REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Umowa o świadczenie usług a świadczenia zdrowotne

REKLAMA

W Kodeksie cywilnym nie ma umowy, która w sposób szczególny odnosiłaby się do świadczeń zdrowotnych. Nasuwa się zatem pytanie, na podstawie jakiej umowy świadczenia te są i powinny być realizowane.
Wyjaśnienie tej wątpliwości ma o tyle praktyczne znaczenie, że od sprecyzowania rodzaju umowy zależą w danym przypadku konsekwencje prawne jej realizacji, m.in. co do odpowiedzialności za należyte wykonanie świadczenia przez lekarza.

Umowa zlecenia czy umowa o dzieło?

Świadczenie zdrowotne to niewątpliwie usługa. Dwa podstawowe kontrakty usługowe to umowa zlecenia i umowa o dzieło. Która z tych dwóch umów bardziej odpowiada specyfice świadczeń zdrowotnych?
Za bardziej właściwą należy uznać umowę zlecenia. Wniosek taki płynie stąd, że umowa zlecenia to kontrakt starannego działania. Przy realizacji świadczenia zdrowotnego liczy się zaś przede wszystkim należyta, najwyższa staranność w leczeniu pacjenta.
Lekarz nie może zobowiązać się do tego, że na pewno pacjenta wyleczy, tzn. że pacjent całkowicie wyzdrowieje. Podjęcie się leczenia jakiejś osoby oznacza natomiast, że lekarz zobowiązuje się dołożyć wszelkich starań, aby nie doszło do żądnych zaniedbań, sprzecznych z zasadami sztuki medycznej, a tym bardziej do wyrządzenia pacjentowi szkody na zdrowiu.
Przy korzystaniu z formuły zlecenia pamiętać jednak należy, że zlecenia w ścisłym tego słowa znaczeniu to zobowiązania do działań formalnoprawnych (por. art. 734 k.c.). Umowa o świadczenie zdrowotne to zatem jeden z przypadków szerszej kategorii umów o świadczenie usług, do których ustawodawca nakazuje stosować odpowiednio przepisy o zleceniu (por. art. 750 k.c.).
Czy wobec tego formuła umowy o dzieło w przypadku realizacji świadczeń zdrowotnych jest w ogóle nieprzydatna? Taki wniosek byłby zbyt daleko idący.
Zestawienie rodzajowe świadczeń zdrowotnych z art. 3 ustawy o zakładach opieki zdrowotnej wskazuje, że niektórym z tych świadczeń można przypisać charakter dzieła, czyli działalności rezultatu. Dotyczy to np. porad lekarskich czy opiniowania o stanie zdrowia pacjenta. Pacjentowi nie chodzi w takich sytuacjach wyłącznie o wykazanie przez lekarza należytej staranności, ale również o realizację przedmiotu zamówienia, np. o udzielenie konkretnej porady, co nie niweczy obowiązku wykonania takiego „zdrowotnego” dzieła z należytą starannością, bez narażania na szwank zdrowia pacjenta.

WARTO ZAPAMIĘTAĆ
Umowy o kompleksowe świadczenia zdrowotne (obejmujące łącznie wiele różnych świadczeń) mogą mieć charakter swego rodzaju umów nienazwanych, do których znajdą zastosowanie zasady właściwe zarówno dla umów zlecenia, jak i dla umów o dzieło.


W takiej sytuacji działanie lekarza będzie oceniane według zasad zleceniowych, odnośnie zaś do świadczeń będących dziełami – według zasad właściwych dla umowy o dzieło (por. art. 627 i nast. k.c.). Przykładem może być umowa o stałą opiekę nad przewlekle chorym pacjentem, której realizacja będzie polegała także na udzielaniu konsultacji, przeprowadzaniu okresowych badań i wykonywaniu w razie potrzeby odpowiednich zabiegów.
Ustne umowy o świadczenia zdrowotne
Dodatkowy problem z klasyfikacją umów o świadczenia zdrowotne jest związany z tym, że bardzo często są o­ne zawierane ustnie, bez spisywania postanowień precyzujących ich treść.
Poszczególne podmioty świadczące te usługi, w tym prowadzący indywidualną praktykę lekarze różnych specjalności, oferują swoje usługi na obowiązujących wszystkich pacjentów zasadach, np. co do godzin przyjęć czy stawek wynagrodzeń za świadczenia, wobec czego indywidualne ustalanie warunków umownych jest najczęściej niecelowe. Umowa zawiązuje się więc w sposób dorozumiany – przez zgłoszenie się pacjenta do podmiotu świadczącego usługi zdrowotne i podjęcie się przez ten podmiot, czyli w praktyce przez określonego lekarza lub lekarzy, realizacji danego świadczenia.
Zarówno umowy o świadczenie usług (zleceniowe), jak i umowy o dzieło, nie muszą być, pod rygorem nieważności, zawierane na piśmie. Począwszy od 25 września 2003 r. (na mocy nowelizacji Kodeksu cywilnego z 14 lutego 2003 r. – Dz.U. Nr 49, poz. 408), zniesiony został ponadto wymóg zawierania na piśmie dla celów dowodowych umów o wartości świadczenia przekraczającej kwotę dwóch tysięcy złotych.
Niezależnie od tego, czy umowa o świadczenie zdrowotne została zawarta na piśmie czy tylko ustnie (w sposób dorozumiany), ocena jej charakteru prawnego zależy od przedmiotu objętych nią świadczeń (por. uwagi wyżej). O charakterze tym nie decyduje zatem nazwa umowy (np. określenie jej jako umowy o dzieło, mimo że de facto ma o­na charakter zleceniowy).

