REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kiedy jest wyłączone uprawnienie do pobierania renty i emerytury

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

Prawo do pobierania emerytury w zbiegu z rentą z tytułu niezdolności do pracy w związku z chorobą zawodową jest wyłączone w przypadku osiągania przez uprawnionego przychodu, z którym łączy się obowiązek ubezpieczenia społecznego, niezależnie od jego wysokości. Dotyczy to także sytuacji, gdy emeryt (mężczyzna) osiągnął wiek 65 lat.

Taką uchwałę podjął Sąd Najwyższy 27 kwietnia 2005 r. (sygn. akt II UZP 1/05; OSNP 2005/14/213). Zapadła o­na na podstawie następującego stanu faktycznego.
Stefan K. – lekarz medycyny, nabył od 1 stycznia 1990 r. prawo do renty z tytułu choroby zawodowej (kontaktowego, alergicznego zapalenia skóry). Od 1 marca 2000 r. przyznano mu też prawo do emerytury. Decyzją z 8 maja 2000 r. ZUS podjął wypłatę zbiegających się świadczeń i w okresie od 1 marca 2000 r. wypłacał wnioskodawcy pełną emeryturę i połowę renty z tytułu niezdolności do pracy w związku z chorobą zawodową. Stefan K. w latach 2000-2002 osiągał przychody ze stosunku pracy (w niepełnym wymiarze czasu pracy), z tytułu umów zlecenia oraz pozarolniczej działalności gospodarczej (prowadzenia gabinetu lekarskiego). 20 grudnia 2002 r. złożył o­n oświadczenie o zamiarze osiągania przychodu niepowodującego zawieszenia lub zmniejszenia świadczenia. ZUS decyzją z 22 stycznia 2003 r., uznając, że wnioskodawca utracił możliwość pobierania tzw. półtorakrotnego świadczenia wobec osiągnięcia przychodów, wstrzymał wypłatę renty z tytułu niezdolności do pracy w związku z chorobą zawodową, powołując się na art. 26 ust. 3 ustawy z dnia 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (Dz.U. nr 199, poz. 1673 z późn. zm.).
Stefan K. zaskarżył powyższą decyzję, powołując się z kolei na art. 103 ust. 2 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz.U. z 2004 r. nr 39, poz. 353 z późn. zm.), który wyklucza zastosowanie ograniczeń w wypłacie świadczeń ze względu na uzyskiwanie dodatkowych przychodów przez osoby, które ukończyły 60 lat (kobiety) lub 65 lat (mężczyźni). Sąd okręgowy przyjął, że decyzja ZUS jest wadliwa. Od wyroku tego apelację wniósł organ rentowy.
Prawo do emerytury i renty wypadkowej
Zbieg prawa do świadczeń emerytalno-rentowych uregulowany został na poziomie ogólnym w ustawie o emeryturach i rentach z FUS (dalej zwanej emerytalną), odsyłając w przypadku zbiegu prawa do emerytury z rentą z tytułu niezdolności do pracy spowodowanej wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową do odrębnych przepisów.
WARTO WIEDZIEĆ
Emerytura przysługuje z ubezpieczenia emerytalnego, natomiast renta dla ubezpieczonego, który stał się niezdolny do pracy wskutek wypadku przy pracy lub choroby zawodowej – z ubezpieczenia wypadkowego.
Powyższe oznacza, że w przypadku zbiegu prawa do emerytury i renty wypadkowej zastosowanie ma ustawa o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (dalej nazywana wypadkową). Odesłanie do odpowiedniego stosowania ustawy emerytalnej dotyczy tylko zakresu tą ustawą nieuregulowanego (art. 58 ustawy wypadkowej).
Emerytura i połowa renty albo...
Osobie uprawnionej do renty z tytułu niezdolności do pracy z ubezpieczenia wypadkowego oraz do emerytury na podstawie odrębnych przepisów wypłaca się, zależnie od jej wyboru:
• przysługującą rentę powiększoną o połowę emerytury albo
• emeryturę powiększoną o połowę renty.
