Emerytury i renty przyznawane w drodze wyjątku

Rolnik, który nie spełnia warunków do otrzymania emerytury lub renty i nie ma środków utrzymania, może wystąpić do prezesa KRUS o przyznanie mu świadczenia w drodze wyjątku.
System ubezpieczeń społecznych rolników ma wielu przeciwników. Uznają o­ni, że jest o­n tak liberalny i tani dla ubezpieczonych, że renty i emerytury rolnicze są zbyt łatwo dostępne. Okazuje się jednak, że nie wszyscy są w stanie mu sprostać. Dla takich osób jedyną szansą na skorzystanie ze świadczeń z Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS) są emerytury i renty przyznawane w drodze wyjątku na podstawie art. 55 ust. 1 ustawy z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników (Dz.U. z 1998 r. nr 7, poz. 25 z późn. zm).

Decyduje prezes KRUS

Powyższy przepis stanowi, iż prezes Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego może przyznać emeryturę, rentę rolniczą z tytułu niezdolności do pracy lub rentę rodzinną rolnikowi lub domownikowi, lub członkom rodziny zmarłego rolnika lub domownika pomimo niespełnienia, wskutek szczególnych okoliczności, warunków określonych w ustawie, jeżeli zainteresowana osoba nie ma niezbędnych środków utrzymania i nie może ich uzyskać ze względu na wiek lub stan zdrowia.
Aby otrzymać świadczenie z KRUS w drodze wyjątku, trzeba więc:
• być rolnikiem lub domownikiem, lub członkiem rodziny zmarłego rolnika lub domownika,
• nie mieć niezbędnych środków utrzymania;
• nie spełniać warunków do uzyskania świadczenia w zwykłym trybie na skutek szczególnych okoliczności,
• nie być w stanie zdobyć niezbędnych środków utrzymania ze względu na wiek lub stan zdrowia.
Warunki te muszą być spełnione łącznie. Niespełnienie przez wnioskodawcę któregokolwiek z nich powoduje, że nie może o­n otrzymać świadczenia.

Ubezpieczenie rolnicze

Na świadczenie przyznawane na podstawie art. 55 ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników mogą liczyć tylko osoby, które są lub były ubezpieczone w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Osoba, która nie była w tym systemie ubezpieczenia, nie może wnosić o przyznanie opisywanego świadczenia – patrz przykład 1.
Wnioskodawca może wnosić o przyznanie świadczenia wtedy, gdy sam był ubezpieczony w KRUS albo gdy jest domownikiem rolnika, który podlegał ubezpieczeniu społecznemu rolników. W przypadku ubezpieczenia po zmarłym bada się okoliczności odnoszące się do zmarłego rolnika. Jeżeli okaże się, że okoliczności, z powodu których nie nabył o­n uprawnienia do świadczenia w zwykłym trybie, nie odpowiadają warunkom z art. 55 ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników, to świadczenie nie przysługuje – patrz przykład 2.

Wiek lub stan zdrowia

Okolicznością, która wskazuje, że ubezpieczony może otrzymać ubezpieczenie, jest wiek lub stan zdrowia, który nie pozwala na podjęcie pracy i normalne ubezpieczenie. Stan zdrowia musi być potwierdzony orzeczeniem odpowiedniego lekarza rzeczoznawcy kasy. Warto pamiętać, że osobom młodym świadczenie z art. 55 cytowanej ustawy może być przyznane, jeśli nie ukończyły 18 roku życia, ponieważ w warunkach polskich takie osoby nie mogą podjąć pracy. Nie jest dopuszczalne to, o co niekiedy wnoszą niektórzy ubezpieczeni, którzy otrzymywali świadczenie po zmarłym do czasu ukończenia nauki, ale nie później niż do 25 roku życia, aby w sytuacji gdy renta przestaje być wypłacana w związku z ukończeniem 25 roku życia, przyzwano takiej osobie świadczenie z art. 55 ust. 1 ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników. Taka osoba bowiem jest pełnoletnia i zdolna do pracy.
Warto też pamiętać, iż wnioskodawca, który spełnia wszystkie warunki z cytowanego przepisu, ale posiada środki utrzymania, nie otrzyma świadczenia.
Świadczenie przyznawane jest przez prezesa KRUS i do niego powinien być kierowany wniosek. Formą rozstrzygnięcia jest decyzja administracyjna, która może być zaskarżona do sądu administracyjnego. Właściwym w tym wypadku jest Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie.
W art. 55 ust. 2 cytowanej ustawy określona jest górna granica wysokości świadczenia. Nie może o­no przekroczyć wysokości odpowiedniego świadczenia z ubezpieczenia emerytalno-rentowego, które otrzymałaby osoba w normalnym trybie. Poza tym wysokość przyznanego świadczenia zależy od uznania prezesa KRUS i nie jest przedmiotem kontroli sądu administracyjnego.

PRZYKŁAD 1
Wniosek do prezesa KRUS złożyła osoba w wieku emerytalnym, która nigdy nie była ubezpieczona w systemie społecznego ubezpieczenia rolników. Wniosek ten motywowała tym, że mieszka na wsi, jej rodzice także byli rolnikami i w trakcie prac polowych pomagała w ich gospodarstwie. Taki wniosek jest nieuzasadniony, ponieważ wnioskodawca nie był ubezpieczony w KRUS.

