Gminy rozpoczęły właśnie przyjmowanie wniosków o świadczenia rodzinne na nowy okres zasiłkowy. Złożenie ich w lipcu gwarantuje wypłatę pierwszych świadczeń jeszcze we wrześniu.
Możliwość korzystania z większości świadczeń rodzinnych zależy od uzyskania prawa do zasiłku rodzinnego. Osoba starająca się o
świadczenia na nowy okres zasiłkowy (od września tego roku do końca sierpnia 2007 roku) musi pamiętać, że będzie mieć do nich
prawo, jeśli dochód na osobę w jej rodzinie nie przekroczył w 2005 roku miesięcznie 504 zł netto (gdy członkiem rodziny jest dziecko niepełnosprawne – 583 zł). Natomiast gdy
rodzina utrzymuje się z gospodarstwa rolnego przyjmuje się, że z 1 ha przeliczeniowego uzyskuje się dochód równy 135,5 zł miesięcznie.
Dla kogo zasiłek
Zasiłek rodzinny przysługuje rodzicom, opiekunowi prawnemu lub faktycznemu dziecka do ukończenia przez nie 18 lat. Jeśli uczy się w szkole, okres pobierania zasiłku może być wydłużony do ukończenia przez nie 21 lat. Do 24 roku życia dziecka
zasiłek jest wypłacany, jeżeli kontynuuje naukę w szkole lub w szkole wyższej i legitymuje się orzeczeniem o umiarkowanym albo znacznym stopniu niepełnosprawności.
Zasiłek przysługuje na dzieci własne, małżonka i przysposobione oraz dzieci, w sprawie których toczy się postępowanie o przysposobienie, i dzieci znajdujące się pod opieką prawną. Także tzw. osoba ucząca się może otrzymywać zasiłek. To osoba pełnoletnia, ucząca się i niepozostająca na utrzymaniu rodziców w związku z ich śmiercią lub z zasądzeniem od rodziców na jej rzecz alimentów.
Do zasiłku dodatki
Zasiłek (dodatki do niego) nie zostanie wypłacony, jeśli:
• dziecko lub osoba ucząca się pozostaje w związku małżeńskim, jest umieszczona w instytucji zapewniającej całodobowe utrzymanie albo jest uprawniona do zasiłku rodzinnego na własne dziecko,
• dziecko trafi do rodziny zastępczej,
• osobie samotnie wychowującej dziecko nie zostało zasądzone świadczenie alimentacyjne na rzecz tego dziecka od drugiego z jego rodziców, chyba że: drugi z rodziców dziecka nie żyje, ojciec dziecka jest nieznany, powództwo o ustalenie świadczenia alimentacyjnego od drugiego z rodziców zostało oddalone, sąd zobowiązał jednego z rodziców do ponoszenia całkowitych kosztów utrzymania dziecka i nie zobowiązał drugiego do świadczenia alimentacyjnego na jego rzecz.
Do zasiłku rodzinnego przysługuje 7 dodatków – wypłacanych, gdy zachodzą określone okoliczności (na przykład urodzenie dziecka). Wypłacane są też 2 świadczenia opiekuńcze (ich uzyskanie nie zależy od prawa do zasiłku rodzinnego) – zasiłek i świadczenie pielęgnacyjne. Ponadto – jednorazowa zapomoga z tytułu urodzenia dziecka (tzw. becikowe), jednak aby ją otrzymać, nie trzeba składać wniosku o świadczenia rodzinne.
Kto składa wniosek
Ustalenie prawa do świadczeń rodzinnych i ich wypłata następują na wniosek małżonków, rodziców, opiekuna faktycznego lub prawnego dziecka, osoby uczącej się, pełnoletniej osoby niepełnosprawnej lub innej osoby upoważnionej do reprezentowania dziecka lub pełnoletniej osoby niepełnosprawnej.
Na trwąjacy właśnie okres zasiłkowy wnioski składa się w urzędzie gminy lub miasta, właściwym ze względu na miejsce zamieszkania tej osoby albo u wybranych pracodawców. Od września świadczenia rodzinne będą wypłacać wyłącznie gminy. Dlatego wnioski o nie trzeba składać wyłącznie tam. Można to robić już od 1 lipca.
Jakie dokumenty
Zanim zainteresowana osoba złoży taki wniosek, musi pamiętać, że będzie musiała przedstawić szereg danych i dokumentów. Wniosek (jego wzór udostępniają gminy) musi zawierać dane dotyczące:
• osoby występującej o świadczenie,
• dzieci pozostających na utrzymaniu.
Do wniosku trzeba dołączyć:
• zaświadczenie z urzędu skarbowego o dochodzie każdego członka rodziny.
Ponadto wybrane osoby – w zależności od ich sytuacji życiowej i tego, o jakie dodatki do zasiłku lub świadczenia się starają – będą musiały dołączyć do wniosku m.in.:
• zaświadczenia lub oświadczenia dokumentujące wysokość innych dochodów,
• oświadczenie o dochodach osiąganych przez osoby podlegające przepisom o zryczałtowanym podatku dochodowym,
• inne zaświadczenia lub oświadczenia i dowody niezbędne do ustalenia prawa do świadczeń, w tym między innymi:
– dokument stwierdzający wiek dziecka,
– orzeczenie o niepełnosprawności lub o stopniu niepełnosprawności,
– prawomocny wyrok sądu stwierdzający przysposobienie lub zaświadczenie sądu rodzinnego lub ośrodka adopcyjno-opiekuńczego o prowadzonym postępowaniu sądowym w sprawie o przysposobienie dziecka,
– prawomocny wyrok sądu rodzinnego orzekający rozwód lub separację,
– orzeczenie sądu rodzinnego o ustaleniu opiekuna prawnego dziecka,
– zaświadczenie o uczęszczaniu dziecka do szkoły lub szkoły wyższej,
– zaświadczenie pracodawcy o terminie urlopu wychowawczego i okresie, na jaki został udzielony i okresach zatrudnienia.
5 KROKÓW
Jak starać się o świadczenia rodzinne
1 Dowiedz się w urzędzie gminy, kto wypłaca świadczenia w miejscu, gdzie mieszkasz.
2 Idź do instytucji, która wypłaca świadczenia (zarezerwuj na to około godziny) – tam trzeba pobrać wniosek, porozmawiać z pracownikiem, który udzieli informacji o dokumentach i zaświadczeniach potrzebnych do złożenia wniosku oraz sposobie ich wypełnienia.
3 Wniosek wypełnij w domu, zgromadź też konieczne dokumenty – na pewno potrzebne będą zaświadczenia z urzędu skarbowego o dochodzie za 2005 rok.
4 Wróć do instytucji wypłacającej świadczenia (z własnym dokumentem tożsamości) i złóż wniosek (zarezerwuj na to około godziny) – pracownik przejrzy, jak jest wypełniony, wskaże, gdzie i jak uzupełnić braki.
5 Czekaj na decyzję o przyznaniu świadczeń – zazwyczaj wysyłana jest na początku września.
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.Kliknij aby zobaczyć ilustrację.
Podstawa prawna
• Ustawa z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz.U. nr 228, poz. 2255 z późn. zm.).
Bartosz Marczuk