REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Polisa gwarantuje spłatę kredytu kupieckiego

REKLAMA

Ubezpieczyciele uznali, że kontrahenci zza naszej wschodniej granicy stali się bardziej przewidywalni, i coraz chętniej zaczynają wystawiać polisy zabezpieczające spłatę kredytu kupieckiego udzielanego im przez polskie firmy.
Do niedawna kredyt kupiecki udzielany firmom ze Wschodu, szczególnie Rosji, Ukrainy czy Białorusi, ubezpieczała tylko Korporacja Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych, i to tylko w ramach umów gwarantowanych przez Skarb Państwa.

– Dzięki tym gwarancjom nasze polisy mają szerszy zakres niż ubezpieczenia komercyjne – mówi Maciej Poprawski, dyrektor biura sprzedaży i obsługi polis w KUKE.

Dodaje, że jego firma na razie nie rozważa rozpoczęcia objęcia kierunku wschodniego polisami wystawianymi na zasadach komercyjnych, gdyż spowodowałoby to zmniejszenie zakresu ochrony ubezpieczeniowej i w związku z tym jest niekorzystne dla klientów. Tymczasem główni konkurenci, prowadzący wyłączenie ubezpieczenia komercyjne, coraz śmielej wchodzą na te rynki.

– Pierwsze polisy zaczęliśmy wystawiać już 2–3 lata temu, ale dopiero w 2005 roku dostaliśmy pozwolenie centrali na szersze ubezpieczanie kontraktów z przedsiębiorcami z Rosji czy Ukrainy – mówi Tomasz Starus, dyrektor biura oceny ryzyka w Euler Hermes. Jego firma, podobnie jak Coface, nie ubezpiecza kontraktów z firmami z Białorusi. Na to godzi się za to Atradius, który jednak w przypadku firm z Białorusi i Ukrainy sprawdza wiarygodność każdego z ubezpieczanych kontrahentów. Zwykle ocenie poddaje się tylko tych większych.

Tomasz Starus dodaje, że do niedawna firma godziła się ubezpieczać kontakty tylko z dużymi firmami, najlepiej giełdowymi, i to tymi położonymi w bogatych częściach Rosji, np. okolicach Moskwy czy Sankt Petersburga. Teraz, po zgromadzeniu przez kilka lat danych o tamtejszych firmach, towarzystwo jest bardziej liberalne. Zielone światło do śmielszego oferowania polis dostali też sprzedawcy z Atradiusa i Coface. To efekt wzrostu liczby zapytań ze strony klientów.

Podstawowym problemem ubezpieczycieli, ograniczającym ich chęć do sprzedaży polis, był brak wiarygodnych danych finansowych rosyjskich spółek. Narzekają na specyfikę tamtego rynku polegającą na tworzeniu „piętrowych” konstrukcji firm dla celów podatkowych. Często rosyjscy kontrahenci proszą, żeby fakturę wystawić na spółkę, która jest zarejestrowana w tzw. offshore, czyli raju podatkowym, a ubezpieczenie takiej transakcji jest niemożliwe.

– Za to zaskakująco dobra jest tzw. moralność płatnicza, czyli skłonność do wywiązywania się rosyjskich kontrahentów z zobowiązań, szczególnie w przypadku, kiedy współpraca z polską firmą trwa już jakiś czas – mówi Paweł Tobis, dyrektor działu oceny ryzyka w Coface. Dlatego bardzo istotne dla towarzystw są dodatkowe informacje na temat dotychczas zrealizowanych transakcji.

Jednak jego firma stosunkowo ostrożnie podchodzi do ubezpieczania kontraktów z Rosjanami. Wyższy niż standardowy jest tzw. udział własny, czyli część szkody, którą klient pokrywa z własnej kieszeni. Standard rynkowy to 15 proc. dla innych polis ubezpieczeń kredytu, a w tym przypadku może to być nawet 30 proc. Towarzystwo niechętnie ubezpiecza też przedsiębiorców, którzy chcą ubezpieczyć tylko swoje kontrakty z Rosją.

– Preferowana wartość kredytu kupieckiego udzielanego firmom z tego rynku wynosi 15–20 proc. całego ubezpieczanego obrotu – mówi Paweł Tobis.
Podobne preferencje mają też pozostali ubezpieczyciele. Choć na przykład Euler Hermes nie przewiduje stosowania wyższych udziałów własnych. Ceny takich polis oscylują między 0,3 a 0,6 proc. ubezpieczonego obrotu. Wszystko zależy od profilu klienta i zdolności negocjacyjnych.

