REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kara zamiast nagrody

REKLAMA

Osoby prowadzące własne firmy nie mogą przechodzić na wcześniejszą emeryturę i korzystać z urlopu wychowawczego. Prawo to, zarezerwowane dla pracowników, dyskryminuje nie tylko rosnącą rzeszę samozatrudnionych, ale także inne osoby niepracujące na etatach.
Przepisy dotyczące sposobu wypłaty świadczeń z ZUS dają możliwość korzystania z wcześniejszej emerytury tylko osobom pracującym na etacie. Na przykład 55-letnia kobieta z 35-letnim stażem pracy prowadząca firmę (albo pracująca jako pracownik tymczasowy) nie może z niej skorzystać, a może to zrobić jej koleżanka w takim samym wieku i z identycznym stażem.
– To relikt przeszłości – ocenia Jerzy Bartnik, prezes Związku Rzemiosła Polskiego. Jego zdaniem przepisy te powstawały w czasach PRL, gdy niemal wszyscy pracowali na etatach, a tzw. prywaciarze nie byli przez władze specjalnie hołubieni. – Od 10 lat walczę o zniesienie tej dyskryminacji – podkreśla.
Liczba osób prowadzących firmy rosła lawinowo w III RP. Teraz jest ich prawie 3 mln. Podobnie jest z pracującymi w tzw. nietypowych formach zatrudniania. Prawie 200 tys. osób to pracownicy tymczasowi. Za tymi zmianami nie nadążają przepisy.

Zmuszani do kombinowania

Pani Iwona (rocznik 1950), która w latach 90. założyła firmę, przeszła w ubiegłym roku na emeryturę (skończyła 55 lat). Opowiada, że aby to zrobić, zawiesiła działalność i zatrudniła się fikcyjnie na pół etatu u znajomego.
– Nie rozumiem, dlaczego jestem traktowana gorzej niż pracownicy. Stworzyłam sobie miejsce pracy, a dodatkowo zatrudniam inne osoby – podkreśla rozgoryczona. Zjawisko to obserwuje też prezes Bartnik.
– Ci ludzie są przez bzdurne przepisy zmuszani do kombinowania – zauważa.
Potwierdzają to wyroki sądowe. ZUS podważa prawo samozatrudnionych do przechodzenia na wcześniejszą emeryturę, jeśli wcześniej długo prowadzili firmę, a dopiero przed złożeniem wniosku o świadczenie rozpoczęli pracę na etacie. Na przykład w ubiegłorocznym wyroku białostocki sąd apelacyjny uznał (OSAB 2005/2/50), że pani prowadząca od 1991 roku firmę, która rozpoczęła pracę na 1/4 etatu w sierpniu 2004 roku, zrobiła to, aby nabyć prawo do emerytury. Sąd uznał, że było to działanie pozorne.

Jednolity system

Eksperci podkreślają, że system emerytalny nie powinien różnicować osób ze względu na to, z jakiego tytułu odprowadzają składki. Podstawowymi warunkami do korzystania z emerytury powinny być wiek i staż ubezpieczeniowy.
– Nie rozumiem, dlaczego osoba opłacająca składki z tytułu prowadzenia firmy jest traktowana gorzej niż pracująca na etacie – zauważa Henryk Michałowicz z Konfederacji Pracodawców Polskich. Jego zdaniem zniechęca to do pracy osoby, które mogłyby pracować w nietypowych formach zatrudnienia.
– Osoba przed emeryturą woli, na przykład, ubiegać się o rentę, bo daje jej o­na możliwość korzystania z wcześniejszej emerytury niż założyć firmę – zauważa. Podobnego zdania jest Mieczysław Bąk z Krajowej Izby Gospodarczej. Uważa, że obecne przepisy ewidentnie dyskryminują samozatrudnionych i inne osoby niepracujące na etacie. Podkreśla, że często mogą o­ne skłaniać nie do aktywności zawodowej, ale do bierności.
– Część osób, zwłaszcza kobiet, może nie decydować się na założenie firmy, po to, aby pracując na etacie, doczekać do czasu przejścia na emeryturę – podkreśla. Jego zdaniem państwo powinno promować elastyczne formy zatrudnienia, a nie zniechęcać do nich.

Dla wybranych

Urlop wychowawczy też zarezerwowany jest dla pracowników.
– Dlaczego nie mogę z niego skorzystać? Tylko dlatego, że prowadzę firmę? – denerwuje się pani Anna.
– Takie rozwiązanie nie zachęca do podejmowania działalności młodych kobiet – zauważa M. Bąk.
Nie mając prawa do urlopu wychowawczego, nie można też otrzymać dodatku do zasiłku rodzinnego (400 zł). Ponadto budżet państwa opłaca składki emerytalno-rentowe za osoby przebywające na takich urlopach. Robi to wyłącznie za pracowników, mimo że podatki i składki opłacają wszyscy pracujący.
Co gorsza, jeśli na przykład osoba prowadząca firmę zdecyduje się pozostać z dzieckiem w domu, okresu tego nie zalicza się do jej stażu ubezpieczeniowego. Może nie wypracować stażu koniecznego, aby otrzymać minimalną emeryturę.