Zasady tej (wynikającej z art. 26 ust. 1 ustawy wypadkowej) nie stosuje się, jeżeli osoba uprawniona osiąga przychód z tytułu działalności podlegającej obowiązkowi ubezpieczenia społecznego (przychody te wymieniliśmy w ramce), niezależnie od wysokości tego przychodu (art. 26 ust. 3 ww. ustawy).
Z uwagi, że generalną zasadą ubezpieczeń społecznych jest przysługiwanie prawa tylko do jednego świadczenia, a więc niełączenie zbiegających się świadczeń (art. 95 ustawy emerytalnej), dokonując wykładni przepisów prawa ubezpieczeń społecznych, wyjątki od tej zasady powinny być interpretowane ściśle. Jeden z tych wyjątków zawiera właśnie art. 26 ustawy wypadkowej.
Dorabianie emerytów po 60 albo 65 roku życia
W przypadku osiągnięcia przez emeryta powszechnego wieku emerytalnego 60 lat – dla kobiet i 65 lat – dla mężczyzn, ustawodawca dopuścił nieograniczoną możliwość dorabiania do emerytury. Osiąganie przychodu bez względu na jego wysokość nie powoduje w takiej sytuacji zawieszenia ani zmniejszenia emerytury.
Od przedstawionej zasady jest jednak wyjątek – zmniejszenie lub zawieszenie świadczenia dorabiającemu emerytowi, który ukończył 60 lat (kobieta) i 65 lat (mężczyzna), jest możliwe tylko w sytuacji, gdy w chwili nabycia prawa do emerytury nie rozwiązał o­n kontynuowanego stosunku pracy z pracodawcą, na rzecz którego wykonywał je bezpośrednio przed dniem nabycia prawa do emerytury.
WARTO WIEDZIEĆ
Możliwość pobierania renty wypadkowej w zbiegu z emeryturą przysługuje wyłącznie osobom, które nie osiągają przychodu z tytułu działalności podlegającej obowiązkowi ubezpieczenia społecznego.
Skutki pracy na emeryturze i rencie wypadkowej
Rentę wypadkową można łączyć z emeryturą w proporcji jedno świadczenie w całości, drugie w połowie, ale łączenie to nie jest dopuszczalne, jeżeli osoba mająca prawo do tych świadczeń osiąga jakikolwiek przychód z działalności stanowiącej tytuł do obowiązkowego ubezpieczenia emerytalnego i rentowego.
Z uwagi, że art. 26 ust. 3 ustawy wypadkowej odwołuje się jedynie do „osiągania przychodu z działalności podlegającej obowiązkowi ubezpieczenia społecznego” bez względu na jego wysokość – to ma to ten skutek, że prawo do pobierania emerytury i renty wypadkowej jest wyłączone w razie osiągania przychodów także wtedy, gdy dotyczy to emeryta-mężczyzny, który przekroczył 65 lat, niezależnie od wysokości tego przychodu.
Warto zaznaczyć, że osoba uprawniona do renty w związku z chorobą zawodową lub wypadkiem przy pracy, na podstawie ustawy wypadkowej, ma status rencisty. Natomiast art. 103 ust. 2 ustawy emerytalnej dotyczy tylko emeryta.
Na zawieszenie lub zmniejszenie emerytur i rent wpływa przychód uzyskany przez emerytów lub rencistów będących jednocześnie:
• pracownikami,
• pracownikami wykonującymi jednocześnie umowę zlecenia, umowę agencyjną lub umowę o dzieło na rzecz pracodawcy, z którym pozostają w stosunku pracy,
• osobami wykonującymi pracę nakładczą,
• członkami rolniczych spółdzielni produkcyjnych i spółdzielni kółek rolniczych,
• osobami wykonującymi pracę na podstawie umowy agencyjnej, umowy zlecenia albo innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia oraz osobami z nimi współpracującymi,
• osobami prowadzącymi pozarolniczą działalność lub osobami z nimi współpracującymi,
• osobami wykonującymi odpłatnie pracę, na podstawie skierowania do pracy, w czasie odbywania kary pozbawienia wolności lub tymczasowego aresztowania,
• żołnierzami zawodowymi,
• funkcjonariuszami Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Państwowej Straży Pożarnej, Straży Granicznej i Służby Więziennej.
Monika Wojciechowska


Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Magdalena Biejat – partia, program, wiek, zawód, wykształcenie [Kandydatka na Prezydenta RP 2025]

Magdalena Biejat – która partia popiera kandydatkę? Przedstawiamy program wyborczy kandydatki na Prezydenta RP w 2025 roku, wiek, zawód oraz wykształcenie. Sprawdź pełną listę kandydatów w wyborach 2025 r. oraz wyniki najnowszego sondażu prezydenckiego.

Przełom dla odbiorców energii elektrycznej. Likwidują pierwsze opłaty, dzięki licznikom zdalnym

W związku z wdrożeniem liczników zdalnego odczytu energii elektrycznej, pierwszy operator energetyczny w Polsce rezygnuje z opłat za odczyt na życzenie klienta. Dane będzie można otrzymać drogą mailową, listownie lub na nośniku pamięci. Rozwiązanie to umożliwi lepszą kontrolę zużycia energii, co przełoży się na oszczędności i niższe rachunki.

Co zrobić, gdy z ZUS nie dotarła deklaracja podatkowa PIT?

ZUS zrealizował akcję wysyłkową deklaracji podatkowych PIT-40, PIT-11A i PIT-11. Jednak nie wszystkie deklaracje trafiły do adresatów. Duplikat można dostać przychodząc do ZUS. Można też wydrukować dokument, który jest umieszczony na indywidualnym koncie PUE ZUS.

Pilne! Będzie nowelizacja ustawy o KSeF, znamy projekt: jakie zmiany w obowiązkowym e-fakturowaniu

Ministerstwo Finansów opublikowało długo wyczekiwany projekt nowelizacji ustawy o VAT, regulujący obowiązek stosowania faktur ustrukturyzowanych. Wraz z nim udostępniono również oficjalną „mapę drogową” wdrożenia Krajowego Systemu e-Faktur – KSeF.

REKLAMA

Renta socjalna 2025 r. Zmiany już od 1 maja 2025 r.

Jakie zmiany czekają osoby pobierające rentę socjalną? Czy nadchodzące zmiany wpłyną na wysokość wypłaty świadczeń? Ile wynosi renta socjalna po waloryzacji 1 marca 2025 r.? Co z dodatkiem dopełniającym do renty socjalnej? Kto musi złożyć wniosek, by otrzymać dodatek dopełniający?

Zakupy przed Wielkanocą 2025. Wojna cenowa między Lidlem i Biedronką służy kupującym. Inne sieci też w akcji

Polacy mają korzyść z tych wojen, bo dzięki niezliczonym promocjom mogą taniej albo więcej kupić przed świętami. To oznacza bardziej obfity lub zróżnicowany w potrawy i smakołyki stół wielkanocny u większości rodzin.

Sejm na żywo 15 kwietnia: Komisja śledcza ds. Pegasusa

Przesłuchanie Aleksandry Rozmierskiej, prokurator, wezwanej w celu złożenia zeznań w toczącym się postępowaniu zmierzającym do zbadania legalności, prawidłowości oraz celowości czynności operacyjno-rozpoznawczych podejmowanych m.in. z wykorzystaniem oprogramowania Pegasus przez członków Rady Ministrów, służby specjalne, Policję, organy kontroli skarbowej oraz celno-skarbowej, organy powołane do ścigania przestępstw i prokuraturę w okresie od dnia 16 listopada 2015 r. do dnia 20 listopada 2023 r.

500 plus na okulary (lub soczewki kontaktowe) dla osób pracujących przy komputerze, niezależnie od dofinansowania z NFZ – nareszcie jest decyzja A. Dziemianowicz-Bąk

Po sześciokrotnym wydłużeniu terminu odpowiedzi na interpelację poselską w sprawie uregulowania minimalnej kwoty dofinansowania do okularów korekcyjnych (lub soczewek kontaktowych) dla osób pracujących przy komputerze oraz częstotliwości przysługiwania tegoż dofinansowania od pracodawcy – Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, nareszcie przedstawiło swoje stanowisko w tej sprawie. Z jednej strony – pracownicy mogą poczuć się rozczarowani, a z drugiej – może ono stanowić narzędzie do „walki” z niefrasobliwym pracodawcą, którego regulacje wewnętrzne pozostają w sprzeczności z obowiązującymi przepisami.

REKLAMA

Odbiorcy prądu z nowym obowiązkiem. Kary do 10 tys. zł, ale rachunki mogą spaść nawet o 10%

Do lipca 2031 roku wszystkie mieszkania w Polsce muszą być wyposażone w liczniki zdalnego odczytu energii elektrycznej – taki obowiązek nakładają przepisy unijne i krajowe. Brak dostosowania się do nowych regulacji może skutkować grzywną nawet do 10 tys. zł. Nowe urządzenia, choć obowiązkowe, mogą też pomóc w obniżeniu rachunków za prąd.

Kod pocztowy - czy wiesz co oznaczają te cyfry? Poczta Polska wyjaśnia

Kod pocztowy to integralny składnik wszystkich adresów; każda z jego cyfr odpowiada za konkretny fragment lokalizacji. Poinformowała Poczta Polska w komunikacie z 17 marca 2025 r., w którym przytoczono sytuację z Mikoszewa, gdzie nowopowstały cypel został przypisany do odpowiedniego kodu.

REKLAMA