Jakie ubezpieczenia dla wspólnika jednoosobowej spółki z o.o.

Wspólnik jednoosobowej spółki z o.o. dla celów ubezpieczeń społecznych jest traktowany jak osoba prowadząca pozarolniczą działalność gospodarczą, sposób rozliczania się z ZUS będzie miał więc podobny charakter.
Jednoosobowa spółka z o.o. to spółka kapitałowa, w której wszystkie udziały należą do jednego wspólnika. Mimo że spółka oznacza współpracę co najmniej dwóch osób, to w spółkach kapitałowych jednoosobowa spółka jest wyjątkiem od tej reguły. Spółki kapitałowe stanowią połączenie kapitału, a nie inwidualnych cech wspólników. Kodeks spółek handlowych określa zasady tworzenia i funkcjonowania jednoosobowej spółki z o.o.:
• wspólnikiem może być osoba fizyczna lub osoba prawna,
• jednoosobowa spółka z o.o. nie może być założona przez inną jednoosobową spółkę z o.o.
• minimalny kapitał zakładowy spółki musi wynosić co najmniej 50 000 zł,
• spółka sama odpowiada za zobowiązania swoim majątkiem, wspólnicy odpowiadają do wartości wniesionego udziału, wyjątkiem są zobowiązania podatkowe, gdzie wspólnicy odpowiadają całym swoim majątkiem, w takiej części, w jakiej uczestniczą w podziale zysków,
• spółkę reprezentuje zarząd, określony w umowie spółki.
W spółkach z o.o., gdzie występuje co najmniej dwóch wspólników, powołanie wspólnika do zarządu (jako prezesa lub wiceprezesa), nie rodzi obowiązku ubezpieczeń społecznych. W jednoosobowych spółkach z o.o. dla wspólnika ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne są obowiązkowe.
Z dniem 1 stycznia 2003 r. weszła w życie zmiana ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, która powiększyła krąg osób prowadzących działalność pozarolniczą o wspólnika jednoosobowej spółki z o.o., wspólników spółki jawnej, komandytowej lub partnerskiej (art. 8 ust. 6 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych – Dz.U. nr 137, poz. 887 z późn. zm.).
Od dnia wejścia w życie nowelizacji ustawy, czyli od 1 stycznia 2003 r., wspólnicy jednoosobowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością podlegają ubezpieczeniom tak samo jak osoby prowadzące działalność gospodarczą, czyli obowiązkowo podlegają ubezpieczeniu emerytalnemu, rentowemu, wypadkowemu, a dobrowolnie ubezpieczeniu chorobowemu. Wspólnik jednoosobowej spółki obowiązkowo płaci ponadto składki na ubezpieczenie zdrowotne oraz Fundusz Pracy.
Wspólnicy spółek, którzy mieli zawarte umowy o pracę z pełnomocnikiem lub radą nadzorczą z tytułu czynności nie związanych z zarządzaniem lub reprezentowaniem spółki, po 1 stycznia 2003 r. nadal podlegają ubezpieczeniom z tytułu zawartych umów, jak pracownicy.
W takim przypadku, gdy wspólnik jednoosobowej spółki ma zawartą umowę o pracę, podlega ubezpieczeniu zdrowotnemu z dwóch tytułów, a mianowicie osoba taka opłaca składkę zdrowotną od umowy o pracę oraz z tytułu bycia wspólnikiem jednoosobowej spółki z o.o. Obowiązek opłacania składek na ubezpieczenie zdrowotne z obu tytułów wynika z art. 82 ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych – Dz.U. nr 210, poz. 2135 z późn. zm. (przykład).
WAŻNE
Wspólnik jednoosobowej spółki z o.o. osiągający z tytułu umowy o pracę przychód w przeliczeniu na okres miesiąca mniejszy od kwoty minimalnego wynagrodzenia obowiązkowo podlega ubezpieczeniom społecznym z obu tytułów.

Zgłaszanie do ubezpieczeń

Okres, w którym osoba jest wspólnikiem jednoosobowej spółki z o.o., jest okresem podlegania ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu. Wspólnik jednoosobowej spółki z o.o. zgłasza się do obowiązkowych ubezpieczeń: emerytalnego, rentowych, wypadkowego i zdrowotnego oraz do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego na dokumencie ZUS ZUA z kodem ubezpieczenia 05 43 XX.

