REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Bez dokumentów nie będzie kapitału

REKLAMA

Osoby, które pracowały przed wejściem w życie reformy systemu emerytalnego i jeszcze do tej pory nie złożyły wniosku o obliczenie jego wysokości, muszą się pośpieszyć. Pracodawcy mają obowiązek pomagać swoim pracownikom tylko do końca tego roku. Później ubezpieczeni będą skazani tylko na siebie.


Przepisy ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych zobowiązują pracodawców do kompletowania dokumentacji niezbędnej do ustalenia kapitału początkowego tym pracownikom, za których przekazują do ZUS imienne raporty miesięczne. Skompletowaną dokumentację pracodawcy przekazują do ZUS w terminie wyznaczonym przez ten organ. Po nowelizacji przepisów emerytalnych ZUS ma czas na wydanie decyzji do 31 grudnia 2006 r. ZUS zobowiązał się do przyjmowania wniosków od ubezpieczonych o ustalenie kapitału początkowego także po tym terminie. Natomiast nie wiadomo jeszcze, jak będzie rozwiązany problem przekazywania wniosków do ZUS przez pracodawców.

Jednak zgodnie z obowiązującymi przepisami pracodawcy nadal są zobowiązani do kompletowania dokumentacji umożliwiającej ustalenie kapitału początkowego dla ubezpieczonych, za których przekazują do Zakładu imienne raporty miesięczne, a następnie przekazania tej dokumentacji na żądanie organu rentowego i w terminie wyznaczonym przez ten organ.

Dokumenty do końca roku

Do końca tego roku pracodawcy, którzy jeszcze nie złożyli dokumentów za swoich pracowników, mogą składać takie wnioski po uzgodnieniu terminów z właściwym oddziałem ZUS. Termin przekazania przez pracodawcę dokumentów niezbędnych do ustalenia kapitału początkowego ustala organ rentowy indywidualnie dla każdego pracodawcy. Szczegółowo zasady współpracy między pracodawcami i organami rentowymi oraz pracownikami reguluje rozporządzenie ministra pracy i polityki społecznej w sprawie szczegółowych zasad współpracy ZUS z ubezpieczonymi i płatnikami składek w zakresie ustalania kapitału początkowego.

Rozporządzenie określa zasady współpracy pomiędzy ZUS, ubezpieczonymi i płatnikami w zakresie kompletowania wniosków i przekazywania ich organowi rentowemu oraz ustalania kapitału początkowego. Tak więc, pracodawca otrzymuje z organu rentowego właściwego ze względu na siedzibę płatnika wezwanie o nadesłanie skompletowanej dokumentacji aktualnie zatrudnionych pracowników w celu ustalenia kapitału początkowego. Wezwania przesyłane są także do płatników składek, którzy opłacają składki na własne ubezpieczenie.

Zasada ta nie ma zastosowania do płatnika składek:
• będącego zleceniodawcą,
• będącego osobą fizyczną zatrudniającą pracowników, jeżeli nie wypłaca świadczeń z ubezpieczenia chorobowego,
• opłacającego składkę za osoby współpracujące.

Po otrzymaniu wezwania pracodawca informuje pracowników urodzonych po 31 grudnia 1948 r. o terminie wyznaczonym przez ZUS i wyznacza im termin dostarczenia wymaganej dokumentacji. Ponieważ ubezpieczeni mają poważne kłopoty ze zdobyciem dokumentów, pracodawca mając pisemną zgodę może prowadzić postępowanie wyjaśniające w celu zebrania dokumentacji służącej ustaleniu kapitału początkowego. W ramach tego postępowania obecni pracodawcy mogą zwrócić się do byłych pracodawców o przekazanie dokumentacji dotyczącej pracownika, dołączając jego zgodę wyrażoną na piśmie.

Obowiązki płatnika

Pracodawcy są zobowiązani do skompletowania dokumentacji umożliwiającej ustalenie kapitału początkowego dla pracowników, za których – jako płatnicy składek – przekazują do Zakładu imienne raporty miesięczne. Pracodawcy przekazują tę dokumentację na żądanie organu rentowego i w terminie wyznaczonym przez ten organ. Do obowiązków pracodawcy należy również:
• poinformowanie ubezpieczonego o posiadanej dokumentacji,
• przyjęcie dokumentacji od ubezpieczonego, zabezpieczenie jej i przesłanie do organu rentowego w wyznaczonym terminie,
• udzielenie ubezpieczonemu informacji o innych miejscach przechowywania dokumentacji służącej do ustalenia kapitału początkowego.

Pracownik, który nie ma obliczonego kapitału początkowego, musi wypełnić:
• wniosek o ustalenie kapitału początkowego – druk ZUS Kp-1,
• kwestionariusz dotyczący okresów składkowych i nieskładkowych – druk ZUS Rp-6.