CO OFERUJĄ KLIENTOM?

KUKE – ubezpieczenia kredytu z gwarancjami Skarbu Państwa. Do tradycyjnie obejmowanych taką polisą ryzyk niewypłacalności kontrahenta i przewlekłej zwłoki KUKE może dodać ryzyko polityczne czy działania siły wyższej. Niższy niż w ubezpieczeniach komercyjnych jest też udział własny, czyli część szkody, którą klient pokrywa z własnej kieszeni – 10 proc., zamiast jak zwykle 15 proc.

Atradius, Coface, Euler Hermes – wystawiają wyłącznie polisy komercyjne. Obejmują o­ne ryzyka: niewypłacalności kontrahenta i przewlekłej zwłoki (wynoszącej od 120 do 150 dni). Zdarza się stosowanie wyższych niż standardowe 15 proc. udziałów własnych. Towarzystwa preferują firmy, których obrót z przedsiębiorcami z Rosji czy Ukrainy stanowi 15-25 proc. ubezpieczanego obrotu ogółem.

JAK ROŚNIE EKSPORT NA WSCHÓD

Wartość eksportu I-II 2006 I-II 2005
Kraje Europy Środkowo-Wschodniej*, w tym: 4,38 mld zł 3,62 mld zł
Rosja 1,82 mld zł 1,72 mld zł

*Albania, Białoruś, Bułgaria, Mołdowa, Rosja, Rumunia, Ukraina.
Źródło: GUS

JAK TO DZIAŁA?

• Analiza portfela kontrahentów klienta. Odbywa się na etapie negocjacji warunków umowy. Wtedy określane są limity, do których towarzystwo odpowiada za kontrakty handlowe czy to z grupą klientów, czy też z poszczególnymi kontrahentami. Towarzystwo w swojej bazie danych sprawdza, czy wymienieni we wniosku przedsiębiorcy nie mieli w przeszłości problemów z regularnymi płatnościami.
• Monitorowanie standingu finansowego kontrahentów. W czasie trwania umowy towarzystwo zbiera wszelkie sygnały dotyczące opóźnień w płatnościach. Jeśli przedsiębiorca nie zapłacił jednemu kontrahentowi, informację o tym fakcie dostają wszyscy pozostali. Jeśli istnieje zagrożenie, że to początek poważniejszych problemów, towarzystwo obniża limity, do których można udzielać kredytu takiej firmie, lub w ogóle skreśla ją z listy objętej polisą.
• Wypłata zaległego kredytu kupieckiego. W przypadku stwierdzenia opóźnienia w płatnościach towarzystwo zaczyna procedurę windykacji. Jeśli nie zakończy się o­na powodzeniem w określonym w warunkach ubezpieczenia czasie (4-5 miesięcy), ubezpieczyciel wypłaca odszkodowanie. Podstawą do jego wyliczenia jest kwota zaległego kredytu, pomniejszona o tzw. udział własny klienta. Standardowo wynosi o­n 15 proc. szkody. W przypadku kontrahentów z krajów obarczonych większym ryzykiem może o­n być wyższy.

CO DECYDUJE O CENIE

• okres, na jaki udzielany jest kredyt kupiecki,
• ocena ryzyka, związanego z eksportem do danego kraju,
• struktura geograficzna obrotu klienta,
• profil działalności klienta,
• rodzaj zabezpieczeń transakcji,
• warunki ubezpieczenia (np. udziałów własnych).

Marcin Jaworski
marcin.jaworski@infor.pl
Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ceny 2025: Ile kosztuje wykończenie mieszkania (pod klucz) u dewelopera?

Czy deweloperzy oferują wykończenie mieszkań pod klucz? W jakiej cenie? Jak wielu nabywców się na nie decyduje? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Unijne rozporządzenie DORA już obowiązuje. Które firmy muszą stosować nowe przepisy od 17 stycznia 2025 r.?

Od 17 stycznia 2025 r. w Unii Europejskiej zaczęło obowiązywać Rozporządzenie DORA. Objęte nim podmioty finansowe miały 2 lata na dostosowanie się do nowych przepisów w zakresie zarządzania ryzykiem ICT. Na niespełna miesiąc przed ostatecznym terminem wdrożenia zmian Europejski Bank Centralny opublikował raport SREP (Supervisory Review and Evaluation Process) za 2024 rok, w którym ze wszystkich badanych aspektów związanych z działalnością banków to właśnie ryzyko operacyjne i teleinformatyczne uzyskało najgorsze średnie wyniki. Czy Rozporządzenie DORA zmieni coś w tym zakresie? Na to pytanie odpowiadają eksperci Linux Polska.

