REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wysokość emerytury będzie zależeć od kapitału początkowego

REKLAMA

Osoby urodzone po 1948 roku, które pracowały przed wejściem w życie reformy emerytalnej oraz nie przejdą na emeryturę do końca 2007 roku, muszą mieć obliczony kapitał początkowy. Jeśli tego nie zrobią ich świadczenia będą niższe od kilkudziesięciu do kilkuset złotych.

Reforma emerytalna przeprowadzona w 1999 roku wprowadziła zasadę, że każdy ubezpieczony będzie otrzymywać świadczenie w zależności od wysokości zapłaconych składek. Tak więc, im więcej odłoży się na koncie emerytalnym, tym większe świadczenia otrzyma się w przyszłości.
Nowy system w pewnym stopniu przypomina bank, w którym ubezpieczeni na swoich kontach emerytalnych gromadzą składki na emeryturę, zbierając kapitał na życie, gdy nie będą już pracować zawodowo. Oszczędzanie na emeryturę różni się jednak od składania pieniędzy na koncie bankowym. W przypadku gromadzenia pieniędzy na starość, bierze się pod uwagę średnie dalsze trwanie życia oraz fakt, że pieniędzy na starość nie może zabraknąć. W praktyce oznacza to, że oszczędzający nie może zostać bez środków do życia.

Pożegnanie z systemem

Wejście w życie reformy spowodowało konieczność rozliczenia się ze starym systemem ubezpieczeniowym, w którym albo pracodawcy płacili składki za swoich pracowników, albo osoby prowadzące działalność gospodarczą same opłacały za siebie ubezpieczenie. Konieczne więc stało się ustalenie, ile kto zarabiał.
Kapitał początkowy zostanie wyliczony dla tych spośród ubezpieczonych urodzonych po dniu 31 grudnia 1948 r., którzy będą otrzymywać emeryturę według nowych zasad po 2007 roku. Mówiąc krótko – kapitał początkowy zostanie doliczony do tej części emerytury, która zgodnie z przepisami ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (t.j. Dz.U. z 2004 r. nr 39, poz. 353 z późn. zm.) będzie pochodzić z I filaru.
Ustawa o rentach i emeryturach z FUS nie przewiduje możliwości obliczenia kapitału początkowego, jeśli pracownik nie ma wiarygodnych dowodów potwierdzających wysokość osiąganych w przeszłości zarobków. Obowiązkiem pracownika jest więc udowodnienie, że faktycznie otrzymywał konkretną kwotę pieniędzy jako zapłatę za swoją pracę. Jest wystarczająco dużo dowodów zastępczych, mogących potwierdzić wysokość zarobków. Oprócz druku Rp-7 podstawą do wyliczenia kapitału początkowego może być: wpis do legitymacji ubezpieczeniowej, dokumentacja kadrowa albo dokumenty własne pracownika. W tym ostatnim przypadku dowodem może być umowa o pracę, jednak pod warunkiem że wynagrodzenie zostało określone na piśmie w stałej miesięcznej wysokości. W przypadku kiedy wynagrodzenie za pracę było prowizyjne lub akordowe, wówczas do stwierdzenia faktycznych miesięcznych zarobków konieczna jest dokumentacja płacowa.
Ważne!
Prawo do kapitału początkowego mają wszystkie osoby, które pracowały zawodowo przed 1 stycznia 1999 r. Kapitał początkowy ustalany jest dla każdego ubezpieczonego urodzonego po 31 grudnia 1948 r. – i to bez względu na to, czy wybrał II filar czy też nie, który opłacał składkę na ubezpieczenie społeczne bądź składkę tę za ubezpieczonego opłacał płatnik składek

Kapitał jak emerytura

Kapitał początkowy ustala się osobom, których okresy składkowe i nieskładkowe wynoszą co najmniej 6 miesięcy i 1 dzień. Osoby, które urodziły się przed 1 stycznia 1969 r. mają wyliczany kapitał początkowy na podstawie faktycznie przepracowanych lat. Jednocześnie przy wyliczeniu kapitału początkowego obowiązuje zasada, że okresy nieskładkowe nie mogą przekroczyć jednej trzeciej okresów składkowy. Wartość kapitału początkowego w każdym przypadku będzie wyliczana tak, jakby faktycznie miało to miejsce 1 stycznia 1999 r. Przy ustalaniu kapitału początkowego brane są pod uwagę zarobki z kolejnych 10 lat lub wybranych 20 lat.

