REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Polisa ochroni narciarza na górskim stoku

REKLAMA

Zbliżające się ferie zimowe są nie tylko okazją do wypoczynku w Polsce, ale także poza granicami. Jednak, wybierając się na narty, należy zabrać ze sobą polisę chroniącą przed ewentualnymi kosztami leczenia oraz wypłatą odszkodowania OC.
Rozpoczynający się sezon narciarski oraz międzysemestralna przerwa w nauce dla dzieci i młodzieży powodują, że wiele osób zastanawia się nad wykupieniem dodatkowej polisy. Turyści przeważnie poszukują ubezpieczenia chroniącego nie tylko od odpowiedzialności cywilnej, ale także od ewentualnych wydatków związanych z leczeniem. Wypoczynek za granicą może bowiem przysporzyć dodatkowych kosztów związanych z nagłym wypadkiem czy urazem, na przykład podczas uprawiania zimowych sportów. Nie we wszystkich krajach UE możemy korzystać z pomocy w ramach opłacanej w Polsce składki zdrowotnej. W praktyce oznacza to konieczność dopłacenia do leczenia z własnej kieszeni.

Zawsze z kartą

Osoby spędzające ferie w krajach UE, nawet mając dodatkowe ubezpieczenie wykupione w firmie ubezpieczeniowej, powinny zabrać ze sobą Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. Dzięki temu będą mogły skorzystać z pomocy medycznej finansowanej ze składek zdrowotnych płaconych w Polsce. Mają do niej prawo wszystkie osoby ubezpieczone w Narodowym Funduszu Zdrowia. Przy czym każdy członek rodziny bez względu na wiek (także dzieci) musi mieć własny dokument ubezpieczenia. Każda osoba ubezpieczona, także członek rodziny, otrzymuje własną kartę. A zatem, gdy np. na wakacje wyjeżdża czteroosobowa rodzina, każdy jej członek, w tym dzieci, powinien zaopatrzyć się w EKUZ. Karta jest wydawana osobom wyjeżdżającym czasowo do innego państwa członkowskiego. EKUZ uprawnia do korzystania z niezbędnych świadczeń zdrowotnych w innym państwie członkowskim w takim zakresie, który umożliwi kontynuowanie zaplanowanego pobytu w bezpiecznych warunkach z medycznego punktu widzenia. Trzeba jednak pamiętać, że karta ta uprawnia do korzystania w innych państwach z opieki tylko tych placówek, które działają w ramach powszechnego systemu ochrony zdrowia. Za leczenie prywatne pacjent musi zapłacić we własnym zakresie.
W większości państw także placówki działające w ramach powszechnego systemu ochrony zdrowia pobierają opłaty od ubezpieczonych. EKUZ z tych opłat nie zwalnia.
Zakres standardowych ubezpieczeń oferowanych przez firmy ubezpieczeniowe:
• koszty leczenia następstw nieszczęśliwych wypadków (konsultacje lekarskie, badania lekarskie, zabiegi, leki, środki opatrunkowe przepisane przez lekarza, pobyt w szpitalu);
• koszty ratownictwa i poszukiwań amatora sportów zimowych, udzielenia mu doraźnej pomocy lekarskiej oraz koszty transportu do punktu medycznego;
• koszty powrotu osoby ubezpieczonej do kraju oraz dodatkowe koszty podróży osoby towarzyszącej.

Za szpital trzeba płacić

Wyjeżdżając na narty, należy pamiętać, że w wielu krajach (np. w Austrii i we Francji) ratownictwo górskie jest w pełni odpłatne. Należy także pamiętać, że leczenie skutków wypadków związanych z uprawianiem sportu, w tym narciarstwa, obciążone jest wyższymi opłatami niż w innych przypadkach. W związku z tym zaleca się wykupienie ubezpieczenia dodatkowego obejmującego koszty, których w krajach UE nie pokrywa powszechne ubezpieczenie zdrowotne. W Austrii osoba, która trafi do szpitala nawet posiadając Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego, musi za każdy dzień pobytu w szpitalu zapłacić od 10 do15 euro. We Francji do każdego dnia pobytu w szpitalu trzeba zapłacić 20 proc. kosztów leczenia lub dzienną opłatę ryczałtową w wysokości 14 euro. W Niemczech pobyt w szpitalu kosztuje 10 euro. Natomiast w przypadku wypadku w Szwajcarii trzeba się liczyć z koniecznością pokrycia pełnych kosztów leczenia, gdyż Polska nie ma żadnych porozumień ze Szwajcarią, które uprawniałyby ubezpieczonych w NFZ do nieodpłatnego lub częściowo odpłatnego korzystania z usług i opieki zdrowotnej szwajcarskiej służby zdrowia. Dlatego też w przypadku skorzystania z opieki zdrowotnej w Szwajcarii osoba poszkodowana zostanie obciążona pełnymi kosztami.
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Ochrona na miarę potrzeb

