REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zgromadzone na koncie środki wracają do pracownika

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

Pracodawca oraz reprezentacja pracowników mogą zawrzeć porozumienie o likwidacji pracowniczego programu emerytalnego funkcjonującego w firmie.

Ustawa o pracowniczych programach emerytalnych (PPE) z 2004 r. znacząco rozbudowała katalog przypadków, w których możliwa jest likwidacja programu. Jednym z nich jest likwidacja PPE w konsekwencji zawarcia przez pracodawcę z reprezentacją pracowników porozumienia w tej sprawie.

Porozumienie to początek

Porozumienie to musi zostać zawarte na piśmie przez prawidłowo umocowanych reprezentantów pracodawcy oraz wszystkich związków zawodowych działających w firmie. Dopiero po zawarciu tego porozumienia pracodawca ma prawo wypowiedzieć zakładową umowę emerytalną, za okresem wypowiedzenia ustalonym w umowie zakładowej. Następnie, zgodnie z treścią art. 41 ust. 3 ustawy, ma o­n obowiązek złożyć do Komisji Nadzoru Ubezpieczeń i Funduszy Emerytalnych (KNUiFE) wniosek o wydanie decyzji o wykreśleniu PPE z rejestru programów. Wniosek ten rozpoczyna procedurę administracyjną, która może potrwać nawet kilka tygodni.
WARTO WIEDZIEĆ
Od złożenia wypowiedzenia przez pracodawcę do dnia wykreślenia programu z rejestru zasady programu pozostają bez zmian. Oznacza to, że składka podstawowa opłacana obowiązkowo przez pracodawcę w wysokości określonej w umowie zakładowej powinna być opłacana aż do dnia wykreślenia programu z rejestru programów prowadzonego przez KNUiFE.

Informacja o likwidacji

Po uzyskaniu decyzji o wykreśleniu programu z rejestru pracodawca przekazuje uczestnikom, za potwierdzeniem lub przesyłką poleconą, informację o likwidacji programu, powiadamiając ich jednocześnie o terminie, od którego zaprzestał naliczać, pobierać i odprowadzać składki, oraz o przyczynach likwidacji programu i o czynnościach, które podjął. Powyższa informacja powinna zawierać ponadto wezwanie uczestnika do wskazania pracodawcy rachunku, na który ma zostać dokonana wypłata transferowa, oraz pouczenie, że w przypadku niepodania tego rachunku w terminie jednego miesiąca zgromadzone środki zostaną po prostu zwrócone.

Co ze składkami

Od dnia wykreślenia programu z rejestru pracodawca nie nalicza i nie odprowadza nowych składek podstawowych do PPE. Natomiast zgromadzone w PPE środki muszą zostać rozdysponowane (wypłacone z PPE) zgodnie z dyspozycją uczestnika. Ma o­n dwie opcje do wyboru. Może dokonać wypłaty transferowej albo doprowadzić swoją biernością (niepodejmowaniem żadnych działań) do zwrotu zgromadzonych środków. Konsekwencje zarówno podatkowe, jak i ubezpieczeniowe obu tych opcji są różne. W zależności od wyboru jednej z nich inny jest też okres, w którym uczestnik może fi- zycznie wypłacić zgromadzone środki.
Warto podkreślić, iż te same zasady mają zastosowanie w stosunku do uczestników będących pracownikami pracodawcy, jak i uczestników niepozostających już z pracodawcą w stosunku pracy.

Wypłata transferowa

Przypadki, w których możliwe jest dokonanie wypłaty transferowej, określa art. 43 ust. 2 ustawy o PPE. Zgodnie z tym przepisem wypłata transferowa z pracowniczego programu emerytalnego w przypadku likwidacji programu może być dokonana do innego PPE, do którego należy uczestnik likwidowanego programu albo na jego indywidualne konto emerytalne (IKE). Oznacza to, iż aby móc dokonać wypłaty transferowej, uczestnik musi posiadać rachunek IKE (w banku, funduszu inwestycyjnym, domu maklerskim lub zakładzie ubezpieczeń) albo być uczestnikiem PPE prowadzonego u innego pracodawcy.

