Jak ubiegać się o pomoc

Gminy rozpoczęły właśnie przyjmowanie wniosków o świadczenia rodzinne na nowy okres zasiłkowy. Złożenie ich w lipcu gwarantuje wypłatę pierwszych świadczeń jeszcze we wrześniu.

Możliwość korzystania z większości świadczeń rodzinnych zależy od uzyskania prawa do zasiłku rodzinnego. Osoba starająca się o świadczenia na nowy okres zasiłkowy (od września tego roku do końca sierpnia 2007 roku) musi pamiętać, że będzie mieć do nich prawo, jeśli dochód na osobę w jej rodzinie nie przekroczył w 2005 roku miesięcznie 504 zł netto (gdy członkiem rodziny jest dziecko niepełnosprawne – 583 zł). Natomiast gdy rodzina utrzymuje się z gospodarstwa rolnego przyjmuje się, że z 1 ha przeliczeniowego uzyskuje się dochód równy 135,5 zł miesięcznie.

Dla kogo zasiłek

Zasiłek rodzinny przysługuje rodzicom, opiekunowi prawnemu lub faktycznemu dziecka do ukończenia przez nie 18 lat. Jeśli uczy się w szkole, okres pobierania zasiłku może być wydłużony do ukończenia przez nie 21 lat. Do 24 roku życia dziecka zasiłek jest wypłacany, jeżeli kontynuuje naukę w szkole lub w szkole wyższej i legitymuje się orzeczeniem o umiarkowanym albo znacznym stopniu niepełnosprawności.
Zasiłek przysługuje na dzieci własne, małżonka i przysposobione oraz dzieci, w sprawie których toczy się postępowanie o przysposobienie, i dzieci znajdujące się pod opieką prawną. Także tzw. osoba ucząca się może otrzymywać zasiłek. To osoba pełnoletnia, ucząca się i niepozostająca na utrzymaniu rodziców w związku z ich śmiercią lub z zasądzeniem od rodziców na jej rzecz alimentów.

Do zasiłku dodatki

Zasiłek (dodatki do niego) nie zostanie wypłacony, jeśli:
• dziecko lub osoba ucząca się pozostaje w związku małżeńskim, jest umieszczona w instytucji zapewniającej całodobowe utrzymanie albo jest uprawniona do zasiłku rodzinnego na własne dziecko,
• dziecko trafi do rodziny zastępczej,
• osobie samotnie wychowującej dziecko nie zostało zasądzone świadczenie alimentacyjne na rzecz tego dziecka od drugiego z jego rodziców, chyba że: drugi z rodziców dziecka nie żyje, ojciec dziecka jest nieznany, powództwo o ustalenie świadczenia alimentacyjnego od drugiego z rodziców zostało oddalone, sąd zobowiązał jednego z rodziców do ponoszenia całkowitych kosztów utrzymania dziecka i nie zobowiązał drugiego do świadczenia alimentacyjnego na jego rzecz.
Do zasiłku rodzinnego przysługuje 7 dodatków – wypłacanych, gdy zachodzą określone okoliczności (na przykład urodzenie dziecka). Wypłacane są też 2 świadczenia opiekuńcze (ich uzyskanie nie zależy od prawa do zasiłku rodzinnego) – zasiłek i świadczenie pielęgnacyjne. Ponadto – jednorazowa zapomoga z tytułu urodzenia dziecka (tzw. becikowe), jednak aby ją otrzymać, nie trzeba składać wniosku o świadczenia rodzinne.

Kto składa wniosek

Ustalenie prawa do świadczeń rodzinnych i ich wypłata następują na wniosek małżonków, rodziców, opiekuna faktycznego lub prawnego dziecka, osoby uczącej się, pełnoletniej osoby niepełnosprawnej lub innej osoby upoważnionej do reprezentowania dziecka lub pełnoletniej osoby niepełnosprawnej.
Na trwąjacy właśnie okres zasiłkowy wnioski składa się w urzędzie gminy lub miasta, właściwym ze względu na miejsce zamieszkania tej osoby albo u wybranych pracodawców. Od września świadczenia rodzinne będą wypłacać wyłącznie gminy. Dlatego wnioski o nie trzeba składać wyłącznie tam. Można to robić już od 1 lipca.

