REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Co z pieniędzmi małżonków po orzeczeniu rozwodu

REKLAMA

W razie rozwodu środki zgromadzone w otwartym funduszu emerytalnym podlegają podziałowi pomiędzy małżonków i są przesyłane na ich rachunki w OFE. Pieniądze te uznaje się za majątek wspólny, chyba że wcześniej podpisali o­ni intercyzę.
Gdy uczestnik otwartego funduszu emerytalnego pozostaje w związku małżeńskim, a małżonkowie posiadają wspólnotę majątkową, to pieniądze gromadzone przez niego w OFE stanowią wspólny majątek małżonków. Takie traktowanie kapitału emerytalnego przez przepisy wymaga, aby osoba zawierająca umowę z funduszem emerytalnym złożyła pisemne oświadczenie o tzw. stosunkach majątkowych. Innymi słowy, musi zadeklarować, czy istnieje między nią a jej małżonkiem wspólnota majątkowa.

Deklaracja małżonków

Jeśli między osobą przystępującą do OFE a jej małżonkiem istnieje taka wspólnota (tak jest najczęściej), zakreśla o­na wtedy tylko na formularzu umowy odpowiedni kwadrat (istnienie wspólnoty majątkowej). Żadne dodatkowe dokumenty nie są wtedy wymagane.
Osoba stanu wolnego zakreśla natomiast informację, że oświadczenie o tych stosunkach jej nie dotyczy.

Intercyza z dokumentami

Więcej formalności trzeba spełnić, jeżeli osoba zapisująca się do OFE jest żonata (zamężna), ale z małżonkiem nie łączy jej wspólnota majątkowa, gdyż ma na przykład podpisaną intercyzę albo sąd orzekł separację. W takiej sytuacji ma o­na obowiązek udokumentować sposób uregulowania tych stosunków. Do wypełnienia tego wymogu służyć może na przykład akt notarialny (lub jego poświadczona kopia) o zawarciu rozdzielności majątkowej.
WAŻNE
OFE nie odpowiada za szkody powstałe wskutek niedopełnienia lub nienależytego dopełnienia obowiązku oświadczenia o stosunkach majątkowych.

Informacja o zmianach

Taki obowiązek, tj. zgłoszenie albo powstania, albo ustania obowiązywania wspólnoty majątkowej, ciąży na członku OFE, który po podpisaniu umowy zmieni swój dotychczasowy status majątkowy. Najczęściej wynika to z:
• zawarcia lub rozwiązania związku małżeńskiego,
• podpisania lub zniesienia intercyzy,
• orzeczenia separacji.
W takim przypadku członek OFE musi pisemnie zgłosić funduszowi nowe oświadczenie o sposobie uregulowania stosunków majątkowych – najlepiej użyć do tego udostępniany przez OFE formularz – wraz z odpowiednimi dokumentami.
UWAGA!
W przypadku zawarcia związku małżeńskiego obowiązek ten spoczywa na obojgu małżonkach – muszą o­ni złożyć odrębne pisemne oświadczenia. Często zdarza się, że kobiety pamiętają o składaniu korekty do OFE w związku ze zmianą swojego nazwiska po zawarciu małżeństwa, natomiast panowie nie widzą potrzeby korekty czegokolwiek w umowie przystąpienia do funduszu.
W razie niedopełnienia obowiązku złożenia oświadczenia o stosunkach majątkowych, OFE przyjmie kolejno, że między małżonkami istnieje wspólność ustawowa albo że małżeńskie stosunki majątkowe uregulowane są zgodnie z treścią umowy zawartej z OFE lub ostatnim zawiadomieniem dokonanym przez członka.
Należy więc pamiętać o aktualizacji wcześniejszych oświadczeń dotyczących stosunków majątkowych. Tym bardziej że OFE nie odpowiada za szkody powstałe wskutek niedopełnienia lub nienależytego dopełnienia obowiązku oświadczenia o stosunkach majątkowych.
WAŻNE

Jeżeli w razie rozwodu chcemy uniknąć przymusowego uczestnictwa w funduszu byłego małżonka, należy dostarczyć funduszowi nazwę i numer rachunku wybranego przez nas wcześniej albo w tym celu OFE.

