Podstawa wymiaru kapitału początkowego
REKLAMA
Do ustalenia podstawy wymiaru kapitału początkowego przyjmuje się kwotę bazową obowiązującą 1 stycznia 1999 r., wynoszącą 100% przeciętnego wynagrodzenia w II kwartale 1998 r., tj. kwotę 1220,89 zł.
W podstawie tej uwzględnia się wynagrodzenie przysługujące za okres, za który zostało wypłacone. Zgodnie z tą zasadą niezależnie od roku, w którym wynagrodzenie zostało wypłacone, zawsze dolicza się je do roku, za który przysługuje.
Jeśli nie jest możliwe ustalenie okresu, za który przysługuje określony przychód, dolicza się go do roku, w którym został wypłacony. Jest to jedyny wyjątek od generalnej zasady ustalania podstawy wymiaru z wynagrodzenia przysługującego za okres.
Do obliczenia podstawy wymiaru kapitału początkowego przyjmuje się te składniki wynagrodzenia w gotówce lub w naturze z tytułu wykonywania pracy w ramach stosunku pracy, od których był obowiązek opłacania składek na ubezpieczenie społeczne.
Przykład
Przy obliczaniu podstawy wymiaru kapitału początkowego uwzględnia się także kwoty przysługujące ubezpieczonemu, wypłacone w ramach stosunku pracy w danym roku kalendarzowym z tytułu:
Do podstawy wymiaru wlicza się również kwoty zasiłków dla bezrobotnych, zasiłków szkoleniowych lub stypendiów wypłaconych z Funduszu Pracy za czas udokumentowanej niezdolności do pracy.
Podstawę wymiaru kapitału początkowego ustala się:
Nie ustala się podstawy wymiaru kapitału początkowego dla ubezpieczonego, który do 31 grudnia 1998 r. nie ukończył 30 lat życia, jeżeli nie pozostawał w ubezpieczeniu co najmniej przez 1 rok kalendarzowy.
Podstawa wymiaru z 10 kolejnych lat kalendarzowych
Ustalając podstawę wymiaru według tego wariantu przyjmuje się wynagrodzenie z 10 lat bezpośrednio po sobie następujących. Mogą to być zarobki wyłącznie z okresu od stycznia 1980 r. do grudnia 1998 r. Jeśli w którymś roku wnioskodawca nie osiągnął wynagrodzenia przez cały rok lub jego część, rok ten nie podlega wyłączeniu
Przykład
Przy ustalaniu 10 kolejnych lat kalendarzowych pomija się te lata kalendarzowe, w których wnioskodawca przez cały rok pozostawał w ubezpieczeniu za granicą, w państwach członkowskich Unii Europejskiej lub Europejskiego Obszaru Gospodarczego albo w Bułgarii i państwach powstałych po rozpadzie b. Jugosławii. Z ww. krajami wiążą bowiem Polskę umowy międzynarodowe w dziedzinie zabezpieczenia społecznego.
Przed ustaleniem podstawy wymiaru z pominięciem pełnych lat ubezpieczenia zagranicą ZUS przeprowadza postępowanie wyjaśniające z instytucjami zagranicznymi, w toku którego uzyskuje potwierdzenie przebiegu ubezpieczenia zagranicą na specjalnym formularzu. Dane o okresach ubezpieczenia potwierdzone przez zagraniczną instytucje są dla ZUS wiążące.
Podstawa wymiaru z 20 lat kalendarzowych
Na wniosek ubezpieczonego podstawa wymiaru kapitału początkowego może być ustalona z zarobków osiągniętych w 20. latach dowolnie wybranych z całego okresu ubezpieczenia. Lata te nie muszą następować bezpośrednio po sobie. Mogą przypadać przed 1 stycznia 1980 r., lecz nie mogą wykraczać poza dzień 31 grudnia1998 r.
Przykład
Podstawa wymiaru z faktycznego okresu ubezpieczenia
Przy ustalaniu podstawy wymiaru według tego wariantu pomija się lata, w których osoba zainteresowana nie pozostawała w ubezpieczeniu w Polsce.
Wariant ten ma zastosowanie tylko do niektórych osób, tj. do tych które:
Podstawa wymiaru dla osób uprawnionych do renty z tytułu niezdolności do pracy
Podstawa wymiaru renty z tytułu niezdolności do pracy nie może stanowić podstawy wymiaru kapitału początkowego w przypadku, gdy prawo do renty ustało przed 31 grudnia 1998 r. z powodu odzyskania zdolności do pracy i zostało przywrócone po 1 stycznia 1999 r.
Przykłady
Ubezpieczona urodzona 14.10.1953 r. pobiera od 1.09.1981 r. stałą rentę z tytułu częściowej niezdolności do pracy. Podstawa wymiaru renty ustalona była z zarobków uzyskanych w 3 kolejnych latach 1988-1990. Zainteresowana może wnioskować o przyjęcie wskaźnika wysokości podstawy wymiaru renty do obliczenia podstawy wymiaru kapitału początkowego. *** Zainteresowany urodzony 5.09.1954 r. pobierał od 13.09.1993 r. okresową rentę z tytułu częściowej niezdolności do pracy obliczoną od podstawy wymiaru ustalonej z 4 kolejnych lat 1989-1992. Prawo do renty ustało 31.12.1998 r. Zainteresowanemu przywrócono od 1.02.1999 r. prawo do renty. Ww. nie będzie mógł wnioskować o obliczenie kapitału początkowego od podstawy wymiaru renty, ponieważ nie miał do niej prawa 1.01.1999 r.
Podstawą wymiaru kapitału początkowego może być podstawa wymiaru renty:
Osoby te mogą mieć także ustaloną podstawę wymiaru na zasadach ogólnych, jeśli będzie to korzystniejsze.
Barbara Hal
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.