REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Gdy zarządca jest ubezpieczającym

REKLAMA

Nowocześnie działający zarządca nieruchomością powinien szukać sposobów na obniżenie kosztów eksploatacji powierzonego w zarząd majątku. Jedną z okazji ku temu, wciąż rzadko wykorzystywaną, jest grupowe ubezpieczenie majątku.
Do niedawna, jeśli nawet wspólnoty czy spółdzielnie decydowały się na wykupienie polis ubezpieczeniowych, to przedmiotem ubezpieczenia były składniki majątku wspólnego, a więc głównie mury, zaś asekuracja dotyczyła skutków działania powszechnych żywiołów: ognia i wody. Obecnie towarzystwa ubezpieczeniowe coraz częściej oferują produkty z zakresu grupowego ubezpieczenia majątku, których przedmiot ochrony w niczym nie odbiega od polis kupowanych indywidualnie przez poszczególnych członków wspólnoty czy spółdzielni mieszkaniowej.
Trzy strony umowy
W grupowym ubezpieczeniu lokali mieszkalnych, domów jednorodzinnych lub budynków stanowiących własność wspólną, oprócz tradycyjnych stron umowy ubezpieczenia, ubezpieczyciela i ubezpieczonego, pojawia się strona trzecia – ubezpieczający. Jest nim zarządca nieruchomością: zarząd wspólnoty, zarząd spółdzielni czy wynajęty przez wspólnotę (rzadziej spółdzielnię) przedsiębiorca zajmujący się usługowo zarządzaniem w ramach prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej.
Towarzystwa ubezpieczeniowe oferujące takie grupowe polisy zazwyczaj warunkują zawarcie umowy od przystąpienia do niej kilku lub kilkunastu – ściśle określonej w ogólnych warunkach ubezpieczenia (OWU) – właścicieli lokali lub domów. Umowę podpisuje zarządca, który jest ubezpieczającym, a ubezpieczeni wypełniają jedynie deklarację zgody. Ubezpieczający zbiera też od nich składki i wpłaca je na konto towarzystwa ubezpieczeniowego.
Zgodnie z OWU, umowa ubezpieczenia może być zawarta na rzecz osoby fizycznej, prawnej lub jednostki organizacyjnej niebędącej osobą prawną, lecz posiadającej zdolność prawną, zajmującej lokal mieszkalny lub dom jednorodzinny na podstawie prawa własności, spółdzielczego prawa do lokalu, umowy najmu lub innego tytułu prawnego.
Ubezpieczonemu przysługuje też prawo rezygnacji z uczestnictwa w ubezpieczeniu poprzez złożenie ubezpieczającemu deklaracji o rezygnacji. Ochrona ubezpieczeniowa udzielona przez ubezpieczyciela wygasa wówczas najwcześniej pierwszego dnia miesiąca kalendarzowego następującego po otrzymaniu deklaracji o rezygnacji z ubezpieczenia. Taka rezygnacja nie pociąga za sobą rozwiązania umowy, z której nadal korzystają inni ubezpieczeni, chyba że wskutek takiej rezygnacji ich liczba spadnie poniżej limitu przewidzianego w OWU.
SŁOWNICZEK
FRANSZYZA INTEGRALNA – określona w umowie ubezpieczenia wartość stanowiąca minimalny limit szkody w następstwie zdarzenia, za które ubezpieczyciel ponosi odpowiedzialność; do wysokości tego limitu nie wypłaca o­n odszkodowania.
FRANSZYZA REDUKCYJNA (UDZIAŁ WŁASNY) – określona w umowie ubezpieczenia wartość, o którą zostaje pomniejszone odszkodowanie w odniesieniu do każdego zdarzenia szkodowego w okresie ubezpieczenia.
SUMA UBEZPIECZENIA – określona w umowie ubezpieczenia kwota stanowiąca maksymalny limit odpowiedzialności towarzystwa ubezpieczeniowego.
SZKODA OSOBOWA – uszkodzenie ciała, rozstrój zdrowia lub śmierć oraz ich następstwa.
SZKODA RZECZOWA – zniszczenie, uszkodzenie, zabór bądź zaginięcie rzeczy ruchomej lub nieruchomości oraz ich następstwa.
UBEZPIECZAJĄCY – osoba fizyczna, prawna lub jednostka organizacyjna niebędąca osobą prawną, lecz posiadająca zdolność prawną, zawierająca umowę ubezpieczenia i zobowiązana do opłacenia składki ubezpieczeniowej.
UBEZPIECZONY – osoba fizyczna, prawna lub jednostka organizacyjna, niebędąca osobą prawną, lecz posiadająca zdolność prawną, posiadająca tytuł prawny do zajmowanego lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego, na rzecz której umowa ubezpieczenia jest zawierana.