Podstawa wymiaru składki

Podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne oraz ubezpieczenie zdrowotne dla wspólników jednoosobowych spółek z o.o. stanowi podstawa wymiaru składek dla osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą. Zatem na ubezpieczenia społeczne jest to kwota zadeklarowana, nie niższa jednak od 60 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w poprzednim kwartale, a na ubezpieczenie zdrowotne kwota nie niższa od 75 proc. przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw, włącznie z wypłatami z zysku.
Składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe podlegają ograniczeniu do 30-krotności.

Wspólnik jednoosobowej spółki z umową o pracę

Umowa o pracę zawarta ze wspólnikiem jednoosobowej spółki przed 1 stycznia 2003 r. po nowelizacji ustawy pozostaje ważna i podlega ubezpieczeniom. Obecnie zawarcie umowy o pracę ze wspólnikiem jednoosobowej spółki z o.o. musi nastąpić w formie aktu notarialnego. Reguluje to art. 173 Kodeksu spółek handlowych, który stanowi, że w przypadku gdy wszystkie udziały spółki przysługują jedynemu wspólnikowi, oświadczenie woli takiego wspólnika składane spółce wymaga formy pisemnej z podpisem notarialnie poświadczonym. W przypadku gdy wspólnik jednoosobowej spółki jest zarazem jedynym członkiem zarządu, czynność prawna między tym wspólnikiem a reprezentowaną przez niego spółką wymaga formy aktu notarialnego, aby uniknąć sytuacji, gdy wspólnik spółki zawierał umowę o pracę ze spółką, którą reprezentował lub gdzie umowa o pracę była zawierana między wspólnikiem spółki a wyznaczonym przez niego pełnomocnikiem. Umowa o pracę w obu przypadkach była zawierana „z samym sobą” i z mocy prawa była nieważna. W takiej sytuacji wspólnik spółki występuje bowiem po obu stronach stosunku pracy – jest pracodawcą i jednocześnie pracownikiem.
W stosunku pracy występują sytuacje, w których pracownik zwraca się do pracodawcy z wnioskami (np. o udzielenie urlopu) lub pracodawca wydaje polecenia służbowe pracownikowi. Taka sytuacja zmuszałaby do zwracania się z wnioskami do samego siebie lub do wydawania poleceń samemu sobie.
WAŻNE

Wspólnik jednoosobowej spółki z o.o., który ma zamiar zawrzeć umowę o pracę ze swoją spółką, musi to zrobić w formie aktu notarialnego.
Przedmiotem umowy o pracę nie może być działalność związana z prowadzeniem lub reprezentowaniem spółki. Osoba, która jest jednoosobowym wspólnikiem spółki i zawarła umowę o pracę z swoją spółką, musi się liczyć z tym, że będzie w takim wypadku podlegać ubezpieczeniom z dwóch tytułów: ubezpieczeniom społecznym obowiązkowo z umowy o pracę, a ubezpieczeniu zdrowotnemu obowiązkowo z umowy o pracę i z tytułu wspólnika jednoosobowej spółki z o.o.
Aby dobrowolnie podlegać ubezpieczeniom społecznym z prowadzenia działalności gospodarczej z tytułu posiadania statusu wspólnika jednoosobowej spółki z o.o., z umowy o pracę trzeba osiągać przychód, w przeliczeniu na okres miesiąca, w kwocie co najmniej minimalnego wynagrodzenia za pracę. Jeżeli jednak wspólnik spółki osiąga z tytułu umowy o pracę przychód w przeliczeniu na okres miesiąca mniejszy od kwoty minimalnego wynagrodzenia, wtedy obowiązkowo podlega ubezpieczeniom społecznym z obu tytułów.
PRZYKŁAD

Osoba będąca wspólnikiem jednoosobowej spółki z o.o. jest również zatrudniona na umowie o pracę. Przed wejściem w życie zmiany ustawy podlegała ubezpieczeniom zdrowotnym z tytułu umowy o pracę, a od dnia 1 stycznia 2003 r. podlega tym ubezpieczeniom także z tytułu bycia wspólnikiem spółki.

Podstawa prawna
• Art. 8 ust. 6 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. nr 137, poz. 887 z późn. zm.).
• Art. 82 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz.U. nr 210, poz. 2135 z późn. zm.).
• Art. 151, art. 154, art. 173 ustawy z 5 września 2000 r. – Kodeks spółek handlowych (Dz.U. nr 94, poz. 1037 z późn. zm.).

