REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ulgi w spłacie należności składkowych

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

Płatnicy składek na ubezpieczenia społeczne, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji finansowej, mogą skorzystać z ulg w ich spłacie.


Jedną z podstawowych ulg jest rozłożenie należności z tytułu składek na raty na wniosek płatnika. Należności z tytułu składek mogą być rozłożone na raty ze względów gospodarczych lub z innych przyczyn zasługujących na uwzględnienie.
Za rozłożeniem należności na raty będą przemawiać następujące względy:
• zawarcie przez płatnika składek sądowego postępowania układowego,
• nieskuteczność lub mała efektywność prowadzonego postępowania egzekucyjnego,
upadłość banku, w którym płatnik posiadał rachunek,
• trudna sytuacja materialna, bytowa lub osobista płatnika składek,
• zdarzenia losowe (pożar, powódź itp.).
W przypadku prowadzenia egzekucji warunkiem rozłożenia należności z tytułu składek na raty jest opłacenie przez płatnika składek kosztów egzekucyjnych.
W razie spłaty należności w układzie ratalnym naliczana jest opłata prolongacyjna na zasadach i w wysokości określonej w ustawie – Ordynacja podatkowa (DzU z 2005 r. nr 8, poz. 60 ze zm.). Opłata ta jest naliczana osobno od poszczególnych rat należności głównej.
Jeżeli spłata w ratach dotyczy zaległości, poszczególne raty układu ratalnego obejmują trzy składniki:
• należność główną,
odsetki za zwłokę od danej raty należności głównej naliczone za okres od następnego dnia po terminie płatności składki objętej spłatą w ratach do dnia poprzedzającego dzień wpływu wniosku płatnika o spłatę tej składki w ratach,
• opłatę prolongacyjną naliczoną od tej samej raty należności głównej.
ważne
Zerwanie układu ratalnego następuje w przypadku nieopłacenia dwóch kolejnych rat układu lub niewywiązywania się z obowiązku opłacania składek bieżących przez okres dłuższy niż 14 dni, albo nieopłacenia opłaty dodatkowej ustalonej ostateczną decyzją.

Odroczenie terminu płatności składek

Inną ulgą w regulowaniu należności z tytułu opłacania składek na ubezpieczenia społeczne może być odroczenie terminu płatności składek. Ta ulga może być zastosowana tylko do płatnika składek niekorzystającego z układu ratalnego. Wniosek o odroczenie terminu płatności składek może być uwzględniony tylko wtedy, gdy uzasadniają to wyjątkowe przyczyny gospodarcze lub inne szczególne przyczyny zasługujące na uwzględnienie.
Wniosek płatnika składek o odroczenie terminu płatności składki za dany miesiąc powinien wpłynąć do oddziału ZUS najpóźniej w dniu, w którym upływa termin płatności składki za ten miesiąc. Tym samym zawsze jest znana kwota składki, której dotyczy wniosek.
Odroczenie terminu płatności składek następuje zawsze na podstawie umowy spisanej między Zakładem Ubezpieczeń Społecznych a płatnikiem składek. Ulga w postaci odroczenia terminu płatności składek obejmuje tylko część składek finansowanych ze środków płatnika. Podstawowym warunkiem, jaki musi być spełniony przez występującego z wnioskiem o odroczenie terminu, jest opłacenie w całości składek finansowanych ze środków osób ubezpieczonych.
Decyzja o odroczenie płatności ma charakter uznaniowy, tzn. nie podlega zaskarżeniu sądowemu.
Płatnik składek nie może uzyskać odroczenia terminu płatności składek częściej niż raz na 36 miesięcy. W razie odroczenia terminu płatności składek pobierana jest opłata prolongacyjna. Opłatę nalicza się od odroczonej kwoty składki za okres od następnego dnia po dniu, w którym upłynął termin płatności składki do odroczonego terminu jej płatności.
Płatnik składek jest zobowiązany uregulować w odroczonym terminie płatności kwotę odroczonej składki wraz z należną opłatą prolongacyjną. Wysokość tej opłaty nie ulega obniżeniu w sytuacji, gdy należna wpłata nastąpi w terminie wcześniejszym niż odroczony.

