REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wcześniejsza emerytura dla nauczyciela

REKLAMA

W okresie wakacji wielu aktywnych zawodowo nauczycieli będzie się zapewne zastanawiało, czy kontynuować zatrudnienie, czy też przejść na emeryturę. Ta grupa zawodowa ma dosyć szerokie możliwości uzyskania uprawnień emerytalnych, które jednak w stosunku do niektórych osób zostały uzależnione od spełnienia określonych warunków do końca 2006 r. W ostatnim tygodniu lipca będą w Sejmie głosowane zmiany dotyczące przechodzenia nauczycieli na emerytury. Być może zostanie przedłużony o dwa lata termin na spełnienie tych warunków.
Nauczyciele, tak samo jak wszyscy ubezpieczeni urodzeni przed 1 stycznia 1949 r., mogą przejść na emeryturę na ogólnych warunkach, tj. kobieta po osiągnięciu 60 lat i udowodnieniu 20-letniego okresu składkowego i nieskładkowego, a mężczyzna po osiągnięciu 65 lat i udowodnieniu 25 lat wymienionych okresów. Oprócz tej możliwości są jeszcze dwie szczególne, pozwalające na przejście na emeryturę wcześniej niż wynika to z ogólnych zasad. Pierwsza z nich zawarta jest w Karcie Nauczyciela w art. 88. W myśl jej regulacji, nauczyciel urodzony przed 1 stycznia 1949 r. może przejść na emeryturę bez względu na wiek, jeśli spełni łącznie trzy warunki:
• ma przynajmniej 30-letni okres zatrudnienia, w tym co najmniej 20-letni okres wykonywania pracy nauczycielskiej, a w przypadku nauczycieli szkół, placówek i zakładów specjalnych oraz zakładów poprawczych i schronisk dla nieletnich – co najmniej 25-letni okres pracy nauczycielskiej, w tym 20-letni okres wykonywania zatrudnienia w szkolnictwie specjalnym,
• rozwiązał na swój wniosek stosunek pracy albo też gdy ustanie stosunku pracy nastąpiło z powodu całkowitej lub częściowej likwidacji szkoły, w razie zmian organizacyjnych powodujących zmniejszenie oddziałów w szkole, lub zmian planu nauczania uniemożliwiających dalsze zatrudnianie nauczyciela w pełnym wymiarze zajęć,
• wykonywał pracę nauczycielską bezpośrednio przed zgłoszeniem wniosku o świadczenie.
WARTO WIEDZIEĆ
Emeryturę nauczycielską niezależną od wieku może uzyskać tylko taki nauczyciel, który był zatrudniony w wymiarze co najmniej połowy obowiązującego wymiaru zajęć.
Osoby urodzone po 31 grudnia 1948 r., a przed 1 stycznia 1969 r. mogą przejść na wcześniejszą emeryturę, bez względu na wiek, przewidzianą w Karcie, jeśli warunki wymienione wyżej spełnią do końca 2006 r. oraz nie przystąpiły do otwartego funduszu emerytalnego.
Tylko dla nauczycieli
Należy pamiętać o tym, że nie każda osoba, która prowadziła zajęcia dydaktyczne przez wymagany okres, może być uprawniona do emerytury bez względu na wiek. Takie prawo może nabyć tylko nauczyciel w rozumieniu Karty Nauczyciela, a więc osoba zatrudniona na stanowiskach pedagogicznych i wychowawczych w szkołach i innych placówkach zajmujących się kształceniem, wychowywaniem i pracą oświatową, wymienionych w przepisach tej ustawy. Uprawnienia takie ma więc m.in. nauczyciel, wychowawca lub inny pracownik pedagogiczny