REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Składki pod ochroną

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

Gdy zakład pracy zgłosił osobę do ubezpieczenia, ale nie odprowadzał za nią składek emerytalno-rentowych, a ZUS-owi nie udało się ich ściągnąć z firmy, emeryturę takiej osobie wypłaci ZUS.
W przypadku ubezpieczonych niebędących płatnikami składek (np. pracownicy), na ich indywidualnym koncie ZUS ewidencjonuje informacje o zwaloryzowanej wysokości należnych składek, w tym składek do otwartych funduszy emerytalnych, które uległy przedawnieniu zgodnie z art. 40 ust. 1b ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. nr 137, poz. 887 z późn. zm.).

ZUS ewidencjonuje też informacje o zwaloryzowanej wysokości składek na OFE, należnych za okres do końca miesiąca kalendarzowego poprzedzającego miesiąc, w którym zgłoszono wniosek o emeryturę i nieopłaconych do końca tego miesiąca także wówczas, gdy nie uległy o­ne jeszcze przedawnieniu (art. 40 ust. 1c ustawy). Jako datę zewidencjonowania składek, o których mowa wyżej, przyjmuje się dzień zewidencjonowania na koncie ubezpieczonego składek należnych na ubezpieczenie emerytalne (na I filar) za ten sam miesiąc kalendarzowy.

Gdy składek należnych ZUS nie uda się ściągnąć w okresie 10 lat (zanim się przedawnią) lub gdy ubezpieczony złoży wniosek o przejście na emeryturę zanim ZUS uda się wyegzekwować należne składki od płatnika, świadczenie emerytalne wypłacone zostanie z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych i powiększone zostanie o kwotę zwaloryzowanych składek należnych do OFE (art. 62 ustawy).

ZUS jako wierzyciel może jednak wystąpić z wnioskiem o ogłoszenie upadłości w trybie art. 20 ustawy z dnia 28 lutego 2003 r. Prawo upadłościowe i naprawcze (Dz.U. nr 60, poz. 535 z późn. zm.). Podstawą uwzględnienia takiego wniosku przez sąd jest stan niewypłacalności dłużnika, czyli sytuacja, w której nie wykonuje o­n swoich wymagalnych zobowiązań. Dłużnik będący osobą prawną (lub jednostką organizacyjną nieposiadającą osobowości prawnej) jest uznany za niewypłacalnego także wtedy, gdy jego zobowiązania przekraczają wartość majątku, nawet wówczas, gdy na bieżąco te zobowiązania wykonuje (art. 11 ust. 2 ustawy p.u.n.). Sąd oddali jednak wniosek ZUS, jeżeli jest o­n jedynym wierzycielem posiadającym wymagalną wierzytelność względem dłużnika. Z chwilą wydania postanowienia o ogłoszeniu upadłości majątek upadłego staje się masą upadłości, która służy zaspokojeniu wierzycieli upadłego (art. 61 ustawy p.u.n.).

Należności z tytułu składek na ubezpieczenia emerytalne, rentowe i chorobowe pracowników mają charakter uprzywilejowany i zostają pokrywane w pierwszej kategorii zaspokojenia, tzn. niezwłocznie w miarę wpływu do masy upadłości stosownych sum. Kategoria ta obejmuje należności powstałe zarówno przed datą upadłości, jak i po tej dacie (należności te stanowią wówczas koszty postępowania upadłościowego).

Sąd umarza postępowanie upadłościowe, jeżeli majątek upadłego nie wystarcza na zaspokojenie kosztów postępowania. W rozumieniu ustawy o s.u.s. jest to przesłanka całkowitej nieściągalności należności z tytułu składek, która uprawnia ZUS do ich umorzenia w trybie art. 28 tej ustawy. Dotyczy to jednak tylko tej części składki, która nie jest finansowana przez ubezpieczonych (art. 30 ustawy o s.u.s.). Sąd wydaje natomiast postanowienie o zakończeniu postępowania upadłościowego po wykonaniu ostatecznego planu podziału funduszów masy upadłości (art. 368 ust. 1 ustawy p.u.n.).

W postanowieniu tym może na wniosek upadłego (ale tylko tego, który jest osobą fizyczną) orzec o umorzeniu w całości lub części jego zobowiązań, które nie zostały zaspokojone w postępowaniu upadłościowym, jeżeli:
• niewypłacalność była następstwem wyjątkowych i niezależnych od niego okoliczności,
• nie zachodzą okoliczności stanowiące podstawę do pozbawienia go prawa prowadzenia działalności gospodarczej na własny rachunek oraz pełnienia funkcji reprezentanta lub pełnomocnika w spółce handlowej, przedsiębiorstwie, spółdzielni, fundacji lub stowarzyszeniu,
• rzetelnie wykonywał obowiązki nałożone na niego w postępowaniu upadłościowym.
Umorzenie dotyczy jednak tej części składki, która finansowana jest przez płatnika składek, a także tych należności, które są finansowane przez ubezpieczonego będącego jednocześnie płatnikiem składek.w
Na podstawie materiałów ZUS przygotował BM
Więcej
www.zus.pl
Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kod pocztowy - czy wiesz co oznaczają te cyfry? Poczta Polska wyjaśnia

Kod pocztowy to integralny składnik wszystkich adresów; każda z jego cyfr odpowiada za konkretny fragment lokalizacji. Poinformowała Poczta Polska w komunikacie z 17 marca 2025 r., w którym przytoczono sytuację z Mikoszewa, gdzie nowopowstały cypel został przypisany do odpowiedniego kodu.

