REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jakie okresy pracy uprawniają do wcześniejszej emerytury

REKLAMA

Nauczyciele akademiccy nie są objęci przepisami Karty Nauczyciela. Nie mogą więc przechodzić bez względu na wiek na emeryturę nauczycielską przewidzianą w tej ustawie.
Przepisy regulujące sprawy szkolnictwa wyższego przewidują jednak dla nich odrębne uprawnienie – wcześniejszą emeryturę w obniżonym o 5 lat wieku emerytalnym.
Nauczyciele akademiccy, pomimo tego, że wykonują pracę o podobnym charakterze jak nauczyciele, nie mają takich uprawnień jak o­ni. Karta bowiem ich nie dotyczy. Ustawa ta wyraźnie definiuje pojęcie nauczyciela, stanowiąc, że jej przepisy stosuje się do nauczycieli, wychowawców i innych pracowników pedagogicznych zatrudnionych w przedszkolach, szkołach i placówkach wymienionych w określonych przepisach Karty. Wśród tych placówek nie ma szkół wyższych.
Status nauczycieli akademickich reguluje natomiast ustawa – Prawo o szkolnictwie wyższym, która obowiązuje od 1 września 2005 r. i zastąpiła ustawę z dnia 12 września 1990 r. o szkolnictwie wyższym. Jest w niej również przepis przewidujący możliwość przejścia niektórych osób z omawianej grupy zawodowej na wcześniejszą emeryturę.

Jakie warunki

Zgodnie z art. 267 nowej ustawy nauczyciel akademicki urodzony przed dniem 31 grudnia 1948 r. może na swój wniosek przejść na emeryturę, jeżeli łącznie spełnił trzy warunki:
• ukończył odpowiedni wiek emerytalny,
• przepracował w czasie swojej kariery zawodowej wymaganą liczbę lat,
• pracował przez odpowiednio długi okres w szkolnictwie lub instytucjach naukowych.
Warunek pracy w szkolnictwie lub instytucjach naukowych jest jednakowy dla wszystkich nauczycieli akademickich i wynosi 20 lat. Natomiast pierwsze dwa warunki zróżnicowane są dla kobiet i mężczyzn. Kobiety mogą przejść na wcześniejszą emeryturę dla nauczycieli akademickich po ukończeniu 55 lat i przepracowaniu ogółem 20 lat, a mężczyźni po ukończeniu 60 lat i przepracowaniu ogółem 30 lat.
Mówiąc o drugim z wymienionych wyżej warunków, ustawa używa pojęcia „przepracowanie”. Nie oznacza to jednak, że do wymaganego okresu podlegają wliczeniu tylko okresy zatrudnienia. ZUS zalicza wszystkie okresy składkowe, nieskładkowe i ewentualnie okresy uzupełniające (rolne) przewidziane w ustawie o emeryturach i rentach z FUS. Zaliczenie poszczególnych rodzajów okresów odbywa się na ogólnych zasadach przewidzianych w przepisach emerytalnych (przykład 1).

PRZYKŁAD 1

Czytelnik jest nauczycielem akademickim, urodził się w 1946 r. Na uczelni przepracował 21 lat, oprócz tego udowodnił 8 lat nieskładkowych oraz 4 lata prowadzenia gospodarstwa rolnego i opłacania z tego tytułu składek na ubezpieczenie społeczne. ZUS do wymaganych ustawą 30 lat pracy zaliczy mu:
• 21 lat zatrudnienia w szkolnictwie,
• 7 lat nieskładkowych (okresy nieskładkowe mogą być zaliczone w wymiarze nieprzekraczającym 1/3 uwzględnionych okresów składkowych),
• 2 lata prowadzenia gospodarstwa (okresy uzupełniające przyjmuje się w wymiarze brakującym do udowodnienia wymaganego okresu składkowego i nieskładkowego).

