REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak uzyskać świadczenie przedemerytalne

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

Osoba, która chce ubiegać się o świadczenie przedemerytalne, sama musi skompletować dokumenty i złożyć wniosek o jego przyznanie w ZUS.


Do przyznania świadczenia przedemerytalnego potrzebne są m.in. dokumenty potwierdzające staż emerytalny oraz wysokość osiąganych zarobków. Oznacza to, że w kompletowaniu wniosku o świadczenie przedemerytalne dużą rolę odgrywają byli pracodawcy osoby starającej się o to świadczenie, którzy mają w tym zakresie pewne obowiązki.

Osoba składająca wniosek o świadczenie przedemerytalne musi przedstawić m.in. takie dokumenty, jakie musiałaby złożyć, ubiegając się o emeryturę. A zatem pracodawcy mają obowiązek wydania byłemu pracownikowi, który stara się o świadczenie przedemerytalne, zaświadczenie o zarobkach na druku ZUS Rp-7.

Termin złożenia wniosku

Zgodnie z art. 2 ust. 2 ustawy z 30 kwietnia 2004 r. o świadczeniach przedemerytalnych (DzU nr 120, poz. 1252 ze zm.) prawo do świadczenia przedemerytalnego może być przyznane dopiero po okresie 6 miesięcy pobierania zasiłku dla bezrobotnych. Oznacza to, że dopiero wtedy należy złożyć wniosek o przyznanie tego świadczenia.
Wniosek składa się w oddziale ZUS właściwym ze względu na miejsce zameldowania na pobyt stały, zarówno w przypadku osób, które całe życie pracowały w Polsce, jak i w przypadku osób, które pracowały w państwach Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego lub w innym państwie, z którym łączy Polskę umowa międzynarodowa.

ważne
Wniosek o świadczenie przedemerytalne musi zostać złożony w odpowiednim terminie.

Trzeba go złożyć w terminie 30 dni od wydania przez powiatowy urząd pracy dokumentu potwierdzającego fakt pobierania zasiłku dla bezrobotnych przez 6 miesięcy. W szczególnie uzasadnionych przypadkach ZUS może przywrócić ten termin.

Wyjątkiem jest sytuacja, gdy po upływie 6-miesięcznego okresu pobierania zasiłku dla bezrobotnych zainteresowany wykonuje jeszcze zatrudnienie lub inną pracę zarobkową (na podstawie umowy zlecenia, umowy o dzieło) bądź prace interwencyjne lub roboty publiczne. W takim przypadku wniosek o świadczenie przedemerytalne musi złożyć w terminie 14 dni od daty ustania tego zatrudnienia lub zaprzestania wykonywania tych prac.

ważne
Termin 14 dni nie podlega przywróceniu.

Niezbędne dokumenty

Wniosek o świadczenie przedemerytalne musi zawierać dane osoby ubiegającej się o jego przyznanie (imię i nazwisko, datę urodzenia, numer ewidencyjny PESEL, numer identyfikacji podatkowej NIP, serię i numer dowodu osobistego lub paszportu), dane adresowe, dyspozycję przekazywania świadczenia na rachunek bankowy lub za pośrednictwem urzędu pocztowego, a także podpis osoby uprawnionej do zgłoszenia wniosku.

Do wniosku o przyznanie świadczenia przedemerytalnego, poza zaświadczeniem urzędu pracy potwierdzającym 6-miesięczny okres pobierania zasiłku dla bezrobotnych, należy dołączyć dokument potwierdzający przyczynę będącą powodem rozwiązania stosunku pracy. Tryb rozwiązania umowy o pracę ma bowiem wpływ na prawo do świadczenia. Taki dokument nie jest wymagany, jeśli przyczyna rozwiązania stosunku pracy została podana w świadectwie pracy.

