REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Polisa wspiera eksport

REKLAMA

Wejście Polski do Unii Europejskiej nie tylko umożliwiło polskim przedsiębiorcom nawiązywanie nowych kontaktów z partnerami z innych państw członkowskich, ale także ułatwiło dostęp do rzetelnych informacji o ich partnerach. Jednak nawet obecnie firmy powinny ubezpieczać kredyty eksportowe.
W każdym kraju, w tym w szczególności o zaawansowanej gospodarce rynkowej, system ubezpieczeń kredytów eksportowych uwzględniający potrzeby miejscowych przedsiębiorców odgrywa podstawową rolę w popieraniu eksportu. Pozwala o­n zredukować ryzyko eksporterów i banków, powiększając ich skłonność do rozwoju powiązań handlowych z zagranicą. System taki umożliwia także racjonalizację decyzji poszczególnych podmiotów poprzez dostęp do profesjonalnej oceny ryzyka związanego ze sprzedażą na obce rynki. Agencje ubezpieczeniowe odgrywają rolę niezależnych doradców wnoszących element obiektywności w ocenie poszczególnych transakcji. Jedną z takich agencji jest Korporacja Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych (KUKE), która oferuje pomoc polskim eksporterom w sprzedaży ich towarów na warunkach kredytowych. Obok KUKE na polskim rynku pojawiły się inne firmy, m.in. Euler Hermes i Coface.

Kredyt kupiecki

Udzielanie kredytu kupieckiego w postaci odroczenia terminu zapłaty za sprzedany towar lub wykonane usługi w ostatnim czasie stało się powszechną praktyką w działalności gospodarczej i jest jednym z bardziej istotnych atutów konkurencyjnych firm. Sprzedaż na warunkach kredytowych powoduje wzrost ryzyka związanego z faktem nieotrzymania zapłaty. Straty związane z realizacją takich transakcji mogą być spowodowane bankructwem partnera czy opóźnieniem w płatnościach. Nie bez znaczenia jest także sytuacja ekonomiczna i polityczna kraju dłużnika oraz występowanie sytuacji nadzwyczajnych, jak wybuch wojny albo kataklizmy. Bankructwa i nagminne opóźnienia w płatnościach są zjawiskiem powszechnym w międzynarodowym obrocie handlowym. I to bez względu na kraj.

Ocena ryzyka

Firma ubezpieczeniowa dokonuje analizy ryzyka kredytowego przedsięwzięć eksportowych, zwracając szczególną uwagę na opłacalność kontraktów i pewność ich realizacji. Przy kalkulowaniu składki brana jest pod uwagę nie tylko branża, ale także kraj, do którego będzie sprzedawany towar lub usługa. Z możliwości ochrony mogą skorzystać zarówno małe i średnie firmy, jak i duzi eksporterzy. W tej grupie ubezpieczeń ochroną ubezpieczeniową objęta jest sprzedaż z terminem odroczenia płatności poniżej dwóch lat. Z takiego systemu mogą skorzystać zarówno eksporterzy prowadzący sprzedaż cykliczną, jak i dokonujący pojedynczych wysyłek. Na przykład korporacja KUKE zabezpiecza przed niewypłacalnością kontrahenta zagranicznego (ryzyko handlowe) oraz ryzykiem politycznym kraju. Gwarancje rządowe dotyczą jednak tylko umów średnio- i długoterminowych.

Rośnie ranga eksportera

Gwarancje kontraktowe udzielone eksporterowi przez korporację czy firmę ubezpieczeniową potwierdzają wiarygodność firmy na rynkach międzynarodowych, pozwalają spełnić wymogi importera i umożliwiają zawarcie kontraktu. Podnoszą również skuteczność prawną kontraktu. Wraz z likwidacją ostatnich barier celnych otworem stanęły rynki zbytu 25 państw członkowskich UE, a co za tym idzie, pojawiła się szansa na dynamiczny rozwój eksportu polskich towarów i usług do krajów unijnych. Jednak nowa sytuacja niesie także zagrożenia. Przyszli eksporterzy powinni bowiem wiedzieć, że na przykład rynek niemiecki od dłuższego czasu przeżywa trudności. Z tego powodu coraz więcej firm nie płaci w terminie. Dlatego też tym bardziej powinni zasięgać rad specjalistów mogących ocenić ryzyko zawieranego kontraktu.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.



Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Bożena Wiktorowska


REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Średnia krajowa w 2024 roku szybko rośnie, jeszcze szybciej rosną wynagrodzenia freelancerów – w jednej grupie nawet o 50 procent, kto zarabia najwięcej

Kto poza programistami podbija stawki za zlecenia i umowy o dzieło, przebijając w tym względzie wynagrodzenia najlepiej zarabiających specjalistów na etacie? Choć zarobki freelancerów rosną szybko, to jednak nie we wszystkich kategoriach. Na dodatek pojawiło się zagrożenie oskładowania ZUS wszystkich umów, co znacznie je ograniczy.

Teraz materiały budowlane znów zaczną drożeć, skoro popyt na nie wciąż rośnie, podobnie jak koszty związane z uwolnieniem cen energii

Głównym impulsem do podwyżki cen materiałów budowlanych miało być uruchomienie programu dopłat do mieszkań – #naStart. Wiadomo już, że zostało ono przesunięte o co najmniej pół roku. Czy to oznacza, że korekta w dół  cen materiałów budowlanych jeszcze potrwa?

Kredyt mieszkaniowy o stopie 0%, 0,5%, czy 1% od 2025 roku. Dla kogo? Kredyt #naStart - nowy, skomplikowany program dopłat do rat

W dniu 16 lipca 2024 r. opublikowana została nowa wersja projektu ustawy o kredycie mieszkaniowym #naStart. Ten nowy program dopłat do kredytów mieszkaniowych ma zastąpić od przyszłego roku bezpieczne kredyty 2% i rodzinne kredyty mieszkaniowe. Większa pomoc ma być zaadresowana do wieloosobowych gospodarstw domowych, w szczególności rodzin z dziećmi. Minister Rozwoju i Technologii (autor projektu) i rząd planują, że ta ustawa wejdzie w życie z dniem 15 stycznia 2025 r. Zasady udzielania kredytu #naStart a zwłaszcza przepisy określające wysokość dopłat są niezwykle skomplikowane. Przewidziane jest m.in. kryterium dochodowe i powierzchniowe.

Program #naStart odłożony na 2025 rok, czy teraz o mieszkanie będzie łatwiej lub trudniej. Co z cenami

Deweloperzy ze spokojem przyjęli informację, iż nowy rządowy program wsparcia dla nabywców mieszkań nie ruszy w lipcu. Przesunięcie dopłat na 2025 rok w ocenie większości nie zmieni planów firm deweloperskich. A czy wpłynie na podaż mieszkań i ich ceny?

REKLAMA

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

Często korzystasz z paczkomatów i automatów paczkowych, załóż rękawice przed dotknięciem urządzenia. Jakie zagrożenia dla zdrowia

Przy niektórych przyciskach i ekranach dotykowych automatów paczkowych, nazywanych popularnie paczkomatami – choć to nazwa zastrzeżona tylko dla jednej firmy – wykryto między innymi gronkowce i bakterie oportunistyczne. Te drugie mogą wywołać zakażenia przy osłabionym układzie odpornościowym oraz zatrucia pokarmowe.

Renta wdowia. Kiedy wejdzie w życie? Ministra podała termin, jest zmiana

Projekt wprowadzający rentę wdowią wróci już niedługo pod obrady Sejmu. Ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk przekazała, że ma się to wydarzyć jeszcze w lipcu. Podała też termin, kiedy w związku z tym ustawa o rencie wdowiej może ostatecznie wejść w życie.

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

REKLAMA

Lewiatan: Minimalne wynagrodzenie powiązane z sytuacją gospodarczą? Przedsiębiorcy postulują wyższy wzrost wynagrodzeń w budżetówce

W 2025 r. wzrośnie wynagrodzenie minimalne, a płace w budżetówce mogą być podwyższone więcej niż wynika to ze wstępnego stanowiska rządu – komentuje rezultaty ostatniego posiedzenia Rady Dialogu Społecznego prof. Jacek Męcina, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan.

Jak przekazać darowiznę swojemu dziecku i uniknąć podatku? W 2024 r. zrób te trzy rzeczy, a będziesz mógł spać spokojnie

Jak przekazać darowiznę swojemu dziecku i uniknąć podatku? Zrób trzy rzeczy, a będziesz mógł spać spokojnie. Darowizny w najbliższej rodzinie są co do zasady zwolnione od podatku, jednak czasami trzeba złożyć druk SD-Z2.

REKLAMA