REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy ZUS zapłaci za błędy ustawodawcy

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

Do 13 maja br. osoby z 30–35-letnim stażem pracy, które pod koniec 2001 r. utraciły pracę, a liczyły na zasiłki i świadczenia przedemerytalne, mogą wnieść wniosek o wznowienie sprawy przez powiatowy urząd pracy.
Anna Stykowska

17 grudnia 2001 r. Sejm uchwalił ustawę o zmianie ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa, ustawy o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy, ustawy o zatrudnieniu i przeciwdziałaniu bezrobociu, ustawy o zakazie stosowania wyrobów zawierających azbest, ustawy o Trójstronnej Komisji do Spraw Społeczno-Gospodarczych i wojewódzkich komisjach dialogu społecznego oraz ustawy o ułatwieniu zatrudnienia absolwentom szkół (DzU nr 154, poz. 1793), która m.in. znowelizowała ustawę o zatrudnieniu i przeciwdziałaniu bezrobociu. Do tego momentu w systemie ubezpieczeń społecznych istniały zarówno zasiłki, jak i świadczenia przedemerytalne. Ustawa nowelizująca zniosła zasiłki przedemerytalne i zmieniła podstawy prawne przyznawania świadczeń przedemerytalnych oraz wprowadziła przepisy przejściowe chroniące osoby, które pod rządami starej ustawy nabyły prawo do świadczeń przedemerytalnych (lub spełniły warunki do ich nabycia).
Ponieważ ww. ustawę opublikowano w Dzienniku Ustaw 29 grudnia 2001 r., natomiast weszła o­na w życie 1 stycznia 2002 r., to trzydniowy okres między opublikowaniem ustawy a wejściem jej w życie praktycznie uniemożliwił – do 31 grudnia 2001 r. ustanowiony wtedy wymóg rejestrowania się do końca grudnia 2001 r. w urzędach pracy tych wszystkich, którzy ubiegali się o zasiłki i świadczenia przedemerytalne po spełnieniu innych warunków. Wprowadzone regulacje odebrały możliwość uzyskania świadczeń na dotychczasowych zasadach przez tych bezrobotnych, którzy przed dniem wejścia w życie ustawy spełniali warunki do nabycia świadczeń, lecz nie zdążyli zarejestrować się w powiatowym urzędzie pracy, jak również osobom, które w momencie wejścia w życie nowej ustawy pozostawały w okresie wypowiedzenia stosunku pracy, w związku z czym nie miały szansy w wymaganym terminie zarejestrować się w urzędzie.
Sejm zlikwidował zasiłki przedemerytalne, obniżył wysokość świadczeń przedemerytalnych z 90 do 80 proc. kwoty naliczonej emerytury i ograniczył je do 200 proc. zasiłku dla bezrobotnych. Dla byłych pracowników PGR ustanowiono ponadto wstecznie graniczny termin rejestracji jako bezrobotnych – 7 listopada 2001 r.
Kogo dotknęły wyłączenia
Zmiany dotknęły zwłaszcza tych bezrobotnych, którzy przed dniem wejścia w życie ustawy spełniali warunki do nabycia świadczeń, lecz nie zdążyli zarejestrować się w powiatowym urzędzie pracy, odebrały im bowiem możliwość uzyskania świadczeń na dotychczasowych zasadach. Nowelizacja dotknęła również osoby, które w momencie wejścia w życie nowej ustawy pozostawały w okresie wypowiedzenia stosunku pracy, w związku z czym nie miały szansy w wymaganym terminie uzyskać statusu bezrobotnego.
Do końca lipca 2004 r. świadczenia przedemerytalne były przyznawane na zasadach i w wysokości wynikających z ustawy z 14 grudnia 1994 r. o zatrudnieniu i przeciwdziałaniu bezrobociu (DzU z 2003 r. nr 58, poz. 514 ze zm). Stąd też do dnia przejęcia przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych przyznawania i wypłaty świadczeń przedemerytalnych, co nastąpiło 1 sierpnia 2004 r., świadczenia te ustalały i wypłacały osobom zarejestrowanym powiatowe urzędy pracy, jeżeli osoby te spełniały warunki do przyznania tych świadczeń.
