REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Emerytury i renty przyznawane w drodze wyjątku

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

Rolnik, który nie spełnia warunków do otrzymania emerytury lub renty i nie ma środków utrzymania, może wystąpić do prezesa KRUS o przyznanie mu świadczenia w drodze wyjątku.
System ubezpieczeń społecznych rolników ma wielu przeciwników. Uznają o­ni, że jest o­n tak liberalny i tani dla ubezpieczonych, że renty i emerytury rolnicze są zbyt łatwo dostępne. Okazuje się jednak, że nie wszyscy są w stanie mu sprostać. Dla takich osób jedyną szansą na skorzystanie ze świadczeń z Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS) są emerytury i renty przyznawane w drodze wyjątku na podstawie art. 55 ust. 1 ustawy z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników (Dz.U. z 1998 r. nr 7, poz. 25 z późn. zm).

Decyduje prezes KRUS

Powyższy przepis stanowi, iż prezes Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego może przyznać emeryturę, rentę rolniczą z tytułu niezdolności do pracy lub rentę rodzinną rolnikowi lub domownikowi, lub członkom rodziny zmarłego rolnika lub domownika pomimo niespełnienia, wskutek szczególnych okoliczności, warunków określonych w ustawie, jeżeli zainteresowana osoba nie ma niezbędnych środków utrzymania i nie może ich uzyskać ze względu na wiek lub stan zdrowia.
Aby otrzymać świadczenie z KRUS w drodze wyjątku, trzeba więc:
• być rolnikiem lub domownikiem, lub członkiem rodziny zmarłego rolnika lub domownika,
• nie mieć niezbędnych środków utrzymania;
• nie spełniać warunków do uzyskania świadczenia w zwykłym trybie na skutek szczególnych okoliczności,
• nie być w stanie zdobyć niezbędnych środków utrzymania ze względu na wiek lub stan zdrowia.
Warunki te muszą być spełnione łącznie. Niespełnienie przez wnioskodawcę któregokolwiek z nich powoduje, że nie może o­n otrzymać świadczenia.

Ubezpieczenie rolnicze

Na świadczenie przyznawane na podstawie art. 55 ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników mogą liczyć tylko osoby, które są lub były ubezpieczone w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Osoba, która nie była w tym systemie ubezpieczenia, nie może wnosić o przyznanie opisywanego świadczenia – patrz przykład 1.
Wnioskodawca może wnosić o przyznanie świadczenia wtedy, gdy sam był ubezpieczony w KRUS albo gdy jest domownikiem rolnika, który podlegał ubezpieczeniu społecznemu rolników. W przypadku ubezpieczenia po zmarłym bada się okoliczności odnoszące się do zmarłego rolnika. Jeżeli okaże się, że okoliczności, z powodu których nie nabył o­n uprawnienia do świadczenia w zwykłym trybie, nie odpowiadają warunkom z art. 55 ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników, to świadczenie nie przysługuje – patrz przykład 2.

Wiek lub stan zdrowia

Okolicznością, która wskazuje, że ubezpieczony może otrzymać ubezpieczenie, jest wiek lub stan zdrowia, który nie pozwala na podjęcie pracy i normalne ubezpieczenie. Stan zdrowia musi być potwierdzony orzeczeniem odpowiedniego lekarza rzeczoznawcy kasy. Warto pamiętać, że osobom młodym świadczenie z art. 55 cytowanej ustawy może być przyznane, jeśli nie ukończyły 18 roku życia, ponieważ w warunkach polskich takie osoby nie mogą podjąć pracy. Nie jest dopuszczalne to, o co niekiedy wnoszą niektórzy ubezpieczeni, którzy otrzymywali świadczenie po zmarłym do czasu ukończenia nauki, ale nie później niż do 25 roku życia, aby w sytuacji gdy renta przestaje być wypłacana w związku z ukończeniem 25 roku życia, przyzwano takiej osobie świadczenie z art. 55 ust. 1 ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników. Taka osoba bowiem jest pełnoletnia i zdolna do pracy.
Warto też pamiętać, iż wnioskodawca, który spełnia wszystkie warunki z cytowanego przepisu, ale posiada środki utrzymania, nie otrzyma świadczenia.
Świadczenie przyznawane jest przez prezesa KRUS i do niego powinien być kierowany wniosek. Formą rozstrzygnięcia jest decyzja administracyjna, która może być zaskarżona do sądu administracyjnego. Właściwym w tym wypadku jest Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie.
W art. 55 ust. 2 cytowanej ustawy określona jest górna granica wysokości świadczenia. Nie może o­no przekroczyć wysokości odpowiedniego świadczenia z ubezpieczenia emerytalno-rentowego, które otrzymałaby osoba w normalnym trybie. Poza tym wysokość przyznanego świadczenia zależy od uznania prezesa KRUS i nie jest przedmiotem kontroli sądu administracyjnego.

