Okoliczności wpływające na wysokość zasiłku chorobowego
REKLAMA
Zasiłek chorobowy jest wypłacany osobom ubezpieczonym zarówno obowiązkowo, jak i dobrowolnie zwykle w wysokości 80 proc. podstawy jego wymiaru, po upływie tzw. okresu wyczekiwania.
Wyższy zasiłek chorobowy
Przepisy powyższej ustawy przewidują m.in. możliwość wypłaty miesięcznego zasiłku z ubezpieczenia chorobowego w wysokości wyższej niż 80 proc. podstawy jego wymiaru. O wypłatę miesięcznego zasiłku chorobowego w wysokości 100 proc. podstawy jego wymiaru mogą ubiegać się ubezpieczeni, których niezdolność do pracy lub niemożność wykonywania pracy przypadła w okresie ciąży, powstała wskutek poddania się niezbędnym badaniom lekarskim przewidzianym dla kandydatów na dawców komórek, tkanek i narządów oraz zabiegowi pobrania komórek, tkanek i narządów, czy też powstała wskutek wypadku w drodze do pracy lub z pracy.
Od pierwszego dnia niezdolności do pracy spowodowanej wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową pracownikowi przysługuje zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego, jeśli nie zachowuje on prawa do wynagrodzenia za cały okres niezdolności do pracy na podstawie odrębnych przepisów.
A zatem zasiłek z ubezpieczenia wypadkowego będzie przysługiwał ubezpieczonemu (pracownikowi) nawet wtedy, gdy w danym roku kalendarzowym nie zostanie wykorzystany okres 33 dni, za które przysługuje ubezpieczonemu wynagrodzenie chorobowe. Okresu niezdolności do pracy spowodowanej wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową, za który ubezpieczony (pracownik) otrzymał zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego, nie wlicza się do okresu 33 dni, za które przysługuje wynagrodzenie chorobowe. Prawo do zasiłku chorobowego będzie również przysługiwało od pierwszego dnia ubezpieczenia wypadkowego, jeżeli niezdolność do pracy wynika z późniejszych następstw w stanie zdrowia w związku ze stwierdzonym wcześniej wypadkiem przy pracy albo chorobą zawodową, z tym że związek tej niezdolności do pracy z wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową powinien zostać stwierdzony przez lekarza zaświadczeniem lekarskim.
Prawo do zasiłku będzie również przysługiwało, gdy wypadek przy pracy miał miejsce w czasie trwania ubezpieczenia wypadkowego z innego tytułu, np. jeżeli ubezpieczony w dniu wypadku przy pracy miał równolegle co najmniej dwa tytuły do ubezpieczenia, a podlegał ubezpieczeniu wypadkowemu tylko jednemu z nich.
Również w przypadku, kiedy przyczyną niezdolności do pracy jest wypadek przy pracy lub choroba zawodowa, a zasiłek chorobowy przysługuje z więcej niż jednego tytułu, to świadczenia na zasadach określonych ustawą będą przysługiwały z każdego z tych tytułów. Oznacza to, że z każdego tytułu ubezpieczonemu przysługują świadczenia finansowe z ubezpieczenia wypadkowego – zasiłek chorobowy, nawet jeśli ubezpieczony będący pracownikiem nie wykorzystał jeszcze okresu 33 dni wypłaty wynagrodzenia (określonego w art. 92 k.p.), bez wymaganego okresu wyczekiwania i w wysokości 100 proc. podstawy jego wymiaru za cały okres.
Bez prawa do zasiłku
Zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego nie będzie przysługiwał za okresy niezdolności do pracy spowodowanej wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową, za które ubezpieczony na podstawie odrębnych przepisów zachowuje prawo do wynagrodzenia, uposażenia, stypendium lub innego świadczenia przysługującego za czas niezdolności do pracy. Świadczenie z ubezpieczenia wypadkowego nie będzie także przysługiwało ubezpieczonemu:
Warto podkreślić, że osobom prowadzącym pozarolniczą działalność i osobom z nimi współpracującym, duchownym będącym płatnikami składek na własne ubezpieczenia oraz członkom ich rodzin zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego nie będzie przysługiwał w razie wystąpienia w dniu wypadku lub w dniu złożenia wniosku o jego przyznanie zadłużenia z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne na kwotę przekraczającą 6,60 zł do czasu spłaty całości zadłużenia (z zastrzeżeniem art. 47 ust. 3 ustawy).
Zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego przysługujący ubezpieczonemu, u którego stwierdzono zaległość w opłacaniu składek na ubezpieczenia społeczne na kwotę przekraczającą 6,60 zł, powinien zostać wypłacony w ciągu 30 dni od dnia wyjaśnienia ostatniej okoliczności niezbędnej do ustalenia prawa do tego świadczenia, nie później jednak niż w ciągu 60 dni od daty spłaty całości zadłużenia.
Mikołaj Górnicki
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.