zatrudniony w publicznej szkole, szkole niepublicznej o uprawnieniach szkoły publicznej, przedszkolu publicznym i niepublicznym, zakładach kształcenia i placówkach doskonalenia nauczycieli, zakładach poprawczych, schroniskach dla nieletnich oraz rodzinnych ośrodkach diagnostyczno-konsultacyjnych. Możliwość skorzystania z wcześniejszych uprawnień emerytalnych mają również nauczyciele zatrudnieni na stanowiskach, na których wymagane są kwalifikacje pedagogiczne, m.in. w urzędach organów administracji rządowej, kuratoriach oświaty, oraz w organach sprawujących nadzór pedagogiczny nad zakładami poprawczymi, schroniskami dla nieletnich, rodzinnymi ośrodkami diagnostyczno-konsultacyjnymi oraz w szkołach przy zakładach karnych.
Emerytura z Karty zależy od rozwiązania stosunku pracy
Uzyskanie przez nauczyciela emerytury bez względu na wiek uzależnione jest od uprzedniego rozwiązania stosunku pracy, w jakim pozostawał o­n do tej pory, i to nie w jakikolwiek sposób, ale na jego wniosek. Rozwiązanie stosunku pracy na wniosek nauczyciela ma miejsce wówczas, gdy następuje na podstawie wypowiedzenia złożonego przez nauczyciela, a także wtedy, gdy stosunek pracy rozwiązuje się wprawdzie na podstawie porozumienia stron, ale wniosek o rozwiązanie stosunku pracy złożył nauczyciel. Emerytura przysługuje również, gdy stosunek pracy ustaje z inicjatywy dyrektora szkoły z powodu całkowitej lub częściowej likwidacji szkoły albo w razie zmian organizacyjnych powodujących zmniejszenie oddziałów w szkole lub zmian planu nauczania, które uniemożliwiają dalsze zatrudnianie nauczyciela w pełnym wymiarze zajęć.
Z uwagi na powyższe, jeśli umowa o pracę zawarta z nauczycielem na czas określony wygaśnie w związku z upływem okresu, na jaki została zawarta, nie ma podstaw do przyznania emerytury nauczycielskiej bez względu na wiek.
Warto pamiętać o tym, że warunek rozwiązania stosunku pracy dotyczy każdego stosunku pracy w charakterze nauczyciela, bez względu na wymiar czasu pracy. Natomiast kontynuowanie zatrudnienia w innym charakterze nie stanowi przeszkody w przyznaniu emerytury nauczycielskiej bez względu na wiek. Jednakże w przypadku gdy nauczyciel rozwiąże w związku z przejściem na emeryturę stosunek pracy w szkole, a nadal będzie pozostawał w zatrudnieniu w innym charakterze, ZUS po przyznaniu emerytury zawiesi prawo do świadczenia. Zgodnie bowiem z ustawą o emeryturach i rentach z FUS, prawo do emerytury ulega zawieszeniu bez względu na wysokość przychodu uzyskiwanego przez emeryta z tytułu zatrudnienia kontynuowanego bez uprzedniego rozwiązania stosunku pracy z pracodawcą, na rzecz którego wykonywał je bezpośrednio przed dniem nabycia prawa do emerytury.
PRZYKŁAD
Jan W. jest z wykształcenia polonistą. Przed przejściem na emeryturę był zatrudniony w szkole jako nauczyciel języka polskiego, a ponadto pracował na pół etatu w redakcji jednego z tygodników. Przed złożeniem wniosku o świadczenie rozwiązał na swój wniosek stosunek pracy w szkole. Nadal natomiast był zatrudniony w redakcji. ZUS przyznał mu emeryturę nauczycielską, a następnie zawiesił prawo do tego świadczenia.
