Gdy zarządca jest ubezpieczającym

Nowocześnie działający zarządca nieruchomością powinien szukać sposobów na obniżenie kosztów eksploatacji powierzonego w zarząd majątku. Jedną z okazji ku temu, wciąż rzadko wykorzystywaną, jest grupowe ubezpieczenie majątku.
Do niedawna, jeśli nawet wspólnoty czy spółdzielnie decydowały się na wykupienie polis ubezpieczeniowych, to przedmiotem ubezpieczenia były składniki majątku wspólnego, a więc głównie mury, zaś asekuracja dotyczyła skutków działania powszechnych żywiołów: ognia i wody. Obecnie towarzystwa ubezpieczeniowe coraz częściej oferują produkty z zakresu grupowego ubezpieczenia majątku, których przedmiot ochrony w niczym nie odbiega od polis kupowanych indywidualnie przez poszczególnych członków wspólnoty czy spółdzielni mieszkaniowej.
Trzy strony umowy
W grupowym ubezpieczeniu lokali mieszkalnych, domów jednorodzinnych lub budynków stanowiących własność wspólną, oprócz tradycyjnych stron umowy ubezpieczenia, ubezpieczyciela i ubezpieczonego, pojawia się strona trzecia – ubezpieczający. Jest nim zarządca nieruchomością: zarząd wspólnoty, zarząd spółdzielni czy wynajęty przez wspólnotę (rzadziej spółdzielnię) przedsiębiorca zajmujący się usługowo zarządzaniem w ramach prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej.
Towarzystwa ubezpieczeniowe oferujące takie grupowe polisy zazwyczaj warunkują zawarcie umowy od przystąpienia do niej kilku lub kilkunastu – ściśle określonej w ogólnych warunkach ubezpieczenia (OWU) – właścicieli lokali lub domów. Umowę podpisuje zarządca, który jest ubezpieczającym, a ubezpieczeni wypełniają jedynie deklarację zgody. Ubezpieczający zbiera też od nich składki i wpłaca je na konto towarzystwa ubezpieczeniowego.
Zgodnie z OWU, umowa ubezpieczenia może być zawarta na rzecz osoby fizycznej, prawnej lub jednostki organizacyjnej niebędącej osobą prawną, lecz posiadającej zdolność prawną, zajmującej lokal mieszkalny lub dom jednorodzinny na podstawie prawa własności, spółdzielczego prawa do lokalu, umowy najmu lub innego tytułu prawnego.
Ubezpieczonemu przysługuje też prawo rezygnacji z uczestnictwa w ubezpieczeniu poprzez złożenie ubezpieczającemu deklaracji o rezygnacji. Ochrona ubezpieczeniowa udzielona przez ubezpieczyciela wygasa wówczas najwcześniej pierwszego dnia miesiąca kalendarzowego następującego po otrzymaniu deklaracji o rezygnacji z ubezpieczenia. Taka rezygnacja nie pociąga za sobą rozwiązania umowy, z której nadal korzystają inni ubezpieczeni, chyba że wskutek takiej rezygnacji ich liczba spadnie poniżej limitu przewidzianego w OWU.
SŁOWNICZEK
FRANSZYZA INTEGRALNA – określona w umowie ubezpieczenia wartość stanowiąca minimalny limit szkody w następstwie zdarzenia, za które ubezpieczyciel ponosi odpowiedzialność; do wysokości tego limitu nie wypłaca o­n odszkodowania.
FRANSZYZA REDUKCYJNA (UDZIAŁ WŁASNY) – określona w umowie ubezpieczenia wartość, o którą zostaje pomniejszone odszkodowanie w odniesieniu do każdego zdarzenia szkodowego w okresie ubezpieczenia.
SUMA UBEZPIECZENIA – określona w umowie ubezpieczenia kwota stanowiąca maksymalny limit odpowiedzialności towarzystwa ubezpieczeniowego.
SZKODA OSOBOWA – uszkodzenie ciała, rozstrój zdrowia lub śmierć oraz ich następstwa.
SZKODA RZECZOWA – zniszczenie, uszkodzenie, zabór bądź zaginięcie rzeczy ruchomej lub nieruchomości oraz ich następstwa.
UBEZPIECZAJĄCY – osoba fizyczna, prawna lub jednostka organizacyjna niebędąca osobą prawną, lecz posiadająca zdolność prawną, zawierająca umowę ubezpieczenia i zobowiązana do opłacenia składki ubezpieczeniowej.
UBEZPIECZONY – osoba fizyczna, prawna lub jednostka organizacyjna, niebędąca osobą prawną, lecz posiadająca zdolność prawną, posiadająca tytuł prawny do zajmowanego lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego, na rzecz której umowa ubezpieczenia jest zawierana.