Ewidencje VAT oszustów i uczciwych podatników niczym się nie różnią. Jak systemowo zablokować wzrost zwrotów VAT? Prof. Modzelewski: jest jeden sposób

Jedyną skuteczną barierą systemową dla prób wyłudzenia zwrotów jest uzależnienie wpływów zwrotów od zastosowania przez podatnika mechanizmu podzielonej płatności w stosunku do kwot podatku naliczonego, który miałby być zwrócony – pisze prof. dr hab. Witold Modzelewski.

Idą rewolucyjne zmiany w urlopach. To już postanowione. „Kończymy z tym absurdem”

Harują ciężko całymi latami, ale to harowanie nie wlicza się do stażu pracy. O taką, obwarowaną przepisami ścianę, rozbijają się zatrudniani na umowach-zleceniach i ci , którzy prowadzą własną działalność gospodarczą. Czy teraz wreszcie się to zmieni? Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów pozytywnie zaopiniował projekt ustawy, który przyniesie rewolucję dotyczące zasad, na jakich staż pracy zostanie wyliczony. To z kolei pociągnie za sobą zmiany w prawach do urlopu.

MEN chce by egzamin ósmoklasisty znowu odbywał się w kwietniu. Liczne zmiany w prawie oświatowym [projekt]

W dniu 14 kwietnia 2025 r. opublikowano założenia obszernej i wielowątkowej nowelizacji ustawy Prawo oświatowe. Wśród proponowanych przez Ministerstwo Edukacji Narodowej zmian są m.in.: powrót do kwietniowego terminu przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty, możliwość zatrudnienie w publicznym przedszkolu osoby niebędącej nauczycielem do wszystkich zajęć, czy rezygnacja z określania wymiaru godzin wychowania fizycznego.

REKLAMA

Nowe taryfy na prąd dla gospodarstw domowych od 1 października 2025 r. [projekt] Będzie drożej, czy jednak nie

Rząd planuje, by nowe taryfy na energię elektryczną dla gospodarstw domowych miałyby obowiązywać 1 października 2025 r., a nie 1 lipca br. Tak wynika z opublikowanych w poniedziałek założeń do zmiany ustawy o ochronie odbiorców energii.

ZUS: Dodatek do renty dla niepełnosprawnego Piotra na wózku. Brak dodatku dla Katarzyny niewidomej od 30. roku życia

Piotr i Katarzyna są ciężko poszkodowani przez los, znaczne stopnie niepełnosprawności i niesamodzielności. Nie wiadomo dlaczego rodzaj świadczeń dla nich jest zależny od wieku nabycia niepełnosprawności. Piotr o kulach od 17. roku życia, to renta socjalna albo stare świadczenie pielęgnacyjne. Paweł o kulach od 30-ego roku to renta z tytułu niezdolności do pracy.

ZUS: Wpłynęło 694 359 wniosków o rentę wdowią. 90 proc. wszystkich wniosków stanowiły wnioski złożone przez kobiety. Kiedy decyzja ws. renty wdowiej? Postępowanie wyjaśniające. Jakie dokumenty przygotować?

W lipcu rozpoczną się pierwsze wypłaty tzw. renty wdowiej. Z Danych ZUS wynika, że od 1 stycznia 2025 r. wpłynęło 694 359 wniosków o rentę wdowią, z czego 90 proc. wszystkich wniosków stanowiły wnioski złożone przez kobiety.

Edukacja zdrowotna w szkołach – na uczelniach studia podyplomowe dla nauczycieli

Edukacja zdrowotna to nowy przedmiot w szkołach, który zostanie wprowadzony od 1 września 2025 r. W związku z tym na 11 uczelniach zostaną uruchomione studia podyplomowe w zakresie edukacji zdrowotnej. Studia nadadzą nauczycielom kwalifikacje do nauczania nowego przedmiotu.

REKLAMA

Employee advocacy na LinkedIn. Jak skutecznie angażować pracowników w budowanie marki pracodawcy?

Employee advocacy to strategia, w której pracownicy aktywnie angażują się w promocję swojej firmy. Na LinkedIn – największej platformie biznesowej na świecie – nabiera to szczególnego znaczenia. Pracownicy mogą budować nie tylko markę organizacji, lecz także własny wizerunek jako ekspertów.

Emerycie, rencisto, nie dostałeś z ZUS-u deklaracji PIT za 2024 rok? Możesz dostać duplikat - jak to załatwić?

Jesteś emerytem lub rencistą i nie masz deklaracji podatkowej PIT? A może otrzymałeś PIT ale go zgubiłeś lub jest zniszczony? Wyjaśniamy czy możesz otrzymać duplikat tego dokumentu z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

REKLAMA