REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czego odmówi, w czym doradzi pani magister

REKLAMA

Apteka nie jest zwykłą placówką handlową. Farmaceuta nie tylko sprzedaje, ale także doradza – np. jakim tańszym lekiem można zastąpić ten z recepty. Niestety, może też odmówić jej realizacji, gdy jest nieczytelna.
Osoba, która chce zrealizować receptę, musi przestrzegać terminów wykupu przepisanych leków. W innym przypadku może mieć problemy z ich nabyciem lub utracić prawo do refundacji. Termin realizacji recepty nie może przekroczyć 30 dni od daty jej wystawienia, ale od tej zasady istnieją wyjątki. Odnoszą się o­ne do recept, na których zapisano antybiotyki oraz wystawionych w ramach pomocy doraźnej (przez lekarza pogotowia ratunkowego). W tych przypadkach ważność wystawionej recepty upływa już po 7 dniach. Inne terminy dotyczą lekarstw sprowadzanych z zagranicy indywidualnie dla pacjenta. Wtedy termin realizacji takiej recepty wynosi 60 dni.

Odrzucona recepta

Pacjent powinien wiedzieć, że farmaceuta może odmówić realizacji recepty. Jest to możliwe, jeżeli:
• zachodzi uzasadnione podejrzenie co do autentyczności recepty lub zapotrzebowania,
• pacjent nie odebrał leku sporządzonego w aptece w ciągu 6 dni – w przypadku leku recepturowego lub leku sporządzonego na podstawie etykiety aptecznej,
• osoba, która przedstawiła receptę do realizacji, nie ukończyła 13 roku życia,
• zachodzi uzasadnione podejrzenie co do wieku osoby, dla której została wystawiona recepta.
Farmaceuta i technik farmaceutyczny mogą odmówić wydania produktu leczniczego także wtedy, gdy jego wydanie może zagrażać życiu lub zdrowiu pacjenta.
Odmowa może nastąpić również w przypadku złego wypisania recepty przez lekarza. Należy pamiętać, że recepta jest dokumentem – nie może być uszkodzona, opisana nieczytelnie, wykluczone są też jakiekolwiek poprawki w jej treści. Ponadto lekarza obowiązują ścisłe wymagania co do danych, jakie powinny znaleźć się na recepcie. Jakiekolwiek braki lub odstępstwa mogą być uznane przez farmaceutę za podstawę odmowy realizacji recepty

Obowiązki farmaceuty

Do obowiązków farmaceuty należy przede wszystkim poinformowanie chorego o istnieniu leku zastępczego, który jest tańszym odpowiednikiem przepisanego farmaceutyku. Niestety, w praktyce ten obowiązek nie jest realizowany. Ale pacjent powinien wiedzieć, że zgłaszając się do aptecznego okienka, zawsze taką informację powinien otrzymać i jej się domagać. Jest to jego prawo.

Na receptę bez recepty

Farmaceuta nie może wydać leku recepturowego bez recepty. Taka jest żelazna zasada. Istnieje jednak pewien wyjątek. Przykładowo, osoba przewlekle chora musiała wyjechać na dłużej i podczas pobytu poza domem skończyły się tabletki, które musi zażywać regularnie. W takiej sytuacji może zwrócić się do farmaceuty o wydanie leku, ale swoją sytuację musi potwierdzić szczególnymi okolicznościami. Przepisy prawa farmaceutycznego mówią, że w przypadku nagłego zagrożenia zdrowia lub życia farmaceuta może wydać bez recepty lekarskiej produkt leczniczy zastrzeżony do wydawania na receptę w najmniejszym terapeutycznym opakowaniu, z wyłączeniem środków odurzających, substancji psychotropowych i prekursorów grupy I-R.
Fakt wydania lekarstwa farmaceuta odnotowuje na sporządzanej recepcie farmaceutycznej. Powinna o­na zawierać nazwę wydanego produktu leczniczego, dawkę, przyczynę wydania leku, tożsamość i adres osoby, która go kupiła, datę wydania, podpis i pieczątkę farmaceuty. Recepta farmaceutyczna zastępuje receptę za 100-proc. odpłatnością i podlega ewidencjonowaniu.
WAŻNE

Produkty lecznicze i wyroby medyczne wydane z apteki nie podlegają zwrotowi, chyba że nabywca leku stwierdzi jakieś uszkodzenia fizyczne – np. w wewnętrznym opakowaniu – które nie były widoczne w aptece.

