REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak udowodnić zarobki zatrudnionych za granicą przed 1991 rokiem

REKLAMA

Pracownicy zatrudnieni na polskich budowach eksportowych oraz oddelegowani do innych prac przed 1991 rokiem będą mieć wyliczony kapitał początkowy na podstawie tzw. wynagrodzenia zastępczego. Pracujący zaś po tym terminie muszą przedstawić dokumenty potwierdzające wysokość zarobków.

Polscy pracownicy, którzy za zgodą polskich władz na podstawie umów międzynarodowych pracowali za granicą przed 1 stycznia 1991 r. (a w przypadku zatrudnienia w byłej Niemieckiej Republice Demokratycznej – przed 1 października 1991 r.) będą mieć ustaloną podstawę wymiaru kapitału początkowego za ten okres na podstawie tzw. wynagrodzenia zastępczego.
Zaświadczenie o wysokości wynagrodzenia zastępczego wystawia pracodawca, u którego był zatrudniony pracownik przed wyjazdem za granicę i który udzielił mu urlopu bezpłatnego w związku z delegowaniem do pracy za granicą bądź rozwiązał z nim umowę o pracę. Wynagrodzenie zastępcze powinno być wykazane (na druku ZUS Rp-7) za lata pracy pracownika skierowanego do pracy za granicą. Do ustalenia wynagrodzenia zastępczego powinno być przyjęte wynagrodzenie przysługujące innemu pracownikowi zatrudnionemu w kraju, w takim samym lub podobnym charakterze, w jakim był zatrudniony pracownik oddelegowany do pracy za granicą przed wyjazdem z kraju, osiągane w okresie, w którym pracownik delegowany pracował za granicą.
Natomiast jeśli chodzi o pracowników, którzy byli zatrudnieni poza granicami Polski już po 31 grudnia 1990 r., to do ustalenia podstawy wymiaru kapitału początkowego za okresy tego zatrudnienia (poczynając od 1 stycznia 1991 r.) przyjmuje się kwoty wynagrodzeń, od których opłacono składkę na ubezpieczenie społeczne w Polsce. Pracodawca kierujący do pracy za granicą potwierdza okres zatrudnienia za granicą. Ma obowiązek podać: okresy składkowe, nieskładkowe, okresy urlopów bezpłatnych oraz wysokość podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne. Wszystkie te informacje muszą być wpisane na druku ZUS Rp-7.

Ryczałt dla dyplomaty

Pracownicy skierowani do pracy za granicą w polskich przedstawicielstwach dyplomatycznych i konsularnych oraz inni pracownicy skierowani do pracy za granicą, którzy z tytułu tej pracy otrzymywali wynagrodzenie na podstawie przepisów o wynagradzaniu pracowników dyplomatycznych i konsularnych mają inny niż pracownicy budów eksportowych system ustalania podstawy wymiaru. Za każdy miesiąc ich zatrudnienia w placówce dyplomatycznej (lub konsularnej) przypadający przed 1 stycznia 1991 r., przyjmuje się kwoty ryczałtowe. Ustala się je w zależności od grupy zaszeregowania pracownika, ze względu na zajmowane stanowisko. Przyjęto, że osoby zatrudnione w przedstawicielstwach dyplomatycznych i konsularnych będą mieć jako podstawę wymiaru składek np. wynagrodzenie na stanowisku dyrektora generalnego w ministerstwach i urzędach centralnych w Polsce.

Zatrudnienie na Zachodzie

W wielu przypadkach Polacy, którzy byli legalnie zatrudnieni u zachodnich pracodawców, sami zgłaszali się do dobrowolnego ubezpieczenia społecznego w Polsce i sami opłacali składki. W takim przypadku do ustalenia podstawy wymiaru kapitału początkowego przyjmuje się kwotę podstawy wymiaru składki opłaconej na to ubezpieczenie.
Okres, za który została opłacona składka na ubezpieczenie społeczne, oraz wysokość jej podstawy wymiaru potwierdza sam ZUS, ale dopiero po złożeniu wniosku o ustalenie kapitału początkowego. Wnioskodawca, w kwestionariuszu ZUS Rp-6, powinien podać okres pracy u takiego pracodawcy oraz nazwę i adres jednostki organizacyjnej ZUS, do której były opłacane składki na ubezpieczenie społeczne.