Grupowo jak indywidualnie
Składka ubezpieczeniowa ustalana jest odrębnie dla ubezpieczenia mienia od ognia i innych zdarzeń losowych, mienia od kradzieży z włamaniem lub rozboju oraz odpowiedzialności cywilnej, w wysokości wprost proporcjonalnej do zadeklarowanej przez ubezpieczającego sumy ubezpieczenia dla danego ubezpieczenia.
Wysokość składki jest ustalana zgodnie z taryfą składek obowiązującą w chwili zawarcia umowy ubezpieczenia. Od ustalonej wysokości składki udzielana jest zniżka w zależności od liczby osób obejmowanych ochroną ubezpieczeniową (ubezpieczonych). Wysokość składki może być również ustalona w drodze indywidualnych negocjacji ubezpieczającego z ubezpieczycielem.
Podobnie jak w bardzo rozbudowanych ubezpieczeniach zawieranych indywidualnie, przedmiotem ubezpieczenia mogą być nie tylko elementy stałe lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego oraz pomieszczeń przynależnych oraz ruchomości domowe, ale odpowiedzialność cywilna w życiu prywatnym, a nawet usługi assistance. Ochrona ubezpieczeniowa może obejmować nie tylko mienie od ryzyka zniszczenia, uszkodzenia lub utraty w wyniku działania ognia i innych zdarzeń losowych, ale także ubezpieczenie mienia od kradzieży z włamaniem lub rozboju.
Gdy dojdzie do szkody
W przypadku korzystania z grupowego ubezpieczenia lokali tryb postępowania jest zazwyczaj taki sam, jak przy ubezpieczeniu indywidualnym. Oznacza to, że ubezpieczony nie korzysta z pośrednictwa ubezpieczającego, lecz sam zgłasza szkodę. Tyle że i o­n, i ubezpieczający są solidarnie zobowiązani do użycia wszelkich dostępnych środków w celu zmniejszenia szkody i zabezpieczenia bezpośrednio zagrożonego mienia przed szkodą oraz bezzwłocznego zawiadomienia ubezpieczyciela i stosowania się do jego poleceń. Obowiązani są też do bezzwłocznego zawiadomienia policji, jeśli istnieje podejrzenie, że utrata, zniszczenie lub uszkodzenie ubezpieczonego mienia nastąpiły w rezultacie świadomego działania, którego celem było wyrządzenie szkody lub też w przypadku istnienia innych znamion przestępstwa.
W odniesieniu do ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej, ubezpieczony powinien powiadomić ubezpieczyciela o tym, że osoba poszkodowana wystąpiła na drogę sądową przeciwko niemu. Istnieje też obowiązek niezwłocznego dostarczenia do towarzystwa ubezpieczeniowego orzeczenia sądu oraz postanowienia prokuratury, w celu umożliwienia zajęcia przez ubezpieczyciela stanowiska co do wniesienia środka odwoławczego.
Gdy polisa dotyczy także assistance, w razie zaistnienia zdarzenia objętego tym rodzajem ubezpieczenia ubezpieczony powinien niezwłocznie, przed podjęciem jakichkolwiek działań we własnym zakresie, skontaktować się z centrum alarmowym.
Zbigniew Biskupski
CZYTELNICY PYTAJĄ
Kiedy wypłacą odszkodowanie
Upłynął miesiąc od włamania do lokalu, a towarzystwo ubezpieczeniowe zwleka z wypłatą odszkodwania. Czy to prawda, że ma na to miesiąc?
– Co do zasady, odszkodowanie wypłacane jest przez towarzystwo ubezpieczeniowe w ciągu 30 dni od chwili zgłoszenia szkody przez ubezpieczonego lub poszkodowanego. Jeżeli wyjaśnienie okoliczności niezbędnych do ustalenia odpowiedzialności ubezpieczyciela lub wysokości należnego odszkodowania okaże się niemożliwe przed upływem 30 dni, powinien o­n wypłacić odszkodowanie najpóźniej w ciągu 14 dni od dnia, w którym przy zachowaniu należytej staranności wyjaśnienie tych okoliczności było możliwe.
Czy zwrócić pieniądze
Mam kompleksowe ubezpieczenie mieszkania, które obejmuje m.in. kradzież z piwnicy. Włamywacz zabrał z niej rower oraz narzędzia. Wypłacono mi odszkodowanie, a kilka tygodni później policja zwróciła skradzione rzeczy. Czy powinienem zwrócić odszkodowanie?

