REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak wybrać lekarza rodzinnego

REKLAMA

Przy wyborze lekarza rodzinnego nie obowiązuje rejonizacja. Nie trzeba go szukać w przychodni, która znajduje się najbliżej domu, choć z praktycznego punktu widzenia tak jest wygodniej. Nikt też nie ma obowiązku zapisywania całej rodziny do tego samego lekarza.

Wybór lekarza podstawowej opieki zdrowotnej (POZ), potocznie zwanego lekarzem rodzinnym, jest prawem pacjenta. W zamian za opłacanie składek na ubezpieczenie zdrowotne każdy może wskazać, kto ma nim opiekować się na co dzień, kierować do specjalistów, do szpitala, wnioskować np. o leczenie uzdrowiskowe czy ulgowy sprzęt ortopedyczny. Lekarz POZ odpowiada też za wykonywanie szczepień ochronnych, w tym u dzieci i młodzieży szkolnej.

TAM, GDZIE ZAWARTE KONTRAKTY

Podstawą bezpłatnego dostępu do świadczeń zdrowotnych jest korzystanie przez pacjenta z usług tych szpitali, przychodni czy gabinetów lekarskich, które mają podpisane tzw. kontrakty z Narodowym Funduszem Zdrowia. Zasadą jest, że wszystkie placówki ochrony zdrowia, które chcą świadczyć swoje usługi bezpłatnie, muszą mieć podpisane kontrakty z NFZ. Obecnie – zgodnie z decyzją funduszu – większość umów ze świadczeniodawcami jest podpisywana przynajmniej na 3 lata. To daje także gwarancję pacjentowi, że np. przychodnia, w której do tej pory się leczył, nie straci z dnia na dzień możliwości korzystania z bezpłatnych usług.

Potrzebna deklaracja wyboru

Przy wyborze lekarza podstawowej opieki zdrowotnej należy kierować się zasadą, że albo o­n sam ma podpisaną umowę z funduszem, albo musi o­n pracować w przychodni lub gabinecie, który zawarł taką umowę. Nie ma znaczenia, czy jest to publiczna przychodnia czy prywatna. W przypadku POZ praktycznie 90 proc. placówek medycznych jest sprywatyzowanych, ale większość usług wykonują w ramach umów z funduszem. Tylko w takiej sytuacji, korzystając z ich usług, pacjent nie zapłaci za wykonane świadczenia.
Każdy pacjent, który chce mieć zapewniony bezpłatny dostęp do lekarza POZ, musi złożyć deklarację jego wyboru. W tym celu trzeba wypełnić odpowiedni druk w rejestracji zakładu opieki zdrowotnej (np. przychodni), w której pracuje wybrany lekarz. W przypadku wyboru lekarza, który prowadzi prywatny gabinet, deklaracje składamy bezpośrednio u niego. Jednorazowo pacjent ma prawo wyboru tylko jednego lekarza czy pielęgniarki świadczących usługi z zakresu POZ.
Lekarz, pielęgniarka czy położna nie mogą odmówić żadnemu pacjentowi zapisania się na listę ich podopiecznych ze względu na wiek, płeć czy stan zdrowia chorego. Jedyne dopuszczalne ograniczenia mogą być wynikiem zbyt dużej liczby osób ubezpieczonych zapisanych do tego samego lekarza (tzw. lista aktywna).
Deklaracje wyboru złożone przez pacjenta muszą być przechowywane w siedzibie, w której będzie mu udzielana opieka medyczna. Jednocześnie zapewnia się, na żądanie pacjenta, możliwość wglądu do wcześniej złożonej deklaracji.
Wybierając lekarza rodzinnego, warto zwrócić uwagę na jego wiek, doświadczenie czy specjalizację. Dla osób z mniejszych miejscowości i obszarów wiejskich ważne jest, aby lekarz dysponował własnym samochodem. Łatwiej będzie o jego dojazd na wizyty domowe. Osoby często korzystające z podstawowych usług (zwłaszcza starsze i posiadające dzieci) powinny sprawdzić przed wypełnieniem deklaracji wyboru lekarza i placówki, w której będą się leczyć, zakres badań, jakie są tam wykonywane. Dobrze byłoby, aby na miejscu można zrobić podstawowe badania, morfologię, badanie moczu itp., a także bardziej szczegółowe, jak np. poziom glukozy czy cholesterolu. Nieodzowne jest wyposażenie gabinetu lub przychodni w aparat EKG.
WAŻNE

Zmiana lekarza częściej niż dwa razy w roku kosztuje pacjenta 80 zł.

Poza miejscem zameldowania

Osoby, które przebywają poza miejscem stałego zameldowania, także mają prawo wyboru lekarza POZ. Dotyczy np. studentów, którzy w związku z podjęciem nauki przebywają dłużej niż 1 miesiąc w roku poza miejscem stałego zameldowania. Są o­ni zobowiązani do wypełnienia i zgłoszenia deklaracji wyboru lekarza pierwszego kontaktu w miejscu aktualnego pobytu. Tym samym mogą korzystać z bezpłatnych świadczeń zdrowotnych POZ.