Osoby pragnące się udać na zimowy wypoczynek, wybierając odpowiednie dla siebie ubezpieczenie, powinny zwrócić uwagę na zakres ubezpieczenia. Firmy ubezpieczeniowe przeważnie oferują swoim klientom polisy chroniące przed:
• następstwami nieszczęśliwych wypadków,
• wydatkami związanymi z kosztami wyleczenia w przypadku nagłych zachorowań lub nieszczęśliwych wypadków,
• odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym.
W zamian za dodatkową opłatę można się także ubezpieczyć na wypadek:
• kosztów leczenia w związku z zaostrzeniem lub powikłaniami związanymi z chorobą przewlekłą,
• ryzyka związanego z uprawianiem narciarstwa lub snowboardu,
• wyczynowego uprawiania sportu lub sportu wysokiego ryzyka.
Przy zawieraniu umowy ubezpieczenia przed wyjazdem na narty trzeba zwrócić uwagę na to, aby:
• w przypadku ochrony zdrowia i życia wybierać maksymalny limit odpowiedzialności zakładu ubezpieczeń do potencjalnych zagrożeń. W praktyce to oznacza, że ubezpieczony będzie mógł korzystać ze wszystkich usług medycznych w miejscu wypoczynku,
• osoby wyjeżdżające na narty skorzystały z ubezpieczenia ewentualnych zobowiązań z tytułu odpowiedzialności cywilnej wobec osób trzecich, np. innych narciarzy. Trzeba bowiem pamiętać, że ubezpieczenie OC chroni od skutków finansowych związanych z naprawieniem szkody. Dotyczy to najczęściej sytuacji, kiedy to jeden z amatorów białego szaleństwa wpada na innego, wyrządzając często i sobie, i jemu krzywdę. W takim przypadku ubezpieczyciel pokrywa koszty nie tylko zniszczenia mienia innej osoby, ale także leczenia uczestnika wypadku. Z ubezpieczenia OC będą pokrywane koszty pobytu w szpitalu poszkodowanej osoby, rehabilitacji oraz koszty związane z naprawą lub zakupem nowego sprzętu w miejsce zniszczonego. Trzeba także pamiętać, że wydatki mogą być zwiększone o koszty ewentualnego procesu sądowego i adwokata. W przypadku posiadania polisy, zostaną o­ne pokryte z ubezpieczenia.
• ubezpieczenie obejmowało także sprzęt narciarski, w tym narty zjazdowe i biegowe, deski do snowboardu, wraz z osprzętem, wiązania i buty do nart zjazdowych, biegowych i do snowboardu, gogle narciarskie.

Zabezpieczenie przed lawiną

W większości krajów UE z własnej kieszeni trzeba płacić za akcję poszukiwawczą. Z tego powodu wybierając się na zimowisko w np. w Alpy, warto pomyśleć o wykupieniu ubezpieczenia kosztów akcji ratowniczej i poszukiwań w przypadku lawiny i innych niebezpiecznych w skutkach zdarzeń w górach. Niezwykle ważną sprawą jest to, aby zakład ubezpieczeń był zobowiązany do automatycznego pokrycia kosztów udzielenia pomocy narciarzom bez konieczności wydatkowania środków przez nich, a później ubiegania się o refundację. Wybierając także ubezpieczyciela, należy wiedzieć, czy w przypadku jakiegokolwiek zdarzenia objętego ochroną jest, do kogo zgłosić wypadek. Dlatego tak bardzo ważne jest, aby w ramach oferowanej ochrony firma prowadziła specjalne centrum alarmowe. W takim przypadku wystarczy tylko jeden telefon, pod którym specjalnie przeszkolony personel odbiera zgłoszenie i udziela natychmiastowej pomocy. Jest to szczególnie ważne w przypadku wypadku w górach, gdzie przy niskich temperaturach zagrożenie życia jest bardzo wysokie.

Ważne są warunki umowy

Osoby planujące podpisać umowę z firmą ubezpieczeniową powinny szczegółowo się z nią zapoznać. Dzięki temu unikną wszelkich nieporozumień i rozczarowań po wypadku. W zależności od wariantu ubezpieczenia zakład może także wypłacić odszkodowanie:
• osobom poszkodowanym przez ubezpieczonego,
• za kradzież, utratę, uszkodzenie lub zniszczenie sprzętu narciarskiego,
• związane z nieszczęśliwym wypadkiem, na skutek którego doszło do trwałego uszczerbku na zdrowiu, jeżeli po zakończeniu leczenia komisja lekarska orzeknie określony procent trwałego uszczerbku na zdrowiu.
Ubezpieczenia te mogą działać zarówno w kraju, jak i za granicą. Niektóre firmy oferują ubezpieczenia dla narciarzy w specjalnie przeznaczonych dla nich pakietach. W innych można się ubezpieczyć samemu, dobierając stosowne warianty.