Co za zatrudnienie w szczególnym charakterze
Poza emeryturą przyznawaną bez względu na wiek przewidzianą w Karcie Nauczyciela, nauczyciele mają możliwość przejścia na wcześniejszą emeryturę z tytułu wykonywania pracy w szczególnym charakterze. Uprawnienie takie przysługuje im na podstawie ustawy o emeryturach i rentach z FUS oraz rozporządzenia w sprawie wieku emerytalnego pracowników zatrudnionych w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze. W myśl tych przepisów nauczyciel urodzony przed 1 stycznia 1949 r. przechodzi na emeryturę po ukończeniu 55 lat (kobieta) lub 60 lat (mężczyzna), mając udowodniony 20-letni (w przypadku kobiety) i 25-letni (w przypadku mężczyzny) staż pracy, w tym 15 lat wykonywania pracy nauczycielskiej określonej w Karcie Nauczyciela.
WARTO WIEDZIEĆ
Zarówno przy ustalaniu uprawnień do nauczycielskiej emerytury bez względu na wiek, jak i przy rozpatrywaniu wniosku o wcześniejszą emeryturę z tytułu zatrudnienia w szczególnym charakterze, ZUS zalicza do wymiaru pracy nauczycielskiej – co do zasady – tylko takie okresy, w których praca ta była faktycznie wykonywana oraz okresy urlopu wypoczynkowego.
Warto w tym miejscu zauważyć, że nauczyciele urodzeni przed 1 stycznia 1949 r. przed przejściem na wcześniejszą emeryturę z tytułu zatrudnienia w szczególnym charakterze nie muszą w odróżnieniu od nauczycieli zamierzających skorzystać z uprawnień emerytalnych na podstawie Karty Nauczyciela rozwiązać stosunku pracy. Jeśli jednak po przejściu na emeryturę kontynuują zatrudnienie u tego samego pracodawcy, ZUS po przyznaniu świadczenia dokona jego zawieszenia.
Podkreślić trzeba, że emerytura z tytułu zatrudnienia w szczególnym charakterze przysługuje tylko wtedy, gdy praca nauczycielska wykonywana była stale i w pełnym wymiarze czasu pracy. ZUS nie zaliczy więc do okresów pracy w szczególnym charakterze okresów zatrudnienia np. na pół lub ćwierć etatu.
Na wcześniejszą emeryturę z tytułu pracy w szczególnym charakterze mogą przejść nie tylko nauczyciele, którzy urodzili się przed 1 stycznia 1949 r., ale również ci, którzy urodzili się w latach 1949-1968. Taka możliwość została jednak obwarowana dodatkowymi wymogami. Po pierwsze, wszystkie warunki do uzyskania emerytury należy spełnić do końca 2006 r. Po drugie, nie można być członkiem otwartego funduszu emerytalnego, a ponadto należy rozwiązać stosunek pracy. Natomiast w przypadku osiągnięcia wcześniejszego wieku emerytalnego po 31 grudnia 2006 r., możliwość skorzystania przez nauczycieli z wcześniejszych uprawnień emerytalnych z tytułu zatrudnienia w szczególnym charakterze została uzależniona od spełnienia w dniu 1 stycznia 1999 r. dwóch warunków: udowodnienia wymaganego okresu pracy nauczycielskiej oraz okresu składkowego i nieskładkowego w wymiarze 20 lat (dla kobiet) lub 25 lat (dla mężczyzn). Należy jednak pamiętać, że emerytura przyznana na takich warunkach zostanie obliczona według nowych zasad.
Marek Opolski