Prawo do zmiany lekarza

Wybranego lekarza można zmienić. Przyczyny tego mogą być różne, np. zmiana miejsca zamieszkania. Trzeba jednak pamiętać, że bez konsekwencji finansowych można to zrobić nie częściej niż dwa razy w ciągu roku. W przypadku każdej kolejnej zmiany lekarza pierwszego kontaktu, pacjent musi wnieść opłatę, która wynosi 80 zł. Opłata nie zostanie pobrana jedynie w przypadku zmiany miejsca zamieszkania lub zaprzestania udzielania świadczeń POZ przez wybranego lekarza, pielęgniarkę czy położną – czyli z przyczyn niezależnych od ubezpieczonego.
Rezygnując z dotychczasowej opieki, pacjent wypełnia w dwóch egzemplarzach formularz rezygnacji z usług poprzedniego lekarza rodzinnego. Oba oświadczenia pacjent powinien złożyć w rejestracji placówki zdrowia lub bezpośrednio u lekarza, z którego usług korzystał do tej pory. Z kolei w nowej placówce czy u nowego lekarza należy wypełnić deklarację wyboru.
Decydując się na zmianę lekarza, należy także pamiętać o przekazaniu nowo wybranemu lekarzowi (w przypadku np. prywatnego gabinetu) lub placówce zdrowia (np. przychodnia) dokumentacji medycznej, która była prowadzona w uprzednio wybranym miejscu. Lekarz, z usług którego właśnie pacjent zrezygnował, jest zobowiązany do wydania – na jego wniosek – kopii lub odpisów dokumentacji medycznej dotyczącej stanu zdrowia pacjenta. Koszty wykonania kserokopii lub odpisów ponosi pacjent.

PRAWO WYBORU SZPITALA

Każdy ma też prawo wybrać szpital. W przypadku nagłego zachorowania, gdy do chorego jest wzywana karetka, najczęściej nie ma o­n możliwości decydowania, do której placówki zostanie przewieziony. Najprawdopodobniej trafi do najbliższej. Kiedy natomiast pacjent wymaga przeprowadzenia tzw. zabiegu planowego, ma też czas na dokonanie wyboru szpitala, w którym będą przeprowadzone badania lub operacja. I w tym przypadku nie obowiązuje rejonizacja – pacjent z Krakowa może zgłosić się do szpitala z Warszawy. Skierowanie może wystawić każdy lekarz, nawet ten, który nie ma podpisanej umowy z NFZ.

Opieka w dzień...

Lekarz POZ lub placówka świadcząca usługi z tego zakresu mają obowiązek zapewnić optymalną dla pacjentów dostępność do usług zdrowotnych od poniedziałku do piątku przez co najmniej 6 godzin dziennie. Podopieczny musi mieć też możliwość zamówienia wizyty domowej. Praca lekarza POZ lub placówki świadczącej takie usługi powinna być tak zorganizowana, aby:
• w nagłych przypadkach, a także gdy wymaga tego stan zdrowia, porada została udzielona w dniu zgłoszenia pacjenta,
• w przypadku chorób przewlekłych termin wizyty mógł być uzgadniany z wyprzedzeniem.
Poza przyjmowaniem osób chorych placówka lub lekarz POZ powinny wyznaczyć także dni przeznaczone na wizyty i badania dzieci zdrowych.
Pacjent musi mieć też możliwość zarejestrowania się do lekarza osobiście, telefonicznie lub za pośrednictwem osoby trzeciej (np. członka rodziny). Placówka umawiając chorego na wizytę powinna określić wyznaczoną godzinę przyjęcia chorego przez lekarza. W przypadku nieobecności wybranego lekarza, w jego zastępstwie musi przyjąć pacjenta inny lekarz o równorzędnych kwalifikacjach.
WAŻNE

Pacjent ma prawo do bezpłatnych świadczeń z zakresu POZ u innego niż wybrany lekarza rodzinnego, w przypadku nagłego zachorowania lub gwałtownego pogorszenia stanu zdrowia.

...i w nocy

W pozostałych godzinach w dni powszednie oraz w soboty, niedziele, święta i w dni ustawowo wolne od pracy – lekarz POZ lub placówka świadcząca usługi z tego zakresu powinny zagwarantować swoim podopiecznym pomoc w ramach tzw. ambulatoryjnej opieki całodobowej. Obejmuje o­na pomoc medyczną w przypadku nagłego zachorowania lub pogorszenia stanu zdrowia. Wówczas wezwany lekarz przyjeżdża do domu chorego. W przypadku bezpośredniego zagrożenia życia, np. utraty przytomności, upadków z wysokości, złamań, wypadków komunikacyjnych, nagłych zaburzeń świadomości, urazów wypadkowych powstałych w nagłych sytuacjach, nagłej duszności, porażenia prądem, porodu oraz dolegliwości związanych z ciążą pacjent ma pełne prawo zgłosić się do izby przyjęć najbliższego szpitala. Oczywiste jest, że jeśli to niemożliwe, należy wezwać pogotowie.
Może okazać się, że placówka POZ wybrana przez pacjenta nie ma podpisanej umowy z NFZ na świadczenie usług z zakresu opieki całodobowej. W takiej sytuacji do jej obowiązków (lub lekarza POZ) należy wskazanie pacjentom innej przychodni lub innego lekarza, który udziela takiej pomocy w dni wolne od pracy czy w porze nocnej. Informacja z numerem telefonu oraz adresem, pod który pacjent może zadzwonić lub udać się np. w nocy, powinna być wywieszona na zewnątrz placówki w widocznym miejscu.