Dzielenie opakowania

Leki wydaje się w pełnych opakowaniach albo w ilości maksymalnie zbliżonej, jednak nie mniejszej niż ilość określona przez osobę wystawiającą receptę. Jeśli nie przyczyni się to do zmiany gwarantowanej przez producenta jakości leku, a pacjent otrzyma lek w odpowiednio oznakowanym opakowaniu własnym apteki, osoba wydająca antybiotyk lub lek przepisany w postaciach parenteralnych dzieli zawartość opakowania tak, aby maksymalnie zbliżyć ją do przepisanej na recepcie.

Gdy nie ma w kraju

Jeśli chory potrzebuje leku, który nie jest dostępny w Polsce, może zwrócić się o jego sprowadzenie z państwa, gdzie jest o­n zarejestrowany i dostępny. Zasady sprowadzania leków reguluje rozporządzenie ministra zdrowia z 18 kwietnia 2005 r. w sprawie sprowadzania z zagranicy produktów leczniczych nie posiadających pozwolenia na dopuszczenie do obrotu, niezbędnych dla ratowania życia lub zdrowia pacjenta (Dz.U. nr 70, poz. 636). Zapotrzebowanie na dany lek wystawia szpital lub lekarz prowadzący leczenie poza szpitalem. Zapotrzebowanie wystawione przez lekarza leczącego pacjenta w szpitalu podpisuje również dyrektor szpitala lub osoba upoważniona przez dyrektora. Następnie zapotrzebowanie musi zostać potwierdzone pisemnie przez konsultanta z danej dziedziny medycyny i skierowane do ministra zdrowia, celem potwierdzenia okoliczności. Przy sprowadzaniu leku z zagranicy można też zwrócić się do Narodowego Funduszu Zdrowia o objęcie danego medykamentu refundacją. Wystawiający zapotrzebowanie na dany lek kieruje następnie ten dokument do hurtowni farmaceutycznej za pośrednictwem apteki ogólnodostępnej. W sytuacjach nie cierpiących zwłoki zapotrzebowanie może być przekazane faksem lub przy użyciu nośników elektronicznych. Hurtownia farmaceutyczna sprowadzająca produkt leczniczy, szpital oraz apteka wydająca lek prowadzą ewidencję sprowadzanych z zagranicy produktów leczniczych. Na tej podstawie lek zostaje ściągnięty do kraju i odebrany przez pacjenta.

GDZIE SZUKAĆ DANYCH O LEKACH

Informacji o tańszych odpowiednikach można szukać samodzielnie. Na stronach internetowych Ministerstwa Zdrowia umieszczono „Informator o lekach refundowanych” (www.mz.gov.pl). Jest o­n skierowany do pacjentów, lekarzy i aptekarzy, a jego celem jest ułatwienie dostępu do informacji nie tylko o najtańszych odpowiednikach danego leku, ale także o wysokości kosztów ponoszonych przez pacjenta przy zakupie określonego leku refundowanego.

