Jak odwołać się od decyzji ZUS

Emeryt i rencista, który otrzyma w tym miesiącu podwyżkę i nie będzie zgadzał się z jej wyliczeniem, ma prawo odwołać się od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
W marcu tego roku ZUS przeprowadza waloryzację wypłacanych świadczeń. Emeryci i renciści otrzymają więc w tym miesiącu w swoich terminach płatności (przypadają o­ne w ZUS na 1, 5, 10, 15, 20 i 25 dzień każdego miesiąca) wyższe świadczenia. Ci, którzy otrzymują je na konto – mogą sprawdzić wysokość podwyżki w banku. Osoby otrzymujące świadczenie pocztą muszą czekać na przyjście listonosza.
Jednak do wszystkich świadczeniobiorców ZUS oprócz podwyższonego świadczenia wysyła też listowną decyzję w sprawie podwyżki.

List z ZUS

Na liście, w jego nagłówku, znajdować się będzie data wydania decyzji przez ZUS oraz pieczątka placówki, która ją wydała. Może o­na zawierać, aż 3 informacje o tej placówce. Zawsze będzie na niej widniała nazwa oddziału ZUS, w niektórych przypadkach pieczątka będzie zawierać też nazwę inspektoratu, a gdy świadczeniobiorca ZUS mieszka w małej miejscowości nazwę biura terenowego.
W nagłówku znajdować się też będzie sygnatura listu (złożona z cyfr i liter). Na drugiej stronie wydanej przez ZUS decyzji będzie tzw. pouczenie.

Można się odwołać

Od każdej decyzji ZUS przysługuje odwołanie. Gdy emeryt lub rencista ma wątpliwości co do poprawności decyzji dotyczącej podwyżki (może na przykład nie zgadzać się z kwotą obliczoną przez ZUS), może się od niej odwołać.
O tym jak to zrobić ZUS informuje w przesłanej decyzji, w specjalnym pouczeniu. Jest to więc swego rodzaju instrukcja jak postępować, gdy świadczeniobiorca nie zgadza się z decyzją ZUS.
ZUS w praktyce przyjmuje, że wydana przez niego decyzja jest doręczona w ciągu 7 dni od daty jej wystawienia. Aby więc nie narazić się na to, że ZUS uzna, iż świadczeniobiorca zbyt późno składa odwołanie, najlepiej złożyć je jak najszybciej.

WAŻNE
Odwołanie od decyzji ZUS powinno się złożyć w ciągu miesiąca od dnia jej doręczenia. Jest to więc data otrzymania listu, a nie wydania decyzji, która widnieje w jego nagłówku.

Odwołanie trzeba zaadresować do okręgowego sądu pracy i ubezpieczeń społecznych, ale składa się je jednak nie do sądu, ale do jednostki ZUS, która wydała decyzję o podwyżce. Może to być zarówno oddział ZUS, jak również inspektorat czy biuro terenowe. Ważne, aby odwołanie złożyć do tej palcówki, która wypłaca świadczenie (jej nazwa znajduje się na wspomnianej pieczątce na liście).

WAŻNE
Odwołanie od decyzji ZUS powinno być złożone w dwóch egzemplarzach.

Co napisać w odwołaniu

W odwołaniu – trzeba je napisać samodzielnie, bo ZUS nie dysponuje jego wzorem – powinno się podać sygnaturę decyzji ZUS, swoje imię i nazwisko, adres i jakiś numer identyfikacji (najlepiej PESEL) oraz nazwę okręgowego sądu pracy i ubezpieczeń. Nazwa placówki sądu, do której osoba zainteresowana powinna złożyć odwołanie znajduje się na odwrocie decyzji.
Odwołanie trzeba też uzasadnić, a więc napisać, w czym naszym zdaniem ZUS się pomylił. Trzeba też opisać swoje roszczenie (np. gdy uważamy, że podwyżka jest zbyt niska, trzeba określić, jaką uznajemy za poprawną). Odwołanie trzeba też własnoręcznie podpisać.

Jak odpowiedzą

Po otrzymaniu odwołania ZUS decyduje, czy odwołanie i roszczenie zainteresowanego zasługuje na zaspokojenie, czyli czy jest zasadne. Jeśli tak – ZUS załatwi sprawę w swoim zakresie i nie przekaże jej dalej. Jeśli natomiast zdaniem ZUS roszczenia świadczeniobiorcy są bezzasadne, a więc wszystko jest w porządku, Zakład niezwłocznie przekazuje odwołanie wraz z aktami sprawy do właściwego sądu. W takiej sytuacji świadczeniobiorca już z sądu otrzyma wezwanie na stawienie się na rozprawę, która będzie dotyczyć jego sprawy.
Data wyznaczenia takiej rozprawy jest uzależniona od tego, na ile konkretny sąd jest obłożony sprawami do rozstrzygnięcia. Może więc być bardzo różna w zależności od regionu, w którym mieszka świadczeniobiorca.

