REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Prawa pacjenta w aptece

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

Apteka nie jest zwykłą placówką handlową, dlatego nabywając w niej lek, możemy wymagać od farmaceuty informacji o działaniu medykamentu oraz zasadach i skutkach jego stosowania oraz o tańszych zamiennikach leków.


Podstawowym obowiązkiem farmaceuty jest udzielenie osobie kupującej lek informacji o sposobie jego stosowania, przechowywania oraz ewentualnych interakcjach z innymi medykamentami. Do jego obowiązków należy również sprawdzenie terminu ważności wydawanego leku oraz prawidłowości wystawienia recepty.

Gdy brak leku

Podczas realizacji recepty może zdarzyć się, że apteka nie dysponuje lekiem we wskazanej przez lekarza dawce. Nie oznacza to jednak, że recepty nie można wykupić. Farmaceuta może wydać produkt leczniczy w dawce mniejszej niż określona na recepcie. Nie może jednak wydawać dawki większej. Wszelkie zmiany związane z dawką leku muszą zostać odnotowane na recepcie. Farmaceuta musi na niej umieścić stosowaną adnotację, swój podpis i pieczątkę. Musi również poinformować o tych zmianach osobę, której produkt leczniczy jest wydawany.
Leki wydaje się w pełnych opakowaniach albo w ilości maksymalnie zbliżonej, nie mniejszej niż określona przez osobę wystawiającą receptę.

Odmowa farmaceuty

Farmaceuta może odmówić realizacji recepty tylko w ściśle określonych sytuacjach. Dzieje się tak, jeżeli:
• zachodzi uzasadnione podejrzenie co do autentyczności recepty lub zapotrzebowania,
• od dnia sporządzenia leku upłynęło co najmniej 6 dni – w przypadku leku recepturowego lub leku sporządzonego na podstawie etykiety aptecznej,
• osoba, która przedstawiła receptę do realizacji, nie ukończyła 13 roku życia,
• zachodzi uzasadnione podejrzenie co do wieku osoby, dla której została wystawiona recepta. Farmaceuta i technik farmaceutyczny mogą odmówić wydania produktu leczniczego, jeżeli jego wydanie może zagrażać życiu lub zdrowiu pacjenta.

Odstępstwo do zasady

Można sobie wyobrazić taką sytuację: osobie chorej przewlekle podczas wakacyjnego wypoczynku kończy się lek. Wystawienie nowej recepty jest utrudnione ze względu na brak lekarza specjalisty. Ustawodawca przewidział taką możliwość. Mimo że co do zasady farmaceuta nie może wydawać leku recepturowego bez recepty, może zrobić odstępstwo w przypadku pacjenta, który regularnie zażywa lek. Może o­n się zwrócić się do farmaceuty o wydanie leku. Jednak musi to potwierdzić szczególnymi okolicznościami.
Przepisy prawa farmaceutycznego mówią, że w przypadku nagłego zagrożenia zdrowia lub życia farmaceuta może wydać bez recepty lekarskiej produkt leczniczy, zastrzeżony do wydawania na receptę, w najmniejszym terapeutycznym opakowaniu – z wyłączeniem środków odurzających, substancji psychotropowych i prekursorów grupy I-R. Fakt wydania produktu leczniczego farmaceuta odnotowuje na sporządzanej recepcie farmaceutycznej. Taka recepta powinna zawierać nazwę wydanego produktu leczniczego, dawkę, przyczynę wydania produktu leczniczego, tożsamość i adres osoby, dla której produkt leczniczy został wydany, datę wydania, podpis i pieczątkę farmaceuty. Recepta farmaceutyczna zastępuje receptę za 100-proc. odpłatnością i podlega ewidencjonowaniu.

Tańszy odpowiednik leku

Poinformowanie o leku zastępczym, który jest tańszym odpowiednikiem tego znajdującego się na recepcie, należy do obowiązków farmaceuty. Pacjent, zgłaszając się do aptecznego okienka, zawsze taką informację powinien otrzymać. Niestety w praktyce wielu farmaceutów nie wywiązuje się z tego obowiązku. Dlatego też informacji o tańszych odpowiednikach możemy szukać samodzielnie. Na stronach internetowych Ministerstwa Zdrowia została uruchomiona wersja Informatora o Lekach Refundowanych (www.mz.gov.pl). Informator skierowany jest do pacjentów, lekarzy i aptekarzy, a jego celem jest ułatwienie dostępu do informacji o najtańszym odpowiedniku danego leku oraz o wysokości kosztów ponoszonych przez pacjenta przy zakupie określonego leku refundowanego.

