Bank Światowy zapłaci za system informatyczny

KRUS zakończył rozmowy z Bankiem Światowym na temat przyznania środków na modernizację systemu komputerowego. Można więc przypuszczać, że kasa nie chce popełnić błędu ZUS, który powierzył stworzenie systemu „Płatnik” firmie Prokom. Jaki wpływ na przyznanie środków miał audyt banku oceniający kasę jako instytucję?
Na pytania odpowiada JAN KOPCZYK, prezes Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.
– Dobre wyniki audytu przeprowadzonego przez Bank Światowy przekonały go do naszego projektu strategii informatyzacji KRUS. W minionym tygodniu trwały rozmowy ekspertów BŚ z naszym rządem o udzieleniu pożyczki w ramach PARSP, w której istotnym komponentem będzie dofinansowanie projektu IT KRUS. Systemy informatyczne KRUS wymagają bowiem unowocześnienia i zintegrowania. Nie mamy dotąd centralnej bazy danych. Centrala i każdy z 49 oddziałów regionalnych, a w przypadku niektórych systemów również poszczególne placówki terenowe, korzystają z odrębnych podsystemów. Co więcej, główne systemy informatyczne nie są kompatybilne, tzn. pracują na różnych platformach sprzętowych. Nowo budowana sieć WAN umożliwi wkrótce zintegrowanie na poziomie centrali systemu KRUSNAL (bazy danych o ubezpieczonych, składkach i świadczeniach krótkoterminowych, rozproszonych w oddziałach regionalnych i placówkach terenowych). W przyszłości planujemy zintegrowanie tego systemu z drugim systemem FARMER (emerytalno-rentowym) i innymi systemami: płacowym, kadrowym i bankowymi. Systemy informatyczne KRUS i ZUS będą jednak działały niezależnie.

Czy KRUS ma możliwość kontrolowania, czy rolnicy ubezpieczeni w kasie nadal posiadają ziemię, a tym samym nadal mają prawo do podlegania ubezpieczeniu rolniczemu?
– Obowiązek ubezpieczenia w KRUS siebie i członków rodziny wspólnie utrzymujących się z gospodarstwa i spełniających warunki do podlegania rolniczemu ubezpieczeniu spoczywa na rolniku. Także na ubezpieczonego spada ustawowa odpowiedzialność za uaktualnianie danych mających wpływ na dalsze prawo do ubezpieczenia w KRUS. Prawo to każdorazowo jest poświadczane w decyzji o podleganiu ubezpieczeniu. Dane o indywidualnym przebiegu ubezpieczenia społecznego są uaktualniane w systemie informatycznym (KRUSNAL). W innej bazie danych KRUS prowadzi imienne konta przebiegu ubezpieczenia zdrowotnego każdej osoby, którą obejmuje tym ubezpieczeniem i za którą odprowadza składki do NFZ. W jeszcze innej – dane o zasiłkach wypłacanych z ubezpieczenia wypadkowego, chorobowego i macierzyńskiego. Od podmiotów zewnętrznych nie otrzymujemy „z urzędu” informacji – np. o zakupie ziemi, rozpoczęciu przez daną osobę fizyczną działalności rolnej.

Skoro jeszcze nie ma zintegrowanego sytemu, to czy przypadkiem rolnicy nie powinni opłacić składek na ubezpieczenie społeczne rolników bezpośrednio w kasie?
– Osoba ubezpieczona dokonuje wpłaty należnych składek w dowolnym banku lub na poczcie. Formularz zapłaty ma wyszczególnioną kwotę składki emerytalno-rentowej oraz wypadkowo-chorobowo-macierzyńskiej oraz numer konta rachunków bankowych, na które te składki spływają. Składki emerytalne były dotąd przelewane na właściwe konto każdego oddziału regionalnego w NBP, a z tytułu ubezpieczenia wypadkowego, chorobowego i macierzyńskiego – na konta Funduszu Składkowego, prowadzone w różnych bankach (w tym komercyjnych) dla 220 placówek terenowych. Podjąłem decyzję, by od 1 września rachunki bankowe funduszu składkowego prowadziły wyłącznie oddziały regionalne w NBP. Konta placówek terenowych i związane z tym dodatkowe koszty zostały zniesione. Ze względu na to, że nie mamy jednak możliwości automatycznego transferu danych z systemu bankowego, rozważamy wdrożenie takiego rozwiązania. Pracownicy KRUS na bieżąco monitorują natomiast zaległości w płatności składek i okresowo odwiedzają zadłużonych rolników. W trudnych sytuacjach uzgadniają odroczenie należności składkowych lub ratalne spłaty zadłużenia.
Rozmawiała Bożena Wiktorowska


Infor.pl
Czy 03.11.2024 r. to niedziela handlowa, handel bez zakazu, zakupy w Lidlu i Biedronce, w galeriach, wszystkie sklepy otwarte czy tylko Żabka
02 lis 2024

Czy pirewsza niedziela listopada jest niedzielą handlową? Czy jeśli duże zakupy, to tylko dziś w sobotę 2 listopada, nie należy więc zwlekać, ale udać się do sklepu - adekwatnie do potrzeb związanych z brakami w lodówce czy spiżarni oraz korzyści oczekiwanych po oferowanych promocjach.