Zmiany po wejściu do UE

Po wejściu Polski do Unii Europejskiej nastąpiły zmiany w ustalaniu kapitału początkowego w zakresie niektórych okresów zatrudnienia za granicą. Od tego momentu obowiązują wspólnotowe przepisy prawne, stanowiące podstawę koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego państw członkowskich, m.in. w zakresie emerytur i rent. Oznacza to, że przy ustalaniu kapitału początkowego i obliczaniu jego wysokości mogą być uwzględnione okresy ubezpieczenia przebyte w państwach członkowskich UE/EOG. Do tych krajów zaliczane są takie państwa jak: Austria, Belgia, Cypr, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Irlandia, Islandia, Liechtenstein, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Malta, Holandia, Niemcy, Norwegia, Portugalia, Słowacja, Słowenia, Szwecja, Węgry, Wielka Brytania, Włochy. Przy ustalaniu kapitału początkowego będą mogły być uwzględnione okresy ubezpieczenia w krajach UE przed 1 stycznia 1999 r. – wynoszące mniej niż jeden rok. Udowodnione okresy ubezpieczenia w kilku państwach członkowskich UE/ EOG krótsze niż 12 miesięcy traktowane są tak jak okresy polskie i sumowane z okresami ubezpieczenia przebytymi w Polsce. Możliwe jest to jednak, pod warunkiem że z tytułu tych okresów nie przysługują żadne świadczenia od instytucji zagranicznej.

Umowy międzynarodowe

Nadal są aktualne umowy dotyczące ubezpieczenia, które Polska zawarła z państwami, które nie są członkami Wspólnoty. Dotyczy to takich krajów jak: Bułgaria oraz państw b. Jugosławii, tj.: Chorwacji, Macedonii, Republiki Bośni i Hercegowiny oraz Serbii i Czarnogóry. Przy ustalaniu kapitału początkowego mogą być uwzględnione jedynie okresy ubezpieczenia przebyte w tych krajach krótsze niż 6 miesięcy.
Nieco odmienny sposób ustalania kapitału początkowego dotyczy osób, które posiadają okresy ubezpieczenia przebyte na terenie Niemiec i do 31 grudnia 1990 r. przesiedliły się z Niemiec do Polski. Okresy ubezpieczenia przebyte w Niemczech do tego dnia podlegają uwzględnieniu przy ustalaniu kapitału początkowego, tak jakby zaistniały w Polsce. Natomiast okresów ubezpieczenia w Niemczech przebytych do 31 grudnia 1990 r. nie uwzględnia się przy ustalaniu kapitału początkowego osobie, która po 31 grudnia 1990 r. przesiedliła się ponownie do Niemiec, a następnie powróciła do Polski. W takim przypadku zastosowanie mają przepisy wspólnotowe, a więc okresy ubezpieczenia w Niemczech wynoszące 1 rok i dłuższe obciążają stronę niemiecką. Tylko okres ubezpieczenia w Niemczech krótszy niż 1 rok zostanie uwzględniony przy ustalaniu kapitału początkowego.

