Emeryci i renciści muszą ujawnić, ile zarobili
REKLAMA
Emeryci i renciści dorabiający do swoich świadczeń muszą złożyć do końca lutego w oddziałach ZUS zaświadczenie z zakładu pracy o wysokości osiągniętych przychodów - mówi Przemysław Przybylski, rzecznik prasowy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
Zgodnie z ustawą z dnia z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz.U. z 2004 r. nr 39, poz. 353 z późn. zm.), osoby, których dodatkowy przychód mieści się w przedziale pomiędzy 70 proc. a 130 proc. kwoty przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w ostatnim kwartale kalendarzowym, otrzymują swoje świadczenie w zmniejszonej wysokości.
- Zmniejszenie obejmuje kwotę przekroczenia, ale nie więcej niż maksymalną kwotę zmniejszenia ustaloną dla danego świadczenia - dodaje Przemysław Przybylski.
Natomiast przychód w kwocie wyższej niż 130 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia powoduje zawieszenie emerytury lub renty, zaś przychód nieprzekraczający 70 proc. nie wpływa na wysokość wypłacanego świadczenia.
Na zmniejszenie lub zawieszenie wypłaty świadczenia ma wpływ każdy przychód z tytułu wykonywania działalności podlegającej obowiązkowi ubezpieczenia społecznego. Zaliczane są do nich przychody m.in. z tytułu stosunku pracy, pracy nakładczej, pracy na podstawie umowy zlecenia, umowy agencyjnej lub prowadzenia działalności gospodarczej.
Bez względu na wysokość osiąganego przychodu nie podlegają zawieszeniu ani zmniejszeniu świadczenia osób mających ustalone prawo do emerytury i ukończone 60 lat - kobiety, i 65 lat - mężczyźni. Z takich samych przywilejów korzystają także inwalidzi wojenni, inwalidzi wojskowi.
1725,30 zł miesięczna kwota przychodu powodująca obniżenie świadczenia.
3204,10 zł miesięczna kwota przychodu powodująca zawieszenie wypłaty świadczenia.
Bożena Wiktorowska
REKLAMA