Uwaga na terminy

Osoba, która chce zrealizować receptę, musi przestrzegać terminów, w przeciwnym razie może mieć problemy z nabyciem leku lub utracić prawo do refundacji. Termin realizacji recepty nie może przekroczyć 30 dni od daty jej wystawienia. Od tej zasady istnieją jednak wyjątki odnoszące się do recept na antybiotyki oraz wystawionych w ramach pomocy doraźnej (na pogotowiu). W tych przypadkach ważność wystawionej recepty upływa już po 7 dniach. Również szczególne terminy obowiązują w przypadku leków sprowadzanych z zagranicy indywidualnie dla pacjenta, wtedy termin realizacji takiej recepty wynosi 60 dni.

Gdy lekarz się pomyli

Należy pamiętać, że recepta jest dokumentem i nie może być uszkodzona, opisana nieczytelnie. Wykluczone są też jakiekolwiek poprawki w jej treści. Ponadto lekarza obowiązują wymagania co do danych, jakie powinny znaleźć się na recepcie. W przypadku jakichkolwiek braków lub odstępstw farmaceuta może odmówić realizacji recepty.
Szczegółowe zasady w tym zakresie określa rozporządzenie ministra zdrowia w sprawie recept. Zgodnie z przepisami wszelkie poprawki na recepcie mogą być dokonywane wyłącznie przez osobę wystawiającą receptę. Poprawki dokonywane na recepcie wymagają dodatkowego odciśnięcia pieczątki i podpisu tej osoby, umieszczonych przy poprawionej informacji. Oznacza to, że nawet skreślenie lub poprawa kilku liter na druku może skutkować nieprzyjęciem recepty przez aptekę.

Zakup przez internet

Prawo farmaceutyczne wyraźnie zabrania jakiejkolwiek sprzedaży wysyłkowej leków. Według polskiego prawa lek może wydać tylko farmaceuta i technik farmaceutyczny, natomiast leki zakupione w internecie dostarcza kurier. Taki sposób dostarczania leków budzi protesty środowiska farmaceutycznego, którego zdaniem sprzedaż leków przez internet może być niekorzystna dla pacjentów, ponieważ nie towarzyszy jej profesjonalna porada specjalisty. Farmaceuci są zdania, że porada aptekarza jest istotna w każdym indywidualnym przypadku, dzięki czemu pacjent ma możliwość dobrania efektywnej kuracji oraz uniknięcia ewentualnych ubocznych skutków leku. Oprócz tego aptekarz może doradzić zakup tańszego zamiennika leku na receptę, co przy zakupie przez internet nie jest możliwe.
Ważne!
Produkty lecznicze i wyroby medyczne wydane z apteki nie podlegają zwrotowi, chyba że nabywca leku stwierdzi jakieś uszkodzenia fizyczne, np. w wewnętrznym opakowaniu, które nie były widoczne w aptece

OBOWIĄZKI FARMACEUTY
Farmaceuta zobowiązany jest do:
• sprawdzenia uprawnień osoby, dla której została wystawiona recepta, określonych w odrębnych przepisach (np. przy realizacji recept dla inwalidów wojennych)
• przeliczenia przepisanej na recepcie ilości produktu leczniczego lub wyrobu medycznego i sprawdzenia, czy ilość ta odpowiada ilości, którą osoba realizująca receptę może wydać zgodnie z odrębnymi przepisami
• sprawdzenia rodzaju odpłatności za wydawany produkt leczniczy lub wyrób medyczny (czy w aptece istnieje tańszy zamiennik leku wypisanego na recepcie)
• poinformowania osoby odbierającej produkt leczniczy lub wyrób medyczny o wysokości wnoszonej przez nią opłaty
• pobrania opłaty za wydawaną ilość produktu leczniczego lub wyrobu medycznego.

JAK DŁUGO JEST WAŻNA RECEPTA
• Termin realizacji zwykłej recepty nie może przekroczyć 30 dni od daty jej wystawienia.
• Termin realizacji recepty na antybiotyki oraz wystawionej w ramach pomocy doraźnej nie może przekroczyć 7 dni od daty jej wystawienia.
• Termin realizacji recepty na leki lub wyroby medyczne sprowadzane z zagranicy dla użytkowników indywidualnych na zasadach określonych w odrębnych przepisach nie może przekroczyć 60 dni od daty jej wystawienia.
• Termin realizacji recepty na preparaty immunologiczne, wytwarzane dla indywidualnego pacjenta, nie może przekroczyć 60 dni od daty jej wystawienia.

Podstawa prawna
• Ustawa z 6 września 2001 r. Prawo farmaceutyczne (tj. Dz.U. z 2004 r. nr 53, poz. 533 ze zm.).
• Rozporządzenie ministra zdrowia z 28 września 2004 r. w sprawie recept lekarskich (Dz.U. z 2004 r. nr 213, poz. 2164).

