REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Bank Światowy zapłaci za system informatyczny

REKLAMA

KRUS zakończył rozmowy z Bankiem Światowym na temat przyznania środków na modernizację systemu komputerowego. Można więc przypuszczać, że kasa nie chce popełnić błędu ZUS, który powierzył stworzenie systemu „Płatnik” firmie Prokom. Jaki wpływ na przyznanie środków miał audyt banku oceniający kasę jako instytucję?
Na pytania odpowiada JAN KOPCZYK, prezes Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.
– Dobre wyniki audytu przeprowadzonego przez Bank Światowy przekonały go do naszego projektu strategii informatyzacji KRUS. W minionym tygodniu trwały rozmowy ekspertów BŚ z naszym rządem o udzieleniu pożyczki w ramach PARSP, w której istotnym komponentem będzie dofinansowanie projektu IT KRUS. Systemy informatyczne KRUS wymagają bowiem unowocześnienia i zintegrowania. Nie mamy dotąd centralnej bazy danych. Centrala i każdy z 49 oddziałów regionalnych, a w przypadku niektórych systemów również poszczególne placówki terenowe, korzystają z odrębnych podsystemów. Co więcej, główne systemy informatyczne nie są kompatybilne, tzn. pracują na różnych platformach sprzętowych. Nowo budowana sieć WAN umożliwi wkrótce zintegrowanie na poziomie centrali systemu KRUSNAL (bazy danych o ubezpieczonych, składkach i świadczeniach krótkoterminowych, rozproszonych w oddziałach regionalnych i placówkach terenowych). W przyszłości planujemy zintegrowanie tego systemu z drugim systemem FARMER (emerytalno-rentowym) i innymi systemami: płacowym, kadrowym i bankowymi. Systemy informatyczne KRUS i ZUS będą jednak działały niezależnie.

Czy KRUS ma możliwość kontrolowania, czy rolnicy ubezpieczeni w kasie nadal posiadają ziemię, a tym samym nadal mają prawo do podlegania ubezpieczeniu rolniczemu?
– Obowiązek ubezpieczenia w KRUS siebie i członków rodziny wspólnie utrzymujących się z gospodarstwa i spełniających warunki do podlegania rolniczemu ubezpieczeniu spoczywa na rolniku. Także na ubezpieczonego spada ustawowa odpowiedzialność za uaktualnianie danych mających wpływ na dalsze prawo do ubezpieczenia w KRUS. Prawo to każdorazowo jest poświadczane w decyzji o podleganiu ubezpieczeniu. Dane o indywidualnym przebiegu ubezpieczenia społecznego są uaktualniane w systemie informatycznym (KRUSNAL). W innej bazie danych KRUS prowadzi imienne konta przebiegu ubezpieczenia zdrowotnego każdej osoby, którą obejmuje tym ubezpieczeniem i za którą odprowadza składki do NFZ. W jeszcze innej – dane o zasiłkach wypłacanych z ubezpieczenia wypadkowego, chorobowego i macierzyńskiego. Od podmiotów zewnętrznych nie otrzymujemy „z urzędu” informacji – np. o zakupie ziemi, rozpoczęciu przez daną osobę fizyczną działalności rolnej.

Skoro jeszcze nie ma zintegrowanego sytemu, to czy przypadkiem rolnicy nie powinni opłacić składek na ubezpieczenie społeczne rolników bezpośrednio w kasie?
– Osoba ubezpieczona dokonuje wpłaty należnych składek w dowolnym banku lub na poczcie. Formularz zapłaty ma wyszczególnioną kwotę składki emerytalno-rentowej oraz wypadkowo-chorobowo-macierzyńskiej oraz numer konta rachunków bankowych, na które te składki spływają. Składki emerytalne były dotąd przelewane na właściwe konto każdego oddziału regionalnego w NBP, a z tytułu ubezpieczenia wypadkowego, chorobowego i macierzyńskiego – na konta Funduszu Składkowego, prowadzone w różnych bankach (w tym komercyjnych) dla 220 placówek terenowych. Podjąłem decyzję, by od 1 września rachunki bankowe funduszu składkowego prowadziły wyłącznie oddziały regionalne w NBP. Konta placówek terenowych i związane z tym dodatkowe koszty zostały zniesione. Ze względu na to, że nie mamy jednak możliwości automatycznego transferu danych z systemu bankowego, rozważamy wdrożenie takiego rozwiązania. Pracownicy KRUS na bieżąco monitorują natomiast zaległości w płatności składek i okresowo odwiedzają zadłużonych rolników. W trudnych sytuacjach uzgadniają odroczenie należności składkowych lub ratalne spłaty zadłużenia.
Rozmawiała Bożena Wiktorowska


Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kompas Konkurencyjności dla UE – ogólniki i brak konkretnych działań. Stanowisko PIPC

W dniu 29 stycznia 2025 r. Komisja Europejska przedstawiła „Kompas Konkurencyjności dla UE”. Jest to pierwsza inicjatywa nowej Komisji Europejskiej, która ustanawia konkurencyjność jako jedną z nadrzędnych zasad działania UE na czas trwania obecnej kadencji (2024-2029). Poniżej prezentujemy stanowisko Polskiej Izby Przemysłu Chemicznego dotyczące ww. dokumentu Komisji Europejskiej.

