REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak ubezpieczyć członków rady nadzorczej

REKLAMA

Członkowie rad nadzorczych od dnia powołania na członka rady do dnia pełnienia tej funkcji, jeżeli pobierają z tego tytułu świadczenia pieniężne, podlegają obowiązkowo ubezpieczeniu zdrowotnemu.
Obowiązek ubezpieczenia zdrowotnego wynika z art. 66 ust. 1 pkt 35 ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (DzU nr 210, poz. 2135).
Dotyczy o­n członków rad nadzorczych pełniących swoje obowiązki w:
• spółkach prawa handlowego, tj. komandytowo-akcyjnych, z ograniczoną odpowiedzialnością oraz akcyjnych,
• spółdzielniach,
• przedsiębiorstwach państwowych.
Obowiązek ten nie dotyczy członków innych organów o zbliżonych kompetencjach, np. członków komisji rewizyjnej w spółce z o.o., członków rady osiedla, rady fundacji.
Od kiedy powstaje obowiązek ubezpieczenia?
Obowiązek ubezpieczenia zdrowotnego członków rad nadzorczych powstaje z dniem powołania na członka rady nadzorczej i przyznania świadczenia pieniężnego, a wygasa w dniu zaprzestania pełnienia tej funkcji.
Termin „powołanie” w skład rady nadzorczej oznacza wszystkie czynności organów skutkujące uzyskaniem przez powołaną osobę statusu członka rady nadzorczej danego podmiotu, np. w przypadku członka rady nadzorczej w spółce z o.o. powołanie następuje na podstawie uchwały wspólników. Umowa spółki może również przewidywać inny sposób powoływania. W spółdzielni członkowie rady nadzorczej są wybierani stosownie do postanowień statutu (obowiązującego w danej spółdzielni) przez walne zgromadzenie, zebranie przedstawicieli lub zebranie grup członkowskich.
przykład
W spółdzielni mieszkaniowej „N.” zgodnie ze statutem członkowie rady radzorczej są wybierani przez walne zgromadzenie członków spółdzielni. 12 maja 2004 r. odbyły się wybory uzupełniające i Jan N. został wybrany na członka rady nadzorczej. Zgodnie ze statutem obowiązującym w tej spółdzielni członkowie rady nadzorczej otrzymują wynagrodzenie za pełnienie swych funkcji. Wobec tego od 12 maja pan Jan z tytułu pełnienia funkcji członka rady nadzorczej podlega ubezpieczeniu.
Podstawa wymiaru składek
Podstawą wymiaru składek na ubezpieczenie zdrowotne dla członków rad nadzorczych jest przychód, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych (tj. otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń) otrzymywany z tytułu pełnionej funkcji. Stąd też ustalając podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie zdrowotne należy brać pod uwagę, że ze statutu danego podmiotu czasami wynika, że członkowie rady nadzorczej mogą otrzymywać wynagrodzenie za udział w posiedzeniach rady oraz wynagrodzenie dodatkowe za pracę w komisjach, np. finansowej, rewizyjnej, remontowej itd. Bardzo często taka sytuacja występuje w spółdzielniach mieszkaniowych. Należy pamiętać że świadczenia otrzymywane przez członka rady nadzorczej w związku z zasiadaniem w tych komisjach również stanowią podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne.
przykład
W spółdzielni mieszkaniowej „P.K.” członkowie rady nadzorczej zgodnie z obowiązującym statutem zobowiązani są pracować w komisjach: rewizyjnej, inwestycyjnej i społecznej. Oprócz wynagrodzenia za udział w posiedzeniach rady nadzorczej otrzymują wynagrodzenie za udział w pracach komisji. W takiej sytuacji składka na ubezpieczenie zdrowotne powinna być naliczona od zsumowanego wynagrodzenia, które otrzymuje członek rady nadzorczej. Wynagrodzenia te są przychodami uzyskiwanymi w związku z członkostwem w radzie nadzorczej.
Jeżeli w komisjach oprócz członków rady nadzorczej będą pracować osoby, które nie są członkami rady nadzorczej, a są np. członkami rady osiedla, to wynagrodzenia, które otrzymują te osoby, nie stanowią podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie zdrowotne, ponieważ nie mają o­ni tytułu do ubezpieczenia.
W przypadku gdy w spółce (np. sp. z o.o.) powołana jest komisja rewizyjna jako jedyny organ odrębny od rady nadzorczej, to członkowie tej komisji nie podlegają obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego.
Kto jest płatnikiem składek i na jakich dokumentach wykazuje się składki?
Płatnikiem składek na ubezpieczenie zdrowotne za członka rady nadzorczej jest podmiot wypłacający świadczenie pieniężne. Na płatniku ciąży obowiązek zgłoszenia osoby do ubezpieczenia zdrowotnego oraz rozliczania i opłacania składek. Zgłoszenia do ubezpieczenia należy dokonać na formularzu ZUS ZZA z kodem tytułu ubezpieczenia rozpoczynającym się cyframi 22 40 XX 22 40 – członek rady nadzorczej, podlegający z tego tytułu ubezpieczeniu zdrowotnemu. Składki powinny być wykazywane w imiennym raporcie miesięcznym ZUS RZA z tym samym kodem za każdy miesiąc. W przypadku gdy świadczenie pieniężne wypłacane jest członkowi rady nadzorczej, np. raz na pół roku lub też raz w roku za miesiące, w których nie została dokonana wypłata świadczenia, a ubezpieczony podlegał ubezpieczeniu zdrowotnemu, za te miesiące płatnik zobowią- zany jest sporządzić „zerowe” formularze ZUS RZA, tj. w polach dotyczących podstawy wymiaru i wysokości składki wykazać zero. Rozliczenie należnych składek na ubezpieczenie zdrowotne następuje w imiennym raporcie składanym za miesiąc, w którym nastąpiła wypłata świadczenia. Ustanie tytułu do ubezpieczenia zdrowotnego członka rady nadzorczej powoduje obowiązek wyrejestrowania osoby z tego ubezpieczenia na druku ZUS ZWUA z kodem tytułu ubezpieczenia 22 40 XX.
ważne
Członek rady nadzorczej podlega ubezpieczeniu zdrowotnemu z racji pełnienia tej funkcji bez względu na posiadanie innych tytułów do ubezpieczenia zdrowotnego.
W przypadku gdy członek rady nadzorczej jest jednocześnie np. pracownikiem, zleceniobiorcą czy prowadzi działalność gospodarczą, podlega ubezpieczeniu zdrowotnemu z każdego z tych tytułów.
Tak więc składka na ubezpieczenie zdrowotne opłacana jest z każdego z tych tytułów odrębnie. Również w przypadku gdy członek rady nadzorczej ma ustalone prawo do renty lub emerytury, obowiązkowo ubezpieczeniu zdrowotnemu podlega z tytułu pełnienia funkcji członka rady nadzorczej.
Gdy członek rady nadzorczej jest jednocześnie w danym zakładzie zatrudniony na podstawie umowy o pracę, to ma dwa tytuły do ubezpieczenia zdrowotnego. Ponieważ są to odrębne tytuły, należy pamiętać, iż płatnik nie może składek na to ubezpieczenie wykazywać łącznie w raporcie miesięcznym z kodem 01 10 XX (pracowniczym).