Jakie dokumenty

Zanim zainteresowana osoba złoży taki wniosek, musi pamiętać, że będzie musiała przedstawić szereg danych i dokumentów. Wniosek (jego wzór udostępniają gminy) musi zawierać dane dotyczące:
• osoby występującej o świadczenie,
• dzieci pozostających na utrzymaniu.
Do wniosku trzeba dołączyć:
• zaświadczenie z urzędu skarbowego o dochodzie każdego członka rodziny.
Ponadto wybrane osoby – w zależności od ich sytuacji życiowej i tego, o jakie dodatki do zasiłku lub świadczenia się starają – będą musiały dołączyć do wniosku m.in.:
• zaświadczenia lub oświadczenia dokumentujące wysokość innych dochodów,
• oświadczenie o dochodach osiąganych przez osoby podlegające przepisom o zryczałtowanym podatku dochodowym,
• inne zaświadczenia lub oświadczenia i dowody niezbędne do ustalenia prawa do świadczeń, w tym między innymi:
– dokument stwierdzający wiek dziecka,
– orzeczenie o niepełnosprawności lub o stopniu niepełnosprawności,
– prawomocny wyrok sądu stwierdzający przysposobienie lub zaświadczenie sądu rodzinnego lub ośrodka adopcyjno-opiekuńczego o prowadzonym postępowaniu sądowym w sprawie o przysposobienie dziecka,
– prawomocny wyrok sądu rodzinnego orzekający rozwód lub separację,
– orzeczenie sądu rodzinnego o ustaleniu opiekuna prawnego dziecka,
– zaświadczenie o uczęszczaniu dziecka do szkoły lub szkoły wyższej,
– zaświadczenie pracodawcy o terminie urlopu wychowawczego i okresie, na jaki został udzielony i okresach zatrudnienia.

5 KROKÓW
Jak starać się o świadczenia rodzinne

1 Dowiedz się w urzędzie gminy, kto wypłaca świadczenia w miejscu, gdzie mieszkasz.

2 Idź do instytucji, która wypłaca świadczenia (zarezerwuj na to około godziny) – tam trzeba pobrać wniosek, porozmawiać z pracownikiem, który udzieli informacji o dokumentach i zaświadczeniach potrzebnych do złożenia wniosku oraz sposobie ich wypełnienia.

3 Wniosek wypełnij w domu, zgromadź też konieczne dokumenty – na pewno potrzebne będą zaświadczenia z urzędu skarbowego o dochodzie za 2005 rok.

4 Wróć do instytucji wypłacającej świadczenia (z własnym dokumentem tożsamości) i złóż wniosek (zarezerwuj na to około godziny) – pracownik przejrzy, jak jest wypełniony, wskaże, gdzie i jak uzupełnić braki.

5 Czekaj na decyzję o przyznaniu świadczeń – zazwyczaj wysyłana jest na początku września.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.


Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Podstawa prawna
• Ustawa z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz.U. nr 228, poz. 2255 z późn. zm.).

Bartosz Marczuk
Infor.pl
Osoby z niepełnosprawnościami czekają na ustawę o asystencji osobistej. Co mówi pełnomocnik rządu ds. osób z niepełnosprawnościami?
17 lip 2024

Osoby z niepełnosprawnościami czekają na ustawowe uregulowanie asystencji osobistej. Łukasz Krasoń, pełnomocnik rządu ds. osób z niepełnosprawnościami, przekazał, że projekt przepisów jest już na ostatniej prostej. Upowszechnienie się asystencji osobistej pozwoliłoby sporej grupie osób z niepełnosprawnościami na bardziej aktywne życie, także pod względem zawodowym.

