Świadczenia wypadkowe dla przedsiębiorców
REKLAMA
Kiedy może mieć miejsce wypadek przy pracy?
Za wypadek przy pracy, któremu uległa osoba wykonująca działalność pozarolniczą (lub współpracująca przy jej wykonywaniu), uważa się nagłe zdarzenie wywołane przyczyną zewnętrzną powodujące uraz lub śmierć, które nastąpiło w okresie ubezpieczenia wypadkowego podczas wykonywania zwykłych czynności związanych z prowadzeniem działalności pozarolniczej lub współpracą przy jej wykonywaniu. Jeśli wypadek ten miał miejsce przed 1 stycznia 2003 r. (a więc przed wejściem w życie nowej ustawy wypadkowej), obejmuje on również drogę do miejsca lub z miejsca prowadzenia pozarolniczej działalności lub współpracy przy jej prowadzeniu.
Zgodnie z regulacjami ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. Nr 137, poz. 887 z późn.zm.), obowiązkowo ubezpieczeniu wypadkowemu podlegają, z pewnymi wyjątkami, osoby objęte ubezpieczeniami emerytalnemu i rentowym. Wśród nich są również osoby prowadzące działalność pozarolniczą, w tym działalność gospodarczą.
Należy zaznaczyć, że świadczenia z ubezpieczenia wypadkowego przysługują przedsiębiorcom tylko wtedy, gdy wypadek przy pracy miał miejsce w okresie, gdy podlegali oni ubezpieczeniu wypadkowemu z tytułu swojej działalności. Jeśli więc ulegli wypadkowi przy jej prowadzeniu, ale nie byli wtedy w ogóle ubezpieczeni lub podlegali w tym czasie ubezpieczeniu wypadkowemu jedynie z innego tytułu, nie przysługuje im prawo do określonych świadczeń.
PRZYKŁAD
Należy jednak podkreślić, że przedsiębiorca, który uległ wypadkowi przy pracy w czasie wykonywania zatrudnienia i w okresie trwania ubezpieczenia wypadkowego z tego tytułu, a następnie przestał podlegać ubezpieczeniu wypadkowemu z tego tytułu, a zaczął podlegać tym ubezpieczeniom z tytułu swojej działalności, ma nadal prawo do zasiłku chorobowego lub świadczenia rehabilitacyjnego z ubezpieczenia wypadkowego w związku z tym wypadkiem (nawet jeśli w niezdolności do pracy nastąpiła przerwa).
PRZYKŁAD
Zasiłek chorobowy przysługuje niekiedy również za okres po ustaniu tytułu ubezpieczenia wypadkowego. Ma to miejsce wówczas, gdy przedsiębiorca stał się niezdolny do pracy w wyniku wypadku przy pracy albo choroby zawodowej:
Może się zdarzyć sytuacja, że przedsiębiorca podlega zarówno obowiązkowemu ubezpieczeniu wypadkowemu, jak i dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu, a niezdolność do pracy jest spowodowana wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową, które miały miejsce w czasie trwania tego ubezpieczenia. Wówczas przysługuje mu prawo do zasiłku chorobowego lub świadczenia rehabilitacyjnego z ubezpieczenia wypadkowego, chyba że nie spełnia on warunków do ich uzyskania. W tym ostatnim przypadku ma on prawo do odpowiednich świadczeń z ubezpieczenia chorobowego, jeśli oczywiście spełnił wymagane warunki otrzymania tych świadczeń.
Zasiłek chorobowy czy świadczenie rehabilitacyjne?
Przedsiębiorcy spełniający omówione wyżej warunki mogą przede wszystkim uzyskać określone świadczenia chorobowe z ubezpieczenia wypadkowego. Chodzi o zasiłek chorobowy oraz świadczenie rehabilitacyjne.
Zgodnie z ustawą wypadkową, przy ustalaniu prawa do zasiłku chorobowego i świadczenia rehabilitacyjnego z ubezpieczenia wypadkowego, podstawy ich wymiaru i wysokości, a także przy ich wypłacie stosuje się odpowiednio przepisy ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (j.t. Dz.U. z 2005 r. Nr 31, poz. 267 z późn.zm.).