WYZNACZONE ODDZIAŁY

ZUS wyznaczył oddziały, które będą przyjmować wnioski o ustalenie wysokości kapitału początkowego w zależności od kraju pobytu.
• W przypadku kiedy wnioskodawca mieszka na Cyprze, w Grecji, w Hiszpanii, na Malcie, w Portugalii lub we Włoszech, może złożyć wniosek o ustalenie kapitału początkowego w:
– ZUS Oddział Łódź; Wydział Realizacji Umów Międzynarodowych; ul. Zamenhofa 2, 90-431 Łódź.
• W przypadku przebywania na terenie Czech i Słowacji:
– ZUS Oddział w Nowym Sączu; Wydział Realizacji Umów Międzynarodowych I; ul. Wyspiańskiego 2, 33-300 Nowy Sącz.
• Jeśli osoba ubiegająca się o kapitał początkowy mieszka w Austrii, w księstwie Liechtenstein, w Słowenii lub na Węgrzech, wówczas musi przekazać wniosek do:
– ZUS Oddział w Nowym Sączu; Wydział Realizacji Umów Międzynarodowych II
z siedzibą w Inspektoracie w Tarnowie; ul. Kościuszki 32, 33-100 Tarnów.
• Osoby przebywające w Niemczech przesyłają dokumenty do:
– ZUS Oddział w Opolu; Wydział Realizacji Umów Międzynarodowych; ul. Wrocławska 24, 45-701 Opole.
• Natomiast Polacy, którzy aktualnie przebywają w Danii, Estonii, Finlandii, Islandii, na Litwie, Łotwie, w Norwegii oraz Szwecji, mogą przekazać swoje dokumenty do:
– ZUS Oddział w Szczecinie; Wydział Realizacji Umów Międzynarodowych; ul. Matejki 22, 70-530 Szczecin.
• W przypadku takich krajów, jak Belgia, Francja, Holandia, Irlandia, Luksemburg, Wielka Brytania, Bułgaria, b. Jugosławia (oprócz Słowenii) dokumentację przyjmuje:
– ZUS I Oddział w Warszawie; Centralne Biuro Obsługi Umów Międzynarodowych; ul. Kasprowicza 151, 01-949 Warszawa.

KAPITAŁ POCZĄTKOWY – SZKOLENIA ZUS

W przyszłym tygodniu w wybranych oddziałach ZUS odbędą się spotkania ekspertów ZUS, którzy będą odpowiadać na pytania czytelników Gazety Prawnej. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc, należy wcześniej się zapisać. Poniżej podajemy terminy i miejsca spotkań oraz telefony, pod którymi będą przyjmowane zgłoszenia.
Warszawa: 11 września, godz. 17.00, miejsce spotkania: Inspektorat Warszawa Praga Północ, ul. 11 Listopada 15a, telefony zgłoszeniowe: (0 22) 590 23 32 lub (0 22) 590 23 82
Kraków: 12 września, godz. 14.00–16.00, miejsce spotkania: Dom Kultury Kolejarza, Kraków, ul. Filipa 6, telefony zgłoszeniowe (0 12) 424 66 00 w godz. 8.00-14.00
Wrocław: 12 września, godz. 9.00-16.00. Dzień otwartych drzwi. W tym mieście specjaliści z Wydziału Kapitału Początkowego są dostępni dla zainteresowanych przez cały dzień. Sala konferencyjna w budynku oddziału ZUS, Wrocław ul. Pretficza 11
Poznań: 12 września, godz. 16.00, sala obsługi klientów 3 Inspektoratu w Poznaniu, ul. Fabryczna 27/28, telefon zgłoszeniowy: (0 61) 831 41 76 oraz adres mailowy: nowickama@zus.pl
Lublin: 12, 19, 26 września, godz. 16.00, telefony zgłoszeniowe: (0 81) 535 74 95, (0 81) 535 74 99 – codziennie w godzinach 12.00-15.00

Bożena Wiktorowska
Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ceny 2025: Ile kosztuje wykończenie mieszkania (pod klucz) u dewelopera?

Czy deweloperzy oferują wykończenie mieszkań pod klucz? W jakiej cenie? Jak wielu nabywców się na nie decyduje? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Unijne rozporządzenie DORA już obowiązuje. Które firmy muszą stosować nowe przepisy od 17 stycznia 2025 r.?

Od 17 stycznia 2025 r. w Unii Europejskiej zaczęło obowiązywać Rozporządzenie DORA. Objęte nim podmioty finansowe miały 2 lata na dostosowanie się do nowych przepisów w zakresie zarządzania ryzykiem ICT. Na niespełna miesiąc przed ostatecznym terminem wdrożenia zmian Europejski Bank Centralny opublikował raport SREP (Supervisory Review and Evaluation Process) za 2024 rok, w którym ze wszystkich badanych aspektów związanych z działalnością banków to właśnie ryzyko operacyjne i teleinformatyczne uzyskało najgorsze średnie wyniki. Czy Rozporządzenie DORA zmieni coś w tym zakresie? Na to pytanie odpowiadają eksperci Linux Polska.

Kandydaci na prezydenta 2025 [Sondaż]

Którzy kandydaci na prezydenta w 2025 roku mają największe szanse? Oto sondaż Opinia24. Procenty pierwszej trójki rozkładają się następująco: 35,3%, 22,1% oraz 13,2%.