Grupowo jak indywidualnie
Składka ubezpieczeniowa ustalana jest odrębnie dla ubezpieczenia mienia od ognia i innych zdarzeń losowych, mienia od kradzieży z włamaniem lub rozboju oraz odpowiedzialności cywilnej, w wysokości wprost proporcjonalnej do zadeklarowanej przez ubezpieczającego sumy ubezpieczenia dla danego ubezpieczenia.
Wysokość składki jest ustalana zgodnie z taryfą składek obowiązującą w chwili zawarcia umowy ubezpieczenia. Od ustalonej wysokości składki udzielana jest zniżka w zależności od liczby osób obejmowanych ochroną ubezpieczeniową (ubezpieczonych). Wysokość składki może być również ustalona w drodze indywidualnych negocjacji ubezpieczającego z ubezpieczycielem.
Podobnie jak w bardzo rozbudowanych ubezpieczeniach zawieranych indywidualnie, przedmiotem ubezpieczenia mogą być nie tylko elementy stałe lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego oraz pomieszczeń przynależnych oraz ruchomości domowe, ale odpowiedzialność cywilna w życiu prywatnym, a nawet usługi assistance. Ochrona ubezpieczeniowa może obejmować nie tylko mienie od ryzyka zniszczenia, uszkodzenia lub utraty w wyniku działania ognia i innych zdarzeń losowych, ale także ubezpieczenie mienia od kradzieży z włamaniem lub rozboju.
Gdy dojdzie do szkody
W przypadku korzystania z grupowego ubezpieczenia lokali tryb postępowania jest zazwyczaj taki sam, jak przy ubezpieczeniu indywidualnym. Oznacza to, że ubezpieczony nie korzysta z pośrednictwa ubezpieczającego, lecz sam zgłasza szkodę. Tyle że i o­n, i ubezpieczający są solidarnie zobowiązani do użycia wszelkich dostępnych środków w celu zmniejszenia szkody i zabezpieczenia bezpośrednio zagrożonego mienia przed szkodą oraz bezzwłocznego zawiadomienia ubezpieczyciela i stosowania się do jego poleceń. Obowiązani są też do bezzwłocznego zawiadomienia policji, jeśli istnieje podejrzenie, że utrata, zniszczenie lub uszkodzenie ubezpieczonego mienia nastąpiły w rezultacie świadomego działania, którego celem było wyrządzenie szkody lub też w przypadku istnienia innych znamion przestępstwa.
W odniesieniu do ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej, ubezpieczony powinien powiadomić ubezpieczyciela o tym, że osoba poszkodowana wystąpiła na drogę sądową przeciwko niemu. Istnieje też obowiązek niezwłocznego dostarczenia do towarzystwa ubezpieczeniowego orzeczenia sądu oraz postanowienia prokuratury, w celu umożliwienia zajęcia przez ubezpieczyciela stanowiska co do wniesienia środka odwoławczego.
Gdy polisa dotyczy także assistance, w razie zaistnienia zdarzenia objętego tym rodzajem ubezpieczenia ubezpieczony powinien niezwłocznie, przed podjęciem jakichkolwiek działań we własnym zakresie, skontaktować się z centrum alarmowym.
Zbigniew Biskupski
CZYTELNICY PYTAJĄ
Kiedy wypłacą odszkodowanie
Upłynął miesiąc od włamania do lokalu, a towarzystwo ubezpieczeniowe zwleka z wypłatą odszkodwania. Czy to prawda, że ma na to miesiąc?
– Co do zasady, odszkodowanie wypłacane jest przez towarzystwo ubezpieczeniowe w ciągu 30 dni od chwili zgłoszenia szkody przez ubezpieczonego lub poszkodowanego. Jeżeli wyjaśnienie okoliczności niezbędnych do ustalenia odpowiedzialności ubezpieczyciela lub wysokości należnego odszkodowania okaże się niemożliwe przed upływem 30 dni, powinien o­n wypłacić odszkodowanie najpóźniej w ciągu 14 dni od dnia, w którym przy zachowaniu należytej staranności wyjaśnienie tych okoliczności było możliwe.
Czy zwrócić pieniądze
Mam kompleksowe ubezpieczenie mieszkania, które obejmuje m.in. kradzież z piwnicy. Włamywacz zabrał z niej rower oraz narzędzia. Wypłacono mi odszkodowanie, a kilka tygodni później policja zwróciła skradzione rzeczy. Czy powinienem zwrócić odszkodowanie?