Dokumentacja do ustalenia kapitału początkowego powinna zawierać:
• wniosek o ustalenie kapitału początkowego (ZUS Kp-1),
• kwestionariusz dotyczący okresów składkowych i nieskładkowych przebytych do 31 grudnia 1998 r. (ZUS Rp-6),
• zaświadczenie o zatrudnieniu i wynagrodzeniu (ZUS Rp-7) albo legitymację ubezpieczeniową zawierającą wpisy o zatrudnieniu i wynagrodzeniu lub numer NKP w przypadku osób, które indywidualnie opłacały składkę na ubezpieczenie społeczne lub były zgłoszone indywidualnie do ubezpieczeń,
• świadectwa pracy, zaświadczenia oraz inne dowody potwierdzające okresy składkowe i nieskładkowe.

Po przyjęciu dokumentów od pracowników pracodawca zabezpiecza je i przekazuje do ZUS (do najbliższej jednostki organizacyjnej oddziału, inspektoratu, biura terenowego).

Pracodawcy składając dokumenty o ustalenie kapitału początkowego wraz z przekazywaną dokumentacją sporządzają listy osób, których dokumentacja jest przekazywana do ZUS. Muszą być na niej dane pracodawcy (NIP, REGON). Lista powinna zawierać także dane pracownika:
• nazwisko i imię,
• datę urodzenia,
• numer PESEL albo NIP,
• serię i numer dowodu tożsamości lub paszportu.

Obowiązki organu rentowego

Organ rentowy na podstawie dokumentacji ustala i wydaje decyzję w sprawie kapitału początkowego. Organem właściwym do wydania decyzji jest ten oddział ZUS, na terenie którego wnioskodawca (ubezpieczony) jest zameldowany na pobyt stały. Jeżeli wnioskodawca mieszka na terenie działania oddziału ZUS innego niż ten, do którego pracodawca przekazał dokumenty, oddział ten otrzymaną dokumentację przekaże do organu rentowego właściwego ze względu na miejsce zamieszkania ubezpieczonego. O przekazaniu dokumentacji organ rentowy informuje ubezpieczonego, jak i pracodawcę. Zwraca ubezpieczonemu oryginały dokumentów, z wyjątkiem zaświadczenia o zatrudnieniu i wynagrodzeniu (na druku ZUS Rp-7).

PRZELICZANIE KAPITAŁU POCZĄTKOWEGO

Zdobycie dokumentów do obliczenia kapitału początkowego jest trudne. Z tego też powodu ubezpieczeni zawsze mają możliwość ponownego przeliczenia kapitału początkowego. Kapitał początkowy podlega bowiem przeliczeniu w przypadku ujawnienia nowych okoliczności, nieznanych organowi rentowemu przed wydaniem decyzji. Ubezpieczony ma do tego prawo w przypadku dostarczenia nowych dowodów pozwalających na wydłużenie stażu pracy. Prawo do tego ma także osoba, której udało się odszukać nowe zaświadczenia potwierdzające wysokość dochodu.

Osobom, którym kapitał początkowy został już obliczony przed zmianą przepisów w ustawie emerytalnej dotyczących:
• uwzględniania okresu sprawowania opieki nad małoletnim dzieckiem bez ich ograniczania do 1/3 udowodnionych okresów składkowych oraz
• ustalania podstawy wymiaru z faktycznego okresu ubezpieczenia osobom urodzonym przed 31 grudnia 1968 r., które z powodu nauki w szkole wyższej nie mogły udowodnić 10 kolejnych lat podlegania ubezpieczeniu społecznemu, zostanie ponownie obliczony albo na wniosek tych osób zgłoszony w dowolnym czasie, albo z urzędu przy innej sposobności. Będzie to możliwe przy rozpatrywaniu wniosku o ponowne obliczenie kapitału początkowego w związku z doliczeniem nieuwzględnionych dotychczas okresów składkowych lub okresów nieskładkowych. Możliwe to będzie, jeśli w aktach kapitału początkowego znajduje się dokumentacja pozwalająca na weryfikację. W przypadku kiedy zainteresowany nie będzie składać żadnych dodatkowych dokumentów, ZUS i tak dokona przeliczenia przy ustalaniu wysokości emerytury.

Osoby, które już teraz chcą przeliczyć kapitał początkowy, mogą to zrobić przesyłając listem zwykłym wniosek o ponowne obliczenie kapitału początkowego do oddziału ZUS, który wydał decyzję.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.


Podstawa prawna
• Ustawa z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z FUS (t.j. Dz.U. nr 39, poz. 353 z późn. zm.).
• Rozporządzenie ministra pracy i polityki społecznej z dnia 17 sierpnia 2000 r. w sprawie szczegółowych zasad współpracy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z ubezpieczonymi i płatnikami składek w zakresie ustalania kapitału początkowego (Dz.U. nr 72, poz. 846).

Bożena Wiktorowska
Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ceny 2025: Ile kosztuje wykończenie mieszkania (pod klucz) u dewelopera?

Czy deweloperzy oferują wykończenie mieszkań pod klucz? W jakiej cenie? Jak wielu nabywców się na nie decyduje? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Unijne rozporządzenie DORA już obowiązuje. Które firmy muszą stosować nowe przepisy od 17 stycznia 2025 r.?

