REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

W jakich przypadkach ZUS wymierza opłatę dodatkową

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

Płatników, którzy nie wywiązują się należycie ze swoich obowiązków – nie opłacają składek terminowo oraz składają błędne dokumenty ubezpieczeniowe – Zakład Ubezpieczeń Społecznych może ukarać, wymierzając opłatę dodatkową.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych może wymierzyć opłatę dodatkową w dwóch przypadkach:
• płatnikowi w razie nieopłacenia składek lub opłacenia ich w zaniżonej wysokości (art. 24 ust. 1 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych),
• płatnikowi składek lub instytucji obsługującej wpłaty składek, jeżeli w terminie nie był w stanie przekazać składki do otwartego funduszu emerytalnego z powodu nieprzekazania lub przekazania błędnego zgłoszenia do ubezpieczeń społecznych, zgłoszenia płatnika składek, imiennego raportu miesięcznego, deklaracji rozliczeniowej, dokumentu płatniczego lub zlecenia płatniczego (art. 47 ust. 10c ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych).
Wymierzenie opłaty na podstawie art. 24 ust. 1 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych zależy od uznania ZUS. Natomiast w drugim przypadku ZUS jest obowiązany wymierzyć taką opłatę w każdej sytuacji, gdy nieprzekazanie składek było wynikiem błędu płatnika lub instytucji obsługującej wpłaty składek.

Za nieopłacenie składek w terminie

ZUS może wymierzyć płatnikowi dodatkową opłatę w wysokości do 100 proc. nieopłaconych składek (art. 24 ust. 1 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych). Nie może być więc o­na wyższa niż wysokość nieopłaconej należności głównej z tytułu składek.
W tym przypadku wymierzenie dodatkowej opłaty z tytułu nieopłacenia składek pozostawiono uznaniu ZUS. Jednak nie oznacza to dowolności w tym zakresie. ZUS na podstawie całokształtu okoliczności danej sprawy powinien ustalić, czy w danym przypadku uzasadnione jest ukaranie płatnika dodatkową opłatą za nieopłacenie składek w terminie. W takiej sytuacji ZUS ocenia zachowanie płatnika, które spowodowało nieopłacenie składek lub opłacenie ich w zaniżonej wysokości, a w szczególności czy było spowodowane okolicznościami zależnymi od płatnika oraz zawinionymi przez niego. W inny sposób powinien być bowiem potraktowany płatnik, który opóźnia się z wykonaniem obowiązku opłacania składek, mimo dobrej kondycji ekonomicznej, a inaczej płatnik borykający się z trudnościami finansowymi, a szczególnie tymi, które powstały na skutek zdarzeń od niego niezależnych.
Ponadto przy stosowaniu opłaty dodatkowej ZUS uwzględnia dotychczasowy stosunek płatnika do obowiązku opłacania składek – czy jest to stałe czy incydentalne opóźnienie. Dotychczasowy stosunek do wypełnienia obowiązku to istotne wskazanie dla ZUS, czy płatnik jest zainteresowany jego należytym wykonaniem i podejmuje czynności zmierzające do prawidłowej jego realizacji.
WAŻNE
Wymierzenie dodatkowej opłaty następuje w drodze decyzji. Od tej decyzji płatnik może się odwołać do sądu pracy i ubezpieczeń społecznych (art. 83 ust. 2 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych).

