Wspólne konto zwalnia bank od zwrotu
REKLAMA
Bank złożył więc odwołanie od niekorzystnej dla siebie decyzji. Sąd okręgowy nie podzielił jednak jego argumentacji i oddalił odwołanie. Zdaniem sądu art. 138a reguluje szczególny przypadek zwrotu nienależnie pobranego świadczenia i nie ma tu znaczenia okoliczność, czy jest to rachunek indywidualny czy wspólny.
Sąd II instancji, rozpatrując apelację banku, powziął wątpliwość dotyczącą wzajemnego stosunku regulacji zawartych w dwóch aktach prawnych (art. 138a ustawy o emeryturach i rentach z FUS i art. 55 ust. 1 pkt 2 w zw. z art. 57 Prawo bankowe) obejmujących w zasadzie ten sam stan faktyczny. Sąd zauważył, że o ile art. 138a nie zawiera ograniczenia obowiązku zwrotu nienależnego świadczenia, o tyle ustawa Prawo bankowe przewiduje wyjątek w tym zakresie. Bank nie dokonuje zwrotu z rachunku prowadzonego wspólnie.
W takiej sytuacji można przyjąć jedną z następujących koncepcji rozwiązania problemu:
Sąd Najwyższy opowiedział się za drugą koncepcją i przyjął, że przewidziany w art. 138a obowiązek zwrotu przez bank ZUS kwot świadczeń przekazywanych na rachunek w banku za miesiące przypadające po miesiącu, w którym nastąpiła śmierć świadczeniobiorcy, nie obejmuje wpłat na rachunek wspólny.
Przedstawiając motywy rozstrzygnięcia sąd podkreślił, że art. 138a należy odczytywać razem z art. 138 i ustanowioną przez niego ogólną zasadą, że obowiązek zwrotu nienależnego świadczenia dotyczy osoby, która je pobrała. Artykuł 138a ma za zadanie ułatwić dochodzenie zwrotu świadczeń przez ZUS, nie może jednak być stosowany rozszerzająco. W przypadku rachunku wspólnego każdy ze współposiadaczy może decydować o podjęciu środków i dysponować nimi samodzielnie. Stąd ZUS musi zastosować zupełnie inny tryb odebrania nienależnego świadczenia od osoby trzeciej.
Uchwała Sądu Najwyższego z 13 czerwca 2006 r. (sygn. akt II UZP 7/06).
Ewa Kaczmarczyk
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.