Podział pieniędzy

Ponieważ w przypadku wspólnoty majątkowej małżonków środki gromadzone w OFE są ich majątkiem wspólnym, pieniądze te podlegają podziałowi w razie rozwodu lub unieważnienia małżeństwa – po połowie za okres obowiązywania wspólnoty majątkowej. Małżonkom należą się więc środki zgromadzone na rachunku drugiego współmałżonka. Po rozwiązaniu małżeństwa, środki zgromadzone na rachunku uczestnika OFE, przypadające byłemu współmałżonkowi na skutek podziału majątku, są przekazywane na jego rachunek w funduszu. Ich przelew następuje w ramach tzw. wypłaty transferowej, czyli transakcji między OFE. Odbywają się o­ne na koniec lutego, maja, sierpnia i listopada.
UWAGA! Pieniądze te nie mogą zostać wypłacone gotówką, lecz są przekazywane na konto do funduszu. Tylko w wyjątkowych sytuacjach (patrz niżej) można się starać o ich wypłatę gotówkową.
Podstawą do wypłaty jest przedstawienie funduszowi przez uprawnionego współmałżonka dowodu, że jemu właśnie należą się środki zgromadzone na rachunku byłego małżonka. Podstawowym takim dowodem jest akt małżeństwa.
Nie zawsze jednak jest tak, że oboje małżonkowie posiadają rachunki w OFE. Małżonek, któremu należą się pieniądze, a który sam nie ma rachunku w funduszu i w terminie 2 miesięcy nie wskaże jakiegokolwiek funduszu, nie może liczyć na to, że pieniądze te otrzyma do ręki. OFE, do którego należał były małżonek, otworzy wtedy u siebie rachunek na jego nazwisko i skieruje tam, w ramach wypłaty transferowej, przypadające mu środki. Z chwilą otwarcia rachunku uzyska o­n członkostwo w funduszu, który ma obowiązek potwierdzić na piśmie jego warunki.

Specjalny rachunek

Osoby, które mają prawo do wcześniejszej emerytury, a którym OFE otworzył rachunek na podstawie wspólnoty majątkowej, nie tracą prawa do wcześniejszej emerytury. Ponadto ubezpieczonym urodzonym w latach 1949-1968, którzy uzyskali członkostwo w OFE na podstawie wspólnoty majątkowej, ale nie są członkami OFE (pozostali w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych), Zakład nie odprowadza na rachunek w OFE bieżącej wpłacanej przez nich części składki emerytalnej. Mimo że osobie w średnim wieku zakładany jest rachunek emerytalny w funduszu, ZUS nie dzieli kolejnych składek emerytalnych na dwa strumienie, tylko całość zatrzymuje u siebie. Członkostwo nabyte w wyniku podziału środków byłego współmałżonka traktowane jest inaczej niż samodzielne zapisanie się do funduszu.
W wyjątkowych przypadkach OFE, który otworzył komuś rachunek z tytułu wypłaty po współmałżonku, może dokonać jednorazowej wypłaty tych środków w gotówce. O taką wypłatę może starać się osoba, która:
• złoży wniosek, dołączając do niego decyzję przyznającą emeryturę, zaopatrzenie emerytalne, emeryturę dla rolników lub uposażenie w stanie spoczynku,
• nie ma prawa do emerytury, ale ukończyła 60 lat (w przypadku kobiet) i 65 lat (w przypadku mężczyzn),
• złoży wniosek (dotyczy osób urodzonych przed 1 stycznia 1969 r.), a zgromadzone na jej rachunku środki nie są wyższe od kwoty stanowiącej: 50 proc. przeciętnego wynagrodzenia (jeśli otwarcie rachunku nastąpiło przed 1 stycznia 2002 r.) lub 150 proc. przeciętnego wynagrodzenia (jeśli otwarcie rachunku nastąpiło po tej dacie).
O wypłatę w gotówce mogą się więc starać osoby, które uzyskały już wiek emerytalny, prawo do jakiejś formy świadczenia emerytalnego lub kiedy kwota na rachunku nie przekracza ustalonej w ustawie sumy.