RPO w obronie niepracujących na etatach

• Już w 2000 roku RPO zauważył, że przepisy dyskryminują osoby niebędące pracownikami i ubiegające się o wcześniejsze emerytury. Wystąpił do Trybunału Konstytucyjnego, uznając, że łamią o­ne prawo.
• TK uznał je za zgodne z konstytucją, argumentując, że są to przepisy wygasające.
• Tymczasem w 2005 roku Sejm przedłużył możliwość przechodzenia na wcześniejsze emerytury i pojawiają się kolejne pomysły dalszego ich wydłużania.

Bartosz Marczuk

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy 03.11.2024 r. to niedziela handlowa, handel bez zakazu, zakupy w Lidlu i Biedronce, w galeriach, wszystkie sklepy otwarte czy tylko Żabka

Czy pirewsza niedziela listopada jest niedzielą handlową? Czy jeśli duże zakupy, to tylko dziś w sobotę 2 listopada, nie należy więc zwlekać, ale udać się do sklepu - adekwatnie do potrzeb związanych z brakami w lodówce czy spiżarni oraz korzyści oczekiwanych po oferowanych promocjach.

ZUS: 271 wniosków o zwolnienie z opłacania składek ZUS w ciągu pierwszych 30 minut. Od północy trwa nabór wniosków o wakacje składkowe od ZUS

ZUS: 271 wniosków o zwolnienie z opłacania składek ZUS w ciągu pierwszych 30 minut. Od północy trwa nabór wniosków o wakacje składkowe od ZUS. Kto może ubiegać się o zwolnienie z opłacania składek ZUS? Jakie warunki trzeba spełniać, by skorzystać z ulgi?

Opłaty pobierane przez cmentarze nielegalne. Nekropolia mogą pobierać jedynie opłaty za pochówek. Przełomowy wyrok WSA w Olszynie

Organy samorządowe nie mogą ustanawiać (a cmentarze – na tej postawie) pobierać jakichkolwiek opłat, które są niezwiązane z pochówkiem zmarłych, tj. m.in. opłat za dochowanie zmarłego do już opłaconego grobu, wjazd na cmentarz i korzystanie z cmentarza – orzekł WSA w Olsztynie. Wyrok ten – z pewnością – będzie stanowił istotną informację dla wielu osób, które w związku ze Świętem Zmarłych, w najbliższych dniach, udadzą się na groby swoich bliskich. 

1000 złotych brutto dopłaty do prądu. Niezależnie od bonu energetycznego i innych świadczeń. Kto może się ubiegać?

Kto otrzyma dodatkowe 1000 złotych brutto dopłaty do prądu? Należy się obok bonu energetycznego itp. świadczeń. Podwyżki cen energii elektrycznej to gorący temat. Teraz przybrał na sile w związku z usuwaniem skutków wrześniowej powodzi. Poszkodowani mogą liczyć na 1000 złotych dodatkowego wsparcia do zasiłku powodziowego  na pokrycie kosztów energii.

REKLAMA

Nowe świadczenie radykalnie ulży tysiącom osób. Jednak trzeba będzie na nie poczekać

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o rencie socjalnej. Tysiące osób skorzysta z nowego świadczenia – dodatku dopełniającego. Ustawa wejdzie w życie 1 stycznia 2025 r., ale na wypłatę dodatku trzeba będzie poczekać.

DPS: Pensjonariusz nie opłaci kosztów pobytu, nawet jeśli go na to stać

Pobyt w domu pomocy społecznej jest świadczeniem odpłatnym. Ustalając opłatę za pobyt bierze się pod uwagę dochód osób zobowiązanych do wnoszenia opłaty. Czy możliwe jest uwzględnianie także ich majątku?

Zasiłek chorobowy w 2025 r. Chory pracownik może przyjść do pracy. I nie straci zasiłku. Pod warunkami

W 2025 r. chory pracownik (nie zakażający innych, mogący chodzić) ma prawo przyjść do firmy i załatwić sprawę związaną z pracą. Chodzi o takie incydentalne czynności jak podpisanie umowy, dokumentów reklamacyjnych, doniesienia pendrive, przekazanie kluczy serwisowych, odblokowanie komputera. 

Dłuższy urlop dla rodziców. Rząd wprowadza uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie (ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu)

Rząd przyjął projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

REKLAMA

Księgowy jako doradca strategiczny – ewolucja zawodu w erze cyfrowej

Badanie fillup k24 „Księgowi jako kluczowi doradcy klienta? Rola, wyzwania i rozwój zawodu okiem księgowych i przedsiębiorców” pokazuje, że przedsiębiorcy chcą widzieć w księgowym osobę, która doradzi, zrozumie ich, pomoże podjąć strategiczne decyzje, a nie tylko wprowadzi dane – mówi Monika Piątkowska, doradca podatkowy fillup. 

Świadczenie Aktywnie w żłobku. Jaki warunek musi być spełniony, żeby dostać dofinansowanie?

Świadczenie „Aktywnie w żłobku” przysługuje na dofinansowanie kosztów objęcia dziecka opieką w żłobku, klubie dziecięcym albo sprawowanej przez dziennego opiekuna. Jest to jedna z trzech form wsparcia dostępnych w programie „Aktywny Rodzic”. Kiedy ZUS może przyznać dofinansowanie?

REKLAMA