Umorzenie zaległych należności

Zagadnienie to zostało uregulowane w art. 28 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (DzU nr 137, poz. 887 ze zm.). Należności z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne mogą być umorzone w całości lub w części tylko w przypadku ich całkowitej nieściągalności.
Całkowita nieściągalność w rozumieniu ustawy zachodzi, gdy:
• dłużnik zmarł, nie pozostawiając żadnego majątku lub pozostawił ruchomości niepodlegające egzekucji na podstawie odrębnych przepisów albo pozostawił przedmioty codziennego użytku domowego, których łączna wartość nie przekracza kwoty stanowiącej trzykrotność przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia i jednocześnie nie ma następców prawnych oraz nie ma możliwości przeniesienia odpowiedzialności na osoby trzecie,
• sąd oddalił wniosek o ogłoszenie upadłości dłużnika lub umorzył postępowanie upadłościowe z tego powodu, że majątek niewypłacalnego dłużnika nie wystarcza na zaspokojenie kosztów postępowania (art. 13 i art. 361 pkt 1 ustawy z 28 lutego 2003 r. – Prawo upadłościowe i naprawcze (DzU nr 60, poz. 535 ze zm.),
• nastąpiło zaprzestanie prowadzenia działalności przy jednoczesnym braku majątku, z którego można egzekwować należności, małżonka, następców prawnych, możliwości przeniesienia odpowiedzialności na osoby trzecie w rozumieniu przepisów ustawy – Ordynacja podatkowa,
• nie nastąpiło zaspokojenie należności w zakończonym postępowaniu likwidacyjnym,
• wysokość nieopłaconej składki nie przekracza kwoty kosztów upomnienia w postępowaniu egzekucyjnym,
• naczelnik urzędu skarbowego lub komornik sądowy stwierdził brak majątku, z którego można prowadzić egzekucję,
• jest oczywiste, że w postępowaniu egzekucyjnym nie uzyska się kwot przekraczających koszty egzekucji.
Należności z tytuły składek na ubezpieczenia społeczne ubezpieczonych będących równocześnie płatnikami składek na te ubezpieczenia (np. twórcy, artyści itp.) mogą być w uzasadnionych przypadkach umarzane mimo braku całkowitej ich nieściągalności.
Umorzenie zaległych składek jest zastrzeżone dla sytuacji szczególnie drastycznych, gdy ze względu na wiek, stan zdrowia, inne względy społeczne oraz znikome źródło przychodów na utrzymanie, płatnik nie ma realnych możliwości wywiązania się ze zobowiązań wobec Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
Ustawa wyczerpująco omówiła przyczyny umorzenia należności. Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie ma więc żadnego manewru w tym zakresie.
Umorzenie składek lub ich części powoduje automatycznie umorzenie w takiej samej części odsetek za zwłokę, dodatkowej opłaty i kosztów upomnienia.
Umorzeniu podlegają wyłącznie należności, do których pokrycia jest zobowiązany płatnik składek. Oznacza to, że nie można umorzyć składek należnych z przychodu ubezpieczonego (tj. 50% składki na ubezpieczenie emerytalne, 50% składki na ubezpieczenia rentowe i 100% składki na ubezpieczenie chorobowe).

Barbara Zabieglińska
Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Magdalena Biejat – partia, program, wiek, zawód, wykształcenie [Kandydatka na Prezydenta RP 2025]

Magdalena Biejat – która partia popiera kandydatkę? Przedstawiamy program wyborczy kandydatki na Prezydenta RP w 2025 roku, wiek, zawód oraz wykształcenie. Sprawdź pełną listę kandydatów w wyborach 2025 r. oraz wyniki najnowszego sondażu prezydenckiego.

Przełom dla odbiorców energii elektrycznej. Likwidują pierwsze opłaty, dzięki licznikom zdalnym

W związku z wdrożeniem liczników zdalnego odczytu energii elektrycznej, pierwszy operator energetyczny w Polsce rezygnuje z opłat za odczyt na życzenie klienta. Dane będzie można otrzymać drogą mailową, listownie lub na nośniku pamięci. Rozwiązanie to umożliwi lepszą kontrolę zużycia energii, co przełoży się na oszczędności i niższe rachunki.

Co zrobić, gdy z ZUS nie dotarła deklaracja podatkowa PIT?

