REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Na co zwrócić uwagę w ubezpieczeniu cargo

REKLAMA

Istotą ubezpieczenia cargo jest kompensata strat powstałych w majątku ubezpieczającego w wyniku uszkodzenia towaru, jego ubytku lub utraty, będąca następstwem zdarzenia o charakterze losowym związanego z transportem towaru.

Przedmiot ubezpieczenia cargo może przy tym obejmować wszelkiego rodzaju towary podczas ich przewozu z miejsca nadania do miejsca przeznaczenia. Warto podkreślić, iż co do zasady ubezpieczenie cargo nie pokrywa innych rodzajów szkód, jak chociażby strat będących wynikiem opóźnień transportowych.

Zdefiniowanie ryzyk

Przed przystąpieniem do ubezpieczenia należy w pierwszej kolejności zdefiniować ryzyka, na jakie są lub mogą być narażone transportowane przez nas towary.
Zdefiniowane ryzyka powinny być następnie przeniesione do zakresu ubezpieczenia w treści umowy ubezpieczenia. Brak precyzji w tej kwestii może się okazać poważnym problemem przy późniejszym dochodzeniu należności od zakładu ubezpieczeniowego.
Dokładnego określenia wymaga również początek i koniec odpowiedzialności towarzystwa ubezpieczeniowego. Strony ubezpieczenia cargo mogą te terminy ustalić dowolnie, w zależności od potrzeb. Początkiem ubezpieczenia będzie z reguły chwila rozpoczęcia załadunku towaru na środek transportu, zaś końcem – chwila dostarczenia ładunku odbiorcy.

Ograniczenia i wyłączenia

Przy zawieraniu umowy ubezpieczenia należy również zwracać uwagę na klauzule dotyczące franszyzy (ograniczenie sumy odszkodowania w określonych warunkach) oraz udziału własnego, jako że są to narzędzia stosowane przy ubezpieczeniach cargo w szerokim zakresie.
Kolejną istotną kwestią są ograniczenia lub wyłączenia odpowiedzialności zakładu ubezpieczeń. Jako przykład można podać wyłączenie odpowiedzialności za szkody będące wynikiem niewłaściwego opakowania towaru lub jego załadunku czy też skażeń radioaktywnych. Należy pamiętać, aby lista tych ograniczeń nie obejmowała takich zdarzeń, na których ubezpieczeniu szczególnie nam zależy (do ich zdefiniowania posłuży, wspomniana wcześniej, lista naszych potrzeb). To dotyczy zarówno transportu krajowego, jak i międzynarodowego. Dodatkowo w przypadku międzynarodowych ubezpieczeń cargo powszechnie przyjęte jest stosowanie tzw. klauzul instytutowych, wypracowanych przez Instytut Ubezpieczycieli Londyńskich, jak również innych standardów uregulowanych w różnego rodzaju konwencjach lub międzynarodowych formułach.

Pomocni brokerzy

Przedstawione problemy są coraz częściej regulowane postanowieniami ogólnych warunków ubezpieczeń wydawanych przez zakłady ubezpieczeń i dołączanych do polis ubezpieczeniowych, przy ograniczonych możliwościach ingerowania w ich treść. Wskazane jest jednak, szczególnie w przypadku ubezpieczania dużych flot transportowych (dla wielu towarzystw będzie to już kilkanaście samochodów), negocjowanie indywidualnych umów ubezpieczenia, które wyłączą stosowanie ogólnych warunków ubezpieczeń.
Różnorodność ofert ubezpieczeniowych oraz z reguły brak odpowiedniego personelu powoduje, iż przedsiębiorcy niejednokrotnie dokonują wyboru zakładu ubezpieczeń bez szczegółowej analizy swoich potrzeb. Dlatego zachęcam do korzystania z pomocy brokerów ubezpieczeniowych, którzy po szczegółowych poznaniu potrzeb klienta są w stanie wybrać taki produkt, który te potrzeby będzie najlepiej zabezpieczał, zwłaszcza że za ich usługi zapłaci zakład ubezpieczeń.