Ubiegający się o świadczenie przedemerytalne musi również złożyć dokumenty, które potwierdzają inne okoliczności mające wpływ na prawo do świadczenia:
• oświadczenie dotyczące posiadanych (aktualnie lub w przeszłości) uprawnień do emerytury, renty z tytułu niezdolności do pracy, renty inwalidzkiej, renty strukturalnej, renty rodzinnej lub uposażenia w stanie spoczynku, a także o pobieraniu świadczeń o charakterze rentowym z instytucji zagranicznych – z podaniem numeru sprawy oraz nazwy i adresu instytucji, która wydała decyzję,
• oświadczenie co do prawa własności, współwłasności lub posiadania nieruchomości rolnej oraz jej powierzchni ustalonej w hektarach przeliczeniowych,
• informację o ustaleniu kapitału początkowego (ze wskazaniem numeru sprawy oraz oddziału, który ustalił wysokość tego kapitału),
• informację o zgłoszeniu do ubezpieczenia zdrowotnego ze wskazaniem właściwego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia, do którego osoba należy,
• postanowienie sądu o ogłoszeniu upadłości – w przypadku osób, które prowadziły pozarolniczą działalność,
• zaświadczenie powiatowego urzędu pracy o dacie zarejestrowania w tym urzędzie (w przypadku osoby, która utraciła prawo do renty),
• świadectwo pracy potwierdzające fakt zatrudnienia w ramach prac interwencyjnych lub robót publicznych.

Do wniosku o świadczenie przedemerytalne trzeba dołączyć nie tylko dowody uzasadniające przyznanie prawa do świadczenia przedemerytalnego, ale i dowody wymagane do ustalenia prawa do emerytury oraz jej wysokości.

Konieczne jest więc dostarczenie do ZUS:
• kwestionariusza dotyczącego okresów składkowych i nieskładkowych (na druku ZUS Rp-6),
• dokumentów potwierdzających okresy składkowe i nieskładkowe (m.in. świadectw pracy, legitymacji ubezpieczeniowej, zaświadczeń itp.),
• dokumentów potwierdzających wysokość osiąganego wynagrodzenia (zaświadczeń o zatrudnieniu i wynagrodzeniu na druku ZUS Rp-7, kserokopii kart wynagrodzeń, legitymacji ubezpieczeniowej itp.).

Ustalone uprawnienia

ZUS ustala prawo do świadczenia od następnego dnia po dniu złożenia wniosku wraz z wymaganymi dokumentami. Wysokość świadczenia przedemerytalnego nie zależy obecnie od długości stażu pracy oraz wielkości osiągniętych dotychczas zarobków. Świadczenie to przyznawane jest w równej dla wszystkich osób wysokości, tj. w kwocie 711,54 zł.

Wyjątek w tej kwestii dotyczy osób, którym świadczenie zostało przyznane w związku z utratą renty z tytułu niezdolności do pracy. Świadczenie przedemerytalne jest przyznawane tym osobom w wysokości dotychczas pobieranej renty, z zastrzeżeniem, że nie może to być więcej niż 711,54 zł.

Kwotę świadczenia należną za miesiąc, w którym został złożony wniosek, dzieli się przez liczbę dni w tym miesiącu, a następnie mnoży przez liczbę dni, za które świadczenie przysługuje.

Świadczenia przedemerytalne podlegają waloryzacji na zasadach i w terminach przewidzianych dla emerytur i rent.

Środki odwoławcze

Od decyzji ZUS odmawiającej prawa do świadczenia przedemerytalnego można wnieść odwołanie do sądu okręgowego – sądu pracy i ubezpieczeń społecznych właściwego ze względu na miejsce zamieszkania zainteresowanego. W terminie 30 dni od dnia wniesienia odwołania, ZUS może zmienić lub uchylić decyzję, jeśli uzna odwołanie za słuszne. Jeśli podtrzyma swoje stanowisko, przekazuje sprawę do sądu.

Prawo do wniesienia odwołania przysługuje również w razie niewydania decyzji przez ZUS w terminie 2 miesięcy od dnia zgłoszenia wniosku o świadczenie przedemerytalne.

Joanna Kalinowska
Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Magdalena Biejat – partia, program, wiek, zawód, wykształcenie [Kandydatka na Prezydenta RP 2025]

Magdalena Biejat – która partia popiera kandydatkę? Przedstawiamy program wyborczy kandydatki na Prezydenta RP w 2025 roku, wiek, zawód oraz wykształcenie. Sprawdź pełną listę kandydatów w wyborach 2025 r. oraz wyniki najnowszego sondażu prezydenckiego.

Przełom dla odbiorców energii elektrycznej. Likwidują pierwsze opłaty, dzięki licznikom zdalnym

W związku z wdrożeniem liczników zdalnego odczytu energii elektrycznej, pierwszy operator energetyczny w Polsce rezygnuje z opłat za odczyt na życzenie klienta. Dane będzie można otrzymać drogą mailową, listownie lub na nośniku pamięci. Rozwiązanie to umożliwi lepszą kontrolę zużycia energii, co przełoży się na oszczędności i niższe rachunki.