PRZYKŁAD
Anna C. otrzymuje z ZUS emeryturę 25 dnia każdego miesiąca. Jednak już 10 marca tego roku otrzyma z ZUS decyzję o podwyżce. Jeśli pani Anna nie będzie się zgadzać z wyliczoną przez ZUS nową kwotą jej emerytury i będzie chciała złożyć odwołanie, musi pamiętać, że 30-dniowy termin na jego złożenie upływa od daty, kiedy otrzymała z ZUS list o wysokości podwyżki. Nie powinna więc czekać do 25 marca aby sprawdzić, ile ZUS faktycznie prześle jej pieniędzy i dopiero potem złożyć odwołanie. Termin na dokonanie tej czynności biegnie bowiem od 10 marca.

Bartosz Marczuk
bartosz.marczuk@infor.pl


Infor.pl
Osoby z niepełnosprawnościami czekają na ustawę o asystencji osobistej. Co mówi pełnomocnik rządu ds. osób z niepełnosprawnościami?
17 lip 2024

Osoby z niepełnosprawnościami czekają na ustawowe uregulowanie asystencji osobistej. Łukasz Krasoń, pełnomocnik rządu ds. osób z niepełnosprawnościami, przekazał, że projekt przepisów jest już na ostatniej prostej. Upowszechnienie się asystencji osobistej pozwoliłoby sporej grupie osób z niepełnosprawnościami na bardziej aktywne życie, także pod względem zawodowym.

Blisko 5 tys. zgłoszeń związanych ze zdarzeniami atmosferycznymi
17 lip 2024

We wtorek i środę strażacy w całym kraju mieli ręce pełne roboty. Do godz. 6 odnotowano 4998 zgłoszeń związanych z pogodą. Obrażenia odniosły cztery osoby. 

Średnia krajowa w 2024 roku szybko rośnie, jeszcze szybciej rosną wynagrodzenia freelancerów – w jednej grupie nawet o 50 procent, kto zarabia najwięcej
16 lip 2024

Kto poza programistami podbija stawki za zlecenia i umowy o dzieło, przebijając w tym względzie wynagrodzenia najlepiej zarabiających specjalistów na etacie? Choć zarobki freelancerów rosną szybko, to jednak nie we wszystkich kategoriach. Na dodatek pojawiło się zagrożenie oskładowania ZUS wszystkich umów, co znacznie je ograniczy.

Teraz materiały budowlane znów zaczną drożeć, skoro popyt na nie wciąż rośnie, podobnie jak koszty związane z uwolnieniem cen energii
16 lip 2024

Głównym impulsem do podwyżki cen materiałów budowlanych miało być uruchomienie programu dopłat do mieszkań – #naStart. Wiadomo już, że zostało ono przesunięte o co najmniej pół roku. Czy to oznacza, że korekta w dół  cen materiałów budowlanych jeszcze potrwa?

Kredyt mieszkaniowy o stopie 0%, 0,5%, czy 1% od 2025 roku. Dla kogo? Kredyt #naStart - nowy, skomplikowany program dopłat do rat
17 lip 2024

W dniu 16 lipca 2024 r. opublikowana została nowa wersja projektu ustawy o kredycie mieszkaniowym #naStart. Ten nowy program dopłat do kredytów mieszkaniowych ma zastąpić od przyszłego roku bezpieczne kredyty 2% i rodzinne kredyty mieszkaniowe. Większa pomoc ma być zaadresowana do wieloosobowych gospodarstw domowych, w szczególności rodzin z dziećmi. Minister Rozwoju i Technologii (autor projektu) i rząd planują, że ta ustawa wejdzie w życie z dniem 15 stycznia 2025 r. Zasady udzielania kredytu #naStart a zwłaszcza przepisy określające wysokość dopłat są niezwykle skomplikowane. Przewidziane jest m.in. kryterium dochodowe i powierzchniowe.

Program #naStart odłożony na 2025 rok, czy teraz o mieszkanie będzie łatwiej lub trudniej. Co z cenami
16 lip 2024

Deweloperzy ze spokojem przyjęli informację, iż nowy rządowy program wsparcia dla nabywców mieszkań nie ruszy w lipcu. Przesunięcie dopłat na 2025 rok w ocenie większości nie zmieni planów firm deweloperskich. A czy wpłynie na podaż mieszkań i ich ceny?

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą
16 lip 2024

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

Często korzystasz z paczkomatów i automatów paczkowych, załóż rękawice przed dotknięciem urządzenia. Jakie zagrożenia dla zdrowia
16 lip 2024

Przy niektórych przyciskach i ekranach dotykowych automatów paczkowych, nazywanych popularnie paczkomatami – choć to nazwa zastrzeżona tylko dla jednej firmy – wykryto między innymi gronkowce i bakterie oportunistyczne. Te drugie mogą wywołać zakażenia przy osłabionym układzie odpornościowym oraz zatrucia pokarmowe.

Renta wdowia. Kiedy wejdzie w życie? Ministra podała termin, jest zmiana
17 lip 2024

Projekt wprowadzający rentę wdowią wróci już niedługo pod obrady Sejmu. Ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk przekazała, że ma się to wydarzyć jeszcze w lipcu. Podała też termin, kiedy w związku z tym ustawa o rencie wdowiej może ostatecznie wejść w życie.

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu
16 lip 2024

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

pokaż więcej
Proszę czekać...