Piotr Czublun, CMS Cameron McKenna


REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nadchodzi jawność wynagrodzeń. Komu pracodawca musi podać wysokość twoich zarobków

Europejska dyrektywa o jawności wynagrodzeń powinna być wdrożona przez państwa członkowskie do 2026 roku. Oznacza to, że Polsce już został praktycznie rok na zastosowanie się do tej dyrektywy. Na początek wynagrodzenia powinny być jawne w ogłoszeniach rekrutacyjnych.

Bardzo trudny QUIZ z geografii. Pytamy o mało znane miejsca. Polegniesz już na 3. pytaniu?
W tym quizie zadajemy Wam pytania dotyczące geografii. Pytamy o miejsca mało znane, które znają tylko prawdziwi znawcy i koneserzy tej dziedziny nauki. Odpowiesz na wszystkie pytania? Nawet, jeśli czegoś nie wiesz, spróbuj. Zawsze można się przecież czegoś dowiedzieć.
Aktywnie w żłobku: Wiadomo, kiedy ZUS wypłaci pierwsze świadczenia za październik

ZUS poinformował, że pierwsze wypłaty świadczenia Aktywnie w żłobku znajdą się na rachunkach żłobków, klubów dziecięcych i dziennych opiekunów 29 listopada 2024 r. W tym dniu ZUS przekaże na rachunki tych placówek świadczenie za październik. Placówki powinny wprowadzać dane do rejestrów żłobków (tzw. RKZ-5) do 5 dnia roboczego danego miesiąca za miesiąc poprzedni.

Sejm: Ochrona praw zwierząt a ingerencja w gospodarkę narodową

Sejm: Ochrona praw zwierząt a ingerencja w gospodarkę narodową. W piątek 22 listopada 2024 r. odbyło się pierwsze czytanie obywatelskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o ochronie zwierząt oraz zmianie niektórych innych ustaw.

REKLAMA

Nowy obowiązek: Tysiące firm w Polsce złoży raport ESG za 2024 r. Sejm znowelizował przepisy

21 listopada Sejm przyjął nowelizację ustawy dot. obowiązków sprawozdawczych w zakresie zrównoważonego rozwoju. Obowiązek złożenia raportu ESG za 2024 r. obejmie ponad 3 tysiące firm w Polsce. W kolejnych latach regulacje obejmą szerszą grupę – w 2026 r. także małe i średnie przedsiębiorstwa notowane na rynkach regulowanych.

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm. Interweniuje u premiera Donalda Tuska i marszałka Sejmu Szymona Hołowni.

Pierwszy urlop wypoczynkowy. Jak ustalić prawo do urlopu i jego wymiar?

W pierwszym roku swojej pierwszej w życiu pracy pracownik ma prawo do urlopu wypoczynkowego. Jednak zasady ustalania prawa do urlopu i jego wymiar nie są takie same jak pracowników z dłuższym stażem pracy.

Tylko do 30 listopada 2024 r. można składać wnioski o dodatkowe wsparcie na uczniów do 24 roku życia 150 lub 300 zł. Jest jeden wyjątek

Zakład Ubezpieczeń Społecznych do 30 listopada 2024 r. przyjmuje wnioski o świadczenie z programu "Dobry start" (150 lub 300 zł). Jest jednak jeden wyjątek, w którym wniosek o dodatkowe pieniądze można złożyć później. Jaki?

REKLAMA

Czy 24 listopada to niedziela handlowa?

Czy 24 listopada to niedziela handlowa? Czy w najbliższą niedzielę zrobimy zakupy? 

Śródmiejska strefa płatnego parkowania nie tylko w dużych miastach! Posłowie mają plan. [Projekt ustawy]

Śródmiejska strefa płatnego parkowania nie tylko w dużych miastach! Posłowie mają plan. Projekt nowelizacji ustawy o drogach publicznych zakłada, że nie tylko miasta powyżej 100 tys. mieszkańców będą mogły ustanawiać śródmiejskie strefy parkowania.

REKLAMA