Barbara Zabieglińska
główny specjalista Departament Ubezpieczeń i Składek ZUS


Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Szokujące dane dotyczące prywatnych gabinetów stomatologicznych w Polsce. Nie do uwierzenia!

Kogo na to nie stać, ma w ustach ruinę, kto ma pieniądze, wydaje majątek w prywatnym gabinecie, gdzie ceny zwalają z nóg. Tak wygląda u nas leczenie zębów. W ubiegłym roku ceny usług stomatologicznych zwiększyły się średnio o blisko 9 procent rok do roku. Jak wynika z analiz Głównego Urzędu Statystycznego ceny tych usług w Polsce rosną znacznie szybciej niż średnia w Unii Europejskiej! Dla części ekspertów to szokująca informacja. 

Czy komornik może wejść na konto Revolut? Zmiany na horyzoncie

Czy komornik może wejść na konto w aplikacji Revolut? Czy popularna platforma fintechowa będzie włączona do systemu Ognivo? Przed nami wydarzenie, które może być początkiem końca dobrych czasów dla polskich dłużników.

Zmiana czasu z zimowego na letni w 2025 r. Kiedy przestawiamy zegarki?

Zmiana czasu z zimowego na letni w 2025 r. Kiedy przestawiamy zegarki z czasu zimowego na letni w 2025 r.? Kiedy zmiana czasu z letniego na zimowy w 2025 r.? Co ze zmianą czasu w 2026 r.? Kiedy przestaniemy przestawiać zegarki?

Wejdą nawet w nocy, bez zapowiedzi i dokonają kontroli: dotyczy milionów Polaków

Takie działanie jest zgodne z prawem. Mogą wejść nawet w nocy, w zasadzie o każdej porze, też w dzień, bez zapowiedzi i mogą dokonać szczegółowej kontroli. Dotyczy to milionów Polaków, czy jest się o co obawiać?