PODSTAWA PRAWNA
• Ustawa z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2003 r. nr 118, poz. 1112 z późn. zm.).
• Ustawa z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz.U. z 2004 r. nr 39, poz. 353 z późn. zm.).
• Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 7 lutego 1983 r. w sprawie wieku emerytalnego pracowników zatrudnionych w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze (Dz.U. nr 8, poz. 43 z późn. zm.).


REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Średnia krajowa w 2024 roku szybko rośnie, jeszcze szybciej rosną wynagrodzenia freelancerów – w jednej grupie nawet o 50 procent, kto zarabia najwięcej

Kto poza programistami podbija stawki za zlecenia i umowy o dzieło, przebijając w tym względzie wynagrodzenia najlepiej zarabiających specjalistów na etacie? Choć zarobki freelancerów rosną szybko, to jednak nie we wszystkich kategoriach. Na dodatek pojawiło się zagrożenie oskładowania ZUS wszystkich umów, co znacznie je ograniczy.

Teraz materiały budowlane znów zaczną drożeć, skoro popyt na nie wciąż rośnie, podobnie jak koszty związane z uwolnieniem cen energii

Głównym impulsem do podwyżki cen materiałów budowlanych miało być uruchomienie programu dopłat do mieszkań – #naStart. Wiadomo już, że zostało ono przesunięte o co najmniej pół roku. Czy to oznacza, że korekta w dół  cen materiałów budowlanych jeszcze potrwa?

Kredyt mieszkaniowy o stopie 0%, 0,5%, czy 1% od 2025 roku. Dla kogo? Kredyt #naStart - nowy, skomplikowany program dopłat do rat

W dniu 16 lipca 2024 r. opublikowana została nowa wersja projektu ustawy o kredycie mieszkaniowym #naStart. Ten nowy program dopłat do kredytów mieszkaniowych ma zastąpić od przyszłego roku bezpieczne kredyty 2% i rodzinne kredyty mieszkaniowe. Większa pomoc ma być zaadresowana do wieloosobowych gospodarstw domowych, w szczególności rodzin z dziećmi. Minister Rozwoju i Technologii (autor projektu) i rząd planują, że ta ustawa wejdzie w życie z dniem 15 stycznia 2025 r. Zasady udzielania kredytu #naStart a zwłaszcza przepisy określające wysokość dopłat są niezwykle skomplikowane. Przewidziane jest m.in. kryterium dochodowe i powierzchniowe.

Program #naStart odłożony na 2025 rok, czy teraz o mieszkanie będzie łatwiej lub trudniej. Co z cenami

Deweloperzy ze spokojem przyjęli informację, iż nowy rządowy program wsparcia dla nabywców mieszkań nie ruszy w lipcu. Przesunięcie dopłat na 2025 rok w ocenie większości nie zmieni planów firm deweloperskich. A czy wpłynie na podaż mieszkań i ich ceny?

REKLAMA

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

Często korzystasz z paczkomatów i automatów paczkowych, załóż rękawice przed dotknięciem urządzenia. Jakie zagrożenia dla zdrowia

Przy niektórych przyciskach i ekranach dotykowych automatów paczkowych, nazywanych popularnie paczkomatami – choć to nazwa zastrzeżona tylko dla jednej firmy – wykryto między innymi gronkowce i bakterie oportunistyczne. Te drugie mogą wywołać zakażenia przy osłabionym układzie odpornościowym oraz zatrucia pokarmowe.

Renta wdowia. Kiedy wejdzie w życie? Ministra podała termin, jest zmiana

Projekt wprowadzający rentę wdowią wróci już niedługo pod obrady Sejmu. Ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk przekazała, że ma się to wydarzyć jeszcze w lipcu. Podała też termin, kiedy w związku z tym ustawa o rencie wdowiej może ostatecznie wejść w życie.

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

REKLAMA

Lewiatan: Minimalne wynagrodzenie powiązane z sytuacją gospodarczą? Przedsiębiorcy postulują wyższy wzrost wynagrodzeń w budżetówce

W 2025 r. wzrośnie wynagrodzenie minimalne, a płace w budżetówce mogą być podwyższone więcej niż wynika to ze wstępnego stanowiska rządu – komentuje rezultaty ostatniego posiedzenia Rady Dialogu Społecznego prof. Jacek Męcina, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan.

Jak przekazać darowiznę swojemu dziecku i uniknąć podatku? W 2024 r. zrób te trzy rzeczy, a będziesz mógł spać spokojnie

Jak przekazać darowiznę swojemu dziecku i uniknąć podatku? Zrób trzy rzeczy, a będziesz mógł spać spokojnie. Darowizny w najbliższej rodzinie są co do zasady zwolnione od podatku, jednak czasami trzeba złożyć druk SD-Z2.

REKLAMA