Zasiłek wyrównawczy 2025 i 2026 r. [komu przysługuje, w jakiej wysokości, jak uzyskać]

Zasiłek wyrównawczy przysługuje wyłącznie ubezpieczonemu będącemu pracownikiem. Świadczenie stanowi różnicę między przeciętnym miesięcznym wynagrodzeniem pracownika, a jego miesięcznym wynagrodzeniem osiągniętym za pracę w warunkach rehabilitacji zawodowej.

Segregacja odpadów tekstylnych to za mało! Branża mody wciąż niszczy planetę

Od 1 stycznia 2025 roku obowiązkowa segregacja odpadów tekstylnych nie rozwiąże kluczowych problemów branży mody. Mimo rosnącej świadomości, nadal tylko 0,3% odzieży poddaje się recyklingowi. Branża nie nadąża z transformacją, a nasze wybory konsumenckie oraz niewystarczające działania producentów przyczyniają się do ekologicznej katastrofy. Czy na pewno rozumiemy, jak nasze ubrania szkodzą środowisku? Czas na prawdziwą zmianę.

PKD 2025: lista zmian w Polskiej Klasyfikacji Działalności [TABELA]

Zmiany w PKD od stycznia 2025 r. – przedsiębiorcy mają 2 lata na wdrożenie nowych przepisów. Katalog kodów został zmodyfikowany i rozszerzony o nowe rodzaje działalności. Artykuł zawiera listę nowych kodów PKD oraz klucze przejścia PKD 2027 na PKD 2025.

REKLAMA

Jaki dostanę zasiłek z MOPS w 2025 r.? [Przykładowe kwoty]

Sposób wyliczania zasiłków z pomocy społecznej rodzi szereg wątpliwości. Ile aktualnie wynoszą świadczenia? Prezentujemy proste przykłady i kwoty na 2025 rok.

Ministerstwo Finansów ostrzega: Fałszywe maile o konieczności dokonania korekty PIT-17

Ministerstwo Finansów ostrzega o fałszywych mailach zawierających informację o konieczności korekty PIT-17. Maile nie zostały wysłane ani przez Krajową Administrację Skarbową, ani przez Ministerstwo Finansów.

Tego dokumentu pracodawca nie może od ciebie żądać. Pracodawcy często popełniają ten błąd i nie wiedzą, że ich prawa są ograniczone

Pracodawca jest silniejszą, bo profesjonalną stroną stosunku pracy. Jednak nie oznacza to, że pracownik musi zgadzać się na wszystkie przedstawiane mu przez niego żądania. W praktyce pracodawcy pełniący funkcję płatnika, często popełniają ten błąd i żądają złożenia dokumentów, choć nie mają do tego prawa.

Szopy na opał czy rowery uszczuplą portfele Polaków bardziej niż 100-metrowe domy. W sprawie kuriozalnych stawek podatku interweniuje RPO

Stawki podatku od nieruchomości ustalane są rokrocznie jednostki samorządu terytorialnego, jednak nie mogą być one wyższe od stawek maksymalnych, ustalonych na danych rok przez Ministra Finansów. W praktyce – najczęściej – stanowią one równowartość ww. stawek maksymalnych. Zgodnie z nimi natomiast – stawka podatku od nieruchomości od szopy ogrodowej, jest niemal 10-krotnie wyższa od stawki podatku za budynek mieszkalny. Oznacza to, że właściciel 20-metrowej szopy na opał, zapłaci od niej wyższy podatek niż ten, który jest zobowiązany uiścić od 100-metrowego domu.

REKLAMA

Zadośćuczynienie dla pracownika w wysokości co najmniej jego sześciomiesięcznej pensji. Nowe przepisy mają skutecznie zwalczać mobbing

Będzie wyższy minimalny próg zadośćuczynienia za krzywdę wywołaną mobbingiem – co najmniej sześciomiesięczne wynagrodzenie danego pracownika. To pracodawca poniesie odpowiedzialność, nawet jeśli nękającym pracownika był jego bezpośredni przełożony. Nowe przepisy nałożą nowe obowiązki na pracodawców.

Ulga termomodernizacyjna 2025: Co nowego w przepisach dla podatników?

Ulga termomodernizacyjna po zmianach. Od początku 2025 roku właściciele lub współwłaściciele domów jednorodzinnych mogą skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej także w przypadku zakupu i montażu magazynów energii. Jest to kolejna forma wsparcia rozwoju energetyki odnawialnej i zwiększenia opłacalności instalacji prosumenckich.

REKLAMA