Kandydaci na prezydenta 2025 [Sondaż]

Którzy kandydaci na prezydenta w 2025 roku mają największe szanse? Oto sondaż Opinia24. Procenty pierwszej trójki rozkładają się następująco: 35,3%, 22,1% oraz 13,2%.

E-doręczenia: 10 najczęściej zadawanych pytań i odpowiedzi

E-doręczenia funkcjonują od 1 stycznia 2025 roku. Przedstawiamy 10 najczęściej zadawanych pytań i odpowiedzi ekspertki. Jakie podmioty muszą posiadać adres do e-doręczeń? Czy w przypadku braku odbioru przesyłek z e-doręczeń w określonym czasie będzie domniemanie doręczenia?

REKLAMA

Brykiety drzewne czy drewno kawałkowe – czym lepiej ogrzewać dom i ile to kosztuje? Zestawienie kaloryczności gatunków drewna

Każdy rodzaj paliwa ma swoje mocne strony. Polska jest jednym z większych producentów brykietów w Europie i znaleźć u nas można bardzo szeroką ich gamę. Brykietowanie to proces, który nadaje drewnu nową strukturę, zagęszcza je. Brykiet tej samej wielkości z trocin dębowych ma taką samą wagę jak z trocin sosnowych czy świerkowych. Co więcej, brykiet z trocin iglastych ma wyższą wartość kaloryczną, ponieważ drewno iglaste, niezależnie od lekkiej wagi, tak naprawdę jest bardziej kaloryczne od liściastego. Do tego jeśli porównamy polano i brykiet o tej samej objętości, to brykiet jest cięższy od drewna.

Ratingi ESG: katalizator zmian czy iluzja postępu?

Współczesny świat biznesu coraz silniej akcentuje znaczenie ESG jako wyznacznika zrównoważonego rozwoju. W tym kontekście ratingi ESG odgrywają kluczową rolę w ocenie działań firm na polu odpowiedzialności środowiskowe, społecznej i zarządzania. Ale czy są one rzeczywistym impulsem do zmian, czy raczej efektowną fasadą bez głębszego wpływu na biznesową rzeczywistość? Przyjrzyjmy się temu bliżej.

Transfer danych osobowych do Kanady – czy to bezpieczne? Co na to RODO?

Kanada to kraj, który kojarzy się nam z piękną przyrodą, syropem klonowym i piżamowym shoppingiem. Jednak z punktu widzenia RODO Kanada to „państwo trzecie” – miejsce, które nie podlega bezpośrednio unijnym regulacjom ochrony danych osobowych. Czy oznacza to, że przesyłanie danych na drugi brzeg Atlantyku jest ryzykowne?

Chiński model AI (DeepSeek R1) tańszy od amerykańskich a co najmniej równie dobry. Duża przecena akcji firm technologicznych w USA

Notowania największych amerykańskich firm związanych z rozwojem sztucznej inteligencji oraz jej infrastrukturą zaliczyły ostry spadek w poniedziałek, w związku z zaprezentowaniem tańszego i wydajniejszego chińskiego modelu AI, DeepSeek R1.

REKLAMA

Orzeczenie o niepełnosprawności dziecka a dokumentacja pracownicza rodzica. MRPiPS odpowiada na ważne pytania

Po co pracodawcy dostęp do całości orzeczenia o niepełnosprawności dziecka? Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej odpowiedziało na wątpliwości Rzeczniczki Praw Dziecka. Problem dotyczy dokumentowania prawa do dodatkowego urlopu wychowawczego rodzica dziecka z niepełnosprawnością.

2500 zł dla nauczyciela (nie każdego) - na zakup laptopa. MEN: wnioski do 25 lutego 2025 r. Za droższy model trzeba będzie dopłacić samemu

Nauczyciele szkół ponadpodstawowych i klas I-III szkół podstawowych mogą od poniedziałku 27 stycznia 2025 r. składać wnioski o bon na zakup sprzętu w programie "Laptop dla nauczyciela" – poinformowali ministra edukacji Barbara Nowacka i wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski. Na złożenie wniosków nauczyciele mają 30 dni (do 25 lutego 2025 r. – PAP), kolejne 30 dni przeznaczone będzie na ich rozpatrzenie. Bony mają być wręczane w miesiącach kwiecień-maj 2025 r., a wykorzystać je będzie można do końca 2025 roku.

REKLAMA