Charakter składki zdrowotnej
REKLAMA
Składka miesięczna
Sformułowanie, iż składka na ubezpieczenie zdrowotne jest miesięczna, oznacza, że osoby odprowadzające składkę na ubezpieczenie zdrowotne (np. osoby prowadzące pozarolniczą działalność) oraz jednostki organizacyjne odprowadzające składkę na ubezpieczenie zdrowotne (np. pracodawca w stosunku do pracowników, urząd pracy w stosunku do bezrobotnych, organ rentowy w stosunku do emerytów i rencistów, zleceniodawca w stosunku do zleceniobiorców) są obowiązane, bez uprzedniego wezwania, opłacić ją za każdy miesiąc kalendarzowy w trybie i na zasadach oraz w terminie przewidzianym dla składek na ubezpieczenia społeczne, a jeżeli do tych osób i jednostek nie stosuje się przepisów o ubezpieczeniu społecznym – w terminie do 15. dnia następnego miesiąca.
Składka niepodzielna
Składka na ubezpieczenie zdrowotne jest niepodzielna. W praktyce mogą pojawić się wątpliwości, co to oznacza.
Składka od zasiłku
Podobnie wygląda sytuacja w przypadku osób, dla których podstawa wymiaru składki uzależniona jest np. od wysokości otrzymanego w danym miesiącu zasiłku. Zwykle spełnianie jedynie przez część miesiąca warunków do uzyskania zasiłku powoduje, że wypłacony za taki miesiąc zasiłek jest niższy w stosunku do tego, który przysługiwałby danej osobie w przypadku spełnienia przez nią określonych warunków przez cały miesiąc. Na przykład, jeżeli dana osoba w związku z uzyskaniem statusu bezrobotnego uzyskała prawo do zasiłku dla bezrobotnych dopiero 25 sierpnia, to wspomniany zasiłek przysługuje jej w wysokości niższej niż w sytuacji, gdyby uzyskała zasiłek należny za cały sierpień. W tych okolicznościach również składka na ubezpieczenie zdrowotne odprowadzona od zasiłku dla bezrobotnych należnego za okres od 25 sierpnia jest niższa niż wówczas, gdyby podstawą wymiaru składki był zasiłek należny za okres od 1 sierpnia. Z tego też powodu należy uznać, że także w tym przypadku składka na ubezpieczenie zdrowotne okazała się niepodzielna (składka jest niższa nie dlatego, że została podzielona, lecz dlatego, iż niższy jest zasiłek otrzymany przez ubezpieczonego).
Składka przedsiębiorców
Zasada, zgodnie z którą składka na ubezpieczenie zdrowotne jest niepodzielna, ma natomiast znaczenie dla ubezpieczonych, którzy odprowadzają składkę od kwoty, która nie odpowiada ich rzeczywistym przychodom. Odczuwają to szczególnie osoby prowadzące pozarolniczą działalność. W przypadku tych osób (oraz osób z nimi współpracujących) podstawę wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne stanowi zadeklarowana kwota, nie niższa jednak niż 75% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw z poprzedniego kwartału. A zatem skoro składka jest niepodzielna, to wspomniane osoby zapłacą taką samą składkę zarówno gdy podlegają ubezpieczeniu zdrowotnemu przez cały miesiąc, jak i gdy ww. ubezpieczeniem objęci są jedynie przez kilka dni danego miesiąca (np. dlatego że działalność gospodarczą podjęli dopiero w trakcie miesiąca).
Składka od świadczenia pielęgnacyjnego
Podobnie będzie w przypadku osób, za które składka odprowadzana jest np. od kwoty odpowiadającej wysokości świadczenia pielęgnacyjnego przysługującego na podstawie przepisów o świadczeniach rodzinnych. Jeżeli zatem dla bezrobotnego niepobierającego zasiłku dla bezrobotnych (stypendium) i niepodlegającego obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego z innego tytułu podstawą wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne jest w 2005 r. kwota odpowiadająca 50% wysokości świadczenia pielęgnacyjnego przysługującego na podstawie przepisów o świadczeniach rodzinnych, to składka będzie odprowadzana w takiej samej wysokości zarówno gdy bezrobotny będzie objęty ubezpieczeniem na podstawie tego tytułu przez cały miesiąc, jak i gdy z tego tytułu będzie podlegał ubezpieczeniu zdrowotnemu zaledwie przez kilka dni danego miesiąca.
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.