Niższa składka po korekcie
REKLAMA
Artykuł 18 ust. 3 ustawy z 29 grudnia 1993 r. o ochronie roszczeń pracodawcy nakazuje płacić od początku roku do uchwalenia ustawy budżetowej składkę w dotychczasowej wysokości, czyli ustaloną za rok poprzedni. Dopiero potem odprowadza się składkę w nowej wysokości. Dokonuje się też korekty poprzednich wpłat. Trzeba ja zrobić w kwietniu, czyli w pierwszym miesiącu po tym, w którym została ogłoszona ustawa budżetowa.
W 2005 r. wysokość składki na FGŚP wynosiła 0,15 proc., a w 2006 r. równa się ona 0,10 proc. podstawy wymiaru, którą zawsze jest podstawa wymiaru składki na ubezpieczenie emerytalne i rentowe bez stosowania ograniczenia rocznej podstawy wymiaru do trzydziestokrotności przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce narodowej.
WAŻNE
– składka na FGŚP opłacana jest na odrębny rachunek bankowy przy użyciu odrębnego dokumentu płatniczego. Płaci się ją łącznie ze składką na Fundusz Pracy
– składka na FGŚP opłacana jest wyłącznie za okres obowiązkowych ubezpieczeń emerytalnego i rentowych
– składki na FGŚP za wszystkich ubezpieczonych rozlicza się łącznie, w deklaracji ZUS DRA
– składka na FGŚP w całości jest finansowana z własnych środków płatników
Płatnicy składek, którzy od początku 2006 r. płacili 0,15 proc. podstawy wymiaru, muszą skorygować przekazane deklaracje rozliczeniowe, które złożyli od początku roku. W korekcie wykazują należne składki ustalone w wysokości 0,10 proc. podstawy wymiaru. W ten sposób wykazują też wysokość nadpłaty. Następnie o tę nadpłatę mogą pomniejszyć bieżące składki. Gdyby jednak mieli jakieś zaległości, wówczas nadpłata zostałaby zaliczona na ich poczet.
Płatnicy składek, którzy nie zrobili korekty deklaracji rozliczeniowych za styczeń i bez niej wykazali niższe składki na fundusz w deklaracji za luty albo nie skorygowali deklaracji rozliczeniowych za styczeń i za luty, a wykazali niższe składki w deklaracjach rozliczeniowych za marzec, nie będą traktowani przez ZUS jako osoby, które dopuściły się nieprawidłowości wymagających korekty dokumentów rozliczeniowych.
POBÓR SKŁADEK
ZUS pobiera składki na fundusz w okresach miesięcznych, łącznie ze składkami na ubezpieczenie społeczne. Następnie ściągnięte kwoty przekazuje do funduszu – do 15 dnia następnego miesiąca. Jeśli przekaże je później, to musi zapłacić odsetki ustawowe. Płatnicy składek, którzy do ZUS nie odprowadzili składek w terminie, muszą zapłacić odsetki za zwłokę. Może też być im wymierzona dodatkowa opłata, a także mogą zostać ukarani grzywną. Fundusz zwraca ZUS koszty poboru składek w wysokości 0,5 proc. odprowadzonej z tego tytułu kwoty.
Małgorzata Piasecka-Sobkiewcz
REKLAMA