REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kontrola pracownika na zwolnieniu lekarskim

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

Jeżeli po przeprowadzeniu kontroli okaże się, że pracownik nieprawidłowo korzystał ze zwolnienia lekarskiego, to nie tylko utraci prawo do zasiłku chorobowego, ale również może być to przyczyną rozwiązania przez pracodawcę umowy o pracę.
Zwolnienie lekarskie jest dokumentem, który potwierdza niezdolność pracownika do wykonywania pracy. Jednocześnie stanowi podstawę do usprawiedliwienia jego nieobecności w pracy. Zwolnienie lekarskie jest wydawane w celu umożliwienia choremu zupełnego i pełnego powrotu do zdrowia. Zdarza się jednak, że pracownik wykorzystuje zwolnienie lekarskie niezgodnie z jego celem. W takiej sytuacji pracodawca może zwrócić się do właściwego organu Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z prośbą o dokonanie kontroli prawidłowości wykorzystywania przez pracownika zwolnienia lekarskiego bądź dokonać takiej kontroli samodzielnie.
Kiedy chory może chodzić
Zdarza się, że choroba pracownika nie powoduje konieczności spędzania tego okresu w domu, nie wszystkie choroby wymagają bezwzględnego leżenia w łóżku. Jednakże o tym, czy chory musi leżeć, czy też nie, decyduje lekarz prowadzący leczenie i wystawiający zwolnienie. Decyzja lekarza, że chory może chodzić uprawnia chorego jedynie do wykonywania zwykłych czynności życia codziennego, takich jak np. chodzenie po mieszkaniu, udanie się do apteki, na kontrolę lekarską, na rehabilitację. W żadnym wypadku nie daje o­na podstawy do tego, aby wykonywać pracę zarobkową. Oznacza to, że w sytuacji kiedy pracownik, korzystając ze zwolnienia lekarskiego, wykonywał pracę, świadczył usługi, prowadził działalność gospodarczą lub podejmował inne czynności sprzeczne z celem zwolnienia lekarskiego, np. wykonywał prace w ogrodzie, nie może usprawiedliwiać się, że lekarz nie nakazał leżenia w łóżku.

Przykład
Właściciel małej firmy spedycyjnej podjął decyzję o wypowiedzeniu umowy o pracę jednemu z pracowników. Pracownik ten, podejrzewając, że szef chce go zwolnić, udał się do lekarza i doręczył pracodawcy zwolnienie lekarskie chroniące go przed wypowiedzeniem. Zwolnienie lekarskie było kilkakrotnie przedłużane. Pewnego dnia pracodawca, będąc na zakupach, zobaczył, jak jego chory pracownik dźwiga całą „zgrzewkę” napoi. Pracownik tłumaczył się, że zwolnienie lekarskie nie obliguje go do leżenia w łóżku i zezwala na chodzenie.
Zachowanie to wzbudziło w pracodawcy podejrzenie, że pracownik niewłaściwie wykorzystuje zwolnienie lekarskie. W takiej sytuacji pracodawca może zwrócić się do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z prośbą o dokonanie kontroli wykorzystywania zwolnienia lekarskiego.
Podmioty uprawnione do przeprowadzenia kontroli
W sytuacji kiedy pracownik wykorzystuje zwolnienie lekarskie niezgodnie z jego celem, pracodawca może zwrócić się do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z prośbą o przeprowadzenie kontroli bądź przeprowadzić powyższą kontrolę samodzielnie. Zgodnie z art. 68 ust. 1 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2005 r. nr 31, poz. 267, dalej w tekście jako „ustawa zasiłkowa”) pracodawcy, którzy zgłosili do ubezpieczenia chorobowego powyżej 20 ubezpieczonych, mogą samodzielnie dokonywać takiej kontroli. Pozostali pracodawcy muszą korzystać z pośrednictwa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
Kontrola prawidłowości wykorzystywania zwolnienia lekarskiego polega na sprawdzeniu, czy chory pracownik nie wykonuje pracy zarobkowej lub czy nie wykorzystuje zwolnienia lekarskiego niezgodnie z jego celem, np. na załatwienie spraw osobistych, aby odpocząć, czy też jako ochronę przed wypowiedzeniem umowy o pracę.
Kontrola taka powinna być dokonywana w miarę potrzeby, bez ustalania z góry stałych terminów jej przeprowadzania, a jej nasilenie powinno odbyć się w sytuacji, kiedy występuje zwiększona absencja w pracy, albo w przypadku, kiedy pracodawca dowie się, że chory pracownik niewłaściwie wykorzystuje zwolnienie lekarskie, np. świadczy pracę w ramach innego stosunku pracy.