Mniej za chorobę

Kapitał początkowy osób, które często chorowały, będzie niższy od uzyskanego przez ich zdrowych kolegów pracujących na analogicznych stanowiskach i uzyskujących podobne wynagrodzenia. Przy obliczaniu kapitału początkowego uwzględnia się (do końca 1998 roku) okresy składkowe oraz nieskładkowe. Przy okresach składkowych oblicza się po 1,3 proc. podstawy wymiaru emerytury za każdy rok, natomiast przy okresach nieskładkowych – po 0,7 proc. tej podstawy. Przypomijmy – okresy nieskładkowe to okresy pobierania zasiłków chorobowych i opiekuńczych lub otrzymywania wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy wypłacanego na podstawie art. 92 kodeksu pracy (niezdolność do pracy z tytułu choroby lub odosobnienia w związku z chorobą zakaźną, wypadku przy pracy). Służby kadrowe wystawiające druki RP-7 niezbędne do obliczenia kapitału początkowego wyłączają te okresy z całego okresu zatrudnienia i osobno podają informacje o okresach choroby, zaliczanych do okresów nieskładkowych. Z uwagi na niższy wskaźnik (0,7 proc.) obniża to wysokość podstawy wymiaru, a tym samym wysokość kapitału początkowego. Tak więc osoby, które chorowały w okresie przyjętym do ustalenia kapitału, nie powinny być zaskoczone, że ich kapitał okaże się niższy, nieraz nawet o kilkaset złotych. Wniosek jest prosty, nie opłacało się chorować, jednak nie wszyscy byli tego świadomi.

DLA ZWOLNIONYCH ŻOŁNIERZY I POLICJANTÓW

Kapitał początkowy jest ustalany zwolnionym ze służby żołnierzom i policjantom. Jednak takie osoby nie mogą mieć ustalonego prawa do emerytury na podstawie przepisów o zaopatrzeniu emerytalnym tych osób. Żołnierzom i funkcjonariuszom urodzonym po 1948 roku kapitał początkowy obliczany jest na ich wniosek, wówczas gdy występują określone okoliczności, np. zostali zwolnieni ze służby, a okres służby mają krótszy niż 15 lat, nawet gdyby mieli ustalone prawo do wojskowej (lub policyjnej) renty inwalidzkiej. Dotyczy to osób, które mają wyłącznie okresy służby przed 1999 r., jak też tych, którzy posiadają zarówno okresy pracy – ubezpieczenia społecznego oraz okresy służby (nawet po 1998 r., z tym że w takim przypadku okres służby nie będzie uwzględniony przy ustalaniu kapitału początkowego, bowiem mogą być uwzględnione okresy składkowe i nieskładkowe przebyte przed 1999 r.). Zaznaczyć należy, że nie ustala się kapitału początkowego żołnierzom i funkcjonariuszom, którzy wstąpili do służby przed 1 stycznia 1999 r. i nadal w niej pozostają, choćby mieli okresy pracy, ubezpieczenia społecznego przed tym terminem.

Bożena Wiktorowska
Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ceny 2025: Ile kosztuje wykończenie mieszkania (pod klucz) u dewelopera?

Czy deweloperzy oferują wykończenie mieszkań pod klucz? W jakiej cenie? Jak wielu nabywców się na nie decyduje? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Unijne rozporządzenie DORA już obowiązuje. Które firmy muszą stosować nowe przepisy od 17 stycznia 2025 r.?

Od 17 stycznia 2025 r. w Unii Europejskiej zaczęło obowiązywać Rozporządzenie DORA. Objęte nim podmioty finansowe miały 2 lata na dostosowanie się do nowych przepisów w zakresie zarządzania ryzykiem ICT. Na niespełna miesiąc przed ostatecznym terminem wdrożenia zmian Europejski Bank Centralny opublikował raport SREP (Supervisory Review and Evaluation Process) za 2024 rok, w którym ze wszystkich badanych aspektów związanych z działalnością banków to właśnie ryzyko operacyjne i teleinformatyczne uzyskało najgorsze średnie wyniki. Czy Rozporządzenie DORA zmieni coś w tym zakresie? Na to pytanie odpowiadają eksperci Linux Polska.