ZUS: 271 wniosków o zwolnienie z opłacania składek ZUS w ciągu pierwszych 30 minut. Od północy trwa nabór wniosków o wakacje składkowe od ZUS
01 lis 2024

ZUS: 271 wniosków o zwolnienie z opłacania składek ZUS w ciągu pierwszych 30 minut. Od północy trwa nabór wniosków o wakacje składkowe od ZUS. Kto może ubiegać się o zwolnienie z opłacania składek ZUS? Jakie warunki trzeba spełniać, by skorzystać z ulgi?

Opłaty pobierane przez cmentarze nielegalne. Nekropolia mogą pobierać jedynie opłaty za pochówek. Przełomowy wyrok WSA w Olszynie
02 lis 2024

Organy samorządowe nie mogą ustanawiać (a cmentarze – na tej postawie) pobierać jakichkolwiek opłat, które są niezwiązane z pochówkiem zmarłych, tj. m.in. opłat za dochowanie zmarłego do już opłaconego grobu, wjazd na cmentarz i korzystanie z cmentarza – orzekł WSA w Olsztynie. Wyrok ten – z pewnością – będzie stanowił istotną informację dla wielu osób, które w związku ze Świętem Zmarłych, w najbliższych dniach, udadzą się na groby swoich bliskich. 

1000 złotych brutto dopłaty do prądu. Niezależnie od bonu energetycznego i innych świadczeń. Kto może się ubiegać?
01 lis 2024

Kto otrzyma dodatkowe 1000 złotych brutto dopłaty do prądu? Należy się obok bonu energetycznego itp. świadczeń. Podwyżki cen energii elektrycznej to gorący temat. Teraz przybrał na sile w związku z usuwaniem skutków wrześniowej powodzi. Poszkodowani mogą liczyć na 1000 złotych dodatkowego wsparcia do zasiłku powodziowego  na pokrycie kosztów energii.

Nowe świadczenie radykalnie ulży tysiącom osób. Jednak trzeba będzie na nie poczekać
01 lis 2024

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o rencie socjalnej. Tysiące osób skorzysta z nowego świadczenia – dodatku dopełniającego. Ustawa wejdzie w życie 1 stycznia 2025 r., ale na wypłatę dodatku trzeba będzie poczekać.

DPS: Pensjonariusz nie opłaci kosztów pobytu, nawet jeśli go na to stać
31 paź 2024

Pobyt w domu pomocy społecznej jest świadczeniem odpłatnym. Ustalając opłatę za pobyt bierze się pod uwagę dochód osób zobowiązanych do wnoszenia opłaty. Czy możliwe jest uwzględnianie także ich majątku?

Zasiłek chorobowy w 2025 r. Chory pracownik może przyjść do pracy. I nie straci zasiłku. Pod warunkami
31 paź 2024

W 2025 r. chory pracownik (nie zakażający innych, mogący chodzić) ma prawo przyjść do firmy i załatwić sprawę związaną z pracą. Chodzi o takie incydentalne czynności jak podpisanie umowy, dokumentów reklamacyjnych, doniesienia pendrive, przekazanie kluczy serwisowych, odblokowanie komputera. 

Dłuższy urlop dla rodziców. Rząd wprowadza uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie (ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu)
31 paź 2024

Rząd przyjął projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Księgowy jako doradca strategiczny – ewolucja zawodu w erze cyfrowej
31 paź 2024

Badanie fillup k24 „Księgowi jako kluczowi doradcy klienta? Rola, wyzwania i rozwój zawodu okiem księgowych i przedsiębiorców” pokazuje, że przedsiębiorcy chcą widzieć w księgowym osobę, która doradzi, zrozumie ich, pomoże podjąć strategiczne decyzje, a nie tylko wprowadzi dane – mówi Monika Piątkowska, doradca podatkowy fillup. 

Świadczenie Aktywnie w żłobku. Jaki warunek musi być spełniony, żeby dostać dofinansowanie?
31 paź 2024

Świadczenie „Aktywnie w żłobku” przysługuje na dofinansowanie kosztów objęcia dziecka opieką w żłobku, klubie dziecięcym albo sprawowanej przez dziennego opiekuna. Jest to jedna z trzech form wsparcia dostępnych w programie „Aktywny Rodzic”. Kiedy ZUS może przyznać dofinansowanie?

pokaż więcej
Proszę czekać...