Kto ma prawo

Poprzednio obowiązująca ustawa o szkolnictwie wyższym przewidywała wcześniejsze uprawnienia emerytalne tylko dla mianowanych nauczycieli akademickich. Natomiast nowe przepisy prawa o szkolnictwie wyższym takie uprawnienia przyznają wszystkim nauczycielom akademickim, bez względu na to, czy są zatrudnieni na podstawie mianowania czy też umowy o pracę. Zgodnie z nimi nauczycielami akademickimi są zatrudnieni na określonych stanowiskach w publicznych i niepublicznych szkołach wyższych:
• pracownicy naukowi i naukowo-dydaktyczni,
• pracownicy dydaktyczni,
• dyplomowani bibliotekarze oraz dyplomowani pracownicy dokumentacji i informacji naukowej.

Praca nauczycielska

Do 20-letniego okresu pracy w szkolnictwie i instytucjach naukowych wliczeniu podlega nie tylko zatrudnienie w szkole wyższej, lecz również w innej szkole w charakterze nauczyciela. Ustawa o szkolnictwie wyższym używa bowiem ogólnego pojęcia szkolnictwo, nie ograniczając go do szkolnictwa wyższego (przykład 2).

PRZYKŁAD 2

Czytelnik od kilkunastu lat pracuje na uczelni jako nauczyciel akademicki. Wcześniej był przez 12 lat zatrudniony w liceum jako nauczyciel. Nie spełnia warunków do przyznania emerytury na podstawie Karty Nauczyciela, gdyż nie wykonywał pracy nauczycielskiej w rozumieniu Karty przez wymagany okres. Jednak ZUS zaliczy mężczyźnie okres pracy w liceum dla celów uzyskania wcześniejszej emerytury przewidzianej dla nauczyciela akademickiego.
Zaliczanie okresów nie działa jednak w drugą stronę. Jak już zostało wcześniej wspomniane, nauczyciele akademiccy nie mogą przechodzić na emeryturę przyznawaną bez względu na wiek na podstawie Karty Nauczyciela. Co więcej, okres pracy w charakterze nauczyciela akademickiego nie może być zaliczony do pracy nauczycielskiej w rozumieniu Karty (przykład 3).

PRZYKŁAD 3

Od kilkunastu lat nasza czytelniczka jest zatrudniona na stanowisku wykładowcy na wyższej uczelni. Wcześniej pracowała w szkole podstawowej, a następnie w technikum. Zamierza zrezygnować z zatrudnienia na uczelni i podjąć pracę w liceum. Dziś ma 14 lat pracy nauczycielskiej w rozumieniu Karty Nauczyciela oraz 16 lat w szkole wyższej. Jeśli podejmie zatrudnienie w liceum, nie będzie mogła w najbliższym czasie uzyskać emerytury nauczycielskiej na podstawie Karty Nauczyciela. ZUS nie zaliczy jej bowiem okresu pracy na uczelni do stażu pracy nauczycielskiej przewidzianego w Karcie. Świadczenie to będzie mogła otrzymać wówczas, gdy dopracuje w liceum jeszcze 6 lat do wymaganych 20 lat pracy nauczycielskiej.

Co ze stosunkiem pracy

Ustawa o szkolnictwie wyższym stanowi, że przejście na emeryturę następuje na wniosek nauczyciela akademickiego, nic nie mówi o konieczności rozwiązania przez niego stosunku pracy. W odróżnieniu od emerytury nauczycielskiej bez względu na wiek, w stosunku do nauczycieli akademickich przepisy nie przewidują więc obowiązku rozwiązania stosunku pracy w związku z przejściem na emeryturę, a tym bardziej rozwiązania tego stosunku z inicjatywy nauczyciela. Należy zaznaczyć, że w przypadku nierozwiązania stosunku pracy ZUS zawiesza świadczenie od razu po jego przyznaniu. Wynika to z ogólnego przepisu art. 103 ust. 2a ustawy o emeryturach i rentach z FUS, zgodnie z którym prawo do emerytury ulega zawieszeniu bez względu na wysokość przychodu uzyskiwanego przez emeryta z tytułu zatrudnienia kontynuowanego bez uprzedniego rozwiązania stosunku pracy z pracodawcą, na rzecz którego wykonywał pracę bezpośrednio przed dniem nabycia prawa do emerytury.

