Szewc musi pilnować składek

Kajetan W. od 1999 r. prowadzi niewielki zakład szewski. Przez wiele lat osobiście opłacał składki na ubezpieczenie emerytalne, rentowe oraz dobrowolne ubezpieczenie chorobowe. W ubiegłym roku zdecydował się na przekazywanie składek za siebie oraz swoją żonę przelewem bezpośrednio na konto bankowe.
Kajetan W. był przekonany, że gdy zachoruje, przez cały czas niezdolności do pracy będzie otrzymywać zasiłek chorobowy. Okazało się jednak, że opłacane przez niego składki nie wpływały na konto ZUS w terminie. Sprawa ta wyszła na jaw, gdy właściciel zakładu szewskiego zachorował i zgłosił się ze zwolnieniem lekarskim do ZUS po zasiłek chorobowy.
ZUS odmówił wypłaty świadczenia, twierdząc, że składka na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe musi w terminie wpłynąć na konto. Skoro nie było wpłaty w terminie, osoba taka przestaje podlegać dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu. Dlaczego ZUS przyjmuje składki, nie dając w zamian ochrony ubezpieczeniowej?
Kajetan W. prowadzi niewielki zakład szewski. Od ubiegłego roku składki na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe opłaca za pośrednictwem banku. Kilka tygodni temu zachorował i udał się ze zwolnieniem lekarskim do ZUS po zasiłek chorobowy, lecz go nie otrzymał. Okazało się, że z powodu niepłacenia składek w terminie obecnie nie podlega ubezpieczeniu. Kajetan W. uważa, że to jest niesprawiedliwe, ponieważ płacił składki, a nie otrzymuje w zamian ochrony ubezpieczeniowej. Czy ma rację?
Bożena Wiktorowska
EKSPERT WYJAŚNIA
Joanna Korytkowska, radca prawny z Kancelarii Radców Prawnych Kawczyński i Korytkowska, Spółka partnerska w Szczecinie
Osoby prowadzące działalność pozarolniczą i osoby z nimi współpracujące podlegają obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowemu. Mogą zostać na swój wniosek objęte dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym od dnia wskazanego we wniosku o objęcie tym ubezpieczeniem, nie wcześniej jednak niż od dnia, w którym wniosek w tej sprawie został zgłoszony. Dobrowolne ubezpieczenie chorobowe ustaje m.in. z powodu niedotrzymania terminu opłacenia składek na to ubezpieczenie od pierwszego dnia miesiąca kalendarzowego, za który nie opłacono w terminie składki należnej na to ubezpieczenie. W uzasadnionych przypadkach ZUS na wniosek ubezpieczonego może wyrazić zgodę na opłacenie składek po obowiązującym terminie.
Zgodnie z art. 4 ust. 1 punkt 2 ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (t.j. Dz.U. z 2005 r. nr 31, poz. 267), ubezpieczony podlegający ubezpieczeniu chorobowemu dobrowolnie nabywa prawo do zasiłku chorobowego dopiero po upływie 180 dni nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego.
Czytelnik prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą i z tytułu prowadzenia tej działalności opłaca za siebie i za żonę składkę na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe, przy czym za ostatni rok przelewem bankowym. Twierdzi, że dyspozycji przelewów z rachunku bankowego dokonywał terminowo.
Zgodnie z art. 47 ust. 8 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, instytucje obsługujące wpłaty składek na ubezpieczenia społeczne są zobowiązane do niezwłocznego transferu za pośrednictwem międzybankowego systemu rozliczeń elektronicznych. Natomiast z art. 63a prawa bankowego wynika, że banki zobowiązane są do niezwłocznej realizacji poleceń przelewu na rachunki ZUS z tytułu składek.
Mimo że polecenia przelewów były dokonywane terminowo, składki nie wpływały na rachunek bankowy ZUS w terminie. Jako datę uiszczenia składki na ubezpieczenie ZUS traktuje bowiem datę wpływu środków na rachunek bankowy.
Objęcie dobrowolnym ubezpieczeniem następuje na wniosek zainteresowanego. Natomiast ustaje o­no m.in. z powodu nieopłacenia składki w wyznaczonym terminie. Przyjmuje się dorozumianą wolę rezygnacji z ubezpieczenia. Przepis jest rygorystyczny, ale ubezpieczony może w uzasadnionych przypadkach złożyć wniosek do ZUS o wyrażenie zgody na opłacenie składki po terminie. Należy go skierować do dyrektora właściwej jednostki terenowej ZUS.
Jednak moim zdaniem nie można twierdzić, że przez cały okres uiszczania składek czytelnik nie był objęty ochroną ubezpieczeniową w zakresie ubezpieczenia chorobowego. W celu więc uzyskania dokładnych informacji czytelnik powinien zwrócić się do ZUS. Wówczas będzie wiadomo, czy w czasie opłacania składek ubezpieczenie trwało i ustało dopiero na skutek nieterminowego uiszczenia kilku lub nawet jednej składki. Czytelnik, uiszczając składkę za kolejne miesiące terminowo, mógł znowu być obejmowany ubezpieczeniem chorobowym, ale wówczas prawo do zasiłku mogłoby powstać dopiero po upływie 180 dni nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego.
Nie zawsze składka uiszczona nienależnie na ubezpieczenie podlega zwrotowi. Sposób rozliczania składek uiszczanych po terminie reguluje rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad i trybu postępowania w sprawach rozliczania składek, wypłaconych zasiłków z ubezpieczeń chorobowego i wypadkowego, zasiłków rodzinnych, pielęgnacyjnych i wychowawczych oraz kolejności zaliczania wpłat składek na poszczególne fundusze (Dz.U. nr 165, poz. 1197 z późn. zm.). Określa o­no m.in.:
• kolejność zaliczania wpłat składek na FUS oraz innych należności, do których poboru zobowiązany jest ZUS, jeżeli płatnik składek opłaca je i przekazuje niezgodnie z przepisami,
• szczegółowe zasady i tryb postępowania w sprawach rozliczania składek i wypłaconych zasiłków oraz świadczeń rehabilitacyjnych z ubezpieczeń chorobowego i wypadkowego.
W celu ustalenia czy w omawianym przypadku istnieje nadwyżka uiszczonych składek, która mogłaby zostać zwrócona, należy uzyskać informację co do terminowości uiszczania składek przez czytelnika w czasie, którego dotyczy pytanie, okresu objęcia ubezpieczeniem chorobowym oraz okresów, w których czytelnikowi przysługiwało prawo do zasiłku chorobowego, a także terminowości i zakresu uiszczania składek na ubezpieczenia obowiązkowe.