Przykład
Paweł Z. pracował w firmie A. na pełnym etacie. Po pracy był zatrudniony w firmie B. na pół etatu. Kiedy zachorował, udał się do lekarza i uzyskał zwolnienie lekarskie, które przedłożył w firmie A., przy czym nie zaprzestał świadczenia pracy na rzecz firmy B. Pracodawca A. dowiedział się, że Paweł Z. pomimo zwolnienia lekarskiego pracuje w firmie B. W związku z tym pracodawca A. zwrócił się do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z prośbą o skontrolowanie prawidłowości wykorzystywania zwolnienia lekarskiego, wskazując, iż jego pracownik świadczy pracę na terenie firmy B. Po przeprowadzeniu kontroli przez ZUS na terenie firmy B. Paweł Z. stracił prawo do zasiłku chorobowego za cały okres wskazany w zaświadczeniu lekarskim.
Upoważnienie
W sytuacji kiedy pracodawca jest uprawniony do przeprowadzenia kontroli prawidłowości wykorzystywania zwolnień lekarskich swoich pracowników, osobą kontrolującą w jego imieniu może być przełożony chorego pracownika, inny pracownik lub nawet sam pracodawca. W sytuacji zaś, kiedy do przeprowadzenia kontroli uprawniony jest Zakład Ubezpieczeń Społecznych, osobą upoważnioną do kontroli z jego ramienia jest pracownik ZUS.
Osoba, która będzie przeprowadzała kontrolę prawidłowości korzystania ze zwolnienia lekarskiego, powinna mieć imienne upoważnienie uprawniające do wykonywania kontroli zarówno w miejscu zamieszkania chorego, jak i w miejscu czasowego pobytu lub w miejscu zatrudnienia. Przeprowadzając kontrolę, jest o­na zobowiązana do sporządzenia protokołu z kontroli, w którym wskazuje, na czym polegało nieprawidłowe wykorzystanie zwolnienia lekarskiego. Kontrolowany pracownik ma prawo zapoznać się z jego treścią w celu wniesienia uwag. Jeżeli zaś po przeprowadzeniu kontroli powstaną wątpliwości w zakresie, czy zwolnienie lekarskie jest wykorzystywane zgodnie z jego celem, rozstrzyga je właściwa jednostka organizacyjna Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, uzyskując – jeżeli zajdzie taka potrzeba – opinię lekarza leczącego. W razie sporu Zakład Ubezpieczeń Społecznych wydaje decyzję, którą można zaskarżyć.
Skutki kontroli
Jeżeli po przeprowadzeniu kontroli okaże się, że pracownik wykorzystywał zwolnienie lekarskie niezgodnie z jego przeznaczeniem, utraci o­n prawo do zasiłku chorobowego za cały okres niezdolności do pracy wskazany w zaświadczeniu lekarskim (art. 17 ust. 1 ustawy zasiłkowej). Może zdarzyć się także, że podejmowane przez pracownika w trakcie korzystania ze zwolnienia lekarskiego czynności sprzeczne z celem zwolnienia będą stanowiły ciężkie naruszenie obowiązków pracowniczych i w konsekwencji będą stanowiły podstawę do rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia w trybie przewidzianym przez art. 52 k.p.
Jednakże nie każde działanie pracownika w takiej sytuacji będzie mogło zostać zakwalifikowane jako ciężkie naruszenie obowiązków pracowniczych. Nie będzie nim np. jednorazowe udanie się do najbliższego sklepu w celu zakupienia żywności bądź krótki spacer odbyty zgodnie z zaleceniem lekarza leczącego lub nawet udział we własnym ślubie (por. wyrok Sądu Najwyższego z 26 września 2001 r. I PKN 638/00, Pr. Pracy 2002/1/35). W związku z powyższym każdą zaistniałą sytuację należy ocenić indywidualnie.

Katarzyna Wrońska
Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Magdalena Biejat – partia, program, wiek, zawód, wykształcenie [Kandydatka na Prezydenta RP 2025]

Magdalena Biejat – która partia popiera kandydatkę? Przedstawiamy program wyborczy kandydatki na Prezydenta RP w 2025 roku, wiek, zawód oraz wykształcenie. Sprawdź pełną listę kandydatów w wyborach 2025 r. oraz wyniki najnowszego sondażu prezydenckiego.

