REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Boją się pracować, by nie stracić renty

REKLAMA

W Polsce około 20 proc. niepełnosprawnych w ogóle nie pracuje. Wielu z nich mogłoby to robić, ale nie szuka zatrudnienia z obawy o utratę renty, często jedynego źródła dochodów.

Świadczenia rentowe w Polsce wciąż spełniają wiele zadań. – Renta powinna jedynie niwelować utrudnienia, z jakimi niepełnosprawni stykają się na rynku pracy – uważa Andrzej Szałach, przewodniczący Ogólnopolskiej Federacji Organizacji Osób Niepełnosprawnych Ruchowo. – Tymczasem dla wielu osób to wciąż główne źródło utrzymania. Czasem 500 zł miesięcznie – dodaje.

Rentowe mity

W Szczecinie do programu Windą do pracy, proponującego m.in. naukę języka angielskiego oraz informatyki, zgłosiło się zaledwie 30 osób. Pozostało 50 wolnych miejsc. Jedna z organizatorek programu osobiście dzwoniła do kilkudziesięciu osób, zachęcając je do udziału w projekcie. – Rozmówcy twierdzili, że renta to małe, ale pewne pieniądze – twierdzi Ewa Bieniek z Fundacji Pomocy Chorym na Zanik Mięśni. A praca w dzisiejszej sytuacji nigdy nie jest pewna – argumentowali rozmówcy. Niechętni inicjatywom są często także rodzice osób niepełnosprawnych. – To wzajemne uzależnienie – twierdzi E. Bieniek. – Opiekunom trudno wyobrazić sobie, że ich podopieczni mogliby się usamodzielnić – dodaje.

Jeden na dziesięciu

W ostatnich trzech latach zaledwie 10 proc. osób z niepełnosprawnością zarejestrowanych w urzędach pracy korzystało z usług poradnictwa zawodowego oferowanych w powiatowych urzędach pracy.

Zbędne pośrednictwo

Osoby z niepełnosprawnością mogą korzystać z usług profesjonalnych służb poradnictwa zawodowego i pośrednictwa pracy. Jednak tylko co dziesiąta zarejestrowana w pośredniaku osoba niepełnosprawna korzysta z poradnictwa zawodowego.
Niedawno opublikowano raport Prawa osób z niepełnosprawnością intelektualną, dostęp do edukacji i zatrudnienia. Wynika z niego, że z najważniejszych dla niepełnosprawnych form doradztwa – porad indywidualnych oraz badań testowych – skorzystało odpowiednio 7,6 proc. oraz 0,67 proc. ogółu zarejestrowanych.
Wiele z placówek służb zatrudnienia jest niedostosowanych do potrzeb niepełnosprawnych. Jednak główną przyczyną małego zainteresowania pośrednictwem pracy jest obawa, iż uzyskanie statusu bezrobotnego powoduje utratę renty socjalnej. – Takie same uprawnienia jak bezrobotni posiadają osoby poszukujące pracy – twierdzi Marek Kowalczyk z Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Warszawie. – Rejestracja w takiej formie nie zmusza niepełnosprawnych do rezygnacji z renty socjalnej – dodaje.
Spadek aktywności osób niepełnosprawnych odnotowują także stowarzyszenia. – Nasza organizacja liczy kilkuset członków, ale zdarza się, iż na spotkania, prelekcje, szkolenia przychodzi 20–30 osób – twierdzi Andrzej Szałach. – To skutki poprzednich lat, kiedy nauka była dla osób niepełnosprawnych niedostępna. Dziś brakuje chęci i siły – dodaje.

O czym musi pamiętać niepełnosprawny

• osoby z niepełnosprawnością mogą uzyskać zatrudnienie u każdego pracodawcy, nawet jeżeli nie zapewnia o­n warunków pracy chronionej (w przypadku uzyskania pozytywnej opinii Państwowej Inspekcji Pracy),
• jeżeli przychód niepełnosprawnego nie osiągną 130 proc. średniego wynagrodzenia (od grudnia 2005 r. 3051,50 zł), nie zawiesza się wypłaty renty inwalidzkiej,
• renta socjalna ulega zawieszeniu, gdy zarobki niepełnosprawnego przekroczą 30 proc. średniego wynagrodzenia, czyli 704,20 zł (od grudnia 2005 r.).

Program na papierze

Do podjęcia zatrudnienia przez osoby niepełnosprawne zachęca rządowy program Junior. Uczestnicy projektu mogą liczyć m.in. na określenie predyspozycji zawodowych oraz przygotowanie osoby niepełnosprawnej do współpracy z przyszłym pracodawcą. Zainteresowanie programem jest jednak małe. Nie wykorzystano wszystkich funduszy przeznaczonych na jego realizację.
Ogólnopolski program, ze względu na brak zainteresowania niepełnosprawnych, objął zaledwie kilkadziesiąt powiatów. – Junior ulegnie przekształceniom – twierdzi Jan Lach z Biura Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych. – Zostanie także zsynchronizowany z programem Pierwszy Biznes – dodaje. Główną przyczyną małego zainteresowania projektem była konieczność rejestracji w urzędach pracy. – By nie stracić renty, osoby niepełnosprawne rejestrowały się w urzędach jako poszukujący pracy – twierdzi Ludwik Mizera z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. – Obecnie również bezrobotni niepełnosprawni mogą brać udział w projekcie – dodaje.
O niepowodzeniach programu przesądziła także biurokracja. – Oczekiwanie na dofinansowanie i obieg dokumentacji trwały tak długo, iż pracodawcy zainteresowani projektem wycofali się – twierdzi Janusz Chałubiński, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Słupsku. – Poprosili o zdrowych, zarejestrowanych bezrobotnych – dodał.

