REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Umowa o świadczenie usług a świadczenia zdrowotne

REKLAMA

W Kodeksie cywilnym nie ma umowy, która w sposób szczególny odnosiłaby się do świadczeń zdrowotnych. Nasuwa się zatem pytanie, na podstawie jakiej umowy świadczenia te są i powinny być realizowane.
Wyjaśnienie tej wątpliwości ma o tyle praktyczne znaczenie, że od sprecyzowania rodzaju umowy zależą w danym przypadku konsekwencje prawne jej realizacji, m.in. co do odpowiedzialności za należyte wykonanie świadczenia przez lekarza.

Umowa zlecenia czy umowa o dzieło?

Świadczenie zdrowotne to niewątpliwie usługa. Dwa podstawowe kontrakty usługowe to umowa zlecenia i umowa o dzieło. Która z tych dwóch umów bardziej odpowiada specyfice świadczeń zdrowotnych?
Za bardziej właściwą należy uznać umowę zlecenia. Wniosek taki płynie stąd, że umowa zlecenia to kontrakt starannego działania. Przy realizacji świadczenia zdrowotnego liczy się zaś przede wszystkim należyta, najwyższa staranność w leczeniu pacjenta.
Lekarz nie może zobowiązać się do tego, że na pewno pacjenta wyleczy, tzn. że pacjent całkowicie wyzdrowieje. Podjęcie się leczenia jakiejś osoby oznacza natomiast, że lekarz zobowiązuje się dołożyć wszelkich starań, aby nie doszło do żądnych zaniedbań, sprzecznych z zasadami sztuki medycznej, a tym bardziej do wyrządzenia pacjentowi szkody na zdrowiu.
Przy korzystaniu z formuły zlecenia pamiętać jednak należy, że zlecenia w ścisłym tego słowa znaczeniu to zobowiązania do działań formalnoprawnych (por. art. 734 k.c.). Umowa o świadczenie zdrowotne to zatem jeden z przypadków szerszej kategorii umów o świadczenie usług, do których ustawodawca nakazuje stosować odpowiednio przepisy o zleceniu (por. art. 750 k.c.).
Czy wobec tego formuła umowy o dzieło w przypadku realizacji świadczeń zdrowotnych jest w ogóle nieprzydatna? Taki wniosek byłby zbyt daleko idący.
Zestawienie rodzajowe świadczeń zdrowotnych z art. 3 ustawy o zakładach opieki zdrowotnej wskazuje, że niektórym z tych świadczeń można przypisać charakter dzieła, czyli działalności rezultatu. Dotyczy to np. porad lekarskich czy opiniowania o stanie zdrowia pacjenta. Pacjentowi nie chodzi w takich sytuacjach wyłącznie o wykazanie przez lekarza należytej staranności, ale również o realizację przedmiotu zamówienia, np. o udzielenie konkretnej porady, co nie niweczy obowiązku wykonania takiego „zdrowotnego” dzieła z należytą starannością, bez narażania na szwank zdrowia pacjenta.

WARTO ZAPAMIĘTAĆ
Umowy o kompleksowe świadczenia zdrowotne (obejmujące łącznie wiele różnych świadczeń) mogą mieć charakter swego rodzaju umów nienazwanych, do których znajdą zastosowanie zasady właściwe zarówno dla umów zlecenia, jak i dla umów o dzieło.