WARTO ZAPAMIĘTAĆ
Spisanie umowy jest o tyle korzystne, że posiada o­no walor dowodowy. Łatwiej dzięki temu ustalić, jakie świadczenia zdrowotne miały być w danym przypadku realizowane – oczywiście, jeśli konieczność ich udzielenia nie wynika z oceny stanu zdrowia pacjenta.


Jaka jest odpowiedzialność umowna?

Ze względu na to, że umowy o świadczenia zdrowotne z reguły nie są zawierane na piśmie, dla ustalenia zasad odpowiedzialności za realizację tych świadczeń należy sięgnąć do odpowiednich, ogólnych reguł ustawowych (kodeksowych). Po pierwsze, uzupełniająco należałoby zastosować przepisy regulujące roszczenia w związku z nienależytym wykonaniem odpowiednio umowy zlecenia lub umowy o dzieło – w zależności od tego, z jakim rodzajem świadczenia mamy w danym przypadku do czynienia. Na przykład dotyczy to kwestii przedawnienia roszczeń czy możliwości żądania usunięcia wad nienależycie wykonanego świadczenia (dzieła) zdrowotnego, np. o charakterze zabiegowym (por. art. 637 k.c.).
Po drugie, jeśli dana kwestia nie jest uregulowana w przepisach dotyczących umów zlecenia lub umów o dzieło, należy zastosować ogólne zasady odpowiedzialności kontraktowej (por. art. 471 i nast. k.c.).
Z zasad tych wynika m.in., że podmiot podejmujący się realizacji świadczenia odpowiada za działania osób, którym wykonanie zobowiązania powierza, jak za swoje własne działania (por. art. 474 k.c.). Dotyczy to np. zatrudniania na podstawie umowy zlecenia lekarzy przez zakład opieki zdrowotnej. W sensie formalnym umowa o świadczenie zdrowotne na rzecz pacjenta zakładu jest zawierana i realizowana przez ten właśnie zakład, który korzysta z fachowej pomocy zatrudnionych na podstawie umowy zlecenia lekarzy.
Warto poza tym zasygnalizować, że zamiast odpowiedzialności kontraktowej może być zastosowana przez osobę poszkodowaną (pacjenta) odpowiedzialność deliktowa (z tytułu czynów niedozwolonych – por. art. 415 i nast. k.c.), jeśli wyrządzenie szkody na zdrowiu pacjenta można połączyć z nienależytą realizacją świadczenia zdrowotnego i jeśli z treści umowy nie wynika ograniczenie w tym zakresie.

Podstawy prawne
• ustawa z 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny – Dz.U. Nr 16, poz. 93; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 172, poz. 1438
• ustawa z 30 sierpnia 1991 r. o zakładach opieki zdrowotnej – Dz.U. Nr 91, poz. 408; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 169, poz. 1420

Rafał Golat

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Szokujące dane dotyczące prywatnych gabinetów stomatologicznych w Polsce. Nie do uwierzenia!

Kogo na to nie stać, ma w ustach ruinę, kto ma pieniądze, wydaje majątek w prywatnym gabinecie, gdzie ceny zwalają z nóg. Tak wygląda u nas leczenie zębów. W ubiegłym roku ceny usług stomatologicznych zwiększyły się średnio o blisko 9 procent rok do roku. Jak wynika z analiz Głównego Urzędu Statystycznego ceny tych usług w Polsce rosną znacznie szybciej niż średnia w Unii Europejskiej! Dla części ekspertów to szokująca informacja. 

Czy komornik może wejść na konto Revolut? Zmiany na horyzoncie

Czy komornik może wejść na konto w aplikacji Revolut? Czy popularna platforma fintechowa będzie włączona do systemu Ognivo? Przed nami wydarzenie, które może być początkiem końca dobrych czasów dla polskich dłużników.

Zmiana czasu z zimowego na letni w 2025 r. Kiedy przestawiamy zegarki?

Zmiana czasu z zimowego na letni w 2025 r. Kiedy przestawiamy zegarki z czasu zimowego na letni w 2025 r.? Kiedy zmiana czasu z letniego na zimowy w 2025 r.? Co ze zmianą czasu w 2026 r.? Kiedy przestaniemy przestawiać zegarki?