E-doręczenia: 10 najczęściej zadawanych pytań i odpowiedzi

E-doręczenia funkcjonują od 1 stycznia 2025 roku. Przedstawiamy 10 najczęściej zadawanych pytań i odpowiedzi ekspertki. Jakie podmioty muszą posiadać adres do e-doręczeń? Czy w przypadku braku odbioru przesyłek z e-doręczeń w określonym czasie będzie domniemanie doręczenia?

REKLAMA

Brykiety drzewne czy drewno kawałkowe – czym lepiej ogrzewać dom i ile to kosztuje? Zestawienie kaloryczności gatunków drewna

Każdy rodzaj paliwa ma swoje mocne strony. Polska jest jednym z większych producentów brykietów w Europie i znaleźć u nas można bardzo szeroką ich gamę. Brykietowanie to proces, który nadaje drewnu nową strukturę, zagęszcza je. Brykiet tej samej wielkości z trocin dębowych ma taką samą wagę jak z trocin sosnowych czy świerkowych. Co więcej, brykiet z trocin iglastych ma wyższą wartość kaloryczną, ponieważ drewno iglaste, niezależnie od lekkiej wagi, tak naprawdę jest bardziej kaloryczne od liściastego. Do tego jeśli porównamy polano i brykiet o tej samej objętości, to brykiet jest cięższy od drewna.

Ratingi ESG: katalizator zmian czy iluzja postępu?

Współczesny świat biznesu coraz silniej akcentuje znaczenie ESG jako wyznacznika zrównoważonego rozwoju. W tym kontekście ratingi ESG odgrywają kluczową rolę w ocenie działań firm na polu odpowiedzialności środowiskowe, społecznej i zarządzania. Ale czy są one rzeczywistym impulsem do zmian, czy raczej efektowną fasadą bez głębszego wpływu na biznesową rzeczywistość? Przyjrzyjmy się temu bliżej.

Transfer danych osobowych do Kanady – czy to bezpieczne? Co na to RODO?

Kanada to kraj, który kojarzy się nam z piękną przyrodą, syropem klonowym i piżamowym shoppingiem. Jednak z punktu widzenia RODO Kanada to „państwo trzecie” – miejsce, które nie podlega bezpośrednio unijnym regulacjom ochrony danych osobowych. Czy oznacza to, że przesyłanie danych na drugi brzeg Atlantyku jest ryzykowne?

Chiński model AI (DeepSeek R1) tańszy od amerykańskich a co najmniej równie dobry. Duża przecena akcji firm technologicznych w USA

Notowania największych amerykańskich firm związanych z rozwojem sztucznej inteligencji oraz jej infrastrukturą zaliczyły ostry spadek w poniedziałek, w związku z zaprezentowaniem tańszego i wydajniejszego chińskiego modelu AI, DeepSeek R1.

REKLAMA

Orzeczenie o niepełnosprawności dziecka a dokumentacja pracownicza rodzica. MRPiPS odpowiada na ważne pytania

Po co pracodawcy dostęp do całości orzeczenia o niepełnosprawności dziecka? Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej odpowiedziało na wątpliwości Rzeczniczki Praw Dziecka. Problem dotyczy dokumentowania prawa do dodatkowego urlopu wychowawczego rodzica dziecka z niepełnosprawnością.

2500 zł dla nauczyciela (nie każdego) - na zakup laptopa. MEN: wnioski do 25 lutego 2025 r. Za droższy model trzeba będzie dopłacić samemu

Nauczyciele szkół ponadpodstawowych i klas I-III szkół podstawowych mogą od poniedziałku 27 stycznia 2025 r. składać wnioski o bon na zakup sprzętu w programie "Laptop dla nauczyciela" – poinformowali ministra edukacji Barbara Nowacka i wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski. Na złożenie wniosków nauczyciele mają 30 dni (do 25 lutego 2025 r. – PAP), kolejne 30 dni przeznaczone będzie na ich rozpatrzenie. Bony mają być wręczane w miesiącach kwiecień-maj 2025 r., a wykorzystać je będzie można do końca 2025 roku.

REKLAMA