Mniej na emeryturę

Przepisy regulujące podział środków w razie rozwodu chronią mniej lub w ogóle niezarabiającego małżonka. W skrajnej sytuacji, gdy jeden z nich nie pracuje, może okazać się, że oboje małżonkowie po rozwodzie będzie dzielić się połową pieniędzy zgromadzonych przez jednego z nich w OFE. Wtedy kapitał emerytalny dla obojga jest znacznie uszczuplony, ponieważ dwie osoby korzystają ze środków gromadzonych przez jednego małżonka.

PRZYKŁAD: WSKAZANIE WSPÓLNOTY
Karolina z Torunia jest mężatką. Między nią a jej mężem istnieje wspólnota majątkowa. Przystępując do OFE, zakreśli więc tylko na formularzu umowy, że istnieje między nią a jej mężem taka wspólnota. Nie musi przedstawiać żadnych dodatkowych dokumentów.

PRZYKŁAD: ZMIANA STANU CYWILNEGO
Dominika z Łodzi przystępując do OFE była panną. Po dwóch latach przynależności do funduszu wyszła za mąż i posiada obecnie z mężem wspólnotę majątkową. Ten fakt musi zgłosić do swojego OFE. Fundusz będzie wymagał od niej, oprócz odpowiedniego oświadczenia, udokumentowania tej zmiany. Z praktyki wiadomo, że służyć do tego może na przykład ksero aktu małżeństwa.

PRZYKŁAD: PO ORZECZENIU SEPARACJI
Czytelnik z Lublina należy do OFE od 1999 roku, a w 2006 roku sąd orzekł separację. Tym samym ustała między nim a jego żoną wspólnota majątkowa i od tego momentu środki wpływające na jego rachunek w OFE nie są już majątkiem wspólnym małżonków. Jeśli chce poinformować o tym swój fundusz, musi złożyć odpowiednią deklarację i przedstawić dokumenty.

PRZYKŁAD: DOWÓD INTERCYZY
Czytelnik z Radomia jest żonaty, ale ma zawartą intercyzę. Kiedy będzie przystępować do OFE, oświadczy, że pozostaje w związku małżeńskim, ale nie istnieje między nim a jego żoną wspólnota majątkowa. Fundusz będzie domagać się od niego oryginału lub poświadczonej kopii umowy o rozdzielności majątkowej zawartej między małżonkami.

PRZYKŁAD: WYPŁATA W GOTÓWCE
Joanna z Opola, urodzona w 1958 roku, rozwiodła się z mężem. OFE męża założył jej u siebie rachunek i przesłał na niego w styczniu tego roku 3000 zł z tytułu podziału środków zgromadzonych na rachunku męża, podlegających podziałowi ze względu na istnienie między małżonkami wspólnoty majątkowej. Joanna może starać się o wypłatę tych pieniędzy w gotówce, bo kwota kapitału emerytalnego w OFE nie przekracza 150 proc. przeciętnego wynagrodzenia (w tej chwili jest to około 3700 zł).

Bartosz Marczuk
bartosz.marczuk@infor.pl


Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ceny 2025: Ile kosztuje wykończenie mieszkania (pod klucz) u dewelopera?

Czy deweloperzy oferują wykończenie mieszkań pod klucz? W jakiej cenie? Jak wielu nabywców się na nie decyduje? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Unijne rozporządzenie DORA już obowiązuje. Które firmy muszą stosować nowe przepisy od 17 stycznia 2025 r.?

Od 17 stycznia 2025 r. w Unii Europejskiej zaczęło obowiązywać Rozporządzenie DORA. Objęte nim podmioty finansowe miały 2 lata na dostosowanie się do nowych przepisów w zakresie zarządzania ryzykiem ICT. Na niespełna miesiąc przed ostatecznym terminem wdrożenia zmian Europejski Bank Centralny opublikował raport SREP (Supervisory Review and Evaluation Process) za 2024 rok, w którym ze wszystkich badanych aspektów związanych z działalnością banków to właśnie ryzyko operacyjne i teleinformatyczne uzyskało najgorsze średnie wyniki. Czy Rozporządzenie DORA zmieni coś w tym zakresie? Na to pytanie odpowiadają eksperci Linux Polska.

Kandydaci na prezydenta 2025 [Sondaż]

Którzy kandydaci na prezydenta w 2025 roku mają największe szanse? Oto sondaż Opinia24. Procenty pierwszej trójki rozkładają się następująco: 35,3%, 22,1% oraz 13,2%.