Dominika Sikora
dominika.sikora@infor.pl

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Średnia krajowa w 2024 roku szybko rośnie, jeszcze szybciej rosną wynagrodzenia freelancerów – w jednej grupie nawet o 50 procent, kto zarabia najwięcej

Kto poza programistami podbija stawki za zlecenia i umowy o dzieło, przebijając w tym względzie wynagrodzenia najlepiej zarabiających specjalistów na etacie? Choć zarobki freelancerów rosną szybko, to jednak nie we wszystkich kategoriach. Na dodatek pojawiło się zagrożenie oskładowania ZUS wszystkich umów, co znacznie je ograniczy.

Teraz materiały budowlane znów zaczną drożeć, skoro popyt na nie wciąż rośnie, podobnie jak koszty związane z uwolnieniem cen energii

Głównym impulsem do podwyżki cen materiałów budowlanych miało być uruchomienie programu dopłat do mieszkań – #naStart. Wiadomo już, że zostało ono przesunięte o co najmniej pół roku. Czy to oznacza, że korekta w dół  cen materiałów budowlanych jeszcze potrwa?

Dla kogo kredyt mieszkaniowy o stopie 0%, 0,5%, czy 1% od 2025 roku? Kredyt #naStart - nowy program dopłat do rat

W dniu 16 lipca 2024 r. opublikowana została nowa wersja projektu ustawy o kredycie mieszkaniowym #naStart. Ten nowy program dopłat do kredytów mieszkaniowych ma zastąpić od przyszłego roku bezpieczne kredyty 2% i rodzinne kredyty mieszkaniowe. Większa pomoc ma być zaadresowana do wieloosobowych gospodarstw domowych, w szczególności rodzin z dziećmi. Minister Rozwoju i Technologii (autor projektu) i rząd planują, że ta ustawa wejdzie w życie z dniem 15 stycznia 2025 r. Zasady udzielania kredytu #naStart a zwłaszcza przepisy określające wysokość dopłat są niezwykle skomplikowane. Przewidziane jest m.in. kryterium dochodowe i powierzchniowe.

Program #naStart odłożony na 2025 rok, czy teraz o mieszkanie będzie łatwiej lub trudniej. Co z cenami

Deweloperzy ze spokojem przyjęli informację, iż nowy rządowy program wsparcia dla nabywców mieszkań nie ruszy w lipcu. Przesunięcie dopłat na 2025 rok w ocenie większości nie zmieni planów firm deweloperskich. A czy wpłynie na podaż mieszkań i ich ceny?

REKLAMA

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

Często korzystasz z paczkomatów i automatów paczkowych, załóż rękawice przed dotknięciem urządzenia. Jakie zagrożenia dla zdrowia

Przy niektórych przyciskach i ekranach dotykowych automatów paczkowych, nazywanych popularnie paczkomatami – choć to nazwa zastrzeżona tylko dla jednej firmy – wykryto między innymi gronkowce i bakterie oportunistyczne. Te drugie mogą wywołać zakażenia przy osłabionym układzie odpornościowym oraz zatrucia pokarmowe.

Renta wdowia. Kiedy wejdzie w życie? Ministra podała termin, jest zmiana

Projekt wprowadzający rentę wdowią wróci już niedługo pod obrady Sejmu. Ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk przekazała, że ma się to wydarzyć jeszcze w lipcu. Podała też termin, kiedy w związku z tym ustawa o rencie wdowiej może ostatecznie wejść w życie.

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

REKLAMA

Lewiatan: Minimalne wynagrodzenie powiązane z sytuacją gospodarczą? Przedsiębiorcy postulują wyższy wzrost wynagrodzeń w budżetówce

W 2025 r. wzrośnie wynagrodzenie minimalne, a płace w budżetówce mogą być podwyższone więcej niż wynika to ze wstępnego stanowiska rządu – komentuje rezultaty ostatniego posiedzenia Rady Dialogu Społecznego prof. Jacek Męcina, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan.

Jak w 2024 r. przekazać darowiznę swojemu dziecku i uniknąć podatku? Zrób trzy rzeczy, a będziesz mógł spać spokojnie

Jak przekazać darowiznę swojemu dziecku i uniknąć podatku? Zrób trzy rzeczy, a będziesz mógł spać spokojnie. Darowizny w najbliższej rodzinie są co do zasady zwolnione od podatku, jednak czasami trzeba złożyć druk SD-Z2.

REKLAMA