Bez podatków i składek

Wypłata transferowa nie pociąga za sobą ani dla uczestnika, ani dla pracodawcy, żadnych konsekwencji w zakresie podatkowym czy składek na ubezpieczenia społeczne. Całe 100 proc. kwoty zgromadzonej przez uczestnika na jego koncie w ramach PPE jest przekazywane zgodnie z jego dyspozycją. Uczestnik, dokonując wypłaty transferowej, nie traci więc finansowo. Nie ma jednak możliwości fizycznej wypłaty pieniędzy i skonsumowania zgromadzonych środków. Wypłata transferowa jest w istocie odłożeniem (odroczeniem) w czasie możliwości skorzystania przez uczestnika ze zgromadzonych środków.
W przypadku wypłaty transferowej dokonanej do PPE przekazane środki będą inwestowane w tym nowym PPE aż do czasu uzyskania przez uczestnika uprawnień do wypłaty ich z pracowniczego programu emerytalnego. Natomiast w przypadku wypłaty transferowej do IKE środki, aby nie zaszła konieczność zapłaty podatku oraz składek do ZUS, powinny pozostawać na indywidualnym koncie emerytalnym do 60 roku życia danej osoby.

Wycofanie środków z IKE

Jeśli uczestnik likwidowanego PPE będzie chciał wycofać pieniądze przekazane w ramach wypłaty transferowej do innego PPE czy IKE, będzie mógł to zrobić na zasadach przewidzianych w ustawach: o pracowniczych programach emerytalnych oraz o indywidualnych kontach emerytalnych.
Osoba posiadająca rachunek IKE może w każdej chwili dokonać likwidacji tego rachunku i skonsumować zgromadzone środki (dokonać tzw. zwrotu z IKE). Decydując się na to, musi jednak pamiętać o wiążących się z tym konsekwencjami podatkowymi i „ubezpieczeniowymi” (w zakresie składek na obowiązkowe ubezpieczenia społeczne uczestnika) na podobnych zasadach jak w przypadku zwrotu z PPE. Ponadto likwidacja IKE wcześniej niż przed upływem 12 miesięcy od jego utworzenia może się wiązać z koniecznością zapłaty określonej kwoty na rzecz podmiotu prowadzącego IKE.
WARTO WIEDZIEĆ
W przypadku likwidacji PPE, mimo iż obowiązek taki nie wynika z przepisów ustawy, pracodawca powinien pomóc pracownikom w otworzeniu rachunków IKE, na które mogliby dokonać wypłaty transferowej z PPE.

Zwrot środków z PPE

W przypadku braku wskazania przez uczestnika rachunku IKE lub PPE do dokonania wypłaty transferowej pracodawca ma obowiązek zwrócić uczestnikowi zgromadzone przez niego środki inaczej. Zwrot może być dokonany przelewem na rachunek bankowy uczestnika albo w innej formie, w terminie nie dłuższym niż 3 miesiące od dnia otrzymania przez uczestnika informacji o likwidacji programu.
Jeśli pracodawca nie może zwrócić uczestnikowi jego pieniędzy, np. z powodu nieposiadania aktualnego adresu uczestnika programu, są o­ne przekazywane do depozytu sądowego. Środki przekazane do depozytu sądowego stają się własnością Skarbu Państwa po upływie 20 lat, chyba że uczestnik przed upływem tego terminu wyda dyspozycję przekazania ich na wskazany przez siebie rachunek bankowy.
Dokonanie zwrotu pociąga za sobą dla uczestnika konsekwencje w zakresie podatkowym oraz składek na ubezpieczenia społeczne. W praktyce są to potrącenia z wypłacanej kwoty.

Marcin Wojewódka
Autor jest radcą prawnym, twórcą komentarza do ustawy o PPE


PODSTAWA PRAWNA
• Ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 r. o pracowniczych programach emerytalnych – Dz.U. nr 116, poz. 1207 z późn. zm.
• Ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 r. o indywidualnych kontach emerytalnych – Dz.U. nr 116, poz. 1205 z późn. zm.


Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Szkolenie pracowników: jak optymalizować koszty poprawy kompetencji w firmie, angażując sztuczną inteligencję

Personalizacja czy microlearning pozwalają skutecznie podnosić kompetencje zatrudnionych, co przekłada się na realne korzyści biznesowe oraz przewagę konkurencyjną na rynku. Szkolenia pracowników w firmach muszą dostosować się do nowych standardów i trendów rynkowych.