REKLAMA

Zasiłek pielęgnacyjny 2026 r.

Zasiłek pielęgnacyjny 2026 r. Ile wynosi zasiłek pielęgnacyjny w 2025 r.? Ile wyniesie zasiłek pielęgnacyjny w 2026 r.? Kto może wystąpić o zasiłek pielęgnacyjny? Komu przysługuje? Kiedy złożyć wniosek o zasiłek pielęgnacyjny? Czy można pobierać równolegle zasiłek pielęgnacyjny i dodatek pielęgnacyjny?

Można dostać nawet kilkaset złotych więcej dodatku do tegorocznej emerytury. Wystarczy zrobić tę jedną rzecz

Jak kania dżdżu wypatrują seniorzy tegorocznej trzynastki i czternastki, które zasilą ich chude zazwyczaj portfele. Te dwie ekstraemerytury mogą być wyższe. Wystarczy tylko złożyć odpowiedni wniosek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. 

Czy 02.02.2025 r. to niedziela handlowa, handel bez zakazu, zakupy w Lidlu i Biedronce, w galeriach, wszystkie sklepy otwarte czy tylko Żabka

Mamy dziś pierwszą niedzielę lutego. Poprzednia była niedzielą handlową, a jak jest dziś - czy to niedziela handlowa, z możliwością zrobienia zakupów w Lidlu, Biedronce i innych dużych sklepach sieciowych? Czy warto udać się do galerii handlowej na zakupy bo nie obowiązuje dziś zakaz handlu. Takie pytania wciąż są aktualne w większość niedziel w roku. Jak jest dziś, 2 lutego 2025 roku.

Skarbówka prześwietli miliony Polaków. Dobiera się do skóry sprzedającym w internecie. Ruszyły gigantyczne kontrole i kary

Nikt się nie ukryje, nikt się nie wywinie. Skarbówka prześwietla właścicieli lokali i mieszkań oferowanych na popularnych portalach, takich jak Booking.com oraz Airbnb. Jak się okazuje, nie wszyscy, którzy zarabiają na krótkoterminowym najmie chcą się dzielić zyskiem z fiskusem. Na baczność muszą się mieć także handlujący w internecie. Ich też skarbówka bierze pod lupę.  

REKLAMA

Kobiety mogą kończyć pracę godzinę wcześniej lub zaczynać godzinę później. Wystarczy złożenie pracodawcy oświadczenia [WZÓR]. Za odmowę – nawet 30 tys. zł grzywny dla pracodawcy

Kobiety karmiące swoje dziecko piersią – mają prawo do dwóch dodatkowych półgodzinnych (lub odpowiednio - 45-minutowych) przerw w pracy. Na wniosek pracownicy – przerwy te mogą być wykorzystywane łącznie, co w praktyce oznacza, że kobieta może kończyć pracę godzinę (lub odpowiednio – półtorej godziny) wcześniej lub zaczynać ją godzinę (lub odpowiednio – półtorej godziny) później. Pracodawca nie ma przy tym prawa wymagać od pracownicy przedstawienia zaświadczenia lekarskiego potwierdzającego fakt karmienia piersią, a za odmowę udzielania jej ww. przerw – grozi mu nawet 30 tys. zł grzywny.

KE: prawo nie pozwala na zwolnienie Polski z wdrażania paktu migracyjnego UE. Duża liczba uchodźców z Ukrainy może zmniejszyć składki solidarnościowe

Po przyjęciu w maju 2024 r. przepisów składających się na pakt o migracji i azylu premier Polski Donald Tusk i Komisarz Unii Europejskiej do Spraw Wewnętrznych Ylva Johansson zapowiedzieli, że biorąc pod uwagę, że Polska przyjęła miliony Ukraińców w związku z wojną na Ukrainie, będzie zwolniona częściowo lub całkowicie z udziału w pakcie. W dniu 17 stycznia 2025 r. komisarz Magnusa Brunnera w imieniu Komisji Europejskiej odpowiedział polskiemu europosłowi, że zgodnie z prawem UE nie ma prawnych możliwości zwolnienia Polski z wdrażania jakichkolwiek części paktu. Jednak wskazał też, że jednym z czynników decydujących o tym, czy państwo członkowskie znajduje się pod presją migracyjną, czy też zmaga się z trudną sytuacją migracyjną, jest liczba osób korzystających z tymczasowej ochrony w danym państwie członkowskim. Pozwala to na całkowite lub częściowe zmniejszenie składek solidarnościowych.

REKLAMA