REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rolnicy z firmą wrócą do KRUS

REKLAMA

Rolnicy wykluczeni z Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego z powodu prowadzenia firm opodatkowanych na zasadach ogólnych ponownie będą mogli być objęci tym ubezpieczeniem społecznym od czwartego kwartału tego roku. Zdaniem związków zawodowych roczna przerwa w ubezpieczeniu w Kasie spowodowała jednak trudne do odrobienia straty.
Na mocy nowelizacji ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników z dnia 2 kwietnia 2004 r. (Dz.U. nr 91, poz. 873), obowiązującej od 2 maja 2004 r., rolnicy i domownicy dodatkowo prowadzący firmy opodatkowane na zasadach ogólnych mieli do wyboru albo zlikwidować działalność, albo opłacać składki w ZUS. Podpisana przez prezydenta ustawa z dnia 1 lipca 2005 r. o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw po rocznej przerwie zmienia te przepisy.
Prawa ubezpieczenia w KRUS nie mają:
• osoby prowadzące działalność w zakresie wolnego zawodu, np. lekarze, pielęgniarki, tłumacze, lekarze weterynarii, wykonujący swą działalność osobiście, wyłącznie na rzecz osób fizycznych, niezatrudniające innych osób do czynności związanych z wykonywaniem swego zawodu,
• wspólnicy spółek prawa handlowego, np. wspólnicy spółki cywilnej, przekształconej w spółkę jawną.
Możliwość przywrócenia do ubezpieczenia społecznego zyskali wszyscy rolnicy oraz domownicy, którzy zostali wyłączeni z tego ubezpieczenia z dniem 1 października 2004 r. z uwagi na formę opodatkowania działalności gospodarczej. Do KRUS mogą również wrócić rolnicy i domownicy, którzy po dniu 1 maja 2004 r. założyli firmy po 3 latach podlegania ubezpieczeniu społecznemu rolników. Warunkiem przywrócenia ubezpieczenia społecznego rolników jest jednak to, aby należny podatek dochodowy za 2004 r. (lub 2003 r. w przypadku zawieszenia działalności gospodarczej w 2004 r.) od pozarolniczej działalności gospodarczej nie przekraczał kwoty granicznej wynoszącej 2528 zł. Przywrócenie ubezpieczenia następuje na wniosek osoby zainteresowanej.
– Ustawa spowodowała nieodwracalne szkody – uważa Wojciech Mojzesowicz, przewodniczący sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi. – Część rolników, którzy zawiesili działalność, nigdy już nie założy kolejnych firm. Mały wiejski sklep łatwo jest bowiem zlikwidować. Trudniej znaleźć pieniądze na jego ponowne uruchomienie.
– Pod koniec sierpnia do wszystkich osób wykluczonych z Kasy wyślemy informacje, na jakich zasadach ponownie będą mogły być objęte ubezpieczeniem – wyjaśnia Irena Frąszczak, zastępca prezesa KRUS. – Takie same ulotki otrzymają także rolnicy, którzy pozostali w kasie, bo zawiesili działalność.
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Na podstawie obecnie obowiązujących przepisów, rolnicy i domownicy prowadzący pozarolniczą działalność gospodarczą muszą złożyć zaświadczenie o wysokości należnego podatku i formie opodatkowania do 14 lutego każdego roku. Natomiast zgodnie z najnowszą nowelizacją wspomnianej ustawy, osoby prowadzące firmy bez względu na formę opodatkowania będą musiały składać w KRUS zaświadczenia o wysokości należnego podatku do 31 maja następnego roku.
– Zmiana ta jest korzystna, gdyż dotychczasowy termin powodował wiele komplikacji. Część rolników z powodu kłopotów z otrzymaniem zaświadczeń z urzędów skarbowych została wyłączona z ubezpieczenia w Kasie – dodaje Irena Frąszczak.
Jeśli osoba zainteresowana złoży wniosek o przywrócenie ubezpieczenia do końca września 2005 r., to ubezpieczeniem społecznym rolników zostanie objęta od 1 października tego roku. W przypadku złożenia wniosku do końca grudnia 2005 r. wnioskodawca zostanie objęty ubezpieczeniem od 1 stycznia 2006 r. Wnioski będzie można składać najpóźniej do 31 grudnia 2005 r. Mimo wcześniejszych zapewnień rządu, okres ubezpieczenia w ZUS nie będzie traktowany jako czas podlegania ubezpieczeniu społecznemu rolników.
Bożena Wiktorowska
OPINIA
Władysław Serafin, prezes Krajowego Związku Rolników Kółek i Organizacji Rolniczych
Umożliwienie powrotu rolników z ZUS do KRUS nie rozwiązuje wszystkich problemów, jakie dotknęły aktywnych właścicieli gospodarstw rolnych. Osoby, które zostały wykluczone z KRUS, ponownie będą mogły być ubezpieczone w Kasie, ale będą miały roczną przerwę w opłacaniu składek w KRUS. Zgodnie zaś z ustawą z dnia 28 listopada 2003 r. o wspieraniu rozwoju obszarów wiejskich ze środków pochodzących z Sekcji Gwarancji Europejskiego Funduszu Orientacji i Gwarancji Rolnej, o rentę strukturalną mogą się ubiegać tylko rolnicy prowadzący nieprzerwanie działalność rolniczą w okresie co najmniej ostatnich 10 lat poprzedzających dzień złożenia wniosku. Jeśli więc rolnik wykluczony z KRUS będzie miał roczną przerwę w ubezpieczeniu, nie będzie mógł się ubiegać o takie świadczenie.


REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy 03.11.2024 r. to niedziela handlowa, handel bez zakazu, zakupy w Lidlu i Biedronce, w galeriach, wszystkie sklepy otwarte czy tylko Żabka

Czy pirewsza niedziela listopada jest niedzielą handlową? Czy jeśli duże zakupy, to tylko dziś w sobotę 2 listopada, nie należy więc zwlekać, ale udać się do sklepu - adekwatnie do potrzeb związanych z brakami w lodówce czy spiżarni oraz korzyści oczekiwanych po oferowanych promocjach.

ZUS: 271 wniosków o zwolnienie z opłacania składek ZUS w ciągu pierwszych 30 minut. Od północy trwa nabór wniosków o wakacje składkowe od ZUS

ZUS: 271 wniosków o zwolnienie z opłacania składek ZUS w ciągu pierwszych 30 minut. Od północy trwa nabór wniosków o wakacje składkowe od ZUS. Kto może ubiegać się o zwolnienie z opłacania składek ZUS? Jakie warunki trzeba spełniać, by skorzystać z ulgi?

Opłaty pobierane przez cmentarze nielegalne. Nekropolia mogą pobierać jedynie opłaty za pochówek. Przełomowy wyrok WSA w Olszynie

Organy samorządowe nie mogą ustanawiać (a cmentarze – na tej postawie) pobierać jakichkolwiek opłat, które są niezwiązane z pochówkiem zmarłych, tj. m.in. opłat za dochowanie zmarłego do już opłaconego grobu, wjazd na cmentarz i korzystanie z cmentarza – orzekł WSA w Olsztynie. Wyrok ten – z pewnością – będzie stanowił istotną informację dla wielu osób, które w związku ze Świętem Zmarłych, w najbliższych dniach, udadzą się na groby swoich bliskich. 

1000 złotych brutto dopłaty do prądu. Niezależnie od bonu energetycznego i innych świadczeń. Kto może się ubiegać?

Kto otrzyma dodatkowe 1000 złotych brutto dopłaty do prądu? Należy się obok bonu energetycznego itp. świadczeń. Podwyżki cen energii elektrycznej to gorący temat. Teraz przybrał na sile w związku z usuwaniem skutków wrześniowej powodzi. Poszkodowani mogą liczyć na 1000 złotych dodatkowego wsparcia do zasiłku powodziowego  na pokrycie kosztów energii.

REKLAMA

Nowe świadczenie radykalnie ulży tysiącom osób. Jednak trzeba będzie na nie poczekać

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o rencie socjalnej. Tysiące osób skorzysta z nowego świadczenia – dodatku dopełniającego. Ustawa wejdzie w życie 1 stycznia 2025 r., ale na wypłatę dodatku trzeba będzie poczekać.

DPS: Pensjonariusz nie opłaci kosztów pobytu, nawet jeśli go na to stać

Pobyt w domu pomocy społecznej jest świadczeniem odpłatnym. Ustalając opłatę za pobyt bierze się pod uwagę dochód osób zobowiązanych do wnoszenia opłaty. Czy możliwe jest uwzględnianie także ich majątku?

Zasiłek chorobowy w 2025 r. Chory pracownik może przyjść do pracy. I nie straci zasiłku. Pod warunkami

W 2025 r. chory pracownik (nie zakażający innych, mogący chodzić) ma prawo przyjść do firmy i załatwić sprawę związaną z pracą. Chodzi o takie incydentalne czynności jak podpisanie umowy, dokumentów reklamacyjnych, doniesienia pendrive, przekazanie kluczy serwisowych, odblokowanie komputera. 

Dłuższy urlop dla rodziców. Rząd wprowadza uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie (ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu)

Rząd przyjął projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

REKLAMA

Księgowy jako doradca strategiczny – ewolucja zawodu w erze cyfrowej

Badanie fillup k24 „Księgowi jako kluczowi doradcy klienta? Rola, wyzwania i rozwój zawodu okiem księgowych i przedsiębiorców” pokazuje, że przedsiębiorcy chcą widzieć w księgowym osobę, która doradzi, zrozumie ich, pomoże podjąć strategiczne decyzje, a nie tylko wprowadzi dane – mówi Monika Piątkowska, doradca podatkowy fillup. 

Świadczenie Aktywnie w żłobku. Jaki warunek musi być spełniony, żeby dostać dofinansowanie?

Świadczenie „Aktywnie w żłobku” przysługuje na dofinansowanie kosztów objęcia dziecka opieką w żłobku, klubie dziecięcym albo sprawowanej przez dziennego opiekuna. Jest to jedna z trzech form wsparcia dostępnych w programie „Aktywny Rodzic”. Kiedy ZUS może przyznać dofinansowanie?

REKLAMA