Tomasz Pietryga
Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Idą rewolucyjne zmiany w urlopach. To już postanowione. „Kończymy z tym absurdem”

Harują ciężko całymi latami, ale to harowanie nie wlicza się do stażu pracy. O taką, obwarowaną przepisami ścianę, rozbijają się zatrudniani na umowach-zleceniach i ci , którzy prowadzą własną działalność gospodarczą. Czy teraz wreszcie się to zmieni? Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów pozytywnie zaopiniował projekt ustawy, który przyniesie rewolucję dotyczące zasad, na jakich staż pracy zostanie wyliczony. To z kolei pociągnie za sobą zmiany w prawach do urlopu.

MEN chce by egzamin ósmoklasisty znowu odbywał się w kwietniu. Liczne zmiany w prawie oświatowym [projekt]

W dniu 14 kwietnia 2025 r. opublikowano założenia obszernej i wielowątkowej nowelizacji ustawy Prawo oświatowe. Wśród proponowanych przez Ministerstwo Edukacji Narodowej zmian są m.in.: powrót do kwietniowego terminu przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty, możliwość zatrudnienie w publicznym przedszkolu osoby niebędącej nauczycielem do wszystkich zajęć, czy rezygnacja z określania wymiaru godzin wychowania fizycznego.

Nowe taryfy na prąd dla gospodarstw domowych od 1 października 2025 r. [projekt] Będzie drożej, czy jednak nie

Rząd planuje, by nowe taryfy na energię elektryczną dla gospodarstw domowych miałyby obowiązywać 1 października 2025 r., a nie 1 lipca br. Tak wynika z opublikowanych w poniedziałek założeń do zmiany ustawy o ochronie odbiorców energii.

ZUS: Dodatek do renty dla niepełnosprawnego Piotra na wózku. Brak dodatku dla Katarzyny niewidomej od 30. roku życia

Piotr i Katarzyna są ciężko poszkodowani przez los, znaczne stopnie niepełnosprawności i niesamodzielności. Nie wiadomo dlaczego rodzaj świadczeń dla nich jest zależny od wieku nabycia niepełnosprawności. Piotr o kulach od 17. roku życia, to renta socjalna albo stare świadczenie pielęgnacyjne. Paweł o kulach od 30-ego roku to renta z tytułu niezdolności do pracy.

REKLAMA

ZUS: Wpłynęło 694 359 wniosków o rentę wdowią. 90 proc. wszystkich wniosków stanowiły wnioski złożone przez kobiety. Kiedy decyzja ws. renty wdowiej? Postępowanie wyjaśniające. Jakie dokumenty przygotować?

W lipcu rozpoczną się pierwsze wypłaty tzw. renty wdowiej. Z Danych ZUS wynika, że od 1 stycznia 2025 r. wpłynęło 694 359 wniosków o rentę wdowią, z czego 90 proc. wszystkich wniosków stanowiły wnioski złożone przez kobiety.

Edukacja zdrowotna w szkołach – na uczelniach studia podyplomowe dla nauczycieli

Edukacja zdrowotna to nowy przedmiot w szkołach, który zostanie wprowadzony od 1 września 2025 r. W związku z tym na 11 uczelniach zostaną uruchomione studia podyplomowe w zakresie edukacji zdrowotnej. Studia nadadzą nauczycielom kwalifikacje do nauczania nowego przedmiotu.

Employee advocacy na LinkedIn. Jak skutecznie angażować pracowników w budowanie marki pracodawcy?

Employee advocacy to strategia, w której pracownicy aktywnie angażują się w promocję swojej firmy. Na LinkedIn – największej platformie biznesowej na świecie – nabiera to szczególnego znaczenia. Pracownicy mogą budować nie tylko markę organizacji, lecz także własny wizerunek jako ekspertów.

Emerycie, rencisto, nie dostałeś z ZUS-u deklaracji PIT za 2024 rok? Możesz dostać duplikat - jak to załatwić?

Jesteś emerytem lub rencistą i nie masz deklaracji podatkowej PIT? A może otrzymałeś PIT ale go zgubiłeś lub jest zniszczony? Wyjaśniamy czy możesz otrzymać duplikat tego dokumentu z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

REKLAMA

Umiarkowany stopień niepełnosprawności. Co z orzeczeniem? [LISTA]

Osoby z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności często zastanawiają się nad tym, z jakiego rodzaju form wsparcia mogą korzystać. Na jakie przywileje w pracy można liczyć? Ile wynosi dofinansowanie z PFRON w 2025 r.? Jakie zasiłki z MOPS przysługują z orzeczeniem? Oto najważniejsze świadczenia i aktualne kwoty!

Dłużnik nie płaci? Jak rozpoznać sygnały ostrzegawcze i zacząć działać

Każdy przedsiębiorca, niezależnie od branży, może napotkać problemy płatnicze, dotykające go bezpośrednio lub pojawiające się w wyniku współpracy z kontrahentem, którego stabilność finansowa uległa zachwianiu. Czy istnieją sygnały, które wysyła nasz partner biznesowy, mówiące o tym, że oczekiwana wpłata nigdy nie nastąpi?

REKLAMA