Później na emeryturę

Niemal wszyscy nasi sąsiedzi podnoszą wiek emerytalny i likwidują prawo do wcześniejszych emerytur. To odpowiedź na starzenie się społeczeństwa. Polska, jak dotychczas, podąża w odwrotnym kierunku.
Najnowsze raporty Banku Światowego „Sustainability of pension System in the UE8” i raport OECD „Pension at glance 2005” wskazują, że na całym świecie odbywa się proces dostosowywania wieku emerytalnego do wyzwań współczesności – wydłużającego się życia, starzejącego społeczeństwa, malejącego przyrostu naturalnego i bankrutującej idei państwa opiekuńczego.

Belg i Niemiec dłużej

W ubiegłym tygodniu strajki sparaliżowały Belgię, która od 2002 r. podnosi wiek emerytalny kobiet. Wynosił o­n 62 lata, a docelowo w 2009 r. ma wynieść 65 lat.
Niemal wszystkie kraje starej Unii mają już jednak zrównany lub są w trakcie zrównywania wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn. Prawie we wszystkich z nich (poza Austrią) wynosi o­n 65 lat dla obojga płci. Najdłużej pracują Irlandczycy (do 66 lat). Wyjątkiem jest Francja. Tam wiek emerytalny dla obojga płci wynosi 60 lat. Jednak także tam próbuje się go podnieść. Póki co blokują to niezwykle silne związki zawodowe. Jak pisał w ubiegłym tygodniu „Financial Times”, także powstający rząd Niemiec rozważa podniesienie wieku emerytalnego z 65 do 67 lat.
Co ciekawe, niecierpiące na kryzys demograficzny USA są w trakcie wydłużania wieku emerytalnego – z 65 do 67 lat.

Nowa Unia się reformuje

Wszystkie kraje nowej Unii (poza Polską) podnoszą wiek emerytalny. Słowacy robią to do 2014 r. corocznie o 9 miesięcy. Teraz wynosi o­n 60,75 lat dla mężczyzn, ale w przyszłym roku osiągnie już docelowy poziom 62 lat. Dla kobiet, w zależności od liczby dzieci, obecnie waha się od 53,75 do 57,75 lat. Wyniesie 62 lata.
Także Czesi podnoszą wiek emerytalny (o 4 miesiące rocznie). W 2013 r. wyniesie o­n 63 lata dla bezdzietnych kobiet, 59-62 dla tych, które wychowały dzieci (w zależności do ich liczby) i 63 lata dla mężczyzn. Również Węgrzy postępują tak samo. W tym roku wiek emerytalny wzrósł do 60 lat, w 2007 r. 61 lat, a do końca 2009 r. 62 lata.
W 2009 r. proces podnoszenia tego wieku zakończą Łotysze (wyniesie 62 lata), a już w 2006 r. Litwini (wiek emerytalny kobiet wzrośnie do 60 lat). Estonki będą pracować od 2014 r. do 63 roku życia. Ich wiek emerytalny wzrasta każdego roku o pół roku. Bułgarzy, podnosząc wiek emerytalny i likwidując przywileje, pozwalają osobom z brakującym stażem płacić za niego z własnej kieszeni.
Osoby przechodzące w Polsce na emerytury są młode. W ub.r. mężczyźni mieli średnio 58,7 lat, kobiety 56 lat. To najniższy wiek w UE i OECD. Mamy też najwyższy wskaźnik bezrobocia. Podobnie (też najgorzej) jest ze wskaźnikiem aktywności osób starszych (55-64 lata). Wynosi o­n 26,2 proc. (średnia dla UE ponad 40 proc.). – Pobieranie przez młodych emerytów łatwo dostępnych świadczeń powoduje określone koszty, obciążające pracujących. Przez to są o­ni drodzy i pracodawcy nie chcą ich zatrudniać – podkreśla prof. Marek Góra.
Na tak niską aktywność zawodową nakłada się też problem starzejącego się społeczeństwa. Od 2001 r. więcej Polaków umiera niż się rodzi.
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Zmiany wymusi demografia

Ubiegłoroczna propozycja zawarta w planie Hausnera, przewidująca stopniowe podnoszenie wieku emerytalnego kobiet, wywołała ogromny opór. Rząd się z niej wycofał i sprawa ucichła. Ponadto po lipcowej awanturze pod Sejmem stworzono nie tylko odrębny system emerytalny dla górników, ale też wydłużono możliwość przechodzenia na emeryturę pozostałym pracownikom. – Kontynuowanie polityki ułatwiania odejścia z rynku pracy osobom stosunkowo młodym nie pozwoli na poprawę sytuacji na rynku pracy – podkreśla ekspert rynku pracy Michał Boni.
Nie uda się uniknąć wydłużenia aktywności zawodowej Polaków. Jeśli zmiany te nie zostaną wprowadzone wcześniej i z odpowiednim przygotowaniem, to wymusi je demografia i bankrutujący system ubezpieczeń społecznych. Wtedy nie tylko znikną przywileje, ale będą też obniżane już wypłacane świadczenia.