W takiej sytuacji działanie lekarza będzie oceniane według zasad zleceniowych, odnośnie zaś do świadczeń będących dziełami – według zasad właściwych dla umowy o dzieło (por. art. 627 i nast. k.c.). Przykładem może być umowa o stałą opiekę nad przewlekle chorym pacjentem, której realizacja będzie polegała także na udzielaniu konsultacji, przeprowadzaniu okresowych badań i wykonywaniu w razie potrzeby odpowiednich zabiegów.
Ustne umowy o świadczenia zdrowotne
Dodatkowy problem z klasyfikacją umów o świadczenia zdrowotne jest związany z tym, że bardzo często są o­ne zawierane ustnie, bez spisywania postanowień precyzujących ich treść.
Poszczególne podmioty świadczące te usługi, w tym prowadzący indywidualną praktykę lekarze różnych specjalności, oferują swoje usługi na obowiązujących wszystkich pacjentów zasadach, np. co do godzin przyjęć czy stawek wynagrodzeń za świadczenia, wobec czego indywidualne ustalanie warunków umownych jest najczęściej niecelowe. Umowa zawiązuje się więc w sposób dorozumiany – przez zgłoszenie się pacjenta do podmiotu świadczącego usługi zdrowotne i podjęcie się przez ten podmiot, czyli w praktyce przez określonego lekarza lub lekarzy, realizacji danego świadczenia.
Zarówno umowy o świadczenie usług (zleceniowe), jak i umowy o dzieło, nie muszą być, pod rygorem nieważności, zawierane na piśmie. Począwszy od 25 września 2003 r. (na mocy nowelizacji Kodeksu cywilnego z 14 lutego 2003 r. – Dz.U. Nr 49, poz. 408), zniesiony został ponadto wymóg zawierania na piśmie dla celów dowodowych umów o wartości świadczenia przekraczającej kwotę dwóch tysięcy złotych.
Niezależnie od tego, czy umowa o świadczenie zdrowotne została zawarta na piśmie czy tylko ustnie (w sposób dorozumiany), ocena jej charakteru prawnego zależy od przedmiotu objętych nią świadczeń (por. uwagi wyżej). O charakterze tym nie decyduje zatem nazwa umowy (np. określenie jej jako umowy o dzieło, mimo że de facto ma o­na charakter zleceniowy).

WARTO ZAPAMIĘTAĆ
Spisanie umowy jest o tyle korzystne, że posiada o­no walor dowodowy. Łatwiej dzięki temu ustalić, jakie świadczenia zdrowotne miały być w danym przypadku realizowane – oczywiście, jeśli konieczność ich udzielenia nie wynika z oceny stanu zdrowia pacjenta.


Jaka jest odpowiedzialność umowna?

Ze względu na to, że umowy o świadczenia zdrowotne z reguły nie są zawierane na piśmie, dla ustalenia zasad odpowiedzialności za realizację tych świadczeń należy sięgnąć do odpowiednich, ogólnych reguł ustawowych (kodeksowych). Po pierwsze, uzupełniająco należałoby zastosować przepisy regulujące roszczenia w związku z nienależytym wykonaniem odpowiednio umowy zlecenia lub umowy o dzieło – w zależności od tego, z jakim rodzajem świadczenia mamy w danym przypadku do czynienia. Na przykład dotyczy to kwestii przedawnienia roszczeń czy możliwości żądania usunięcia wad nienależycie wykonanego świadczenia (dzieła) zdrowotnego, np. o charakterze zabiegowym (por. art. 637 k.c.).
Po drugie, jeśli dana kwestia nie jest uregulowana w przepisach dotyczących umów zlecenia lub umów o dzieło, należy zastosować ogólne zasady odpowiedzialności kontraktowej (por. art. 471 i nast. k.c.).
Z zasad tych wynika m.in., że podmiot podejmujący się realizacji świadczenia odpowiada za działania osób, którym wykonanie zobowiązania powierza, jak za swoje własne działania (por. art. 474 k.c.). Dotyczy to np. zatrudniania na podstawie umowy zlecenia lekarzy przez zakład opieki zdrowotnej. W sensie formalnym umowa o świadczenie zdrowotne na rzecz pacjenta zakładu jest zawierana i realizowana przez ten właśnie zakład, który korzysta z fachowej pomocy zatrudnionych na podstawie umowy zlecenia lekarzy.
Warto poza tym zasygnalizować, że zamiast odpowiedzialności kontraktowej może być zastosowana przez osobę poszkodowaną (pacjenta) odpowiedzialność deliktowa (z tytułu czynów niedozwolonych – por. art. 415 i nast. k.c.), jeśli wyrządzenie szkody na zdrowiu pacjenta można połączyć z nienależytą realizacją świadczenia zdrowotnego i jeśli z treści umowy nie wynika ograniczenie w tym zakresie.

