REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak wystąpić z OFE

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

Osoby urodzone w latach 1949–1968, które już nabyły lub nabędą do 2006 r. prawo do jednej z form wcześniejszej emerytury, a przystąpienie do OFE jest jedyną przeszkodą uniemożliwiającą im skorzystanie z niej – mają szansę na rozwiązanie takiej umowy.
Powszechne towarzystwa emerytalne zrzeszone w Izbie Gospodarczej Towarzystw Emerytalnych opracowały wraz z ZUS procedurę unieważniania umów z Otwartym Funduszem Emerytalnym dla osób, którym przynależność do II filara uniemożliwia skorzystanie z wcześniejszej emerytury. Powszechne towarzystwa emerytalne zrzeszone w IGTE to: AIG, Commercial Union, Generali, Pekao, Pioneer, Allianz Polska, BANKOWY, Ergo Hestia, ING Nationale-Nederlanden Polska, PZU, SAMPO.
Komu wcześniejsza emerytura
Wcześniejsza emerytura przysługuje osobie, która najpóźniej do 31 grudnia 2006 r. spełni warunki do jej przyznania.
Warunki uprawniające do emerytury:
• dla kobiety – ukończenie 55 lat oraz udowodnienie:
– co najmniej 30-letniego okresu składkowego i nieskładkowego albo
– 20-letniego pod warunkiem posiadania orzeczenia o całkowitej niezdolności do pracy;
• dla mężczyzny – ukończenie 60 lat oraz udowodnienie:
– co najmniej 25-letniego okresu składkowego i nieskładkowego.
Dodatkowym wymogiem jest, aby osoba wnioskująca o świadczenie:
• ostatnio przed zgłoszeniem wniosku o emeryturę była pracownikiem,
• w okresie ostatnich 24 miesięcy podlegania ubezpieczeniu pozostawała w stosunku pracy co najmniej przez 6 miesięcy, chyba że w dniu zgłoszenia wniosku o emeryturę jest uprawniona do renty z tytułu niezdolności do pracy.
ważne
Spełnienia dodatkowych warunków nie wymaga się od osoby, która przez cały niezbędny okres pracy pozostawała w stosunku pracy.
Należy pamiętać, iż prawo do wcześniejszej emerytury przysługuje zwłaszcza pracownikom zatrudnionym w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze.
Do tych ostatnich zaliczamy m.in.:
• pracowników organów kontroli państwowej;
• pracowników organów administracji celnej;
• pracowników wykonujących działalność twórczą lub artystyczną;
• dziennikarzy zatrudnionych w redakcjach dzienników, czasopism, w radiu, telewizji oraz w organach prasowych, informacyjnych, publicystycznych albo fotograficznych, objętych układem zbiorowym pracy dziennikarzy, o których mowa w ustawie z 26 stycznia 1984 r. – Prawo prasowe (DzU nr 5, poz. 24 ze zm.);
• nauczycieli, wychowawców lub innych pracowników pedagogicznych wykonujących pracę nauczycielską wymienioną w art. 1 ustawy z 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela (DzU z 2003 r. nr 118, poz. 1112 ze zm.);
• żołnierzy zawodowych, funkcjonariuszy Policji, Urzędu Ochrony Państwa, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Straży Granicznej, Biura Ochrony Rządu, Służby Celnej, Służby Więziennej i Państwowej Straży Pożarnej;
• pracowników jednostek ochrony przeciwpożarowej, o których mowa w art. 15 pkt 1a–5 i 8 ustawy z 24 sierpnia 1991 r. o ochronie rzeciwpożarowej (DzU z 2002 r. nr 147, poz. 1229 ze zm.).
Urodzeni po 31 grudnia 1948 r. a przed 1 stycznia 1969 r.
Prawo do wcześniejszej emerytury przysługuje również ubezpieczonym urodzonym po 31 grudnia 1948 r. a przed 1 stycznia 1969 r.
Muszą jednak spełniać następujące warunki:
• do 31 grudnia 2006 r. mieć prawo do uzyskania emerytury na warunkach określonych powyżej;
• w przypadku ubezpieczonego będącego pracownikiem musi nastąpić rozwiązanie stosunku pracy.
ważne
Na dzień złożenia wniosku ubezpieczony nie może być członkiem Otwartego Funduszu Emerytalnego.
Wiele osób z powyższego warunku w chwili przystępowania do Otwartego Funduszu Emerytalnego nie zdawało sobie sprawy. Podpisanie umowy z Otwartym Funduszem Emerytalnym de facto przekreśliło szansę przejścia ubezpieczonego na wcześniejszą emeryturę. W związku z powyższym wiele osób starało się rozwiązać podpisane wcześniej umowy. Niestety decyzja o wyborze OFE dla osób w średnim wieku jest ostateczna (nieodwołalne oświadczenie woli). Co „sprytniejsze” osoby, które przystąpiły do II filara i którym decyzja ta nie pozwalała na skorzystanie ze świadczeń, powoływały się na art. 84 Kodeksu cywilnego przewidujący, iż razie błędu co do treści czynności prawnej można uchylić się od skutków prawnych swego oświadczenia woli. Można powoływać się tylko na błąd uzasadniający przypuszczenie, że gdyby składający oświadczenie woli nie działał pod wpływem błędu i oceniał sprawę rozsądnie, nie złożyłby oświadczenia tej treści (błąd istotny). Towarzystwa jednak bardzo różnie odnosiły się do tak uargumentowanych wniosków o unieważnienie umowy, często wymagając dodatkowego zaświadczenia z ZUS.
Jak unieważnić umowę
Powszechne towarzystwa emerytalne, zarządzające OFE, zrzeszone w Izbie Gospodarczej Towarzystw Emerytalnych od dłuższego czasu pracowały wraz z ZUS nad jednolitą procedurą unieważniania umów z OFE dla osób, którym przynależność do II filara uniemożliwia skorzystanie z wcześniejszej emerytury. Procedura ta została ostatecznie wypracowana i zaakceptowana.
Podstawą dla unieważnienia umowy jest decyzja z ZUS o odmowie przyznania wcześniejszej emerytury jedynie ze względu na przynależność do Otwartego Funduszu Emerytalnego.
ważne
Wniosek składa się do tego Otwartego Funduszu Emerytalnego, z którym ubezpieczony podpisał pierwszą umowę.
Uczestnik Otwartego Funduszu Emerytalnego powinien złożyć wniosek o unieważnienie umowy do OFE.
Powszechne towarzystwo emerytalne, które otrzyma taki wniosek, będzie wymagać od klienta pisemnego oświadczenia o zawarciu umowy pod wpływem błędu oraz decyzji z ZUS o odmowie przyznania wcześniejszej emerytury jedynie ze względu na przynależność do OFE.
Dopiero po stwierdzeniu przez powszechne towarzystwo emerytalne nieważności umowy klient funduszu powinien poinformować o tym (na specjalnym wzorze) OFE, do którego zwrócił się z prośbą o unieważnienie umowy, oraz wszystkie fundusze, których ewentualnie następnie był członkiem.
ważne
Procedura ta nie będzie obowiązywać w odniesieniu do spraw zakończonych prawomocnym wyrokiem oddalającym powództwo o unieważnienie umowy z OFE.
Oczywiście powszechne towarzystwo emerytalne może stosować korzystniejsze (od przyjętych w tej procedurze) zasady unieważnienia umów w stosunku do swoich aktualnych, ale nie byłych członków. Procedura ta będzie obowiązywać wyłącznie do końca 2006 r. i z pewnością oznacza ułatwienie możliwości wycofania się z II filara dla tych ubezpieczonych, którzy do końca 2006 r. nabędą prawo do wcześniejszej emerytury, oraz wyjaśnienie wszelkich wątpliwości związanych z kwestią dopuszczalności rozwiązywania w takiej sytuacji umowy o przystąpieniu do OFE.


Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
QUIZ. Życie codzienne czasów PRL. Prawda czy fałsz? Na ostatnim pytaniu na pewno się wyłożysz
Ten quiz jest bardzo sentymentalny. Małe, ciasne, ale własne mieszkanie, kolejki po mięso czy papier toaletowy, zdobywane cudem produkty, bo akurat "rzucili do sklepu". Tak właśnie wyglądało życie codzienne czasów PRL. Sprawdźcie czy pamiętacie tamte czasy.
Wielki Piątek 2025: O której Droga Krzyżowa w Watykanie? Papież Franciszek autorem rozważań

Wielki Piątek 2025 to jedno z najważniejszych wydarzeń Wielkiego Tygodnia. Tego dnia katolicy na całym świecie wspominają mękę i śmierć Jezusa Chrystusa. Szczególną uwagę wiernych przyciągają uroczystości w Watykanie, zwłaszcza wieczorna Droga Krzyżowa przy Koloseum, której rozważania w tym roku przygotował sam papież Franciszek.

Reputacja przedsiębiorcy to jedno z kluczowych aktywów firmy. Tak uważa coraz więcej właścicieli firm w Polsce

Firmy w Polsce coraz częściej traktują reputację jako kapitał, który warto chronić, nawet kosztem wyników finansowych. To po części efekt walki stereotypu przedsiębiorcy, który chce osiągać zyski za wszelką cenę. Jest on wciąż głęboko zakorzeniony w świadomości społecznej.

Sztuczna inteligencja w handlu. Ma poprawić obsługę klienta

Sztuczna inteligencja redefiniuje handel detaliczny Prawie połowa firm już wykorzystuje AI w celu poprawy jakości obsługi klienta. Inwestycja w sztuczną inteligencję w tym zakresie przynosi niemal natychmiastowe efekty.

REKLAMA

Zakupy świąteczne: Wielkanoc 2025. Zastaw się a postaw się wciąż działa i przez niekontrolowane zakupy można popaść w długi?

Święta to czas refleksji i rodzinnych spotkań – ale też coraz częściej impuls do nieprzemyślanych wydatków. Szokować może okoliczność, iż co trzeci Polak zna kogoś, kto przez święta popadł w długi. Tylko nieliczni proszą o pomoc.

Wojsko może zająć Twoją nieruchomość oraz samochód i to nie tylko w razie ogłoszenia mobilizacji lub podczas wojny, ale również w czasie pokoju, a za utrudnianie – grozi grzywna

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego jak szerokie uprawnienia posiada wojsko względem naszych nieruchomości i samochodów – i to nie tylko w sytuacji wprowadzenia stanu wyjątkowego lub wojennego, ogłoszenia mobilizacji albo w czasie wojny, ale również w czasie pokoju. Do zajęcia przez wojsko domu, w czasie pokoju, może dojść np. w celu zakwaterowania żołnierzy odbywających ćwiczenia wojskowe, a pojazd wojsko może zarekwirować w ramach zwalczania klęski żywiołowej. Za niestosowanie się do decyzji dowódcy wojskowego w sprawie zajęcia nieruchomości, jak również za uniemożliwianie lub utrudnianie wojsku korzystania z zajętej nieruchomości – grozi 5 tys. zł grzywny. W związku z niepewną sytuacją geopolityczną – warto znać poniższe zasady.

Praca w Wielką Sobotę: od 1000 zł do nawet 100000 zł kary dla pracodawcy [Ostrzeżenie PIP]

PIP ostrzega pracodawców zatrudniających pracowników w Wielką Sobotę. 19 kwietnia 2025 r. pracownicy handlu nie mogą pracować ponad wskazany w przepisach czas. Do której godziny można pracować w Wielką Sobotę?

Nowe świadczenie "Moje zdrowie – Bilans Zdrowia Osoby Dorosłej": większa dostępność do skierowań na badania. Jakie badania będzie można zrobić? Kto będzie mógł wystawić skierowanie na badanie? [PROJEKT ROZPORZĄDZENIA]

Ministerstwo Zdrowia pracuje nad zmianami mającymi zwiększenie dostępności do świadczeń zdrowotnych o charakterze diagnostyczno-profilaktycznym. Położne i pielęgniarki będą mogły wystawiać skierowania na badania w ramach nowego świadczenia "Moje zdrowie – Bilans Zdrowia Osoby Dorosłej". Jakie badania będzie można zrobić?

REKLAMA

Rewolucja w naliczaniu stażu pracy od 2026 roku. Umowy zlecenia i działalność gospodarcza wliczane do uprawnień pracowniczych

Od 1 stycznia 2026 roku mają wejść w życie istotne zmiany w Kodeksie pracy, które wpłyną na sposób naliczania stażu pracy. Projektowana nowelizacja przewiduje, że do stażu pracy będą wliczane nie tylko okresy zatrudnienia na podstawie umowy o pracę, ale także inne formy aktywności zawodowej, takie jak umowy zlecenia, prowadzenie działalności gospodarczej czy służba w niektórych formacjach mundurowych. Zmiany te mają na celu zwiększenie uprawnień pracowniczych, w tym prawa do dłuższego urlopu wypoczynkowego, wyższych odpraw czy dodatków stażowych.

ZUS daje 1878,91 zł albo 1409,18 zł z tytułu niezdolności do pracy [WNIOSEK ERN]

Od 1 marca 2025 r. do 28lutego 2026 r. ZUS daje 1878,91 zł albo 1409,18 zł z tytułu niezdolności do pracy. Jakie są 3 rodzaje renty? Jak złożyć wniosek ERN? Czy potrzebne są dodatkowe dokumenty dla ZUS? Zakład tłumaczy zasady wyliczania wysokości renty z tytułu niezdolności do pracy.

REKLAMA