Wyrok Trybunału
Grupa posłów na Sejm RP, Komisja Krajowej NSZZ „Solidarność”, Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych, Rada Powiatu Bydgoskiego, Rzecznik Praw Obywatelskich i Rada Gminy Kochanowice zaskarżyły niektóre przepisów dotyczące zasad uzyskiwania świadczeń przedemerytalnych.
W dniu 30 marca 2005 r. Trybunał Konstytucyjny wydał wyrok (sygn. K 19/02), w którym stwierdził, iż:
• art. 3 pkt 14 lit f) ustawy nowelizującej z 17 grudnia 2001 r., ustalający nowe brzmienie art. 37k ust. 9 ustawy z 14 grudnia 1994 r. o zatrudnieniu i przeciwdziałaniu bezrobociu, w części w jakiej zawiera zwrot „w dniu 7 listopada 2001 r.” uzależniający prawo do świadczenia przedemerytalnego pracowników byłych państwowych przedsiębiorstw gospodarki rolnej od posiadania w tym dniu statusu bezrobotnego,
• art. 11 ust. 2 tejże ustawy nowelizującej, w części zawierającej zwrot: „zarejestrowały się w powiatowym urzędzie pracy i”, który wyłącza możliwość nabycie prawa do świadczenia na dotychczasowych zasadach przez osoby, które przed dniem wejścia w życie ustawy spełniły warunki do nabycia prawa do świadczenia przedemerytalnego, lecz nie zarejestrowały się w powiatowym urzędzie pracy,
są niezgodne z art. 2 konstytucji (zasadą demokratycznego państwa prawa), narusza bowiem zasadę ochrony praw nabytych oraz zasadę lex retro non agit (niedziałania prawa wstecz).
Skutki orzeczenia
W przypadku stwierdzenia przez Trybunał Konstytucyjny niezgodności przepisu z konstytucją poszkodowani mają prawo do wniesienia wniosku o wznowienie sprawy przez ZUS lub inny organ rentowy w terminie jednego miesiąca od dnia wejścia w życie orzeczenia TK – tj. od dnia opublikowania go w Dzienniku Ustaw. Nastąpiło to 12 kwietnia 2005 r. – DzU nr 41, poz. 401.
ważne
Tylko do 13 maja osoby, które w końcu 2001 r. utraciły pracę, a w związku ze zmianą przepisów nie mogły uzyskać prawa do zasiłku i świadczenia przedemerytalne, mogą wnieść wniosek o wznowienie sprawy do powiatowego urzędu pracy.
W przypadku bowiem ustalenia po dniu wejścia w życie nowelizacji prawa do świadczenia przedemerytalnego lub zasiłku przedemerytalnego, na podstawie przepisów o zatrudnieniu i przeciwdziałaniu bezrobociu, powiatowe urzędy pracy po dokonaniu wypłaty świadczeń przedemerytalnych i zasiłków przedemerytalnych za okres do dnia przejęcia przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych przyznawania i wypłaty świadczeń przedemerytalnych niezwłocznie przekażą ZUS informację i dokumentację, dotyczącą tych świadczeń (art. 30 pkt 2 ustawy z 30 kwietnia 2004 r. o świadczeniach przedemerytalnych – DzU nr 120, poz. 1252).
W lepszej sytuacji są poszkodowani, którzy wystąpili w tamtym okresie do sądu w celu dochodzenia swoich racji. Termin na złożenie wniosku w takim wypadku przedłuża się do trzech miesięcy od wejścia w życie orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego (art. 4011 oraz 407 § 2 k.p.c.).
ważne
W takim przypadku skargę o wznowienie wnosi się w terminie do 13 lipca 2005 r. do sądu, w którym była rozpatrywana sprawa.
Uchybienie terminowi
W sytuacji gdy z uzasadnionych przyczyn zarówno w przypadku pierwszego, jak i drugiego z ww. terminów (tj. 13 maja i 13 lipca) poszkodowany niedotrzymał terminu na wniesienie wniosku, pozostaje jeszcze możliwość wystąpienia o jego przywrócenie.


Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
500 plus na okulary (lub soczewki kontaktowe) dla osób pracujących przy komputerze, niezależnie od dofinansowania z NFZ – nareszcie jest decyzja A. Dziemianowicz-Bąk

Po sześciokrotnym wydłużeniu terminu odpowiedzi na interpelację poselską w sprawie uregulowania minimalnej kwoty dofinansowania do okularów korekcyjnych (lub soczewek kontaktowych) dla osób pracujących przy komputerze oraz częstotliwości przysługiwania tegoż dofinansowania od pracodawcy – Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, nareszcie przedstawiło swoje stanowisko w tej sprawie. Z jednej strony – pracownicy mogą poczuć się rozczarowani, a z drugiej – może ono stanowić narzędzie do „walki” z niefrasobliwym pracodawcą, którego regulacje wewnętrzne pozostają w sprzeczności z obowiązującymi przepisami.

Odbiorcy prądu z nowym obowiązkiem. Kary nawet do 10 tys. zł, ale rachunki mogą spaść

Do lipca 2031 roku wszystkie mieszkania w Polsce muszą być wyposażone w liczniki zdalnego odczytu energii elektrycznej – taki obowiązek nakładają przepisy unijne i krajowe. Brak dostosowania się do nowych regulacji może skutkować grzywną nawet do 10 tys. zł. Nowe urządzenia, choć obowiązkowe, mogą też pomóc w obniżeniu rachunków za prąd.

Kod pocztowy - czy wiesz co oznaczają te cyfry? Poczta Polska wyjaśnia

Kod pocztowy to integralny składnik wszystkich adresów; każda z jego cyfr odpowiada za konkretny fragment lokalizacji. Poinformowała Poczta Polska w komunikacie z 17 marca 2025 r., w którym przytoczono sytuację z Mikoszewa, gdzie nowopowstały cypel został przypisany do odpowiedniego kodu.

Ewidencje VAT oszustów i uczciwych podatników niczym się nie różnią. Jak systemowo zablokować wzrost zwrotów VAT? Prof. Modzelewski: jest jeden sposób

Jedyną skuteczną barierą systemową dla prób wyłudzenia zwrotów jest uzależnienie wpływów zwrotów od zastosowania przez podatnika mechanizmu podzielonej płatności w stosunku do kwot podatku naliczonego, który miałby być zwrócony – pisze prof. dr hab. Witold Modzelewski.

REKLAMA

Idą rewolucyjne zmiany w urlopach. To już postanowione. „Kończymy z tym absurdem”

Harują ciężko całymi latami, ale to harowanie nie wlicza się do stażu pracy. O taką, obwarowaną przepisami ścianę, rozbijają się zatrudniani na umowach-zleceniach i ci , którzy prowadzą własną działalność gospodarczą. Czy teraz wreszcie się to zmieni? Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów pozytywnie zaopiniował projekt ustawy, który przyniesie rewolucję dotyczące zasad, na jakich staż pracy zostanie wyliczony. To z kolei pociągnie za sobą zmiany w prawach do urlopu.

MEN chce by egzamin ósmoklasisty znowu odbywał się w kwietniu. Liczne zmiany w prawie oświatowym [projekt]

W dniu 14 kwietnia 2025 r. opublikowano założenia obszernej i wielowątkowej nowelizacji ustawy Prawo oświatowe. Wśród proponowanych przez Ministerstwo Edukacji Narodowej zmian są m.in.: powrót do kwietniowego terminu przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty, możliwość zatrudnienie w publicznym przedszkolu osoby niebędącej nauczycielem do wszystkich zajęć, czy rezygnacja z określania wymiaru godzin wychowania fizycznego.

Nowe taryfy na prąd dla gospodarstw domowych od 1 października 2025 r. [projekt] Będzie drożej, czy jednak nie

Rząd planuje, by nowe taryfy na energię elektryczną dla gospodarstw domowych miałyby obowiązywać 1 października 2025 r., a nie 1 lipca br. Tak wynika z opublikowanych w poniedziałek założeń do zmiany ustawy o ochronie odbiorców energii.

ZUS: Dodatek do renty dla niepełnosprawnego Piotra na wózku. Brak dodatku dla Katarzyny niewidomej od 30. roku życia

Piotr i Katarzyna są ciężko poszkodowani przez los, znaczne stopnie niepełnosprawności i niesamodzielności. Nie wiadomo dlaczego rodzaj świadczeń dla nich jest zależny od wieku nabycia niepełnosprawności. Piotr o kulach od 17. roku życia, to renta socjalna albo stare świadczenie pielęgnacyjne. Paweł o kulach od 30-ego roku to renta z tytułu niezdolności do pracy.

REKLAMA

ZUS: Wpłynęło 694 359 wniosków o rentę wdowią. 90 proc. wszystkich wniosków stanowiły wnioski złożone przez kobiety. Kiedy decyzja ws. renty wdowiej? Postępowanie wyjaśniające. Jakie dokumenty przygotować?

W lipcu rozpoczną się pierwsze wypłaty tzw. renty wdowiej. Z Danych ZUS wynika, że od 1 stycznia 2025 r. wpłynęło 694 359 wniosków o rentę wdowią, z czego 90 proc. wszystkich wniosków stanowiły wnioski złożone przez kobiety.

Edukacja zdrowotna w szkołach – na uczelniach studia podyplomowe dla nauczycieli

Edukacja zdrowotna to nowy przedmiot w szkołach, który zostanie wprowadzony od 1 września 2025 r. W związku z tym na 11 uczelniach zostaną uruchomione studia podyplomowe w zakresie edukacji zdrowotnej. Studia nadadzą nauczycielom kwalifikacje do nauczania nowego przedmiotu.

REKLAMA