Tomasz Podgórski
gp@infor.pl

Infor.pl
Osoby z niepełnosprawnościami czekają na ustawę o asystencji osobistej. Co mówi pełnomocnik rządu ds. osób z niepełnosprawnościami?
17 lip 2024

Osoby z niepełnosprawnościami czekają na ustawowe uregulowanie asystencji osobistej. Łukasz Krasoń, pełnomocnik rządu ds. osób z niepełnosprawnościami, przekazał, że projekt przepisów jest już na ostatniej prostej. Upowszechnienie się asystencji osobistej pozwoliłoby sporej grupie osób z niepełnosprawnościami na bardziej aktywne życie, także pod względem zawodowym.

Średnia krajowa w 2024 roku szybko rośnie, jeszcze szybciej rosną wynagrodzenia freelancerów – w jednej grupie nawet o 50 procent, kto zarabia najwięcej
16 lip 2024

Kto poza programistami podbija stawki za zlecenia i umowy o dzieło, przebijając w tym względzie wynagrodzenia najlepiej zarabiających specjalistów na etacie? Choć zarobki freelancerów rosną szybko, to jednak nie we wszystkich kategoriach. Na dodatek pojawiło się zagrożenie oskładowania ZUS wszystkich umów, co znacznie je ograniczy.

Teraz materiały budowlane znów zaczną drożeć, skoro popyt na nie wciąż rośnie, podobnie jak koszty związane z uwolnieniem cen energii
16 lip 2024

Głównym impulsem do podwyżki cen materiałów budowlanych miało być uruchomienie programu dopłat do mieszkań – #naStart. Wiadomo już, że zostało ono przesunięte o co najmniej pół roku. Czy to oznacza, że korekta w dół  cen materiałów budowlanych jeszcze potrwa?

Kredyt mieszkaniowy o stopie 0%, 0,5%, czy 1% od 2025 roku. Dla kogo? Kredyt #naStart - nowy, skomplikowany program dopłat do rat
17 lip 2024

W dniu 16 lipca 2024 r. opublikowana została nowa wersja projektu ustawy o kredycie mieszkaniowym #naStart. Ten nowy program dopłat do kredytów mieszkaniowych ma zastąpić od przyszłego roku bezpieczne kredyty 2% i rodzinne kredyty mieszkaniowe. Większa pomoc ma być zaadresowana do wieloosobowych gospodarstw domowych, w szczególności rodzin z dziećmi. Minister Rozwoju i Technologii (autor projektu) i rząd planują, że ta ustawa wejdzie w życie z dniem 15 stycznia 2025 r. Zasady udzielania kredytu #naStart a zwłaszcza przepisy określające wysokość dopłat są niezwykle skomplikowane. Przewidziane jest m.in. kryterium dochodowe i powierzchniowe.

Program #naStart odłożony na 2025 rok, czy teraz o mieszkanie będzie łatwiej lub trudniej. Co z cenami
16 lip 2024

Deweloperzy ze spokojem przyjęli informację, iż nowy rządowy program wsparcia dla nabywców mieszkań nie ruszy w lipcu. Przesunięcie dopłat na 2025 rok w ocenie większości nie zmieni planów firm deweloperskich. A czy wpłynie na podaż mieszkań i ich ceny?

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą
16 lip 2024

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

Często korzystasz z paczkomatów i automatów paczkowych, załóż rękawice przed dotknięciem urządzenia. Jakie zagrożenia dla zdrowia
16 lip 2024

Przy niektórych przyciskach i ekranach dotykowych automatów paczkowych, nazywanych popularnie paczkomatami – choć to nazwa zastrzeżona tylko dla jednej firmy – wykryto między innymi gronkowce i bakterie oportunistyczne. Te drugie mogą wywołać zakażenia przy osłabionym układzie odpornościowym oraz zatrucia pokarmowe.

Renta wdowia. Kiedy wejdzie w życie? Ministra podała termin, jest zmiana
17 lip 2024

Projekt wprowadzający rentę wdowią wróci już niedługo pod obrady Sejmu. Ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk przekazała, że ma się to wydarzyć jeszcze w lipcu. Podała też termin, kiedy w związku z tym ustawa o rencie wdowiej może ostatecznie wejść w życie.

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu
16 lip 2024

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

Lewiatan: Minimalne wynagrodzenie powiązane z sytuacją gospodarczą? Przedsiębiorcy postulują wyższy wzrost wynagrodzeń w budżetówce
16 lip 2024

W 2025 r. wzrośnie wynagrodzenie minimalne, a płace w budżetówce mogą być podwyższone więcej niż wynika to ze wstępnego stanowiska rządu – komentuje rezultaty ostatniego posiedzenia Rady Dialogu Społecznego prof. Jacek Męcina, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan.

pokaż więcej
Proszę czekać...