Łukasz Guza


REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Średnia krajowa w 2024 roku szybko rośnie, jeszcze szybciej rosną wynagrodzenia freelancerów – w jednej grupie nawet o 50 procent, kto zarabia najwięcej

Kto poza programistami podbija stawki za zlecenia i umowy o dzieło, przebijając w tym względzie wynagrodzenia najlepiej zarabiających specjalistów na etacie? Choć zarobki freelancerów rosną szybko, to jednak nie we wszystkich kategoriach. Na dodatek pojawiło się zagrożenie oskładowania ZUS wszystkich umów, co znacznie je ograniczy.

Teraz materiały budowlane znów zaczną drożeć, skoro popyt na nie wciąż rośnie, podobnie jak koszty związane z uwolnieniem cen energii

Głównym impulsem do podwyżki cen materiałów budowlanych miało być uruchomienie programu dopłat do mieszkań – #naStart. Wiadomo już, że zostało ono przesunięte o co najmniej pół roku. Czy to oznacza, że korekta w dół  cen materiałów budowlanych jeszcze potrwa?

Dla kogo kredyt mieszkaniowy o stopie 0%, 0,5%, czy 1% od 2025 roku? Kredyt #naStart - nowy program dopłat do rat

W dniu 16 lipca 2024 r. opublikowana została nowa wersja projektu ustawy o kredycie mieszkaniowym #naStart. Ten nowy program dopłat do kredytów mieszkaniowych ma zastąpić od przyszłego roku bezpieczne kredyty 2% i rodzinne kredyty mieszkaniowe. Większa pomoc ma być zaadresowana do wieloosobowych gospodarstw domowych, w szczególności rodzin z dziećmi. Minister Rozwoju i Technologii (autor projektu) i rząd planują, że ta ustawa wejdzie w życie z dniem 15 stycznia 2025 r. Zasady udzielania kredytu #naStart a zwłaszcza przepisy określające wysokość dopłat są niezwykle skomplikowane. Przewidziane jest m.in. kryterium dochodowe i powierzchniowe.

Program #naStart odłożony na 2025 rok, czy teraz o mieszkanie będzie łatwiej lub trudniej. Co z cenami

Deweloperzy ze spokojem przyjęli informację, iż nowy rządowy program wsparcia dla nabywców mieszkań nie ruszy w lipcu. Przesunięcie dopłat na 2025 rok w ocenie większości nie zmieni planów firm deweloperskich. A czy wpłynie na podaż mieszkań i ich ceny?

REKLAMA

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

Często korzystasz z paczkomatów i automatów paczkowych, załóż rękawice przed dotknięciem urządzenia. Jakie zagrożenia dla zdrowia

Przy niektórych przyciskach i ekranach dotykowych automatów paczkowych, nazywanych popularnie paczkomatami – choć to nazwa zastrzeżona tylko dla jednej firmy – wykryto między innymi gronkowce i bakterie oportunistyczne. Te drugie mogą wywołać zakażenia przy osłabionym układzie odpornościowym oraz zatrucia pokarmowe.

Renta wdowia. Kiedy wejdzie w życie? Ministra podała termin, jest zmiana

Projekt wprowadzający rentę wdowią wróci już niedługo pod obrady Sejmu. Ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk przekazała, że ma się to wydarzyć jeszcze w lipcu. Podała też termin, kiedy w związku z tym ustawa o rencie wdowiej może ostatecznie wejść w życie.

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

REKLAMA

Lewiatan: Minimalne wynagrodzenie powiązane z sytuacją gospodarczą? Przedsiębiorcy postulują wyższy wzrost wynagrodzeń w budżetówce

W 2025 r. wzrośnie wynagrodzenie minimalne, a płace w budżetówce mogą być podwyższone więcej niż wynika to ze wstępnego stanowiska rządu – komentuje rezultaty ostatniego posiedzenia Rady Dialogu Społecznego prof. Jacek Męcina, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan.

Jak w 2024 r. przekazać darowiznę swojemu dziecku i uniknąć podatku? Zrób trzy rzeczy, a będziesz mógł spać spokojnie

Jak przekazać darowiznę swojemu dziecku i uniknąć podatku? Zrób trzy rzeczy, a będziesz mógł spać spokojnie. Darowizny w najbliższej rodzinie są co do zasady zwolnione od podatku, jednak czasami trzeba złożyć druk SD-Z2.

REKLAMA