NIE. W razie odzyskania utraconych w wyniku kradzieży lub rozboju przedmiotów po wypłacie odszkodowania, ubezpieczonemu przysługuje prawo do zatrzymania wypłaconego odszkodowania pod warunkiem poinformowania o tym fakcie ubezpieczyciela w formie pisemnej i przeniesienia na niego własności do odzyskanego mienia. W ogólnych warunkach ubezpieczenia zazwyczaj określony jest termin, w którym ubezpieczony powinien to uczynić.
Gdy z tego zobowiązania się nie wywiąże, towarzystwo ubezpieczeniowe może odmówić przyjęcia odzyskanego mienia i zażądać zwrotu wypłaconego odszkodowania lub jego części, a ubezpieczony ma obowiązek je przejąć zwracając wypłacone odszkodowanie.
Czy można zażądać zwrotu
Mam ubezpieczone mieszkanie. Zostało o­no zalane przez sąsiada. Zgłosiłem szkodę i dostałem odszkodowanie. Ubezpieczyciel zażądał od sąsiada zwrotu pieniędzy, a o­n prosi mnie o zrzeczenie się roszczeń. Co się stanie, gdy się ich zrzeknę? Czy ubezpieczyciel może żądać zwrotu odszkodowania?

TAK. Jeżeli w związku ze szkodą, za którą ubezpieczyciel wypłacił odszkodowanie, ubezpieczonemu przysługuje roszczenie o odszkodowanie do osoby trzeciej odpowiedzialnej za szkodę, roszczenie to z dniem wypłaty odszkodowania przechodzi na ubezpieczyciela – do wysokości wypłaconego odszkodowania. Jest to tzw. roszczenie regresowe.
Ubezpieczony zobowiązany jest udzielić ubezpieczycielowi, zarówno przed, jak i po wypłacie odszkodowania, wszelkiej pomocy przy dochodzeniu roszczeń regresowych wobec osób trzecich odpowiedzialnych za szkodę, w tym dostarczyć odpowiednie dokumenty i udzielić niezbędnych informacji. Gdy jednak ubezpieczyciel pokrył tylko część szkody, pierwszeństwo do pozostałej części zaspokojenia roszczeń przysługuje ubezpieczonemu przed roszczeniem ubezpieczyciela.
Ubezpieczony nie ma prawa bez zgody ubezpieczyciela zrzec się roszczenia przeciwko osobie odpowiedzialnej za szkodę. Gdy to uczyni, da ubezpieczycielowi okazję do odmowy wypłaty odszkodowania lub jego zmniejszenia. A w przypadku gdyby takie zrzeczenie się zostało ujawnione lub miało miejsce po wypłaceniu odszkodowania, ubezpieczyciel może żądać od ubezpieczonego zwrotu całości lub części wypłaconego odszkodowania.
Zbigniew Biskupski


Infor.pl
Coraz więcej osób poszukuje pracy. Jak to możliwe skoro bezrobocie jest najniższe w historii
15 sie 2024

Miarą ożywienia na rynku ofert pracy jest liczba odpowiedzi na anonse pracodawców poszukujących pracowników. A branże, które budzą największe zainteresowanie mogą wskazywać, że w ostatnim czasie odbywały się tam spore ruchy płacowe. Teraz płacą lepiej niż wcześniej, ale nie wszystkie firmy w porę dostosowały się do nowego trendu.

Wypalenie zawodowe to problem już ośmiu na dziesięciu pracowników. A pracodawcy w większości bagatelizują problem
15 sie 2024

Badania nie pozostawiają wątpliwość: stres wywołany przekonaniem o zbyt niskich zarobkach względem kompetencji oraz przepracowanie to dwie kluczowe przyczyny zjawiska wypalenia zawodowego pracowników. Nie wszyscy pracodawcy są świadomi zagrożeń jakie się z nim wiążą.

