Od kwietnia niższe renty strukturalne
REKLAMA
Rolnicy, którzy chcą przekazać swoje gospodarstwa rolne swoim sąsiadom lub najbliższej rodzinie w zamian za renty strukturalne, muszą jeszcze poczekać do kwietnia.
- Termin ten wynika z opóźnienia w realizacji programu wspierania rozwoju obszarów wiejskich. Kończymy negocjacje z Brukselą w tej sprawie. Jednak rolnicy nie mają powodu do niepokoju, gdyż otrzymają zaległe wypłaty świadczeń liczone od daty złożenia kompletnego wniosku - mówi Andrzej Lepper, minister rolnictwa.
Obecnie Sejm kończy prace nad ustawą o wspieraniu rozwoju obszarów wiejskich z udziałem środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich. Nowych unijne renty strukturalne mają być niższe o połowę. Ich wysokość została ustalona na 150 proc. najniższej emerytury. Dodatkowo rolnik przekazujący gospodarstwo rolne otrzyma 100 proc. najniższej emerytury jako dodatek na współmałżonka.
- Zmniejszenie wysokości rent strukturalnych wynika z tego, że brakuje pieniędzy na ich wypłatę - dodaje Andrzej Lepper.
Nowa renta strukturalna będzie przyznana tylko producentowi rolnemu, który samodzielnie prowadzi działalność rolniczą. O świadczenie takie będą mogły się ubiegać osoby, które mają ukończone 55 lat, lecz nie osiągnęły wieku emerytalnego. Muszą jednak nieprzerwanie prowadzić działalność rolniczą przez co najmniej 10 lat w okresie bezpośrednio poprzedzającym złożenie wniosku o rentę strukturalną i przez co najmniej 5 lat podlegać ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu.
Bożena Wiktorowska
REKLAMA