Tylko dla najstarszych

Prezentowaną emeryturę dla nauczycieli akademickich mogą uzyskać nauczyciele akademiccy zaliczający się tylko do najstarszej grupy wiekowej. Nie mają więc możliwości jej otrzymania ci, którzy urodzili się w latach 1949-1968, ani tym bardziej osoby urodzone po 31 grudnia 1968 r.
W świetle obowiązujących przepisów, wątpliwości budzi data urodzenia, będąca jednym z kryteriów przyznania emerytury akademickiej dla osób z najstarszej grupy wiekowej. Ustawa Prawo o szkolnictwie wyższym stworzyła możliwość ubiegania się o to świadczenie przez osoby urodzone przed 31 grudnia 1948 r. Oznacza to, że nie mogą z niej skorzystać m.in. nauczyciele akademiccy urodzeni w dniu 31 grudnia 1948 r. Ponieważ jednak przepis ten jest niezgodny z ogólnym założeniem reformy emerytalnej, jaka miała miejsce od 1 stycznia 1999 r., a także z przepisami ustawy o emeryturach i rentach z FUS, zgodnie z którymi osoby urodzone przed 1 stycznia 1949 r. zachowują możliwość przechodzenia na wcześniejszą emeryturę, niewykluczone, że ZUS będzie przyznawał prawo do tego świadczenia również nauczycielom akademickim urodzonym 31 grudnia 1948 r.w
Ważne!
Nauczyciel akademicki może uzyskać wcześniejszą emeryturę na podstawie przepisów o szkolnictwie wyższym, jeśli był w tym charakterze zatrudniony ostatnio przed zgłoszeniem wniosku o emeryturę.

Podstawa prawna
• Ustawa z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z FUS (Dz.U. z 2004 r. nr 39, poz. 353 z późn. zm.).
• Ustawa z dnia 27 lipca 2005 r. Prawo o szkolnictwie wyższym (Dz.U. nr 164, poz. 1365).

Marek Opolski
Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ceny 2025: Ile kosztuje wykończenie mieszkania (pod klucz) u dewelopera?

Czy deweloperzy oferują wykończenie mieszkań pod klucz? W jakiej cenie? Jak wielu nabywców się na nie decyduje? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Unijne rozporządzenie DORA już obowiązuje. Które firmy muszą stosować nowe przepisy od 17 stycznia 2025 r.?

Od 17 stycznia 2025 r. w Unii Europejskiej zaczęło obowiązywać Rozporządzenie DORA. Objęte nim podmioty finansowe miały 2 lata na dostosowanie się do nowych przepisów w zakresie zarządzania ryzykiem ICT. Na niespełna miesiąc przed ostatecznym terminem wdrożenia zmian Europejski Bank Centralny opublikował raport SREP (Supervisory Review and Evaluation Process) za 2024 rok, w którym ze wszystkich badanych aspektów związanych z działalnością banków to właśnie ryzyko operacyjne i teleinformatyczne uzyskało najgorsze średnie wyniki. Czy Rozporządzenie DORA zmieni coś w tym zakresie? Na to pytanie odpowiadają eksperci Linux Polska.

Kandydaci na prezydenta 2025 [Sondaż]

Którzy kandydaci na prezydenta w 2025 roku mają największe szanse? Oto sondaż Opinia24. Procenty pierwszej trójki rozkładają się następująco: 35,3%, 22,1% oraz 13,2%.

