Małe i średnie przedsiębiorstwa w przyszłości będą największym odbiorcą polis ubezpieczeniowych. Z dostępnych szacunków wynika, że tylko od 30 do 50 proc. takich firm ubezpiecza swój majątek, najczęściej w minimalnym zakresie.
Po 1989 r. przedsiębiorcy nauczyli się, że należy dbać nie tylko o swój majątek, ale także o swoje zyski. Coraz większym zainteresowaniem cieszą się polisy oferujące proste
ubezpieczenia chroniące przed konkretnym ryzykiem. Z tego powodu niektóre firmy ubezpieczeniowe oferują ubezpieczenie utraty zysku w następstwie wszystkich ryzyk. Na przykład PZU S.A. proponuje ubezpieczenie, w którym przedmiotem jest tzw. ubezpieczeniowy zysk brutto (nie pokrywa się on ściśle z księgowym znaczeniem zysku brutto i jest odmiennie zdefiniowany dla potrzeb ubezpieczenia). Obejmuje on zysk ze sprzedaży oraz
koszty stałe przedsiębiorstwa. Rekompensowana strata zysku może być związana ze spadkiem obrotu lub ze wzrostem kosztów wytwarzania wskutek dodatkowych wydatków poniesionych w celu zminimalizowania spadku obrotu.
Ubezpieczenie zapewnia rekompensatę strat finansowych powstałych wskutek przerwy lub zakłóceń w działalności gospodarczej spowodowanej szkodą, za którą ubezpieczyciel przyjął odpowiedzialność w polisie ubezpieczenia mienia od wszystkich ryzyk. Umowa może być zawarta na okres roczny lub krótszy od roku (ubezpieczenie krótkoterminowe). Jednak okres ubezpieczenia utraty zysku powinien wówczas pokrywać się z okresem ubezpieczenia mienia od wszystkich ryzyk. Ubezpieczenie utraty zysku w następstwie uszkodzeń maszyn jest zawierane z podmiotami gospodarczymi, które prowadzą pełną rachunkowość i ubezpieczają maszyny od uszkodzeń.
Ochrona od ognia i piorunów
Właściciele małych i średnich firm, którzy prowadzą
księgi rachunkowe zgodnie z ustawą o rachunkowości, mogą wykupić ubezpieczenie utraty zysku w następstwie ognia i innych żywiołów. Umową objęty jest zysk brutto, który właściciel firmy osiągnąłby z tytułu wytwarzania produktów lub sprzedaży towarów i usług, gdyby prowadzona przez niego działalność gospodarcza nie została przerwana lub zakłócona na skutek szkody w mieniu zaistniałej w miejscu ubezpieczenia, w okresie ubezpieczenia.
Ubezpieczenie obejmuje także, w granicach sumy ubezpieczenia, uzasadnione koszty (zwane dalej zwiększonymi kosztami wytwarzania) poniesione przez firmę w celu uniknięcia lub zminimalizowania spadku obrotu, który w przypadku ich zaniechania nastąpiłby w okresie odszkodowawczym na skutek szkody w mieniu. Osoba zainteresowana taką polisą musi jednak pamiętać, że odpowiedzialność zakładu ubezpieczeniowego z tytułu zwiększonych kosztów wytwarzania jest ograniczona do wartości unikniętego dzięki ich zastosowaniu spadku zysku brutto. Firma ubezpieczeniowa ponosi także odpowiedzialność z tytułu utraty zysku brutto oraz zwiększonych kosztów wytwarzania, ale tylko w okresie trwania umowy. Ograniczona jest ona do strat powstałych w czasie określonego w dokumencie ubezpieczenia maksymalnego okresu odszkodowawczego.
Polisa za zniszczenia w czasie akcji ratowniczej
Ubezpieczenie obejmuje straty zysku brutto (według definicji podanej w ogólnych warunkach ubezpieczenia) oraz zwiększone koszty wytwarzania spowodowane przerwami lub zakłóceniami w prowadzonej przez ubezpieczającego działalności gospodarczej, będące następstwem szkody w ubezpieczonym mieniu. Podpisując umowę, należy jednak mieć na uwadze, że ubezpieczyciel przyjął odpowiedzialność na podstawie ogólnych warunków ubezpieczenia mienia od ognia i innych żywiołów. Warto przy tym wiedzieć, że przeważnie za zdarzenia losowe uznawane są: eksplozje, ogień, uderzenie pioruna, upadek samolotu lub jakiejkolwiek jego części oraz akcje ratownicze prowadzone w związku ze zdarzeniami.
Niektóre zakłady ubezpieczeniowe, za opłatą dodatkowej składki, rozszerzają zakres ubezpieczenia. Na przykład może być on rozszerzony o straty zysku brutto oraz zwiększone koszty wytwarzania, spowodowane przerwami lub zakłóceniami w prowadzonej działalności gospodarczej, będące następstwem szkody w ubezpieczonym mieniu.
W takim przypadku firma ubezpieczeniowa ponosi również odpowiedzialność za straty spowodowane przez:
• huragan, nawałnice,
• powodzie,
• grad, lawiny, śniegi,
• trzęsienie ziemi, osuwanie i zapadanie ziemi,
• uderzenie pojazdu, huk ponaddźwiękowy, dym i sadzę,
• następstwa szkód wodociągowych.
Bożena Wiktorowska