Bożena Wiktorowska


REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Średnia krajowa w 2024 roku szybko rośnie, jeszcze szybciej rosną wynagrodzenia freelancerów – w jednej grupie nawet o 50 procent, kto zarabia najwięcej

Kto poza programistami podbija stawki za zlecenia i umowy o dzieło, przebijając w tym względzie wynagrodzenia najlepiej zarabiających specjalistów na etacie? Choć zarobki freelancerów rosną szybko, to jednak nie we wszystkich kategoriach. Na dodatek pojawiło się zagrożenie oskładowania ZUS wszystkich umów, co znacznie je ograniczy.

Teraz materiały budowlane znów zaczną drożeć, skoro popyt na nie wciąż rośnie, podobnie jak koszty związane z uwolnieniem cen energii

Głównym impulsem do podwyżki cen materiałów budowlanych miało być uruchomienie programu dopłat do mieszkań – #naStart. Wiadomo już, że zostało ono przesunięte o co najmniej pół roku. Czy to oznacza, że korekta w dół  cen materiałów budowlanych jeszcze potrwa?

Kredyt mieszkaniowy o stopie 0%, 0,5%, czy 1% od 2025 roku. Dla kogo? Kredyt #naStart - nowy, skomplikowany program dopłat do rat

W dniu 16 lipca 2024 r. opublikowana została nowa wersja projektu ustawy o kredycie mieszkaniowym #naStart. Ten nowy program dopłat do kredytów mieszkaniowych ma zastąpić od przyszłego roku bezpieczne kredyty 2% i rodzinne kredyty mieszkaniowe. Większa pomoc ma być zaadresowana do wieloosobowych gospodarstw domowych, w szczególności rodzin z dziećmi. Minister Rozwoju i Technologii (autor projektu) i rząd planują, że ta ustawa wejdzie w życie z dniem 15 stycznia 2025 r. Zasady udzielania kredytu #naStart a zwłaszcza przepisy określające wysokość dopłat są niezwykle skomplikowane. Przewidziane jest m.in. kryterium dochodowe i powierzchniowe.

Program #naStart odłożony na 2025 rok, czy teraz o mieszkanie będzie łatwiej lub trudniej. Co z cenami

Deweloperzy ze spokojem przyjęli informację, iż nowy rządowy program wsparcia dla nabywców mieszkań nie ruszy w lipcu. Przesunięcie dopłat na 2025 rok w ocenie większości nie zmieni planów firm deweloperskich. A czy wpłynie na podaż mieszkań i ich ceny?

REKLAMA

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

Często korzystasz z paczkomatów i automatów paczkowych, załóż rękawice przed dotknięciem urządzenia. Jakie zagrożenia dla zdrowia

Przy niektórych przyciskach i ekranach dotykowych automatów paczkowych, nazywanych popularnie paczkomatami – choć to nazwa zastrzeżona tylko dla jednej firmy – wykryto między innymi gronkowce i bakterie oportunistyczne. Te drugie mogą wywołać zakażenia przy osłabionym układzie odpornościowym oraz zatrucia pokarmowe.

Renta wdowia. Kiedy wejdzie w życie? Ministra podała termin, jest zmiana

Projekt wprowadzający rentę wdowią wróci już niedługo pod obrady Sejmu. Ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk przekazała, że ma się to wydarzyć jeszcze w lipcu. Podała też termin, kiedy w związku z tym ustawa o rencie wdowiej może ostatecznie wejść w życie.

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

REKLAMA

Lewiatan: Minimalne wynagrodzenie powiązane z sytuacją gospodarczą? Przedsiębiorcy postulują wyższy wzrost wynagrodzeń w budżetówce

W 2025 r. wzrośnie wynagrodzenie minimalne, a płace w budżetówce mogą być podwyższone więcej niż wynika to ze wstępnego stanowiska rządu – komentuje rezultaty ostatniego posiedzenia Rady Dialogu Społecznego prof. Jacek Męcina, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan.

Jak przekazać darowiznę swojemu dziecku i uniknąć podatku? W 2024 r. zrób te trzy rzeczy, a będziesz mógł spać spokojnie

Jak przekazać darowiznę swojemu dziecku i uniknąć podatku? Zrób trzy rzeczy, a będziesz mógł spać spokojnie. Darowizny w najbliższej rodzinie są co do zasady zwolnione od podatku, jednak czasami trzeba złożyć druk SD-Z2.

REKLAMA