E-doręczenia: 10 najczęściej zadawanych pytań i odpowiedzi

E-doręczenia funkcjonują od 1 stycznia 2025 roku. Przedstawiamy 10 najczęściej zadawanych pytań i odpowiedzi ekspertki. Jakie podmioty muszą posiadać adres do e-doręczeń? Czy w przypadku braku odbioru przesyłek z e-doręczeń w określonym czasie będzie domniemanie doręczenia?

REKLAMA

Brykiety drzewne czy drewno kawałkowe – czym lepiej ogrzewać dom i ile to kosztuje? Zestawienie kaloryczności gatunków drewna

Każdy rodzaj paliwa ma swoje mocne strony. Polska jest jednym z większych producentów brykietów w Europie i znaleźć u nas można bardzo szeroką ich gamę. Brykietowanie to proces, który nadaje drewnu nową strukturę, zagęszcza je. Brykiet tej samej wielkości z trocin dębowych ma taką samą wagę jak z trocin sosnowych czy świerkowych. Co więcej, brykiet z trocin iglastych ma wyższą wartość kaloryczną, ponieważ drewno iglaste, niezależnie od lekkiej wagi, tak naprawdę jest bardziej kaloryczne od liściastego. Do tego jeśli porównamy polano i brykiet o tej samej objętości, to brykiet jest cięższy od drewna.

Ratingi ESG: katalizator zmian czy iluzja postępu?

Współczesny świat biznesu coraz silniej akcentuje znaczenie ESG jako wyznacznika zrównoważonego rozwoju. W tym kontekście ratingi ESG odgrywają kluczową rolę w ocenie działań firm na polu odpowiedzialności środowiskowe, społecznej i zarządzania. Ale czy są one rzeczywistym impulsem do zmian, czy raczej efektowną fasadą bez głębszego wpływu na biznesową rzeczywistość? Przyjrzyjmy się temu bliżej.

Transfer danych osobowych do Kanady – czy to bezpieczne? Co na to RODO?

Kanada to kraj, który kojarzy się nam z piękną przyrodą, syropem klonowym i piżamowym shoppingiem. Jednak z punktu widzenia RODO Kanada to „państwo trzecie” – miejsce, które nie podlega bezpośrednio unijnym regulacjom ochrony danych osobowych. Czy oznacza to, że przesyłanie danych na drugi brzeg Atlantyku jest ryzykowne?

Chiński model AI (DeepSeek R1) tańszy od amerykańskich a co najmniej równie dobry. Duża przecena akcji firm technologicznych w USA

Notowania największych amerykańskich firm związanych z rozwojem sztucznej inteligencji oraz jej infrastrukturą zaliczyły ostry spadek w poniedziałek, w związku z zaprezentowaniem tańszego i wydajniejszego chińskiego modelu AI, DeepSeek R1.

REKLAMA

Orzeczenie o niepełnosprawności dziecka a dokumentacja pracownicza rodzica. MRPiPS odpowiada na ważne pytania

Po co pracodawcy dostęp do całości orzeczenia o niepełnosprawności dziecka? Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej odpowiedziało na wątpliwości Rzeczniczki Praw Dziecka. Problem dotyczy dokumentowania prawa do dodatkowego urlopu wychowawczego rodzica dziecka z niepełnosprawnością.

2500 zł dla nauczyciela (nie każdego) - na zakup laptopa. MEN: wnioski do 25 lutego 2025 r. Za droższy model trzeba będzie dopłacić samemu

Nauczyciele szkół ponadpodstawowych i klas I-III szkół podstawowych mogą od poniedziałku 27 stycznia 2025 r. składać wnioski o bon na zakup sprzętu w programie "Laptop dla nauczyciela" – poinformowali ministra edukacji Barbara Nowacka i wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski. Na złożenie wniosków nauczyciele mają 30 dni (do 25 lutego 2025 r. – PAP), kolejne 30 dni przeznaczone będzie na ich rozpatrzenie. Bony mają być wręczane w miesiącach kwiecień-maj 2025 r., a wykorzystać je będzie można do końca 2025 roku.

REKLAMA