PRZYKŁAD 1
Wniosek do prezesa KRUS złożyła osoba w wieku emerytalnym, która nigdy nie była ubezpieczona w systemie społecznego ubezpieczenia rolników. Wniosek ten motywowała tym, że mieszka na wsi, jej rodzice także byli rolnikami i w trakcie prac polowych pomagała w ich gospodarstwie. Taki wniosek jest nieuzasadniony, ponieważ wnioskodawca nie był ubezpieczony w KRUS.

PRZYKŁAD 2

Matka stara się o świadczenie w trybie art. 55 ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników po zmarłym ojcu dla dwójki nieletnich dzieci. Jak się okazało, w trakcie postępowania, a potwierdziła to sama wnioskodawczyni, ojciec nie opłacał składki, ponieważ był alkoholikiem i wszystkie pieniądze przepijał. Nie wypracował więc świadczenia. Alkoholizm jako okoliczność, którą można przezwyciężyć, nie jest szczególną okolicznością, która spowodowała, że dana osoba nie wypracowała prawa do świadczenia. Ten wniosek będzie więc oddalony.

Przemysław Szustakiewicz
Autor jest asesorem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie


Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
500 plus na okulary (lub soczewki kontaktowe) dla osób pracujących przy komputerze, niezależnie od dofinansowania z NFZ – nareszcie jest decyzja A. Dziemianowicz-Bąk

Po sześciokrotnym wydłużeniu terminu odpowiedzi na interpelację poselską w sprawie uregulowania minimalnej kwoty dofinansowania do okularów korekcyjnych (lub soczewek kontaktowych) dla osób pracujących przy komputerze oraz częstotliwości przysługiwania tegoż dofinansowania od pracodawcy – Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, nareszcie przedstawiło swoje stanowisko w tej sprawie. Z jednej strony – pracownicy mogą poczuć się rozczarowani, a z drugiej – może ono stanowić narzędzie do „walki” z niefrasobliwym pracodawcą, którego regulacje wewnętrzne pozostają w sprzeczności z obowiązującymi przepisami.

Odbiorcy prądu z nowym obowiązkiem. Kary nawet do 10 tys. zł, ale rachunki mogą spaść

Do lipca 2031 roku wszystkie mieszkania w Polsce muszą być wyposażone w liczniki zdalnego odczytu energii elektrycznej – taki obowiązek nakładają przepisy unijne i krajowe. Brak dostosowania się do nowych regulacji może skutkować grzywną nawet do 10 tys. zł. Nowe urządzenia, choć obowiązkowe, mogą też pomóc w obniżeniu rachunków za prąd.

Kod pocztowy - czy wiesz co oznaczają te cyfry? Poczta Polska wyjaśnia

Kod pocztowy to integralny składnik wszystkich adresów; każda z jego cyfr odpowiada za konkretny fragment lokalizacji. Poinformowała Poczta Polska w komunikacie z 17 marca 2025 r., w którym przytoczono sytuację z Mikoszewa, gdzie nowopowstały cypel został przypisany do odpowiedniego kodu.