NIE. W razie odzyskania utraconych w wyniku kradzieży lub rozboju przedmiotów po wypłacie odszkodowania, ubezpieczonemu przysługuje prawo do zatrzymania wypłaconego odszkodowania pod warunkiem poinformowania o tym fakcie ubezpieczyciela w formie pisemnej i przeniesienia na niego własności do odzyskanego mienia. W ogólnych warunkach ubezpieczenia zazwyczaj określony jest termin, w którym ubezpieczony powinien to uczynić.
Gdy z tego zobowiązania się nie wywiąże, towarzystwo ubezpieczeniowe może odmówić przyjęcia odzyskanego mienia i zażądać zwrotu wypłaconego odszkodowania lub jego części, a ubezpieczony ma obowiązek je przejąć zwracając wypłacone odszkodowanie.
Czy można zażądać zwrotu
Mam ubezpieczone mieszkanie. Zostało o­no zalane przez sąsiada. Zgłosiłem szkodę i dostałem odszkodowanie. Ubezpieczyciel zażądał od sąsiada zwrotu pieniędzy, a o­n prosi mnie o zrzeczenie się roszczeń. Co się stanie, gdy się ich zrzeknę? Czy ubezpieczyciel może żądać zwrotu odszkodowania?

TAK. Jeżeli w związku ze szkodą, za którą ubezpieczyciel wypłacił odszkodowanie, ubezpieczonemu przysługuje roszczenie o odszkodowanie do osoby trzeciej odpowiedzialnej za szkodę, roszczenie to z dniem wypłaty odszkodowania przechodzi na ubezpieczyciela – do wysokości wypłaconego odszkodowania. Jest to tzw. roszczenie regresowe.
Ubezpieczony zobowiązany jest udzielić ubezpieczycielowi, zarówno przed, jak i po wypłacie odszkodowania, wszelkiej pomocy przy dochodzeniu roszczeń regresowych wobec osób trzecich odpowiedzialnych za szkodę, w tym dostarczyć odpowiednie dokumenty i udzielić niezbędnych informacji. Gdy jednak ubezpieczyciel pokrył tylko część szkody, pierwszeństwo do pozostałej części zaspokojenia roszczeń przysługuje ubezpieczonemu przed roszczeniem ubezpieczyciela.
Ubezpieczony nie ma prawa bez zgody ubezpieczyciela zrzec się roszczenia przeciwko osobie odpowiedzialnej za szkodę. Gdy to uczyni, da ubezpieczycielowi okazję do odmowy wypłaty odszkodowania lub jego zmniejszenia. A w przypadku gdyby takie zrzeczenie się zostało ujawnione lub miało miejsce po wypłaceniu odszkodowania, ubezpieczyciel może żądać od ubezpieczonego zwrotu całości lub części wypłaconego odszkodowania.
Zbigniew Biskupski


REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Renta wdowia nie dla wszystkich wdów: nie dla młodych wdów (nawet jeżeli zostały same z dzieckiem) i nie dla „porzuconych” kobiet

Renta wdowia, to nowe świadczenie dla wdów i wdowców, o które będzie można wnioskować już od 1 stycznia 2025 r. Choć nazwa sugeruje, że powinno ono dotyczyć wszystkich wdów i wdowców – będzie na nie mogła liczyć tylko ich ograniczona grupa, która spełnia wszystkie określone w ustawie przesłanki. Renty wdowiej nie otrzymają m.in. osoby, które owdowiały w młodym wieku, jak i osoby „porzucone” przez współmałżonka (nawet jeżeli nie doszło do rozwodu). 

Świadczenia z programu Aktywny rodzic zostaną wyłączone z definicji dochodu. Nie będą miały wpływu na prawo do świadczeń z pomocy społecznej

Rada Ministrów przyjęła projekt projektu ustawy o rynku pracy i służbach zatrudnienia. Świadczenia z programu „Aktywny Rodzic” zostaną wyłączone z definicji dochodu.

Nadchodzi rewolucja w urzędach pracy. Bezrobotni powinni się cieszyć czy martwić? Rząd zdecydował: będzie nowa ustawa o rynku pracy i służbach zatrudnienia

Rynek pracy potrzebuje nowej ustawy? Tak uważa ministerstwo pracy, a Rada Ministrów podzieliła zdanie resortu.  Rząd w Wigilię 24.12.2024 r. przyjął projekt ustawy autorstwa Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. To ma być prawdziwa rewolucja.