PRZYKŁAD 2

Matka stara się o świadczenie w trybie art. 55 ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników po zmarłym ojcu dla dwójki nieletnich dzieci. Jak się okazało, w trakcie postępowania, a potwierdziła to sama wnioskodawczyni, ojciec nie opłacał składki, ponieważ był alkoholikiem i wszystkie pieniądze przepijał. Nie wypracował więc świadczenia. Alkoholizm jako okoliczność, którą można przezwyciężyć, nie jest szczególną okolicznością, która spowodowała, że dana osoba nie wypracowała prawa do świadczenia. Ten wniosek będzie więc oddalony.

Przemysław Szustakiewicz
Autor jest asesorem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie


Infor.pl
Osoby z niepełnosprawnościami czekają na ustawę o asystencji osobistej. Co mówi pełnomocnik rządu ds. osób z niepełnosprawnościami?
17 lip 2024

Osoby z niepełnosprawnościami czekają na ustawowe uregulowanie asystencji osobistej. Łukasz Krasoń, pełnomocnik rządu ds. osób z niepełnosprawnościami, przekazał, że projekt przepisów jest już na ostatniej prostej. Upowszechnienie się asystencji osobistej pozwoliłoby sporej grupie osób z niepełnosprawnościami na bardziej aktywne życie, także pod względem zawodowym.

Blisko 5 tys. zgłoszeń związanych ze zdarzeniami atmosferycznymi
17 lip 2024

We wtorek i środę strażacy w całym kraju mieli ręce pełne roboty. Do godz. 6 odnotowano 4998 zgłoszeń związanych z pogodą. Obrażenia odniosły cztery osoby. 

Średnia krajowa w 2024 roku szybko rośnie, jeszcze szybciej rosną wynagrodzenia freelancerów – w jednej grupie nawet o 50 procent, kto zarabia najwięcej
16 lip 2024

Kto poza programistami podbija stawki za zlecenia i umowy o dzieło, przebijając w tym względzie wynagrodzenia najlepiej zarabiających specjalistów na etacie? Choć zarobki freelancerów rosną szybko, to jednak nie we wszystkich kategoriach. Na dodatek pojawiło się zagrożenie oskładowania ZUS wszystkich umów, co znacznie je ograniczy.

Teraz materiały budowlane znów zaczną drożeć, skoro popyt na nie wciąż rośnie, podobnie jak koszty związane z uwolnieniem cen energii
16 lip 2024

Głównym impulsem do podwyżki cen materiałów budowlanych miało być uruchomienie programu dopłat do mieszkań – #naStart. Wiadomo już, że zostało ono przesunięte o co najmniej pół roku. Czy to oznacza, że korekta w dół  cen materiałów budowlanych jeszcze potrwa?

Kredyt mieszkaniowy o stopie 0%, 0,5%, czy 1% od 2025 roku. Dla kogo? Kredyt #naStart - nowy, skomplikowany program dopłat do rat
17 lip 2024

W dniu 16 lipca 2024 r. opublikowana została nowa wersja projektu ustawy o kredycie mieszkaniowym #naStart. Ten nowy program dopłat do kredytów mieszkaniowych ma zastąpić od przyszłego roku bezpieczne kredyty 2% i rodzinne kredyty mieszkaniowe. Większa pomoc ma być zaadresowana do wieloosobowych gospodarstw domowych, w szczególności rodzin z dziećmi. Minister Rozwoju i Technologii (autor projektu) i rząd planują, że ta ustawa wejdzie w życie z dniem 15 stycznia 2025 r. Zasady udzielania kredytu #naStart a zwłaszcza przepisy określające wysokość dopłat są niezwykle skomplikowane. Przewidziane jest m.in. kryterium dochodowe i powierzchniowe.

Program #naStart odłożony na 2025 rok, czy teraz o mieszkanie będzie łatwiej lub trudniej. Co z cenami
16 lip 2024

Deweloperzy ze spokojem przyjęli informację, iż nowy rządowy program wsparcia dla nabywców mieszkań nie ruszy w lipcu. Przesunięcie dopłat na 2025 rok w ocenie większości nie zmieni planów firm deweloperskich. A czy wpłynie na podaż mieszkań i ich ceny?

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą
16 lip 2024

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

Często korzystasz z paczkomatów i automatów paczkowych, załóż rękawice przed dotknięciem urządzenia. Jakie zagrożenia dla zdrowia
16 lip 2024

Przy niektórych przyciskach i ekranach dotykowych automatów paczkowych, nazywanych popularnie paczkomatami – choć to nazwa zastrzeżona tylko dla jednej firmy – wykryto między innymi gronkowce i bakterie oportunistyczne. Te drugie mogą wywołać zakażenia przy osłabionym układzie odpornościowym oraz zatrucia pokarmowe.

Renta wdowia. Kiedy wejdzie w życie? Ministra podała termin, jest zmiana
17 lip 2024

Projekt wprowadzający rentę wdowią wróci już niedługo pod obrady Sejmu. Ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk przekazała, że ma się to wydarzyć jeszcze w lipcu. Podała też termin, kiedy w związku z tym ustawa o rencie wdowiej może ostatecznie wejść w życie.

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu
16 lip 2024

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

pokaż więcej
Proszę czekać...