W przypadku świadczeń z ubezpieczenia wypadkowego występują też jednak pewne szczególne uregulowania.
PRZYKŁAD
Ponadto zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego przysługuje od pierwszego dnia niezdolności do pracy spowodowanej wypadkiem przy pracy lub choroba zawodową. Wyjątek dotyczy okresów takiej niezdolności, za które ubezpieczony zachowuje prawo do wynagrodzenia, uposażenia, stypendium lub innego świadczenia przysługującego za czas niezdolności do pracy na podstawie odrębnych przepisów. Dotyczy to tych grup osób, którzy – na mocy przepisów szczególnych – zachowują prawo do wynagrodzenia za okresy niezdolności w pracy, a także:
Wymienione grupy osób zachowują prawo do otrzymywanych świadczeń także w okresie nieobecności w pracy spowodowanej wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową. Zasiłek chorobowy lub świadczenie rehabilitacyjne z ubezpieczenia wypadkowego może więc im przysługiwać jedynie za okres po ustaniu tytułu ubezpieczenia wypadkowego na zasadach przewidzianych dla świadczeń przysługujących po ustaniu tytułu ubezpieczenia chorobowego.
PRZYKŁAD
Jak ZUS ustala wysokość zasiłków?
Miesięczny zasiłek chorobowy z ubezpieczenia chorobowego wynosi (poza pewnymi wyjątkami) 80 proc. podstawy jego wymiaru. Z kolei świadczenie rehabilitacyjne z tego ubezpieczenia wynosi, co do zasady, 90 proc. podstawy wymiaru zasiłku chorobowego za okres pierwszych trzech miesięcy oraz 75 proc. podstawy wymiaru zasiłku za pozostały okres. Natomiast zasiłek chorobowy i świadczenie rehabilitacyjne z tytułu niezdolności do pracy spowodowanej wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową zawsze przysługują w wysokości 100 proc. podstawy ich wymiaru. Podstawa ta jest ustalana na analogicznych zasadach jak przy ustalaniu podstawy wymiaru świadczeń z ubezpieczenia chorobowego dla tej grupy ubezpieczonych, z zastrzeżeniem, że bierze się w tym przypadku pod uwagę podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie wypadkowe.
Przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku chorobowego i świadczenia rehabilitacyjnego z ubezpieczenia wypadkowego uwzględnia się więc przychód stanowiący podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie wypadkowe po odliczeniu kwoty odpowiadającej 18,71 proc. podstawy wymiaru składki na to ubezpieczenie, niezależnie od tego, czy ubezpieczony przystąpił do ubezpieczenia chorobowego. Podstawa wymiaru zasiłku chorobowego z ubezpieczenia wypadkowego jest ustalana z okresu 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających powstanie niezdolności do pracy albo z faktycznego okresu ubezpieczenia, za pełne kalendarzowe miesiące ubezpieczenia, jeżeli niezdolność do pracy powstała przed upływem 12 miesięcy kalendarzowych.
Należy podkreślić, że podstawy wymiaru zasiłku chorobowego z ubezpieczenia wypadkowego nie oblicza się na nowo, jeżeli w pobieraniu zasiłków – bez względu na ich rodzaj – nie było przerwy lub przerwa trwała krócej niż trzy miesiące kalendarzowe. Jeśli przed taką przerwą ubezpieczony pobierał zasiłek z ubezpieczenia chorobowego, a po przerwie zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego, albo też nieprzerwanie pobierał zasiłki z ubezpieczenia chorobowego, a następnie z ubezpieczenia wypadkowego, wówczas do podstawy wymiaru zasiłku chorobowego przysługującego z ubezpieczenia wypadkowego ZUS przyjmuje podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie wypadkowe, ale z okresu poprzedzającego poprzednią niezdolność do pracy, po pomniejszeniu o 18,71 proc.
Podstawa prawna:
• ustawa z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. Nr 137, poz. 887 z późn.zm.),
Piotr Kruszalski
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.