Czekasz na wdowią rentę, sprawdź już teraz czy ci się należy, apeluje zus i zaprasza do składania wniosków z wyprzedzeniem

W Wigilię 24.12.2024 Zakład Ubezpieczeń Społecznych – ZUS zwrócił się z komunikatem do wdów i wdowców, by jak najszybciej sprawdzili czy mają prawo do dwóch świadczeń. To ważne, bo choć samo nowe świadczenie – tzw. wdowia renta będzie wypłacane od lipca, to wnioski można już składać będzie zaraz z początkiem nowego roku.

REKLAMA

ZUS informuje: Od 1 stycznia 2025 r. można składać wnioski o rentę wdowią. Jakie warunki należy spełnić?

Od 1 stycznia 2025 r. ZUS zacznie przyjmować wnioski o rentę wdowią. Osoby uprawnione mogą składać wnioski, ale prawo do tego świadczenia zostanie im przyznane od miesiąca, w którym złożyły wniosek, jednak nie wcześniej niż od 1 lipca 2025 r.

40 tys. zł na zakup samochodu do wzięcia już na początku lutego 2025 r. [za zezłomowanie starego auta w ciągu ostatnich 4 lat – premia 5-10 tys. zł; cena nowego samochodu – do 225 tys. zł netto]

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, w dniu 16 grudnia br., ogłosił iż na początku lutego 2025 r. – ruszy nabór wniosków o dofinansowanie do zakupu samochodu elektrycznego. W ramach programu „Mój elektryk 2.0” osoby fizyczne, będą mogły uzyskać nawet 40 tys. zł dopłaty do zakupu bezemisyjnego auta. Budżet programu ma wystarczyć na zakup ok. 40 tys. samochodów.

30 tysięcy złotych kary! Kierowcy mają na to siedem dni. Nowy obowiązek dla właścicieli aut mrozi krew w żyłach

Nie odbierają listów poleconych wysyłanych przez Główny Inspektorat Transportu Drogowego, podają nazwiska ludzi zza granicy, tak namierzeni przez fotoradary kierowcy unikają płacenia mandatów. Resort Infrastruktury mówi temu dość i od 2025 roku wprowadzi nowe mechanizmy ścigania sprawców łamania przepisów drogowych. Skóra cierpnie, włos się jeży od nowych zasad karania mandatami. 

To pewne: będzie wyższy wiek emerytalny. Najpierw zrównanie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn, potem wydłużenie lat pracy

Politycy i rząd nie mają wyboru – muszą podwyższyć wiek emerytalny. Politycznie może się to wydawać samobójstwem, ale realnie brak podwyższenia wieku emerytalnego to samobójstwo ekonomiczne. Dlatego cała sztuka polega na tym, by przekonać społeczeństwo, że podniesienie wieku emerytalnego jest w interesie wszystkich.

REKLAMA

Wigilia 24.12.2024 – czy po raz ostatni zgodnie z prawem to dzień roboczy, a od 2025 dzień ustawowo wolny od pracy

Ustawa, która zmieniła status 24 grudnia z dnia roboczego w dzień ustawowo wolny od pracy odbyła już niemal całą drogę legislacyjną. By stała się prawem powszechnie obowiązującym musi być jeszcze jedynie podpisana przez prezydenta i opublikowana w Dzienniku Ustaw. Jednak nie jest wcale pewne czy tak się stanie.

Na podium: Tusk, Duda i Kaczyński. 100 najczęściej pokazywanych polityków w Polsce w 2024 r. [ranking medialnej wartości]

Instytut Przywództwa przygotował ranking medialnej wartości polityków w Polsce. Ranking ten powstał na podstawie szacunków ekwiwalentu reklamowego publikacji na portalach internetowych z udziałem tych polityków w okresie styczeń - listopad 2024 r. Ekwiwalent reklamowy to kwota, jaką należałoby zapłacić za publikacje, gdyby były one reklamą. Na pierwszym miejscu znalazł się premier Donald Tusk - wartość przekazów medialnych z jego udziałem (gdyby przeliczyć to na koszt reklamy) osiągnęła imponującą kwotę 474,75 mln zł. Na podium znaleźli się również prezydent Andrzej Duda z wynikiem 272,98 mln zł oraz prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński – 203,35 mln zł.

REKLAMA