Blisko 5 tys. zgłoszeń związanych ze zdarzeniami atmosferycznymi
17 lip 2024

We wtorek i środę strażacy w całym kraju mieli ręce pełne roboty. Do godz. 6 odnotowano 4998 zgłoszeń związanych z pogodą. Obrażenia odniosły cztery osoby. 

Średnia krajowa w 2024 roku szybko rośnie, jeszcze szybciej rosną wynagrodzenia freelancerów – w jednej grupie nawet o 50 procent, kto zarabia najwięcej
16 lip 2024

Kto poza programistami podbija stawki za zlecenia i umowy o dzieło, przebijając w tym względzie wynagrodzenia najlepiej zarabiających specjalistów na etacie? Choć zarobki freelancerów rosną szybko, to jednak nie we wszystkich kategoriach. Na dodatek pojawiło się zagrożenie oskładowania ZUS wszystkich umów, co znacznie je ograniczy.

Teraz materiały budowlane znów zaczną drożeć, skoro popyt na nie wciąż rośnie, podobnie jak koszty związane z uwolnieniem cen energii
16 lip 2024

Głównym impulsem do podwyżki cen materiałów budowlanych miało być uruchomienie programu dopłat do mieszkań – #naStart. Wiadomo już, że zostało ono przesunięte o co najmniej pół roku. Czy to oznacza, że korekta w dół  cen materiałów budowlanych jeszcze potrwa?

Kredyt mieszkaniowy o stopie 0%, 0,5%, czy 1% od 2025 roku. Dla kogo? Kredyt #naStart - nowy, skomplikowany program dopłat do rat
17 lip 2024

W dniu 16 lipca 2024 r. opublikowana została nowa wersja projektu ustawy o kredycie mieszkaniowym #naStart. Ten nowy program dopłat do kredytów mieszkaniowych ma zastąpić od przyszłego roku bezpieczne kredyty 2% i rodzinne kredyty mieszkaniowe. Większa pomoc ma być zaadresowana do wieloosobowych gospodarstw domowych, w szczególności rodzin z dziećmi. Minister Rozwoju i Technologii (autor projektu) i rząd planują, że ta ustawa wejdzie w życie z dniem 15 stycznia 2025 r. Zasady udzielania kredytu #naStart a zwłaszcza przepisy określające wysokość dopłat są niezwykle skomplikowane. Przewidziane jest m.in. kryterium dochodowe i powierzchniowe.

Program #naStart odłożony na 2025 rok, czy teraz o mieszkanie będzie łatwiej lub trudniej. Co z cenami
16 lip 2024

Deweloperzy ze spokojem przyjęli informację, iż nowy rządowy program wsparcia dla nabywców mieszkań nie ruszy w lipcu. Przesunięcie dopłat na 2025 rok w ocenie większości nie zmieni planów firm deweloperskich. A czy wpłynie na podaż mieszkań i ich ceny?

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą
16 lip 2024

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

Często korzystasz z paczkomatów i automatów paczkowych, załóż rękawice przed dotknięciem urządzenia. Jakie zagrożenia dla zdrowia
16 lip 2024

Przy niektórych przyciskach i ekranach dotykowych automatów paczkowych, nazywanych popularnie paczkomatami – choć to nazwa zastrzeżona tylko dla jednej firmy – wykryto między innymi gronkowce i bakterie oportunistyczne. Te drugie mogą wywołać zakażenia przy osłabionym układzie odpornościowym oraz zatrucia pokarmowe.

Renta wdowia. Kiedy wejdzie w życie? Ministra podała termin, jest zmiana
17 lip 2024

Projekt wprowadzający rentę wdowią wróci już niedługo pod obrady Sejmu. Ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk przekazała, że ma się to wydarzyć jeszcze w lipcu. Podała też termin, kiedy w związku z tym ustawa o rencie wdowiej może ostatecznie wejść w życie.

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu
16 lip 2024

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

pokaż więcej
Proszę czekać...