Przełom dla odbiorców energii elektrycznej. Likwidują pierwsze opłaty, dzięki licznikom zdalnym

W związku z wdrożeniem liczników zdalnego odczytu energii elektrycznej, pierwszy operator energetyczny w Polsce rezygnuje z opłat za odczyt na życzenie klienta. Dane będzie można otrzymać drogą mailową, listownie lub na nośniku pamięci. Rozwiązanie to umożliwi lepszą kontrolę zużycia energii, co przełoży się na oszczędności i niższe rachunki.

Co zrobić, gdy z ZUS nie dotarła deklaracja podatkowa PIT?

ZUS zrealizował akcję wysyłkową deklaracji podatkowych PIT-40, PIT-11A i PIT-11. Jednak nie wszystkie deklaracje trafiły do adresatów. Duplikat można dostać przychodząc do ZUS. Można też wydrukować dokument, który jest umieszczony na indywidualnym koncie PUE ZUS.

Pilne! Będzie nowelizacja ustawy o KSeF, znamy projekt: jakie zmiany w obowiązkowym e-fakturowaniu

Ministerstwo Finansów opublikowało długo wyczekiwany projekt nowelizacji ustawy o VAT, regulujący obowiązek stosowania faktur ustrukturyzowanych. Wraz z nim udostępniono również oficjalną „mapę drogową” wdrożenia Krajowego Systemu e-Faktur – KSeF.

REKLAMA

Renta socjalna 2025 r. Zmiany już od 1 maja 2025 r.

Jakie zmiany czekają osoby pobierające rentę socjalną? Czy nadchodzące zmiany wpłyną na wysokość wypłaty świadczeń? Ile wynosi renta socjalna po waloryzacji 1 marca 2025 r.? Co z dodatkiem dopełniającym do renty socjalnej? Kto musi złożyć wniosek, by otrzymać dodatek dopełniający?

Zakupy przed Wielkanocą 2025. Wojna cenowa między Lidlem i Biedronką służy kupującym. Inne sieci też w akcji

Polacy mają korzyść z tych wojen, bo dzięki niezliczonym promocjom mogą taniej albo więcej kupić przed świętami. To oznacza bardziej obfity lub zróżnicowany w potrawy i smakołyki stół wielkanocny u większości rodzin.

Sejm na żywo 15 kwietnia: Komisja śledcza ds. Pegasusa

Przesłuchanie Aleksandry Rozmierskiej, prokurator, wezwanej w celu złożenia zeznań w toczącym się postępowaniu zmierzającym do zbadania legalności, prawidłowości oraz celowości czynności operacyjno-rozpoznawczych podejmowanych m.in. z wykorzystaniem oprogramowania Pegasus przez członków Rady Ministrów, służby specjalne, Policję, organy kontroli skarbowej oraz celno-skarbowej, organy powołane do ścigania przestępstw i prokuraturę w okresie od dnia 16 listopada 2015 r. do dnia 20 listopada 2023 r.

500 plus na okulary (lub soczewki kontaktowe) dla osób pracujących przy komputerze, niezależnie od dofinansowania z NFZ – nareszcie jest decyzja A. Dziemianowicz-Bąk

Po sześciokrotnym wydłużeniu terminu odpowiedzi na interpelację poselską w sprawie uregulowania minimalnej kwoty dofinansowania do okularów korekcyjnych (lub soczewek kontaktowych) dla osób pracujących przy komputerze oraz częstotliwości przysługiwania tegoż dofinansowania od pracodawcy – Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, nareszcie przedstawiło swoje stanowisko w tej sprawie. Z jednej strony – pracownicy mogą poczuć się rozczarowani, a z drugiej – może ono stanowić narzędzie do „walki” z niefrasobliwym pracodawcą, którego regulacje wewnętrzne pozostają w sprzeczności z obowiązującymi przepisami.

REKLAMA

Odbiorcy prądu z nowym obowiązkiem. Kary do 10 tys. zł, ale rachunki mogą spaść nawet o 10%

Do lipca 2031 roku wszystkie mieszkania w Polsce muszą być wyposażone w liczniki zdalnego odczytu energii elektrycznej – taki obowiązek nakładają przepisy unijne i krajowe. Brak dostosowania się do nowych regulacji może skutkować grzywną nawet do 10 tys. zł. Nowe urządzenia, choć obowiązkowe, mogą też pomóc w obniżeniu rachunków za prąd.

Kod pocztowy - czy wiesz co oznaczają te cyfry? Poczta Polska wyjaśnia

Kod pocztowy to integralny składnik wszystkich adresów; każda z jego cyfr odpowiada za konkretny fragment lokalizacji. Poinformowała Poczta Polska w komunikacie z 17 marca 2025 r., w którym przytoczono sytuację z Mikoszewa, gdzie nowopowstały cypel został przypisany do odpowiedniego kodu.

REKLAMA