Bartosz Marczuk

OPINIA
Emilia Skrok, ekspert Banku Światowego
Polska jako jedyny kraj nowej Unii nie podnosi wieku emerytalnego i nie dąży, aby był o­n równy dla obojga płci. A trzeba podkreślić, że podejmowane przez naszych sąsiadów działania są nie tylko korzystne z punktu widzenia wypłacalności systemu ubezpieczeń, ale także dla osób, które w przyszłości będą korzystać ze świadczeń. Zależność ta działa szczególnie w polskim systemie. Wysokość świadczenia będzie zależeć od wysokości zgromadzonego kapitału i tego, ile statystycznie lat pozostanie do przeżycia osobie przechodzącej na emeryturę. Jeśli skorzysta o­na ze świadczenia później, to wyższy kapitał zostanie podzielony przez mniejszą liczbę lat. Emerytura będzie więc wyższa. Biorąc pod uwagę starzejące się polskie społeczeństwo i wypłacalność systemu w przyszłości, pytanie, które trzeba sobie zadać nie brzmi, czy wydłużać wiek emerytalny. o­no brzmi, kiedy to robić. Moim zdaniem, im szybciej, tym lepiej.


Infor.pl
Osoby z niepełnosprawnościami czekają na ustawę o asystencji osobistej. Co mówi pełnomocnik rządu ds. osób z niepełnosprawnościami?
17 lip 2024

Osoby z niepełnosprawnościami czekają na ustawowe uregulowanie asystencji osobistej. Łukasz Krasoń, pełnomocnik rządu ds. osób z niepełnosprawnościami, przekazał, że projekt przepisów jest już na ostatniej prostej. Upowszechnienie się asystencji osobistej pozwoliłoby sporej grupie osób z niepełnosprawnościami na bardziej aktywne życie, także pod względem zawodowym.

Blisko 5 tys. zgłoszeń związanych ze zdarzeniami atmosferycznymi
17 lip 2024

We wtorek i środę strażacy w całym kraju mieli ręce pełne roboty. Do godz. 6 odnotowano 4998 zgłoszeń związanych z pogodą. Obrażenia odniosły cztery osoby. 

Średnia krajowa w 2024 roku szybko rośnie, jeszcze szybciej rosną wynagrodzenia freelancerów – w jednej grupie nawet o 50 procent, kto zarabia najwięcej
16 lip 2024

Kto poza programistami podbija stawki za zlecenia i umowy o dzieło, przebijając w tym względzie wynagrodzenia najlepiej zarabiających specjalistów na etacie? Choć zarobki freelancerów rosną szybko, to jednak nie we wszystkich kategoriach. Na dodatek pojawiło się zagrożenie oskładowania ZUS wszystkich umów, co znacznie je ograniczy.

Teraz materiały budowlane znów zaczną drożeć, skoro popyt na nie wciąż rośnie, podobnie jak koszty związane z uwolnieniem cen energii
16 lip 2024

Głównym impulsem do podwyżki cen materiałów budowlanych miało być uruchomienie programu dopłat do mieszkań – #naStart. Wiadomo już, że zostało ono przesunięte o co najmniej pół roku. Czy to oznacza, że korekta w dół  cen materiałów budowlanych jeszcze potrwa?

Kredyt mieszkaniowy o stopie 0%, 0,5%, czy 1% od 2025 roku. Dla kogo? Kredyt #naStart - nowy, skomplikowany program dopłat do rat
17 lip 2024

W dniu 16 lipca 2024 r. opublikowana została nowa wersja projektu ustawy o kredycie mieszkaniowym #naStart. Ten nowy program dopłat do kredytów mieszkaniowych ma zastąpić od przyszłego roku bezpieczne kredyty 2% i rodzinne kredyty mieszkaniowe. Większa pomoc ma być zaadresowana do wieloosobowych gospodarstw domowych, w szczególności rodzin z dziećmi. Minister Rozwoju i Technologii (autor projektu) i rząd planują, że ta ustawa wejdzie w życie z dniem 15 stycznia 2025 r. Zasady udzielania kredytu #naStart a zwłaszcza przepisy określające wysokość dopłat są niezwykle skomplikowane. Przewidziane jest m.in. kryterium dochodowe i powierzchniowe.

Program #naStart odłożony na 2025 rok, czy teraz o mieszkanie będzie łatwiej lub trudniej. Co z cenami
16 lip 2024

Deweloperzy ze spokojem przyjęli informację, iż nowy rządowy program wsparcia dla nabywców mieszkań nie ruszy w lipcu. Przesunięcie dopłat na 2025 rok w ocenie większości nie zmieni planów firm deweloperskich. A czy wpłynie na podaż mieszkań i ich ceny?

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą
16 lip 2024

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

Często korzystasz z paczkomatów i automatów paczkowych, załóż rękawice przed dotknięciem urządzenia. Jakie zagrożenia dla zdrowia
16 lip 2024

Przy niektórych przyciskach i ekranach dotykowych automatów paczkowych, nazywanych popularnie paczkomatami – choć to nazwa zastrzeżona tylko dla jednej firmy – wykryto między innymi gronkowce i bakterie oportunistyczne. Te drugie mogą wywołać zakażenia przy osłabionym układzie odpornościowym oraz zatrucia pokarmowe.

Renta wdowia. Kiedy wejdzie w życie? Ministra podała termin, jest zmiana
17 lip 2024

Projekt wprowadzający rentę wdowią wróci już niedługo pod obrady Sejmu. Ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk przekazała, że ma się to wydarzyć jeszcze w lipcu. Podała też termin, kiedy w związku z tym ustawa o rencie wdowiej może ostatecznie wejść w życie.

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu
16 lip 2024

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

pokaż więcej
Proszę czekać...