ZUS zrealizował akcję wysyłkową deklaracji podatkowych PIT-40, PIT-11A i PIT-11. Jednak nie wszystkie deklaracje trafiły do adresatów. Duplikat można dostać przychodząc do ZUS. Można też wydrukować dokument, który jest umieszczony na indywidualnym koncie PUE ZUS.

Pilne! Będzie nowelizacja ustawy o KSeF, znamy projekt: jakie zmiany w obowiązkowym e-fakturowaniu

Ministerstwo Finansów opublikowało długo wyczekiwany projekt nowelizacji ustawy o VAT, regulujący obowiązek stosowania faktur ustrukturyzowanych. Wraz z nim udostępniono również oficjalną „mapę drogową” wdrożenia Krajowego Systemu e-Faktur – KSeF.

REKLAMA

Renta socjalna 2025 r. Zmiany już od 1 maja 2025 r.

Jakie zmiany czekają osoby pobierające rentę socjalną? Czy nadchodzące zmiany wpłyną na wysokość wypłaty świadczeń? Ile wynosi renta socjalna po waloryzacji 1 marca 2025 r.? Co z dodatkiem dopełniającym do renty socjalnej? Kto musi złożyć wniosek, by otrzymać dodatek dopełniający?

Zakupy przed Wielkanocą 2025. Wojna cenowa między Lidlem i Biedronką służy kupującym. Inne sieci też w akcji

Polacy mają korzyść z tych wojen, bo dzięki niezliczonym promocjom mogą taniej albo więcej kupić przed świętami. To oznacza bardziej obfity lub zróżnicowany w potrawy i smakołyki stół wielkanocny u większości rodzin.

Sejm na żywo 15 kwietnia: Komisja śledcza ds. Pegasusa

Przesłuchanie Aleksandry Rozmierskiej, prokurator, wezwanej w celu złożenia zeznań w toczącym się postępowaniu zmierzającym do zbadania legalności, prawidłowości oraz celowości czynności operacyjno-rozpoznawczych podejmowanych m.in. z wykorzystaniem oprogramowania Pegasus przez członków Rady Ministrów, służby specjalne, Policję, organy kontroli skarbowej oraz celno-skarbowej, organy powołane do ścigania przestępstw i prokuraturę w okresie od dnia 16 listopada 2015 r. do dnia 20 listopada 2023 r.

500 plus na okulary (lub soczewki kontaktowe) dla osób pracujących przy komputerze, niezależnie od dofinansowania z NFZ – nareszcie jest decyzja A. Dziemianowicz-Bąk

Po sześciokrotnym wydłużeniu terminu odpowiedzi na interpelację poselską w sprawie uregulowania minimalnej kwoty dofinansowania do okularów korekcyjnych (lub soczewek kontaktowych) dla osób pracujących przy komputerze oraz częstotliwości przysługiwania tegoż dofinansowania od pracodawcy – Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, nareszcie przedstawiło swoje stanowisko w tej sprawie. Z jednej strony – pracownicy mogą poczuć się rozczarowani, a z drugiej – może ono stanowić narzędzie do „walki” z niefrasobliwym pracodawcą, którego regulacje wewnętrzne pozostają w sprzeczności z obowiązującymi przepisami.

REKLAMA

Odbiorcy prądu z nowym obowiązkiem. Kary do 10 tys. zł, ale rachunki mogą spaść nawet o 10%

Do lipca 2031 roku wszystkie mieszkania w Polsce muszą być wyposażone w liczniki zdalnego odczytu energii elektrycznej – taki obowiązek nakładają przepisy unijne i krajowe. Brak dostosowania się do nowych regulacji może skutkować grzywną nawet do 10 tys. zł. Nowe urządzenia, choć obowiązkowe, mogą też pomóc w obniżeniu rachunków za prąd.

Kod pocztowy - czy wiesz co oznaczają te cyfry? Poczta Polska wyjaśnia

Kod pocztowy to integralny składnik wszystkich adresów; każda z jego cyfr odpowiada za konkretny fragment lokalizacji. Poinformowała Poczta Polska w komunikacie z 17 marca 2025 r., w którym przytoczono sytuację z Mikoszewa, gdzie nowopowstały cypel został przypisany do odpowiedniego kodu.

REKLAMA