Kandydaci na prezydenta 2025 [Sondaż]

Którzy kandydaci na prezydenta w 2025 roku mają największe szanse? Oto sondaż Opinia24. Procenty pierwszej trójki rozkładają się następująco: 35,3%, 22,1% oraz 13,2%.

E-doręczenia: 10 najczęściej zadawanych pytań i odpowiedzi

E-doręczenia funkcjonują od 1 stycznia 2025 roku. Przedstawiamy 10 najczęściej zadawanych pytań i odpowiedzi ekspertki. Jakie podmioty muszą posiadać adres do e-doręczeń? Czy w przypadku braku odbioru przesyłek z e-doręczeń w określonym czasie będzie domniemanie doręczenia?

REKLAMA

Brykiety drzewne czy drewno kawałkowe – czym lepiej ogrzewać dom i ile to kosztuje? Zestawienie kaloryczności gatunków drewna

Każdy rodzaj paliwa ma swoje mocne strony. Polska jest jednym z większych producentów brykietów w Europie i znaleźć u nas można bardzo szeroką ich gamę. Brykietowanie to proces, który nadaje drewnu nową strukturę, zagęszcza je. Brykiet tej samej wielkości z trocin dębowych ma taką samą wagę jak z trocin sosnowych czy świerkowych. Co więcej, brykiet z trocin iglastych ma wyższą wartość kaloryczną, ponieważ drewno iglaste, niezależnie od lekkiej wagi, tak naprawdę jest bardziej kaloryczne od liściastego. Do tego jeśli porównamy polano i brykiet o tej samej objętości, to brykiet jest cięższy od drewna.

Ratingi ESG: katalizator zmian czy iluzja postępu?

Współczesny świat biznesu coraz silniej akcentuje znaczenie ESG jako wyznacznika zrównoważonego rozwoju. W tym kontekście ratingi ESG odgrywają kluczową rolę w ocenie działań firm na polu odpowiedzialności środowiskowe, społecznej i zarządzania. Ale czy są one rzeczywistym impulsem do zmian, czy raczej efektowną fasadą bez głębszego wpływu na biznesową rzeczywistość? Przyjrzyjmy się temu bliżej.

Transfer danych osobowych do Kanady – czy to bezpieczne? Co na to RODO?

Kanada to kraj, który kojarzy się nam z piękną przyrodą, syropem klonowym i piżamowym shoppingiem. Jednak z punktu widzenia RODO Kanada to „państwo trzecie” – miejsce, które nie podlega bezpośrednio unijnym regulacjom ochrony danych osobowych. Czy oznacza to, że przesyłanie danych na drugi brzeg Atlantyku jest ryzykowne?

Chiński model AI (DeepSeek R1) tańszy od amerykańskich a co najmniej równie dobry. Duża przecena akcji firm technologicznych w USA

Notowania największych amerykańskich firm związanych z rozwojem sztucznej inteligencji oraz jej infrastrukturą zaliczyły ostry spadek w poniedziałek, w związku z zaprezentowaniem tańszego i wydajniejszego chińskiego modelu AI, DeepSeek R1.

REKLAMA

Orzeczenie o niepełnosprawności dziecka a dokumentacja pracownicza rodzica. MRPiPS odpowiada na ważne pytania

Po co pracodawcy dostęp do całości orzeczenia o niepełnosprawności dziecka? Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej odpowiedziało na wątpliwości Rzeczniczki Praw Dziecka. Problem dotyczy dokumentowania prawa do dodatkowego urlopu wychowawczego rodzica dziecka z niepełnosprawnością.

2500 zł dla nauczyciela (nie każdego) - na zakup laptopa. MEN: wnioski do 25 lutego 2025 r. Za droższy model trzeba będzie dopłacić samemu

Nauczyciele szkół ponadpodstawowych i klas I-III szkół podstawowych mogą od poniedziałku 27 stycznia 2025 r. składać wnioski o bon na zakup sprzętu w programie "Laptop dla nauczyciela" – poinformowali ministra edukacji Barbara Nowacka i wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski. Na złożenie wniosków nauczyciele mają 30 dni (do 25 lutego 2025 r. – PAP), kolejne 30 dni przeznaczone będzie na ich rozpatrzenie. Bony mają być wręczane w miesiącach kwiecień-maj 2025 r., a wykorzystać je będzie można do końca 2025 roku.

REKLAMA