Cztery dni pracy w tygodniu? Jeszcze w kwietniu 2025 r. MRPiPS ma pokazać szczegóły. Pracodawcy: lepsze stopniowe zmniejszanie czasu pracy o 2-5 godzin w tygodniu

Zgodnie z zapowiedziami, jeszcze w kwietniu 2025 r. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej ma zaprezentować założenia programu ograniczającego tydzień pracy z pięciu do czterech dni przy jednoczesnym zachowaniu obecnej wysokości wynagrodzenia. Rozwiązania te są promowane przez Minister Agnieszkę Dziemianowicz-Bąk, a jednocześnie mocno sceptycznie przyjmowane przez przedsiębiorców. – To na pewno nie jest czas na takie zmiany. Taka dyskusja w tym momencie ma charakter teoretyczny, żeby nie powiedzieć, że nieco wirtualny – mówi Hanna Mojsiuk, prezes Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie.

Kobiety mogą podwyższyć emeryturę o 54 procent. Jest na to sposób przez lukę w prawie

Okazuje się, że w ustawie z dnia 17.12.1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych istnieje luka (określona przez znawców prawa, którzy ją opisali – dr Tomasza Lasockiego oraz dr hab. Monikę Domańską – fenomenem na skalę światową), która pozwala kobietom na dwukrotne obliczanie wysokości ich emerytury – pierwszy raz po osiągnięciu wieku emerytalnego, a drugi raz – z ociągnięciem 65 roku życia. Efektem powyższego – jest podwyższenie świadczenie emerytalnego nawet o kilkadziesiąt procent (średnio o 54,4%). Błąd ten, kosztował fundusz ubezpieczeń społecznych już miliardy złotych, a będzie kosztował jeszcze więcej – tym bardziej, jeżeli o takiej możliwości dowiedzą się wszystkie uprawnione.

Surowy sąd: 1000 zł grzywny dla matki chorych dzieci, która była wezwana na świadka do sądu i się nie stawiła. Zwolnienie było nie od tego lekarza co trzeba

Dura lex, sed lex - twarde prawo ale prawo. Tak można sparafrazować sytuację, która miała ostatnio miejsce w sądzie. Chodzi o to, że sąd ukarał karą grzywny w wysokości 1000 zł matkę chorych dzieci, która była wezwana na świadka do sądu, bo kobieta nie stawiła się w sądzie. Fakt, przesłała zwolnienie lekarskie, ale problem polegał na tym, że zwolnienie było nie od tego lekarza co trzeba. Z jednej strony sąd jest niezależny i niezawisły i mógł tak zrobić, ale z drugiej strony przepisy są nieprecyzyjne i nie wskazują (w takim przypadku jak ten) od kogo powinno być zwolnienie. W sprawę zaangażował się więc sam Rzecznik Praw Obywatelskich.

REKLAMA

Wiosna i Czyste Powietrze. Dobry czas na wymianę okien

Renowacja starszych budynków to wyzwanie, które wymaga umiejętnego połączenia stylu architektonicznego z nowoczesnymi wymaganiami technicznymi. Okna odgrywają w tym procesie kluczową rolę. Wiosną warto wykorzystać program Czyste Powietrze do sfinansowania wymiany okien.

Bez własnego mieszkania Polacy nie czują się szczęśliwi. Co sprawia, że konkretne lokum staje się źródłem szczęścia
Miód w diecie i na stołach sprawdza się nie tylko na Wielkanoc. O czym warto pamiętać po świętach
Dwie wdowy. Tylko jedno świadczenie. Wdowa 42 lata. 4 małoletnich dzieci. Nie wyszła za mąż po raz drugi. W czym jest gorsza od wdowy od wieku 55 lat?

Publikujemy kolejny list czytelniczki z apelem o zmianę (albo zniesienie) limitów wieku w rencie wdowiej - 60 lat dla mężczyzny i 55 lat dla kobiety.

REKLAMA

4666 zł brutto dla pracownika samorządu? To nie żart

Trwa odpływ fachowców z sektora samorządowego. Powód? Niskie płace, poczucie braku doceniania i marne perspektywy na przyszłość. W programie Gość Infor.pl gościł Jacek Wolszczak, pracownik samorządu z dolnośląskiej Świdnicy.

Od 1 maja 2025 r. zmiany w rencie socjalnej

Renta socjalna jest świadczeniem przeznaczonym dla osób, które z powodu trwałego lub czasowego uszczerbku na zdrowiu nie są zdolne do podjęcia pracy zarobkowej. Przyznawana jest na podstawie określonych kryteriów, które muszą zostać spełnione zarówno pod względem wieku, jak i stanu zdrowia.

REKLAMA