Za nieprzekazanie składki do OFE

ZUS wymierzana opłatę dodatkową na podstawie art. 47 ust. 10c ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, jeżeli nie mógł przekazać składek do otwartego funduszu emerytalnego w terminie z powodu nieprzekazania lub przekazania błędnego zgłoszenia do ubezpieczeń społecznych, zgłoszenia płatnika składek, imiennego raportu miesięcznego, deklaracji rozliczeniowej, dokumentu płatniczego lub zlecenia płatniczego. W takiej sytuacji opłatą dodatkową karany jest płatnik składek lub instytucja obsługująca wpłaty składek.
Składkę do wybranego przez ubezpieczonego otwartego funduszu emerytalnego ZUS zobowiązany jest przekazać niezwłocznie, nie później jednak niż w ciągu 15 dni roboczych, licząc od otrzymania składki opłaconej przy użyciu dokumentów płatniczych, raportów miesięcznych i deklaracji (art. 47 ust. 9 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych).
Jeżeli w tym terminie ZUS nie będzie w stanie przekazać składki z tych przyczyn, powinien wymierzyć opłatę dodatkową płatnikowi lub instytucji obsługującej wpłaty (bank, poczta) w zależności od tego, który z tych podmiotów spowodował powstanie błędu.
Po stwierdzeniu błędu ZUS przesyła płatnikowi składek lub instytucji obsługującej wpłaty składek zawiadomienie o nieprzekazaniu lub przekazaniu błędnego dokumentu nie później niż w ciągu 30 dni, licząc od następnego dnia po dniu, w którym upływał termin przekazania składki do otwartego funduszu emerytalnego.
Opata dodatkowa wymierzana jest wysokości odsetek liczonych według zmiennej stopy procentowej, obowiązującej dla kolejnych trzymiesięcznych okresów, rozpoczynających się pierwszego dnia każdego kwartału kalendarzowego. Wysokość zmiennej stopy procentowej jest obliczana jako średnia arytmetyczna średnich ważonych stóp rentowności 52-tygodniowych bonów skarbowych sprzedanych na czterech ostatnich przetargach, które odbyły się do końca miesiąca poprzedzającego ostatni miesiąc przed rozpoczęciem danego kwartału, i jest zaokrąglana do dwóch miejsc po przecinku. Do obliczania tych odsetek przyjmuje się, że rok wynosi 365 dni.
WAŻNE
Opłaconą lub ściągniętą w drodze postępowania egzekucyjnego dodatkową opłatę ZUS przekazuje w całości na rachunek ubezpieczonego w otwartym funduszu emerytalnym.
Odsetki obliczone są od kwoty nieprzekazanej w terminie składki na otwarte fundusze emerytalne (tzn. od 7,3 proc. podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie emerytalne ubezpieczonego – taka kwota jest przekazywana do otwartego funduszu emerytalnego), za okres od następnego dnia po upływie terminu przekazania składek przez ZUS do otwartego funduszu emerytalnego do dnia otrzymania prawidłowych dokumentów, które były przyczyną nieprzekazania składek do funduszu.

Sposób wniesienia opłaty dodatkowej

Dodatkowa opłata wymierzana jest w drodze decyzji, od której przysługuje odwołanie do sądu pracy i ubezpieczeń społecznych (art. 83 ust. 2 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych). Instytucje obsługujące wpłaty składek i płatnicy składek zobowiązani są wpłacić dodatkową opłatę w najbliższym terminie opłacania składek po uprawomocnieniu się decyzji o jej wymierzeniu. Jeżeli opłata nie zostanie uregulowana dobrowolnie, podlega ściągnięciu w trybie przepisów o postępowaniu egzekucyjnym w administracji.
Opłaconą lub ściągniętą w drodze postępowania egzekucyjnego dodatkową opłatę ZUS przekazuje w całości na rachunek ubezpieczonego w otwartym funduszu emerytalnym.
4,30 proc. wynosi wysokość odsetek należnych z tytułu nieprzekazanych w terminie składek do otwartego funduszu emerytalnego od 1 stycznia 2006 r. do 31 marca 2006 r.

Iwona Wielgopolanin
gp@infor.pl

Podstawa prawna
Ustawa z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. nr 137, poz. 887 z późn. zm.).
Komunikat Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z dnia 2 grudnia 2005 r. w sprawie wysokości odsetek należnych z tytułu nieprzekazanych w terminie składek do otwartego funduszu emerytalnego (MP nr 80, poz. 1146).


Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
MEN pracuje nad zmianami prawa oświatowego. Chodzi o większą ochronę praw i wolności uczniów. Będą usystematyzowane prawa i wolności ucznia, obowiązki oraz kary dla uczniów

Resort edukacji pracuje nad zmianami dotyczącymi prawa oświatowego oraz niektórych innych ustaw. Projekt ma na celu zwiększenie ochrony praw i wolności uczniowskich. W projekcie znaleźć się mają usystematyzowane prawa i wolności ucznia, obowiązki ucznia oraz kary dla uczniów.