Do tych żłobków nie zapisuj dziecka, ponieważ nie otrzymasz 1500 zł dofinansowania. Świadczenie „aktywnie w żłobku” 2024 i 2025
15 sie 2024

Od 1 października 2024 r. rodzice, których dzieci uczęszczają do żłobka – będą mogli ubiegać się o przyznanie świadczenia „aktywnie w żłobku”, którego kwota przewyższa dotychczasowe dofinansowanie na ten cel o 1100 zł. Ze świadczenia nie skorzystają jednak rodzice, których dzieci uczęszczają do żłobków, w których miesięczna opłata przekracza 2200 zł. Jest dla nich inne rozwiązanie.

Już w sierpniu nauczyciele mogą składać wnioski o to świadczenie. Będzie przysługiwało od nowego roku szkolnego 2024/2025
15 sie 2024

Już w sierpniu nauczyciele mogą składać wnioski o to świadczenie. Będzie przysługiwało od nowego roku szkolnego 2024/2025. Choć jest zapowiadane jako korzystne dla nauczycieli, to budzi wiele wątpliwości i prognozuje się, że niewielu nauczycieli zdecyduje się z niego skorzystać.

Rząd: Renta wdowia może być i 1500 zł miesięcznie. Ale średnio będzie niżej. Znacznie
15 sie 2024

Renta wdowia około 300 zł przez 18 miesięcy (dodatkowe świadczenie do pierwotnej emerytury wdowy). Potem już na stałe 600 zł według wskaźnika 25%. To prognoza rządowa dla wartości średnich. Przekazał ją mediom wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Sebastian Gajewski.

Sąsiad rozpala ognisko na swoim ogródku lub grilla na balkonie, a do naszego domu lub mieszkania trafia uciążliwy dym – czy to legalne i co można z tym zrobić?
15 sie 2024

Właśnie rozpoczynamy długi sierpniowy weekend, a wraz z nim – na wielu ogródkach mogą zapłonąć ogniska. Co niektórzy mieszkańcy bloków, którzy ogródków nie posiadają – mogą natomiast zdecydować się na rozpalenie, na swoich balkonach lub tarasach, grilla. Czy takie działania są legalne i co – jako właściciele sąsiednich nieruchomości – możemy z tym zrobić, jeżeli są dla nas uciążliwe?

Koniec zarobku z lokat, co oznacza powrót wysokiej inflacji dla trzymających oszczędności na kontach w banku
16 sie 2024

Przez cały 2024 rok trwa dobra passa dla osób, które trzymają oszczędności w bankach. Od początku roku lokaty bankowe i konta oszczędnościowe przynoszą niewielkie, stabilne zyski, chroniące pieniądze przed inflacją. Ta dobra sytuacja dobiega jednak końca bo wróciła inflacja?

Co się bardziej opłaci: najem czy kupno małego mieszkania. Teraz rachunek nie pozostawia wątpliwości
15 sie 2024

Kupno małego mieszkania na rynku pierwotnym lub wtórnym to rozwiązanie, który daje wiele korzyści. Najem – tylko jedną. Jedyna bariera przy wyborze pierwszego rozwiązania to zdolność kredytowa – raty kredytu hipotecznego są porównywalne z czynszem najmu. A własne mieszkanie to bonus w postaci kapitału.

Czy 15 sierpnia jest dniem wolnym w Niemczech?
14 sie 2024

Czy 15 sierpnia jest dniem wolnym w Niemczech? Niemcy mają różne listy świąt wolnych od pracy w zależności od landu. Czy 15 sierpnia jest wolny w Berlinie? Sprawdź, gdzie w Niemczech jest to dzień wolny od pracy.

Wybór najemcy mieszkania na castingu. Czy to zgodne z prawem? Na czym polegać może dyskryminacja przy wynajmie?
15 sie 2024

Dziś, w II połowie 2024 roku rynek najmu nieco ochłonął. Jednak nadal można się spotkać z "castingami" na najemcę w przypadku szczególnie atrakcyjnych mieszkań, czy lokalizacji. W ten sposób wynajmujący mieszkania starają się znaleźć najemcę najmniej potencjalnie "kłopotliwego" (cokolwiek miałoby to znaczyć) w przyszłości. W Polsce casting na najemcę jest - co do zasady - zgodny z prawem ale pod warunkiem, że dyskryminuje się w ten sposób określonych grup lokatorów (np. ze względu na płeć, rasę, czy pochodzenie).

pokaż więcej
Proszę czekać...