Ewidencje VAT oszustów i uczciwych podatników niczym się nie różnią. Jak systemowo zablokować wzrost zwrotów VAT? Prof. Modzelewski: jest jeden sposób

Jedyną skuteczną barierą systemową dla prób wyłudzenia zwrotów jest uzależnienie wpływów zwrotów od zastosowania przez podatnika mechanizmu podzielonej płatności w stosunku do kwot podatku naliczonego, który miałby być zwrócony – pisze prof. dr hab. Witold Modzelewski.

REKLAMA

Idą rewolucyjne zmiany w urlopach. To już postanowione. „Kończymy z tym absurdem”

Harują ciężko całymi latami, ale to harowanie nie wlicza się do stażu pracy. O taką, obwarowaną przepisami ścianę, rozbijają się zatrudniani na umowach-zleceniach i ci , którzy prowadzą własną działalność gospodarczą. Czy teraz wreszcie się to zmieni? Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów pozytywnie zaopiniował projekt ustawy, który przyniesie rewolucję dotyczące zasad, na jakich staż pracy zostanie wyliczony. To z kolei pociągnie za sobą zmiany w prawach do urlopu.

MEN chce by egzamin ósmoklasisty znowu odbywał się w kwietniu. Liczne zmiany w prawie oświatowym [projekt]

W dniu 14 kwietnia 2025 r. opublikowano założenia obszernej i wielowątkowej nowelizacji ustawy Prawo oświatowe. Wśród proponowanych przez Ministerstwo Edukacji Narodowej zmian są m.in.: powrót do kwietniowego terminu przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty, możliwość zatrudnienie w publicznym przedszkolu osoby niebędącej nauczycielem do wszystkich zajęć, czy rezygnacja z określania wymiaru godzin wychowania fizycznego.

Nowe taryfy na prąd dla gospodarstw domowych od 1 października 2025 r. [projekt] Będzie drożej, czy jednak nie

Rząd planuje, by nowe taryfy na energię elektryczną dla gospodarstw domowych miałyby obowiązywać 1 października 2025 r., a nie 1 lipca br. Tak wynika z opublikowanych w poniedziałek założeń do zmiany ustawy o ochronie odbiorców energii.

ZUS: Dodatek do renty dla niepełnosprawnego Piotra na wózku. Brak dodatku dla Katarzyny niewidomej od 30. roku życia

Piotr i Katarzyna są ciężko poszkodowani przez los, znaczne stopnie niepełnosprawności i niesamodzielności. Nie wiadomo dlaczego rodzaj świadczeń dla nich jest zależny od wieku nabycia niepełnosprawności. Piotr o kulach od 17. roku życia, to renta socjalna albo stare świadczenie pielęgnacyjne. Paweł o kulach od 30-ego roku to renta z tytułu niezdolności do pracy.

REKLAMA

ZUS: Wpłynęło 694 359 wniosków o rentę wdowią. 90 proc. wszystkich wniosków stanowiły wnioski złożone przez kobiety. Kiedy decyzja ws. renty wdowiej? Postępowanie wyjaśniające. Jakie dokumenty przygotować?

W lipcu rozpoczną się pierwsze wypłaty tzw. renty wdowiej. Z Danych ZUS wynika, że od 1 stycznia 2025 r. wpłynęło 694 359 wniosków o rentę wdowią, z czego 90 proc. wszystkich wniosków stanowiły wnioski złożone przez kobiety.

Edukacja zdrowotna w szkołach – na uczelniach studia podyplomowe dla nauczycieli

Edukacja zdrowotna to nowy przedmiot w szkołach, który zostanie wprowadzony od 1 września 2025 r. W związku z tym na 11 uczelniach zostaną uruchomione studia podyplomowe w zakresie edukacji zdrowotnej. Studia nadadzą nauczycielom kwalifikacje do nauczania nowego przedmiotu.

REKLAMA