Infor.pl
Osoby z niepełnosprawnościami czekają na ustawę o asystencji osobistej. Co mówi pełnomocnik rządu ds. osób z niepełnosprawnościami?
17 lip 2024

Osoby z niepełnosprawnościami czekają na ustawowe uregulowanie asystencji osobistej. Łukasz Krasoń, pełnomocnik rządu ds. osób z niepełnosprawnościami, przekazał, że projekt przepisów jest już na ostatniej prostej. Upowszechnienie się asystencji osobistej pozwoliłoby sporej grupie osób z niepełnosprawnościami na bardziej aktywne życie, także pod względem zawodowym.

Średnia krajowa w 2024 roku szybko rośnie, jeszcze szybciej rosną wynagrodzenia freelancerów – w jednej grupie nawet o 50 procent, kto zarabia najwięcej
16 lip 2024

Kto poza programistami podbija stawki za zlecenia i umowy o dzieło, przebijając w tym względzie wynagrodzenia najlepiej zarabiających specjalistów na etacie? Choć zarobki freelancerów rosną szybko, to jednak nie we wszystkich kategoriach. Na dodatek pojawiło się zagrożenie oskładowania ZUS wszystkich umów, co znacznie je ograniczy.

Teraz materiały budowlane znów zaczną drożeć, skoro popyt na nie wciąż rośnie, podobnie jak koszty związane z uwolnieniem cen energii
16 lip 2024

Głównym impulsem do podwyżki cen materiałów budowlanych miało być uruchomienie programu dopłat do mieszkań – #naStart. Wiadomo już, że zostało ono przesunięte o co najmniej pół roku. Czy to oznacza, że korekta w dół  cen materiałów budowlanych jeszcze potrwa?

Kredyt mieszkaniowy o stopie 0%, 0,5%, czy 1% od 2025 roku. Dla kogo? Kredyt #naStart - nowy, skomplikowany program dopłat do rat
17 lip 2024

W dniu 16 lipca 2024 r. opublikowana została nowa wersja projektu ustawy o kredycie mieszkaniowym #naStart. Ten nowy program dopłat do kredytów mieszkaniowych ma zastąpić od przyszłego roku bezpieczne kredyty 2% i rodzinne kredyty mieszkaniowe. Większa pomoc ma być zaadresowana do wieloosobowych gospodarstw domowych, w szczególności rodzin z dziećmi. Minister Rozwoju i Technologii (autor projektu) i rząd planują, że ta ustawa wejdzie w życie z dniem 15 stycznia 2025 r. Zasady udzielania kredytu #naStart a zwłaszcza przepisy określające wysokość dopłat są niezwykle skomplikowane. Przewidziane jest m.in. kryterium dochodowe i powierzchniowe.

Program #naStart odłożony na 2025 rok, czy teraz o mieszkanie będzie łatwiej lub trudniej. Co z cenami
16 lip 2024

Deweloperzy ze spokojem przyjęli informację, iż nowy rządowy program wsparcia dla nabywców mieszkań nie ruszy w lipcu. Przesunięcie dopłat na 2025 rok w ocenie większości nie zmieni planów firm deweloperskich. A czy wpłynie na podaż mieszkań i ich ceny?

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą
16 lip 2024

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

Często korzystasz z paczkomatów i automatów paczkowych, załóż rękawice przed dotknięciem urządzenia. Jakie zagrożenia dla zdrowia
16 lip 2024

Przy niektórych przyciskach i ekranach dotykowych automatów paczkowych, nazywanych popularnie paczkomatami – choć to nazwa zastrzeżona tylko dla jednej firmy – wykryto między innymi gronkowce i bakterie oportunistyczne. Te drugie mogą wywołać zakażenia przy osłabionym układzie odpornościowym oraz zatrucia pokarmowe.

Renta wdowia. Kiedy wejdzie w życie? Ministra podała termin, jest zmiana
17 lip 2024

Projekt wprowadzający rentę wdowią wróci już niedługo pod obrady Sejmu. Ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk przekazała, że ma się to wydarzyć jeszcze w lipcu. Podała też termin, kiedy w związku z tym ustawa o rencie wdowiej może ostatecznie wejść w życie.

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu
16 lip 2024

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

Lewiatan: Minimalne wynagrodzenie powiązane z sytuacją gospodarczą? Przedsiębiorcy postulują wyższy wzrost wynagrodzeń w budżetówce
16 lip 2024

W 2025 r. wzrośnie wynagrodzenie minimalne, a płace w budżetówce mogą być podwyższone więcej niż wynika to ze wstępnego stanowiska rządu – komentuje rezultaty ostatniego posiedzenia Rady Dialogu Społecznego prof. Jacek Męcina, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan.

pokaż więcej
Proszę czekać...