Od 17 stycznia 2025 r. w Unii Europejskiej zaczęło obowiązywać Rozporządzenie DORA. Objęte nim podmioty finansowe miały 2 lata na dostosowanie się do nowych przepisów w zakresie zarządzania ryzykiem ICT. Na niespełna miesiąc przed ostatecznym terminem wdrożenia zmian Europejski Bank Centralny opublikował raport SREP (Supervisory Review and Evaluation Process) za 2024 rok, w którym ze wszystkich badanych aspektów związanych z działalnością banków to właśnie ryzyko operacyjne i teleinformatyczne uzyskało najgorsze średnie wyniki. Czy Rozporządzenie DORA zmieni coś w tym zakresie? Na to pytanie odpowiadają eksperci Linux Polska.

Kandydaci na prezydenta 2025 [Sondaż]

Którzy kandydaci na prezydenta w 2025 roku mają największe szanse? Oto sondaż Opinia24. Procenty pierwszej trójki rozkładają się następująco: 35,3%, 22,1% oraz 13,2%.

E-doręczenia: 10 najczęściej zadawanych pytań i odpowiedzi

E-doręczenia funkcjonują od 1 stycznia 2025 roku. Przedstawiamy 10 najczęściej zadawanych pytań i odpowiedzi ekspertki. Jakie podmioty muszą posiadać adres do e-doręczeń? Czy w przypadku braku odbioru przesyłek z e-doręczeń w określonym czasie będzie domniemanie doręczenia?

REKLAMA

Brykiety drzewne czy drewno kawałkowe – czym lepiej ogrzewać dom i ile to kosztuje? Zestawienie kaloryczności gatunków drewna

Każdy rodzaj paliwa ma swoje mocne strony. Polska jest jednym z większych producentów brykietów w Europie i znaleźć u nas można bardzo szeroką ich gamę. Brykietowanie to proces, który nadaje drewnu nową strukturę, zagęszcza je. Brykiet tej samej wielkości z trocin dębowych ma taką samą wagę jak z trocin sosnowych czy świerkowych. Co więcej, brykiet z trocin iglastych ma wyższą wartość kaloryczną, ponieważ drewno iglaste, niezależnie od lekkiej wagi, tak naprawdę jest bardziej kaloryczne od liściastego. Do tego jeśli porównamy polano i brykiet o tej samej objętości, to brykiet jest cięższy od drewna.

Ratingi ESG: katalizator zmian czy iluzja postępu?

Współczesny świat biznesu coraz silniej akcentuje znaczenie ESG jako wyznacznika zrównoważonego rozwoju. W tym kontekście ratingi ESG odgrywają kluczową rolę w ocenie działań firm na polu odpowiedzialności środowiskowe, społecznej i zarządzania. Ale czy są one rzeczywistym impulsem do zmian, czy raczej efektowną fasadą bez głębszego wpływu na biznesową rzeczywistość? Przyjrzyjmy się temu bliżej.

Transfer danych osobowych do Kanady – czy to bezpieczne? Co na to RODO?

Kanada to kraj, który kojarzy się nam z piękną przyrodą, syropem klonowym i piżamowym shoppingiem. Jednak z punktu widzenia RODO Kanada to „państwo trzecie” – miejsce, które nie podlega bezpośrednio unijnym regulacjom ochrony danych osobowych. Czy oznacza to, że przesyłanie danych na drugi brzeg Atlantyku jest ryzykowne?

Chiński model AI (DeepSeek R1) tańszy od amerykańskich a co najmniej równie dobry. Duża przecena akcji firm technologicznych w USA

Notowania największych amerykańskich firm związanych z rozwojem sztucznej inteligencji oraz jej infrastrukturą zaliczyły ostry spadek w poniedziałek, w związku z zaprezentowaniem tańszego i wydajniejszego chińskiego modelu AI, DeepSeek R1.

REKLAMA

Orzeczenie o niepełnosprawności dziecka a dokumentacja pracownicza rodzica. MRPiPS odpowiada na ważne pytania

Po co pracodawcy dostęp do całości orzeczenia o niepełnosprawności dziecka? Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej odpowiedziało na wątpliwości Rzeczniczki Praw Dziecka. Problem dotyczy dokumentowania prawa do dodatkowego urlopu wychowawczego rodzica dziecka z niepełnosprawnością.

2500 zł dla nauczyciela (nie każdego) - na zakup laptopa. MEN: wnioski do 25 lutego 2025 r. Za droższy model trzeba będzie dopłacić samemu

Nauczyciele szkół ponadpodstawowych i klas I-III szkół podstawowych mogą od poniedziałku 27 stycznia 2025 r. składać wnioski o bon na zakup sprzętu w programie "Laptop dla nauczyciela" – poinformowali ministra edukacji Barbara Nowacka i wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski. Na złożenie wniosków nauczyciele mają 30 dni (do 25 lutego 2025 r. – PAP), kolejne 30 dni przeznaczone będzie na ich rozpatrzenie. Bony mają być wręczane w miesiącach kwiecień-maj 2025 r., a wykorzystać je będzie można do końca 2025 roku.

REKLAMA