E-doręczenia: 10 najczęściej zadawanych pytań i odpowiedzi

E-doręczenia funkcjonują od 1 stycznia 2025 roku. Przedstawiamy 10 najczęściej zadawanych pytań i odpowiedzi ekspertki. Jakie podmioty muszą posiadać adres do e-doręczeń? Czy w przypadku braku odbioru przesyłek z e-doręczeń w określonym czasie będzie domniemanie doręczenia?

REKLAMA

Brykiety drzewne czy drewno kawałkowe – czym lepiej ogrzewać dom i ile to kosztuje? Zestawienie kaloryczności gatunków drewna

Każdy rodzaj paliwa ma swoje mocne strony. Polska jest jednym z większych producentów brykietów w Europie i znaleźć u nas można bardzo szeroką ich gamę. Brykietowanie to proces, który nadaje drewnu nową strukturę, zagęszcza je. Brykiet tej samej wielkości z trocin dębowych ma taką samą wagę jak z trocin sosnowych czy świerkowych. Co więcej, brykiet z trocin iglastych ma wyższą wartość kaloryczną, ponieważ drewno iglaste, niezależnie od lekkiej wagi, tak naprawdę jest bardziej kaloryczne od liściastego. Do tego jeśli porównamy polano i brykiet o tej samej objętości, to brykiet jest cięższy od drewna.

Ratingi ESG: katalizator zmian czy iluzja postępu?

Współczesny świat biznesu coraz silniej akcentuje znaczenie ESG jako wyznacznika zrównoważonego rozwoju. W tym kontekście ratingi ESG odgrywają kluczową rolę w ocenie działań firm na polu odpowiedzialności środowiskowe, społecznej i zarządzania. Ale czy są one rzeczywistym impulsem do zmian, czy raczej efektowną fasadą bez głębszego wpływu na biznesową rzeczywistość? Przyjrzyjmy się temu bliżej.

Transfer danych osobowych do Kanady – czy to bezpieczne? Co na to RODO?

Kanada to kraj, który kojarzy się nam z piękną przyrodą, syropem klonowym i piżamowym shoppingiem. Jednak z punktu widzenia RODO Kanada to „państwo trzecie” – miejsce, które nie podlega bezpośrednio unijnym regulacjom ochrony danych osobowych. Czy oznacza to, że przesyłanie danych na drugi brzeg Atlantyku jest ryzykowne?

Chiński model AI (DeepSeek R1) tańszy od amerykańskich a co najmniej równie dobry. Duża przecena akcji firm technologicznych w USA

Notowania największych amerykańskich firm związanych z rozwojem sztucznej inteligencji oraz jej infrastrukturą zaliczyły ostry spadek w poniedziałek, w związku z zaprezentowaniem tańszego i wydajniejszego chińskiego modelu AI, DeepSeek R1.

REKLAMA

Orzeczenie o niepełnosprawności dziecka a dokumentacja pracownicza rodzica. MRPiPS odpowiada na ważne pytania

Po co pracodawcy dostęp do całości orzeczenia o niepełnosprawności dziecka? Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej odpowiedziało na wątpliwości Rzeczniczki Praw Dziecka. Problem dotyczy dokumentowania prawa do dodatkowego urlopu wychowawczego rodzica dziecka z niepełnosprawnością.

2500 zł dla nauczyciela (nie każdego) - na zakup laptopa. MEN: wnioski do 25 lutego 2025 r. Za droższy model trzeba będzie dopłacić samemu

Nauczyciele szkół ponadpodstawowych i klas I-III szkół podstawowych mogą od poniedziałku 27 stycznia 2025 r. składać wnioski o bon na zakup sprzętu w programie "Laptop dla nauczyciela" – poinformowali ministra edukacji Barbara Nowacka i wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski. Na złożenie wniosków nauczyciele mają 30 dni (do 25 lutego 2025 r. – PAP), kolejne 30 dni przeznaczone będzie na ich rozpatrzenie. Bony mają być wręczane w miesiącach kwiecień-maj 2025 r., a wykorzystać je będzie można do końca 2025 roku.

REKLAMA