis 2024

Czy pirewsza niedziela listopada jest niedzielą handlową? Czy jeśli duże zakupy, to tylko dziś w sobotę 2 listopada, nie należy więc zwlekać, ale udać się do sklepu - adekwatnie do potrzeb związanych z brakami w lodówce czy spiżarni oraz korzyści oczekiwanych po oferowanych promocjach.

ZUS: 271 wniosków o zwolnienie z opłacania składek ZUS w ciągu pierwszych 30 minut. Od północy trwa nabór wniosków o wakacje składkowe od ZUS
01 lis 2024

ZUS: 271 wniosków o zwolnienie z opłacania składek ZUS w ciągu pierwszych 30 minut. Od północy trwa nabór wniosków o wakacje składkowe od ZUS. Kto może ubiegać się o zwolnienie z opłacania składek ZUS? Jakie warunki trzeba spełniać, by skorzystać z ulgi?

Opłaty pobierane przez cmentarze nielegalne. Nekropolia mogą pobierać jedynie opłaty za pochówek. Przełomowy wyrok WSA w Olszynie
02 lis 2024

Organy samorządowe nie mogą ustanawiać (a cmentarze – na tej postawie) pobierać jakichkolwiek opłat, które są niezwiązane z pochówkiem zmarłych, tj. m.in. opłat za dochowanie zmarłego do już opłaconego grobu, wjazd na cmentarz i korzystanie z cmentarza – orzekł WSA w Olsztynie. Wyrok ten – z pewnością – będzie stanowił istotną informację dla wielu osób, które w związku ze Świętem Zmarłych, w najbliższych dniach, udadzą się na groby swoich bliskich. 

1000 złotych brutto dopłaty do prądu. Niezależnie od bonu energetycznego i innych świadczeń. Kto może się ubiegać?
01 lis 2024

Kto otrzyma dodatkowe 1000 złotych brutto dopłaty do prądu? Należy się obok bonu energetycznego itp. świadczeń. Podwyżki cen energii elektrycznej to gorący temat. Teraz przybrał na sile w związku z usuwaniem skutków wrześniowej powodzi. Poszkodowani mogą liczyć na 1000 złotych dodatkowego wsparcia do zasiłku powodziowego  na pokrycie kosztów energii.

Nowe świadczenie radykalnie ulży tysiącom osób. Jednak trzeba będzie na nie poczekać
01 lis 2024

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o rencie socjalnej. Tysiące osób skorzysta z nowego świadczenia – dodatku dopełniającego. Ustawa wejdzie w życie 1 stycznia 2025 r., ale na wypłatę dodatku trzeba będzie poczekać.

DPS: Pensjonariusz nie opłaci kosztów pobytu, nawet jeśli go na to stać
31 paź 2024

Pobyt w domu pomocy społecznej jest świadczeniem odpłatnym. Ustalając opłatę za pobyt bierze się pod uwagę dochód osób zobowiązanych do wnoszenia opłaty. Czy możliwe jest uwzględnianie także ich majątku?

Zasiłek chorobowy w 2025 r. Chory pracownik może przyjść do pracy. I nie straci zasiłku. Pod warunkami
31 paź 2024

W 2025 r. chory pracownik (nie zakażający innych, mogący chodzić) ma prawo przyjść do firmy i załatwić sprawę związaną z pracą. Chodzi o takie incydentalne czynności jak podpisanie umowy, dokumentów reklamacyjnych, doniesienia pendrive, przekazanie kluczy serwisowych, odblokowanie komputera. 

Dłuższy urlop dla rodziców. Rząd wprowadza uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie (ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu)
31 paź 2024

Rząd przyjął projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Księgowy jako doradca strategiczny – ewolucja zawodu w erze cyfrowej
31 paź 2024

Badanie fillup k24 „Księgowi jako kluczowi doradcy klienta? Rola, wyzwania i rozwój zawodu okiem księgowych i przedsiębiorców” pokazuje, że przedsiębiorcy chcą widzieć w księgowym osobę, która doradzi, zrozumie ich, pomoże podjąć strategiczne decyzje, a nie tylko wprowadzi dane – mówi Monika Piątkowska, doradca podatkowy fillup. 

Świadczenie Aktywnie w żłobku. Jaki warunek musi być spełniony, żeby dostać dofinansowanie?
31 paź 2024

Świadczenie „Aktywnie w żłobku” przysługuje na dofinansowanie kosztów objęcia dziecka opieką w żłobku, klubie dziecięcym albo sprawowanej przez dziennego opiekuna. Jest to jedna z trzech form wsparcia dostępnych w programie „Aktywny Rodzic”. Kiedy ZUS może przyznać dofinansowanie?

pokaż więcej
Proszę czekać...