Co zrobić, gdy z ZUS nie dotarła deklaracja podatkowa PIT?

ZUS zrealizował akcję wysyłkową deklaracji podatkowych PIT-40, PIT-11A i PIT-11. Jednak nie wszystkie deklaracje trafiły do adresatów. Duplikat można dostać przychodząc do ZUS. Można też wydrukować dokument, który jest umieszczony na indywidualnym koncie PUE ZUS.

Pilne! Będzie nowelizacja ustawy o KSeF, znamy projekt: jakie zmiany w obowiązkowym e-fakturowaniu

Ministerstwo Finansów opublikowało długo wyczekiwany projekt nowelizacji ustawy o VAT, regulujący obowiązek stosowania faktur ustrukturyzowanych. Wraz z nim udostępniono również oficjalną „mapę drogową” wdrożenia Krajowego Systemu e-Faktur – KSeF.

REKLAMA

Renta socjalna 2025 r. Zmiany już od 1 maja 2025 r.

Jakie zmiany czekają osoby pobierające rentę socjalną? Czy nadchodzące zmiany wpłyną na wysokość wypłaty świadczeń? Ile wynosi renta socjalna po waloryzacji 1 marca 2025 r.? Co z dodatkiem dopełniającym do renty socjalnej? Kto musi złożyć wniosek, by otrzymać dodatek dopełniający?

Zakupy przed Wielkanocą 2025. Wojna cenowa między Lidlem i Biedronką służy kupującym. Inne sieci też w akcji

Polacy mają korzyść z tych wojen, bo dzięki niezliczonym promocjom mogą taniej albo więcej kupić przed świętami. To oznacza bardziej obfity lub zróżnicowany w potrawy i smakołyki stół wielkanocny u większości rodzin.

Sejm na żywo 15 kwietnia: Komisja śledcza ds. Pegasusa

Przesłuchanie Aleksandry Rozmierskiej, prokurator, wezwanej w celu złożenia zeznań w toczącym się postępowaniu zmierzającym do zbadania legalności, prawidłowości oraz celowości czynności operacyjno-rozpoznawczych podejmowanych m.in. z wykorzystaniem oprogramowania Pegasus przez członków Rady Ministrów, służby specjalne, Policję, organy kontroli skarbowej oraz celno-skarbowej, organy powołane do ścigania przestępstw i prokuraturę w okresie od dnia 16 listopada 2015 r. do dnia 20 listopada 2023 r.

500 plus na okulary (lub soczewki kontaktowe) dla osób pracujących przy komputerze, niezależnie od dofinansowania z NFZ – nareszcie jest decyzja A. Dziemianowicz-Bąk

Po sześciokrotnym wydłużeniu terminu odpowiedzi na interpelację poselską w sprawie uregulowania minimalnej kwoty dofinansowania do okularów korekcyjnych (lub soczewek kontaktowych) dla osób pracujących przy komputerze oraz częstotliwości przysługiwania tegoż dofinansowania od pracodawcy – Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, nareszcie przedstawiło swoje stanowisko w tej sprawie. Z jednej strony – pracownicy mogą poczuć się rozczarowani, a z drugiej – może ono stanowić narzędzie do „walki” z niefrasobliwym pracodawcą, którego regulacje wewnętrzne pozostają w sprzeczności z obowiązującymi przepisami.

REKLAMA

Odbiorcy prądu z nowym obowiązkiem. Kary do 10 tys. zł, ale rachunki mogą spaść nawet o 10%

Do lipca 2031 roku wszystkie mieszkania w Polsce muszą być wyposażone w liczniki zdalnego odczytu energii elektrycznej – taki obowiązek nakładają przepisy unijne i krajowe. Brak dostosowania się do nowych regulacji może skutkować grzywną nawet do 10 tys. zł. Nowe urządzenia, choć obowiązkowe, mogą też pomóc w obniżeniu rachunków za prąd.

Kod pocztowy - czy wiesz co oznaczają te cyfry? Poczta Polska wyjaśnia

Kod pocztowy to integralny składnik wszystkich adresów; każda z jego cyfr odpowiada za konkretny fragment lokalizacji. Poinformowała Poczta Polska w komunikacie z 17 marca 2025 r., w którym przytoczono sytuację z Mikoszewa, gdzie nowopowstały cypel został przypisany do odpowiedniego kodu.

REKLAMA