CZEGO NALEŻY OCZEKIWAĆ W APTECE

Obowiązkiem farmaceuty jest udzielenie fachowej informacji na temat nabywanego leku, m.in. o jego właściwościach oraz skutkach ubocznych. Farmaceuta zawsze powinien poinformować o tańszym odpowiedniku leku, który chcemy nabyć realizując receptę. W określonych sytuacjach farmaceuta może wydać lek recepturowy na podstawie recepty farmaceutycznej, jeżeli nieprzyjęcie tego leku powoduje zagrożenie dla zdrowia i życia. Farmaceuta może wydać lek w mniejszej dawce, jeżeli tego sobie zażyczymy (nigdy większej). Leki nabywa się tylko w pełnych opakowaniach (nie jest możliwy zakup np. kilku tabletek). Farmaceuta może zakwestionować receptę, jeżeli jest o­na uszkodzona lub zawiera niepełne lub poprawione dane, może również nie wydać leku lub wydać lek refundowany za pełną odpłatnością, jeżeli przekroczymy termin realizacji recepty, który z wyjątkami wynosi 30 dni.

REALIZACJA RECEPTY W KRAJACH UNII EUROPEJSKIEJ

Podstawowe informacje dotyczące realizacji recept, opłat oraz procedury ubiegania się o zwrot kosztów leków w poszczególnych państwach Unii Europejskiej znajdują się na stronie internetowej Ministerstwa Zdrowia. Generalnie w większości krajów unijnych przy realizacji recept pacjent zobowiązany jest przedstawić ważny paszport oraz kopię odpowiedniego zaświadczenia, tj.:
• E 111 – o prawie do świadczeń podczas czasowego pobytu w innym państwie członkowskim
• E 128 – o prawie do świadczeń w trakcie pobytu w innym państwie członkowskim (dot. pracowników wysyłanych oraz towarzyszących im członków rodzin oraz studentów studiujących w innym państwie członkowskim)
• E 121 – o prawie do świadczeń emeryta lub rencisty, który zamieszkuje w państwie członkowskim innym niż państwo wypłacające mu emeryturę lub rentę.

Tomasz Pietryga
tomasz.pietryga@infor.pl


REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Renta wdowia nie dla wszystkich wdów: nie dla młodych wdów (nawet jeżeli zostały same z dzieckiem) i nie dla „porzuconych” kobiet

Renta wdowia, to nowe świadczenie dla wdów i wdowców, o które będzie można wnioskować już od 1 stycznia 2025 r. Choć nazwa sugeruje, że powinno ono dotyczyć wszystkich wdów i wdowców – będzie na nie mogła liczyć tylko ich ograniczona grupa, która spełnia wszystkie określone w ustawie przesłanki. Renty wdowiej nie otrzymają m.in. osoby, które owdowiały w młodym wieku, jak i osoby „porzucone” przez współmałżonka (nawet jeżeli nie doszło do rozwodu). 

Świadczenia z programu Aktywny rodzic zostaną wyłączone z definicji dochodu. Nie będą miały wpływu na prawo do świadczeń z pomocy społecznej

Rada Ministrów przyjęła projekt projektu ustawy o rynku pracy i służbach zatrudnienia. Świadczenia z programu „Aktywny Rodzic” zostaną wyłączone z definicji dochodu.

Nadchodzi rewolucja w urzędach pracy. Bezrobotni powinni się cieszyć czy martwić? Rząd zdecydował: będzie nowa ustawa o rynku pracy i służbach zatrudnienia

Rynek pracy potrzebuje nowej ustawy? Tak uważa ministerstwo pracy, a Rada Ministrów podzieliła zdanie resortu.  Rząd w Wigilię 24.12.2024 r. przyjął projekt ustawy autorstwa Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. To ma być prawdziwa rewolucja.

Czekasz na wdowią rentę, sprawdź już teraz czy ci się należy, apeluje zus i zaprasza do składania wniosków z wyprzedzeniem

W Wigilię 24.12.2024 Zakład Ubezpieczeń Społecznych – ZUS zwrócił się z komunikatem do wdów i wdowców, by jak najszybciej sprawdzili czy mają prawo do dwóch świadczeń. To ważne, bo choć samo nowe świadczenie – tzw. wdowia renta będzie wypłacane od lipca, to wnioski można już składać będzie zaraz z początkiem nowego roku.