Podstawy prawne
• ustawa z 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny – Dz.U. Nr 16, poz. 93; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 172, poz. 1438
• ustawa z 30 sierpnia 1991 r. o zakładach opieki zdrowotnej – Dz.U. Nr 91, poz. 408; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 169, poz. 1420

Rafał Golat

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Średnia krajowa w 2024 roku szybko rośnie, jeszcze szybciej rosną wynagrodzenia freelancerów – w jednej grupie nawet o 50 procent, kto zarabia najwięcej

Kto poza programistami podbija stawki za zlecenia i umowy o dzieło, przebijając w tym względzie wynagrodzenia najlepiej zarabiających specjalistów na etacie? Choć zarobki freelancerów rosną szybko, to jednak nie we wszystkich kategoriach. Na dodatek pojawiło się zagrożenie oskładowania ZUS wszystkich umów, co znacznie je ograniczy.

Teraz materiały budowlane znów zaczną drożeć, skoro popyt na nie wciąż rośnie, podobnie jak koszty związane z uwolnieniem cen energii

Głównym impulsem do podwyżki cen materiałów budowlanych miało być uruchomienie programu dopłat do mieszkań – #naStart. Wiadomo już, że zostało ono przesunięte o co najmniej pół roku. Czy to oznacza, że korekta w dół  cen materiałów budowlanych jeszcze potrwa?

Kredyt mieszkaniowy o stopie 0%, 0,5%, czy 1% od 2025 roku. Dla kogo? Kredyt #naStart - nowy, skomplikowany program dopłat do rat

W dniu 16 lipca 2024 r. opublikowana została nowa wersja projektu ustawy o kredycie mieszkaniowym #naStart. Ten nowy program dopłat do kredytów mieszkaniowych ma zastąpić od przyszłego roku bezpieczne kredyty 2% i rodzinne kredyty mieszkaniowe. Większa pomoc ma być zaadresowana do wieloosobowych gospodarstw domowych, w szczególności rodzin z dziećmi. Minister Rozwoju i Technologii (autor projektu) i rząd planują, że ta ustawa wejdzie w życie z dniem 15 stycznia 2025 r. Zasady udzielania kredytu #naStart a zwłaszcza przepisy określające wysokość dopłat są niezwykle skomplikowane. Przewidziane jest m.in. kryterium dochodowe i powierzchniowe.

Program #naStart odłożony na 2025 rok, czy teraz o mieszkanie będzie łatwiej lub trudniej. Co z cenami

Deweloperzy ze spokojem przyjęli informację, iż nowy rządowy program wsparcia dla nabywców mieszkań nie ruszy w lipcu. Przesunięcie dopłat na 2025 rok w ocenie większości nie zmieni planów firm deweloperskich. A czy wpłynie na podaż mieszkań i ich ceny?

REKLAMA

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

Często korzystasz z paczkomatów i automatów paczkowych, załóż rękawice przed dotknięciem urządzenia. Jakie zagrożenia dla zdrowia

Przy niektórych przyciskach i ekranach dotykowych automatów paczkowych, nazywanych popularnie paczkomatami – choć to nazwa zastrzeżona tylko dla jednej firmy – wykryto między innymi gronkowce i bakterie oportunistyczne. Te drugie mogą wywołać zakażenia przy osłabionym układzie odpornościowym oraz zatrucia pokarmowe.

Renta wdowia. Kiedy wejdzie w życie? Ministra podała termin, jest zmiana

Projekt wprowadzający rentę wdowią wróci już niedługo pod obrady Sejmu. Ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk przekazała, że ma się to wydarzyć jeszcze w lipcu. Podała też termin, kiedy w związku z tym ustawa o rencie wdowiej może ostatecznie wejść w życie.

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

REKLAMA

Lewiatan: Minimalne wynagrodzenie powiązane z sytuacją gospodarczą? Przedsiębiorcy postulują wyższy wzrost wynagrodzeń w budżetówce

W 2025 r. wzrośnie wynagrodzenie minimalne, a płace w budżetówce mogą być podwyższone więcej niż wynika to ze wstępnego stanowiska rządu – komentuje rezultaty ostatniego posiedzenia Rady Dialogu Społecznego prof. Jacek Męcina, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan.

Jak przekazać darowiznę swojemu dziecku i uniknąć podatku? W 2024 r. zrób te trzy rzeczy, a będziesz mógł spać spokojnie

Jak przekazać darowiznę swojemu dziecku i uniknąć podatku? Zrób trzy rzeczy, a będziesz mógł spać spokojnie. Darowizny w najbliższej rodzinie są co do zasady zwolnione od podatku, jednak czasami trzeba złożyć druk SD-Z2.

REKLAMA