Czy trzeba zapłacić składki na ubezpieczenie społeczne
REKLAMA
W przypadku gdy pracodawca nie wypłaca w terminie wynagrodzenia, pracownik może wystąpić do sądu z roszczeniem o jego wypłatę. Jeżeli pomimo wyroku sądu pracodawca lub były pracodawca nie wypłaca należności, pracownik z wyrokiem zaopatrzonym w klauzulę wykonalności może wystąpić do komornika o ich egzekucję. Wyegzekwowane przez komornika należności są przekazywane bezpośrednio pracownikowi.
Zgodnie z art. 18 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne pracowników stanowi przychód w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych. W podstawie wymiaru składek nie uwzględnia się wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy wskutek choroby lub odosobnienia w związku z chorobą zakaźną oraz zasiłków. Składek nie opłaca się również od przychodów wymienionych w rozporządzeniu ministra pracy i polityki społecznej w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe.
W świetle przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, należności wynikające ze stosunku pracy stwierdzone prawomocnym wyrokiem sądowym, których wypłata na rzecz pracowników realizowana jest przez komorników sądowych, są przychodami ze stosunku pracy, jeżeli przychody te nie są wyłączone z podstawy wymiaru składek na podstawie powołanego wyżej rozporządzenia.
Oznacza to, iż od uzyskanego w tym trybie przychodu należy odprowadzić zarówno składki na ubezpieczenia społeczne, jak i ubezpieczenie zdrowotne. W analogiczny sposób należy traktować należności pracownicze wypłacane przez pracodawcę na podstawie zawartej ugody sądowej.
Natomiast kwota zasądzonych odsetek za zwłokę nie powinna być uwzględniana w podstawie wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne oraz zdrowotne.
Gdy pracodawca wypłaca sam
Także w przypadku, gdy pracodawca wypłaca pracownikowi należności zasądzone wyrokiem sądu lub na podstawie zawartej z nim ugody, jest zobowiązany naliczyć od nich oraz opłacić składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne.
Jeżeli pracodawca wypłaca te należności osobie, która u niego w dalszym ciągu pracuje, rozliczenie należnych składek następuje w imiennym raporcie miesięcznym ZUS RCA z kodem tytułu ubezpieczenia 01 10 xx składanym za miesiąc, w którym następuje wypłata tych należności (przykład 1).
PRZYKŁAD 1: SKŁADKI OD OBECNEGO PRACOWNIKA
PRZYKŁAD 2: SKŁADKI OD BYŁEGO PRACOWNIKA
Pracodawca od kwoty zasądzonego i wypłacanego przez niego wynagrodzenia nalicza składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne, oczywiście z wynagrodzenia ubezpieczonego potrąca składki finansowane z jego środków, tj. 1/2 składki emerytalnej, czyli 9,76 proc. podstawy wymiaru, 1/2 składki na ubezpieczenie rentowe – 6,50 proc. podstawy wymiaru, składkę na ubezpieczenie chorobowe – 2,45 proc. podstawy wymiaru.
Inaczej sytuacja wygląda, gdy wynagrodzenie jest wyegzekwowane przez komornika i przekazane pracownikowi. Wówczas pracodawca nie wypłaca wynagrodzenia, a tylko otrzymuje informację o wysokości wynagrodzenia przekazanego pracownikowi.
Przepisy nie przewidują możliwości rozliczenia składek na ubezpieczenia społeczne należnych od przychodu ze stosunku pracy przez komornika sądowego w sytuacjach, gdy przychód ten wypłacany jest za jego pośrednictwem i równocześnie nie przewidują także możliwości samodzielnego rozliczania i opłacania należnych składek na ubezpieczenia społeczne, przez pracowników. Brak możliwości bieżącego potrącenia przez pracodawcę z przychodu ubezpieczonego części składek finansowanych z jego środków, co przewiduje art. 17 ust. 2 ustawy, nie zwalnia pracodawcy z obowiązku rozliczenia i przekazania do ZUS całości należnych składek.
Jak rozliczyć składki
Rozliczenie należnych składek powinno nastąpić w dokumentach rozliczeniowych sporządzanych za miesiąc, w którym kwota wyegzekwowanego przez komornika wynagrodzenia za pracę zostanie postawiona do dyspozycji ubezpieczonego, tj. za miesiąc, w którym nastąpi wypłata lub przelanie wyegzekwowanych środków na rachunek bankowy ubezpieczonego. Jeżeli pracodawca opłaci należne składki od uzyskanego przez pracownika wynagrodzenia ze stosunku pracy, wypłaconego za pośrednictwem komornika sądowego, w pełnej wysokości, może dochodzić od pracownika zwrotu poniesionych z tego tytułu kosztów, które zobowiązany był ponieść pracownik tytułem współfinansowania składek na ubezpieczenia społeczne.
CO W DOKUMENTACH
CO ZE SKŁADKĄ ZDROWOTNĄ
Podstawa prawna
Michał Jarosik
REKLAMA