Wejdą nawet w nocy, bez zapowiedzi i dokonają kontroli: dotyczy milionów Polaków

Takie działanie jest zgodne z prawem. Mogą wejść nawet w nocy, w zasadzie o każdej porze, też w dzień, bez zapowiedzi i mogą dokonać szczegółowej kontroli. Dotyczy to milionów Polaków, czy jest się o co obawiać?

REKLAMA

Zasiłek pielęgnacyjny 2026 r.

Zasiłek pielęgnacyjny 2026 r. Ile wynosi zasiłek pielęgnacyjny w 2025 r.? Ile wyniesie zasiłek pielęgnacyjny w 2026 r.? Kto może wystąpić o zasiłek pielęgnacyjny? Komu przysługuje? Kiedy złożyć wniosek o zasiłek pielęgnacyjny? Czy można pobierać równolegle zasiłek pielęgnacyjny i dodatek pielęgnacyjny?

Można dostać nawet kilkaset złotych więcej dodatku do tegorocznej emerytury. Wystarczy zrobić tę jedną rzecz

Jak kania dżdżu wypatrują seniorzy tegorocznej trzynastki i czternastki, które zasilą ich chude zazwyczaj portfele. Te dwie ekstraemerytury mogą być wyższe. Wystarczy tylko złożyć odpowiedni wniosek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. 

Czy 02.02.2025 r. to niedziela handlowa, handel bez zakazu, zakupy w Lidlu i Biedronce, w galeriach, wszystkie sklepy otwarte czy tylko Żabka

Mamy dziś pierwszą niedzielę lutego. Poprzednia była niedzielą handlową, a jak jest dziś - czy to niedziela handlowa, z możliwością zrobienia zakupów w Lidlu, Biedronce i innych dużych sklepach sieciowych? Czy warto udać się do galerii handlowej na zakupy bo nie obowiązuje dziś zakaz handlu. Takie pytania wciąż są aktualne w większość niedziel w roku. Jak jest dziś, 2 lutego 2025 roku.

Skarbówka prześwietli miliony Polaków. Dobiera się do skóry sprzedającym w internecie. Ruszyły gigantyczne kontrole i kary

Nikt się nie ukryje, nikt się nie wywinie. Skarbówka prześwietla właścicieli lokali i mieszkań oferowanych na popularnych portalach, takich jak Booking.com oraz Airbnb. Jak się okazuje, nie wszyscy, którzy zarabiają na krótkoterminowym najmie chcą się dzielić zyskiem z fiskusem. Na baczność muszą się mieć także handlujący w internecie. Ich też skarbówka bierze pod lupę.  

REKLAMA

Kobiety mogą kończyć pracę godzinę wcześniej lub zaczynać godzinę później. Wystarczy złożenie pracodawcy oświadczenia [WZÓR]. Za odmowę – nawet 30 tys. zł grzywny dla pracodawcy

Kobiety karmiące swoje dziecko piersią – mają prawo do dwóch dodatkowych półgodzinnych (lub odpowiednio - 45-minutowych) przerw w pracy. Na wniosek pracownicy – przerwy te mogą być wykorzystywane łącznie, co w praktyce oznacza, że kobieta może kończyć pracę godzinę (lub odpowiednio – półtorej godziny) wcześniej lub zaczynać ją godzinę (lub odpowiednio – półtorej godziny) później. Pracodawca nie ma przy tym prawa wymagać od pracownicy przedstawienia zaświadczenia lekarskiego potwierdzającego fakt karmienia piersią, a za odmowę udzielania jej ww. przerw – grozi mu nawet 30 tys. zł grzywny.

KE: prawo nie pozwala na zwolnienie Polski z wdrażania paktu migracyjnego UE. Duża liczba uchodźców z Ukrainy może zmniejszyć składki solidarnościowe

Po przyjęciu w maju 2024 r. przepisów składających się na pakt o migracji i azylu premier Polski Donald Tusk i Komisarz Unii Europejskiej do Spraw Wewnętrznych Ylva Johansson zapowiedzieli, że biorąc pod uwagę, że Polska przyjęła miliony Ukraińców w związku z wojną na Ukrainie, będzie zwolniona częściowo lub całkowicie z udziału w pakcie. W dniu 17 stycznia 2025 r. komisarz Magnusa Brunnera w imieniu Komisji Europejskiej odpowiedział polskiemu europosłowi, że zgodnie z prawem UE nie ma prawnych możliwości zwolnienia Polski z wdrażania jakichkolwiek części paktu. Jednak wskazał też, że jednym z czynników decydujących o tym, czy państwo członkowskie znajduje się pod presją migracyjną, czy też zmaga się z trudną sytuacją migracyjną, jest liczba osób korzystających z tymczasowej ochrony w danym państwie członkowskim. Pozwala to na całkowite lub częściowe zmniejszenie składek solidarnościowych.

REKLAMA