REKLAMA

ZUS informuje: Od 1 stycznia 2025 r. można składać wnioski o rentę wdowią. Jakie warunki należy spełnić?

Od 1 stycznia 2025 r. ZUS zacznie przyjmować wnioski o rentę wdowią. Osoby uprawnione mogą składać wnioski, ale prawo do tego świadczenia zostanie im przyznane od miesiąca, w którym złożyły wniosek, jednak nie wcześniej niż od 1 lipca 2025 r.

40 tys. zł na zakup samochodu do wzięcia już na początku lutego 2025 r. [za zezłomowanie starego auta w ciągu ostatnich 4 lat – premia 5-10 tys. zł; cena nowego samochodu – do 225 tys. zł netto]

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, w dniu 16 grudnia br., ogłosił iż na początku lutego 2025 r. – ruszy nabór wniosków o dofinansowanie do zakupu samochodu elektrycznego. W ramach programu „Mój elektryk 2.0” osoby fizyczne, będą mogły uzyskać nawet 40 tys. zł dopłaty do zakupu bezemisyjnego auta. Budżet programu ma wystarczyć na zakup ok. 40 tys. samochodów.

30 tysięcy złotych kary! Kierowcy mają na to siedem dni. Nowy obowiązek dla właścicieli aut mrozi krew w żyłach

Nie odbierają listów poleconych wysyłanych przez Główny Inspektorat Transportu Drogowego, podają nazwiska ludzi zza granicy, tak namierzeni przez fotoradary kierowcy unikają płacenia mandatów. Resort Infrastruktury mówi temu dość i od 2025 roku wprowadzi nowe mechanizmy ścigania sprawców łamania przepisów drogowych. Skóra cierpnie, włos się jeży od nowych zasad karania mandatami. 

To pewne: będzie wyższy wiek emerytalny. Najpierw zrównanie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn, potem wydłużenie lat pracy

Politycy i rząd nie mają wyboru – muszą podwyższyć wiek emerytalny. Politycznie może się to wydawać samobójstwem, ale realnie brak podwyższenia wieku emerytalnego to samobójstwo ekonomiczne. Dlatego cała sztuka polega na tym, by przekonać społeczeństwo, że podniesienie wieku emerytalnego jest w interesie wszystkich.

REKLAMA

Wigilia 24.12.2024 – czy po raz ostatni zgodnie z prawem to dzień roboczy, a od 2025 dzień ustawowo wolny od pracy

Ustawa, która zmieniła status 24 grudnia z dnia roboczego w dzień ustawowo wolny od pracy odbyła już niemal całą drogę legislacyjną. By stała się prawem powszechnie obowiązującym musi być jeszcze jedynie podpisana przez prezydenta i opublikowana w Dzienniku Ustaw. Jednak nie jest wcale pewne czy tak się stanie.

Na podium: Tusk, Duda i Kaczyński. 100 najczęściej pokazywanych polityków w Polsce w 2024 r. [ranking medialnej wartości]

Instytut Przywództwa przygotował ranking medialnej wartości polityków w Polsce. Ranking ten powstał na podstawie szacunków ekwiwalentu reklamowego publikacji na portalach internetowych z udziałem tych polityków w okresie styczeń - listopad 2024 r. Ekwiwalent reklamowy to kwota, jaką należałoby zapłacić za publikacje, gdyby były one reklamą. Na pierwszym miejscu znalazł się premier Donald Tusk - wartość przekazów medialnych z jego udziałem (gdyby przeliczyć to na koszt reklamy) osiągnęła imponującą kwotę 474,75 mln zł. Na podium znaleźli się również prezydent Andrzej Duda z wynikiem 272,98 mln zł oraz prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński – 203,35 mln zł.

REKLAMA