Odzież trudnopalna: norma BHP. Jak zapewnić bezpieczeństwo pracowników i wspierać zrównoważony rozwój?

Jakie są normy BHP dla odzieży trudnopalnej w 2025 roku? Jak zapewnić bezpieczeństwo pracowników w odzieży trudnopalnej i jednocześnie wspierać zrównoważony rozwój? Oto kilka praktycznych wskazówek.

Premier Tusk zapowiada gospodarczy nacjonalizm: Przyszedł czas na odbudowę i repolonizację

Premier Donald Tusk zaapelował do przedsiębiorców o wsparcie w budowie narodowej gospodarki. Stwierdził, że nowoczesny, gospodarczy nacjonalizm będzie bardzo poważną konfrontacją tak, by nikt nie podbierał tego, co należy się polskim firmom.

Do kiedy PIT? Zbliża się termin końcowy na rozliczenie PIT

Na co uważać przy rozliczeniu PIT za 2024 rok? Oto kilka wskazówek dla tych, którzy jeszcze tego nie zrobili. Do kiedy należy złożyć PIT? Zbliża się termin końcowy.

REKLAMA

Nowelizacja Kodeksu pracy: Co dalej z jawnością wynagrodzeń?

W Sejmie trwają prace nad poselskim projektem nowelizacji Kodeksu pracy. Miał on wprowadzić jawność wynagrodzeń w firmach i obowiązek przedstawiania w ofertach pracy proponowanego wynagrodzenia. Co dalej z tym projektem?

Korekta zeznania podatkowego PIT. Jak to zrobić i do kiedy można?

Do końca roku 2030 podatnicy mają prawo składać korekty zeznań PIT za rok 2024. Błędy w deklaracjach podatkowych zdarzają się zarówno na niekorzyść podatnika (np. pominięcie ulgi, o której się nie wiedziało), jak i na niekorzyść fiskusa (np. pominięcie źródła przychodów, o którym się zapomniało). Złożenie korekty zeznania nie wymaga uzasadnienia, a skorygować można nawet taką deklarację, która z upływem 30 kwietnia 2025 r. została bez udziału podatnika automatycznie zatwierdzona w usłudze Twój e-PIT.

Nowa taryfa za prąd później! Rząd przesuwa termin, by umożliwić obniżki cen

Rząd planuje przesunąć start nowych taryf energii z lipca na październik 2025 roku. Powód? Lepsze warunki na rynku hurtowym dają szansę na niższe ceny prądu dla gospodarstw domowych. To może oznaczać realne oszczędności – ale trzeba będzie poczekać.

Co nowego dla przedsiębiorców w 2025? Dużo: Prezydent RP podpisał ustawę - o różnych ulgach i dofinansowaniach dla pracodawców

Podpisana przez Prezydenta RP ustawa z dnia 20 marca 2025 r. o rynku pracy i służbach zatrudnienia nie dotyczy tylko przywilejów dla pracowników, bezrobotnych, osób z niepełnosprawnościami. W bardzo obszernej ustawie można znaleźć szereg przepisów uprawniających pracodawców do wielu ulg, w tym z zakresie opłacania składek ubezpieczeniowych, jak i dofinansowań.

REKLAMA

Magdalena Biejat – partia, program, wiek, zawód, wykształcenie [Kandydatka na Prezydenta RP 2025]

Magdalena Biejat – która partia popiera kandydatkę? Przedstawiamy program wyborczy kandydatki na Prezydenta RP w 2025 roku, wiek, zawód oraz wykształcenie. Sprawdź pełną listę kandydatów w wyborach 2025 r. oraz wyniki najnowszego sondażu prezydenckiego.

Przełom dla odbiorców energii elektrycznej. Likwidują pierwsze opłaty, dzięki licznikom zdalnym

W związku z wdrożeniem liczników zdalnego odczytu energii elektrycznej, pierwszy operator energetyczny w Polsce rezygnuje z opłat za odczyt na życzenie klienta. Dane będzie można otrzymać drogą mailową, listownie lub na nośniku pamięci. Rozwiązanie to umożliwi lepszą kontrolę zużycia energii, co przełoży się na oszczędności i niższe rachunki.

REKLAMA